Japonya Rota: Beyaz Kaleli Himeji


08 Haz 2018
Paylaş

BEYAZ KALELİ HİMEJİ

Himeji, bizim hafızamızda beyaz kaleli şehir olarak yerini aldı. Buraya Kyoto’dan Hiroşima’ya giderken, 2-3 saatliğine uğradık. Himeji Tren İstasyonu’nda indiğinizde ve karşınıza çıkan genişçe caddeyi doğrudan yukarıya doğru yürüdüğünüzde beyazlar içerisindeki Himeji Kalesi ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Himeji

Himeji şehri Japonya’nın güney kısmında yer alıyor. Kalenin yapımına 1300’lü yılların başında başlanmış ve 300 yıl sonra bugünkü haline dönüşmüş. 1993 yılından beri de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

Kalenin içerisine girmek için ödemeniz gereken tutar yetişkinler için 1000 JPY ve öğrenciler için de 300 JPY. Buradaki turunuzu kalenin yanında bulunan Koko-en Bahçesi ile birleştirmek isterseniz toplu olarak ödemeniz geren tutar: yetişkinler için 1040 JPY ve öğrenciler için de 360 JPY. İki bileti beraber almak oldukça uyguna geliyor, çünkü sadece bahçenin giriş fiyatı yetişkinler için 300 JPY ve öğrenciler için 150 JPY.

Bizim geldiğimiz mevsim kiraz çiçekleri mevsimi olduğu için biz kaleyi dışarıdan görmeyi ve manzaranın keyfini çıkarmayı tercih ettik.

Himeji

Himeji

 

Himeji

Burası Japon halkının da oldukça rağbet gösterdiği yerlerden biri, peki Japonlar Himeji Kalesi’nde ne yapıyor derseniz, cevap veriyoruz: Bahçesinde hanami yapıyorlar yani piknik☺

Himeji

Himeji

Himeji Kalesi, Japonya’da muhakkak görülmesi gereken yerlerden biri. Öyle ki filmlere bile ev sahipliği yapmış. Bunların en başında Tom Cruise’un oynadığı The Last Samurai (Son Samuray) geliyor.

Buraya eşyalarımız ile birlikte geldik ama durun panik yok, çünkü tren istasyonunda dolaplar (locker) mevcut hem de farklı ölçülerde. Saat kısıtı yok, bu dolapları istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Bu arada minik bir not: bozuk paranız yoksa korkmayın, dolapların yanında bozuk para makinaları bulunuyor.

Buraya tam bir gün ayırmanıza gerek yok. Kyoto-Hiroşima, Osaka-Hiroşima veya Kobe-Okayama hattında seyahat ediyorsanız, buraya 2-3 saat ayırmanız yeterli olacaktır ama muhakkak uğramayı ihmal etmeyin.

Tren saatleri için can damarımız http://www.hyperdia.com/ sitesi…

Himeji

Himeji

Yeme-içme konusunda da şehirde pek sorun yaşanmıyor. Tren İstasyonu’ndan Kale’ye kadar uzanan cadde üzerinde birçok yemek yeri seçeneği mevcut.

Beyaz Kaleli Himeji notlarımız bu kadar. Japonya ile ilgili diğer yazılarımıza göz atmayı ihmal etmeyin deriz.

Off the Road on the Track ve Gez Tat Aileleri Japonya’yı Keşfetti
22.03 – 06.04.2018
2Kadın2Çocuk – Defne ve Eren Japonya Yollarında

Himeji

Yorumlar

yorum

Share

2Kadin2Cocuk