Çocukla Keşfet – Barselona Gezi Rehberi


05 Tem 2024
Paylaş

Bence çocuklarla gidilebilecek en güzel şehirlerin başında Barselona geliyor. Nedeni ise çok basit: Gaudi’nin İzinden Adım Adım Barselona’yı gezerken emin olun çocuklar çok keyif alacak. Bir de Dali ve Picasso müzelerini de gezdiniz mi çocuklarla bir şehir seyahatinin hiç de sanıldığı gibi zor olmadığını göreceksiniz. Emin olun. Çünkü bu sanatçılar ve onların eserleri çocuklara sanatı/müzeyi sevdirmek için bire-bir.

Artık Chat GPT’ye yazarak da Barselona’ya gittiğinizde nereleri gezebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak çocuklu bir aile olarak bire-bir deneyimlerimizi paylaştığım bu yazının size faydalı olacağına gönülden inanıyorum. Çünkü işin içinde yaşanmışlık ve deneyim var. Çocukla seyahat eden bir aile iseniz doğru adrestesiniz.

İşte bizim seçtiklerimiz:

1-CASA BATLLO

Gaudi tarafından tasarlanmış, yapılmış Barselona’da gezilebilecek bir çok yapı var ama biz özellikle ilk olarak Casa Batlló’yu seçtik. Bence çocukların dünyasına en çok hitap eden yapı bu. Sanki bir deniz altı evi.

Bir de o kadar güzel planlamışlar ki müze gezisini, 2 saat süren gezide Defne hiç sıkılmadı. Aksine kulağında kulaklık tüm anlatılanları ilgi ile dinledi. Rengarenk fayanslar, mantar şömine, kaplumbağa esintili pencereler… İnteraktif bir anlatım hazırlamışlar çocuklar için. İpad’i pencereye doğru kaldırıyorsunuz pencere bir anda üç boyutlu olarak kaplumbağaya dönüşüp havada gezinmeye başlıyor. Mantar şömine kocaman mantar olup pufff diye patlıyor. Tabii ki bu anlatım çocuklara çok ilginç geliyor. Bayıldık, bayıldık… Böylece Defnemiz de Gaudí’yi çok güzel tanıdı, öğrendi.

Müzeden ona güzel bir kitap da aldık okumak için. İsmi Dragon on the roof

Bu evin bir köşesinde eski zaman kıyafetlerini giyerek ki bir dönem bu evde yaşayan ailenin o dönem giydiği kıyafetler varlar, fotoğraf çektirmek ise ayrı keyifli ve geriye çok hoş bir anı kalıyor. 

Barselona gezimiz sırasında 5 yaşında olan Defne ile şehir/müze/tarih turu yapmak bizim için de çok yeni bir deneyimdi. Gaudí’yi nasıl anlatsak da sevse, aklında kalsa ya da müze gezerken sıkılmasa aksine güzel deneyimler katsa hayat çantasına diye epey kafa yorduk. Casa Batllo sunduğu deneyimle bize bu konuda epey yardımcı oldu.

2-Park Guell

Gaudi’nin ikinci eseri Park Guell ise açık hava parkı oluşuyla zaten çocukların keyifle gezmesi için yeterli. Burası için çok güzel bir tavsiyem olacak: Park gezisi öncesi YouTube kanalında çizgi film tadında Gaudi’nin çocuklara Park Guell’i anlattığı, o meşhur salamenderin de olduğu bir videosu var onu seyredin derim. Aşağıya linkini bırakıyorum. Artık nerede salamender görsek Gaudi diyoruz ☺️

Antoni Gaudi – Park Guell

3-Sagra de Familia Kilisesi

Gaudi’nin diğer bir eseri Sagra de Familia Kilisesi çocuklarla gezmek için diğer iki seçenek kadar mükemmel olmasa da vakit varsa gidip görülebilir bence. Kilise kısmındansa kilisenin alt kısmında yer alan müze kısmı çocuklar için ilginç. Çünkü burada Gaudi’nin eserlerini yaratırken doğadan nasıl ilham aldığı anlatılmış. Kilisenin kolonlarının ağaç gövdelerine benzemesi mesela. Bu kısım çocuklar için oldukça ilginç. Ama kesinlikle Casa Batllo ve Park Guell önceliklendirilmeli

4-Dali’nin çok sevdiği Costa Brava ve Figueres Tiyatro Müzesi

Barselona şehrinden bir günlüğüne kaçıp Dali’nin çok sevdiği Costa Brava bölgesinde turkuaz rengi denizle buluşabilirsiniz bir de. Günübirlik araç kiralayıp eğer mevsimlerden ilkbaharsa sapsarı çiçek tarlaları ve çiçek açmış elma bahçeleri arasından yavaş yavaş ilerleyerek bu güzelim sahil köyüne ulaşabilirsiniz. Dali’nin çok sevdiği ve birçok resminde çizdiği bu bölge sevilmeyecek gibi değil. Öncesinde ise Dali’nin 14 yaşında ilk sergisini açtığı ve sonra kendi elleriyle müzeye çevirdiği Figueres Tiyatro Müzesi’ni gezin muhakkak. Sürrealizmin taaa kendisi benim diyen Dali hem kişiliği hem de çizdikleriyle çocukların merakını çeken bir ressam. Bu noktada Sabancı Müzesi’nin çıkardığı Dali kitabını da buraya tavsiye olarak bırakıyorum. O kadar güzel anlatıyor ki o kitap Barselona seyahatimiz sırasında hep yanımızdaydı. Müze ziyaretimiz sırasında kitabı açtık okuduk. O kitaptaki Dali eserlerini müzede bulmaya çalıştık. Bilin bakalım favorimiz hangisi: Eriyen Saatler.

5-Picasso Müzesi

Barselona’ya gelmişken görülmesi gereken bir müze daha var: Picasso müzesi. Biz o müzede tam tamına 3,5 saat kalmışız. Her ne kadar interaktif olmasa da Picasso’nun kübik çizimleri çocuklar için oldukça ilginç. Bizim için müze gezisi o kadar keyifliydi ki anlatamam. En çok da Les  Meninas Serisi hoşumuza gitti. Picasso, aynı resim defalarca çizmiş. Ama sanki her biri farklı bir resim gibi.

Dikkat: Bunu yapmadan Barselona’dan dönmeyin!

Müze sonrası ise Picasso ‘nun bizzat menüsünü çizdiği Ela Quatre Cats adlı cafeye gidin ve orada Picasso için bir kahve için. Biz müzeden çok güzel bir aktivite paketi satın aldık ve Picasso’nun resimlerinden yola çıkılarak hazırlanmış 4 portre çalışması yaptık cafede otururken. Picasso her şeyiyle ruhumuza işledi böylece. Tüm günümüz Picasso ile geçti. Seyahat sonrası ise o portreleri çerçeveletip Defne’nin odasının duvarına astık. 

6-Barselona Sokakları Las Ramblas – Bari Gotik (Barria Gotica)

Ve sıra geldi Barselona sokaklarına, özellikle Las Ramblas Caddesi’ne. Yetişkinlerin bile gezerken çocuklar gibi şen hissedeceği renkli ve hareketli Barselona sokaklarından bahsetmek istiyorum biraz da. Meydanlarında gönlümüzce koşup oynadığımız, kuşların peşine takıldığımız, sabun köpüğünden uçan baloncukları patlatmanın keyif verdiği, baloncusu/sokak sanatçılarıyla renkli, capcanlı ruhuyla bir Barselona sizi bekliyor. 

En az bir gün, hiçbir özel plan yapmadan, Bari Gotic’in sokaklarında kaybolmaya adamalı insan kendini Barselona’da. Sokak başlarından gelen müzik ve alkış seslerini takip etmek yeterli. Her yer şarkı söyleyen, dans eden ya da kendi sanatını icra eden sokak sanatçılarıyla dolu. İnsana yaşam enerjisi veriyor hepsi.

7- Barselona Kumsalı

Biz Paskalya zamanı gezmiştik Barselona’yı. Paskalya sebebiyle miydi yoksa genel olarak her pazar var mı bilmiyorum ama Paskalya Pazar gününde işte böyle müzikle, dansla iç içe bir gün geçirdik. Önce tarihi Barri Gotic sokaklarında, meydanlarında renkli müzik ve dans gösterilerine denk geldik. Sonra deniz kıyısına gittik her şeyden habersiz. Hava güzelken ayaklarımız kuma değsin istedik. Sahile gittiğimizde ise tam bir panayır ortamında bulduk kendimizi. Güney Amerika şarkıları söyleyenler, o şarkılarda dans edenler, yeme içme çadırları, oryantal dans gösterileri, dönme dolaplar ve daha birçok eğlence çadırları kıyı boyunca sıralanmıştı. Biz tabii ki meraklı Defne’nin peşinden her gösteriyi başından sonuna pür dikkat en önden izledik. Gözlere, ruha şenlik bir gün oldu.

Şehir belki de yazın gelmesiyle ya da 2 yıl gibi uzun bir süreden sonra Pandeminin hafiflemesinden midir bilmem daha önce hiç görmediğimiz kadar renkli, canlı ve yaşam doluydu. 

Panayır yerinde çocuklara yüz makyajı yapan çok yetenekli birine denk geldik. Defne, Barselona sokaklarında tatlı mı tatlı bir kediye dönüştü bir anda onun sihirli elleri sayesinde ☺️ Ne güzel bir anımız daha oldu ❤️

8-Flamenko Dans Şov

Biraz müzik, biraz dans fena olmaz derseniz o zaman çocuklarla beraber bir Flamenko dans şovuna gitmelisiniz. 

9-La Rambla Mercat – Mercat de la Boqueria

veee bence çocuklarla keyifle gezebileceğiniz bir diğer mekan da Mercat’lar. La Rambla’daki Mercat en turistik olanı. O yüzden epey kalabalık ama gezmesi de bir o kadar zevkli. Bir öğle yemeği öncesi gidilip ayak üstü o lezzetli empanadaslar denenebilir. Taze meyve satın alınabilir. Özellikle balık tezgahları çok ilginç. 

10- Camp Nou Stadyumu: Futbolseverler için Avrupa’nın en büyük stadyumlarından biri. Eğer yanınızda futbolsever bir çocuğunuz varsa buraya MUTLAKA gitmelisiniz. Biz çocuklar daha doğmadan gittiğimiz Barselona’da gidip bir maç bile seyretmiştik. Barça maç biletleri Las Ramblas Caddesi üzerinde satılıyor. Umarım güzel bir maça denk gelirsiniz.

Bizim listeye almadığımız ama tekrar gidersek muhakkak görmek istediğimiz bir bilim müzesi daha var. Onu da burada paylaşmak istiyorum. Bizim seyahatimiz resim sanatı odaklı olduğu için bu müze için zaman ayıramamıştık ama internette yaptığım araştırmalar bu müzenin çocuklar için çok keyifli olacağı yönünde. İsmi CosmoCaixa Bilim Müzesi. Linkini buraya bırakıyorum. Vaktiniz olursa gezi listenize eklemenizi tavsiye ederim. https://cosmocaixa.org/es/

Barselona’da harika kitapçılar olduğunu da eklemem gerek. Ressamların hayat hikayelerini anlatan kitapların yanı sıra sticker’lı kitaplar onların eserlerini çocuklara tanıtmak için bire-bir. Aşapıda bizim Barselona dönüşü valizimi dolduran kitaplar, aktiviteler yer alıyor.

Off the Road on the Track – Çocukla Seyahat – Barselona Gezi Rehberi

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci