Japonya Rota: Med Cezir’li Miyajima


19 Haz 2018
Paylaş

MİYAJİMA ADASI

Japonya’da 15 günlük seyahatimizde Tokyo, Fuji Dağı, Kyoto, Himeji ve Hiroşima sonrası rotamızda Miyajima Adası vardı.  (Rotamızın her bir durağı için ayrıntılı bilgilere aşağıda ilgili yazılar kısmından ulaşabilirsiniz.)

Hiroşima’ya kadar gelmişken Hiroşima’ya çok yakın olan bu güzel adayı programınıza dahil etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Çünkü, bu adanın çok özel bir durumu var; dünyanın, ayın ve güneşin çekim kuvvetlerine karşı verdiği tepkiye bağlı olarak oluşan bir durumu var: Gel-git olayları burada gün içinde çok net yaşanıyor ve bu da adayı özel kılıyor. Yazının ilerleyen bölümlerinde fotoğraflarda ne demek istediğimi çok net göreceksiniz.

Miyajima Adası

Miyajima Adası’na nasıl ulaşabilirsiniz?

Hiroşima’nın merkezinden adaya gitmek için öncelikle bir otobüse binip, tren istasyonuna gelmeniz gerekiyor. Kullandığımız otobüslerin hiç birinde maalesef JR Pass’larımız geçmedi. Biz de binmiş olduğumuz duraktan gideceğimiz mesafeye göre otobüs ücreti ödemek zorunda kaldık (Burası için kişi başı 180 Yen ödedik). Otobüsten sonra tren ile Miyajima-guchi durağına geldik. JR Pass’larımız  bu trende geçerliydi. Ondan sonra da 15 dakika mesafedeki adaya geçmek için gemiye bindik ve bingo gemilerde JR Pass’larımız geçerliydi ve başka bir bilet parası ödemek zorunda kalmadık. JR Pass hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen tıklayın. JR Pass almalı mı almamalı mı?

Miyajima Adası

Miyajima Adası’nda sizi neler bekliyor?

Adaya ayak bastığınızda sizi önceklikle her yerde dolaşan geyikler

Miyajima Adası

 

 

ve gel-git olayı sayesinde bazen sahilde endamı ile süzülen bazen de yarısına kadar sular altında kalan Itsukushima Shrine (Tapınak)’ın Floating Torii’si (Yüzen Kapı) sizi karşılıyor.

Miyajima Adası

Adada genel olarak yarım çember şeklinde dolaşıp, caddesini, sahilde bulunan Yüzen Kapısını, onun arkasında bulunan Itsukushima Tapınağını ve onların yakınında bulunan Beşli Pagoda’yı  (Gojunoto) ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda 535 metre yüksekliğinde bulunan Misen Dağı’nı görmek için de çeşitli yürüyüş yollarını katedebilirsiniz. Itsukushima Tapınağı,  1996 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde. Japonya’da ne kadar çok Dünya Kültür Mirası var değil mi?

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Peki adayı meşhur eden ve her fotoğrafa konu olmasını sağlayan Itsukushima Tapınağı ve Yüzen Kapısı neden sular üzerine kurulmuş?

Bu adada çok eski zamanlarda sadece Şinto ve Budist rahipleri yaşıyormuş ve bu rahiplerin inanışına göre her tapınağın önünde bir tane kapı bulunması gerekiyor. İşte bu kapı ve tapınak, adaya yabancıların gelmesini engellemek ve onların ibadetlerini adanın dışında, suyun içinde yapmalarını sağlamak için kazıkların üzerine inşa edilmiş. Gel-Git (Med-Cezir) olayları yaşandığı zaman hem kapı hem de tapınak bazen suyun üzerinde yüzer gibi görünürken, bazen de kazıkların üzerinde beliriyorlar.

Miyajima Adası

 

Bizim adada bulunduğumuz süre zarfında sular çekilmişti. Bu sayede bambaşka bir deneyim yaşamış olduk. Tüm sahil midye toplayan Miyajima halkı ile tıklım tıklımdı. Akşam üstüne doğru ise yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi sular tapınak kapısının ayaklarına doğru ilerlemeye başlamıştı.

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası’nda konaklamak gerekli mi?

Özellikle gün batımı zamanı Yüzen Kapı’nın manzarasını izlemek doyumsuz. Adada bir tam gün geçirirseniz, Yüzen Kapı’nın iki şeklini de görme şansını elde edebilirsiniz. Biz adada gündüz vakti bulunduk ama siz zamanınız da uygunsa adada konaklamayı seçebilirsiniz. Böylelikle ilk gün adanın alt kısmında bulunan önemli yerleri ziyaret ederken, diğer gün de yürüyüş yollarının keyfini çıkarıp, Misen Dağı’na çıkabilirsiniz.

Adada konaklamasanız da Hiroşima’ya kadar gelmişken bu özel ve güzel yeri muhakkak programınıza koymanızı öneririz.

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima’da yeme-içme nasıl?

Adaya geldiğinizde kesinlikle aç kalmayacağınızı garanti edebiliriz, çünkü her yerde sokak yemekleri tatlısından-tuzlusuna mevcut. Özellikle de bir tatlı kekleri var ki sakuralardan yapılma, hepimizin favorisi oldu.

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Favori tatlımız :)

 

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası

Miyajima Adası hakkında ek olarak:

Özellikle Sakura zamanında geldiğinizde adanın tepesinden ada, sakuralar, pagoda ve kapı manzaraları eşsiz oluyor.

Miyajima Adası

 

Adaya geldiğimizde bizleri geyikler karşıladı demiştik ya işte o geyikler insanlara karşı dostane davransa da elinizdeki yemekleri tatmak isteyebilirler, aman dikkat:) yine de Japonya seyahatimiz boyunca bizi en çok mutlu eden şeylerden biri de Defne ve Eren’in sürekli çeşitli hayvanlarla tanışma ve kaynaşma fırsatı elde etmiş olmaları. Bunların arasında geyikler, köpekler, maymunlar ve ayıları sayabiliriz.

Miyajima Adası

Günü birlik ziyaret ettiğimiz Miyajima Adası’nı gezerken biz çok keyif aldık bu nedenle de programınıza almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Japonya hakkında tüm faydalı bilgilerin bir arada olduğu yazıma bakmak ister misiniz? O zaman linki tıklayın: Japonya seyahati öncesi gerekli tüm faydalı bilgiler 

Off the Road on the Track ve Gez Tat Aileleri Japonya’yı Keşfetti
22.03 – 06.04.2018
2Kadın2Çocuk – Defne ve Eren Japonya Yollarında

Japonya

Yorumlar

yorum

Share

2Kadin2Cocuk