Avrupa’da şehri DOĞA ile birleştirin! Çocuklu ROTA önerileri – 1


23 Şub 2020
Paylaş

Avrupa’da şehir turu yapmaktan sıkıldınız ve turlarınıza biraz biraz yeşil rengi katmak istiyorsunuz: Mesela Alpler Bölgesi’nde doğayla iç içe 3-4 günlük kaçamak yapmak istiyorsunuz ama nasıl/nereden başlayacağınıza dair hiç bir fikriniz yok mu? İşte bu yazım sizin için… Veeee çocuklu aile olarak ailenizin minik gezginleri de mi yanınızda olacak? Hem de bebek arabasıyla. O zaman bu yazım aynı zamanda sizin için de. Çünkü, bu yazımda özellikle bebek arabasıyla da yapılabilecek rotalara yer verdim.

1.Rota Önerisi – Eib Gölü etrafında bebek arabasıyla gezmek mümkün

Ben, kafanızı çok karıştırmadan size fikir verebilmek için Avusturya  – Almanya – İtalya ve İsviçre Alperi’ni bölge bölge anlatmaya karar verdim. Bu yazımda da ilk öneri bölgemi anlatacağım ve bu bölgede genel olarak neler yapabilirsiniz onlara dair ufak ip uçları vereceğim.

Hadi başlayalım o zaman!
 
Bavyera hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere benim ilk önerim hep Garmisch – Partenkirchen tarafı oluyor. Çünkü bu bölge hem Münih’e çok yakın (isterseniz trenle günü birlik bile gidip gelebilirsiniz), hem de doğal güzellikleri açısından tek kelime ile HARİKA!
 
Zamanınız varsa bu bölgede 1-2 gece kalmanızı tavsiye ederim. Böylece Bavyera köy kültürünü yaşamış olursunuz. Garmisch ya da Partenkirchen adlı Bavyera köylerinden birini (ki bunlar şehirimsi tarzda – mimarileri oldukça güzel/şirin yerler ) ya da buraya yakın ama daha doğa içinde evler bulabilirsiniz konaklamak için.
 
Şimdi rotaları ayrıntılarını vermeye başlamadan önce linkini verdiğim sayfaya girin ve oradaki 2 dakikalık videoyu seyredin derim. Böylece bu yazıda paylaştığım bölge neye benziyor kafanızda şekillensin. Emin olun videoyu seyrettikten sonra yazıyı daha bir merakla okuyacaksınız.
 
Video için link: https://zugspitze.de/en/summer/aktiv/zugspitze
 
Ayrıca, aşağıda rota önerisi olarak vereceğim yerlerin bir çoğunu aşağıdaki harita üzerinde bulabilirsiniz.

Zugspitze / Garmisch Bölgesi

Aşağıda öneri olarak verdiğim her rotanın ayrıca bir yazısı var ve yazılara ulaşabileceğiniz linkleri başlıkları altında paylaştım. Dikkatinizi çeken, beğendiğiniz bir öneriyi daha ayrıntılı incelemek isterseniz muhakkak linki tıklayın.
 
Bu bölgede neler yapabilirsiniz?
 
1. Rota Önerisi: Eibsee (1/2 günlük bir tur)

Eib Gölü: Zugspitze masiflerinin göle yansıması harika

İlk olarak Eib Gölü var (Almaca ismi Eibsee / See Almanca’da Göl anlamında ve bu gölün okunuşu ‘’Aybzee’’). Bu göl tam bir doğa harikası ki bence Sonbahar renklerine bürünmüş hali en güzeli. Yani mesela 29 Ekim tatili bu bölge için biçilmiş kaftan. Bu gölün etrafında tam bir tur atmak yaklaşık 2-2,5 saat sürebilir ve çocuk arabasıyla yürünebilecek bir yol. Yani bebeğinizle ya da küçük çocuklarınızla doğanın tadını çıkartmak istiyorsanız bu rota tam sizlik. Yolun bir tarafı göl diğer tarafı dağ/orman. Göl yürüyüş yolunun en başında (gölü sağınıza alıp yürümeye başlarsanız) sol tarafta küçük bir göl daha var ve oraya Zugspitze’nin manazarası yansıyor. Zugsiptze Almanya’nın Alpler üzerindeki en yüksek noktası (2.962 metre yükseklikte). Bence bu küçük göle yansıyan Zugspitze ile bu nokta tam fotoğraf çekilmelik bir yer. İsterseniz yürüyüşü tersten yapabilirsiniz, yani gölü solunuza alıp hemen otelin arkasından başlayabilirsiniz. Orada da kocaman bir kayayı bulacaksınız. O kayanın üstüne çıkıp harika bir fotoğraf çekmeniz mümkün.  

Fotoğralara bakmak isterseniz Eib Gölü yazıma bir göz atın derim: http://offtheroadonthetrack.com/bavyera-alplerinde-guzeller-guzeli-bir-gol-eibsee/

Eğer güne çok geç başlamıyorsanız Eibsee gölünü gezmek yarım gününüzü alacaktır. Günün diğer yarısında mesela Zugspitze’ye çıkabilirsiniz ya da Partnachklamm turu yapabilirsiniz. Ya da masalsı Neuschwanstein Kalesi’ni gezebilirsiniz. Bu önerilere ait bilgiler ise yazının devamında.

2. Rota Önerisi: Partnachklamm (1/2 günlük bir tur)

Partncahklamm

Bu bölgedeki 2. Highlight ise Partnachklamm yani Partnach Geçidi. Burası yılın 12 ayı açık. 2 dağ birbirine çok yaklaşıp dar bir geçit oluşturuyor burada. Arasından da bir nehir geçiyor. Özellikle İlkbahar aylarında eriyen karların da katılımıyla nehir daha bir gürül gürül akıyor. Her gittiğimde tekrar tekrar hayran olduğum tam bir görsel şölen yeri burası.

Burada küçük bir tavsiye: Biz teleferiğe binip yukarı çıkıp geçite yukarıdan yürüyerek ulaşmayı tercih ediyoruz genellikle. Böyle olunca geliş ve gidişte farklı yollardan geçmiş oluyoruz. Ama teleferiğe binip yukarıdan inilmek istenirse bebek arabası bu yol için uygun değil. Kullandığımız teleferik ise Partnachklamm’a giderken yol üzerinde hemen sağda küçük, tek kabinlik bir teleferik. O bölgedeki büyük teleferiklerle karıştırmayın sakın. Partnachklamm tabelalarını takip edip yürüyüşe başladığınızda sağınızda küçücük bir teleferik göreceksiniz. Onu kullanın.  

Bebek arabasıyla gidildiğinde yapılması gereken ise hiç teleferiğe binmeden geçidin aşağıdaki girişine kadar ilerlemek. Orada geçit için bir giriş parası ödenmesi gerekiyor. Bu giriş sonrası ne yazık ki bebek arabasını yanınıza almanız yasak. Biz oraya abimlerin oğlu henüz 9 aylıkken gitmiştik. Bebek arabasını geçidin orada bırakmıştık. Geçitin uzunluğu çok değil. Max 15-20 dakika sürer (tek yön). Belki o kadar bile sürmez. Geçidin sonuna kadar gidilip tekrar aynı yoldan geri döneceksiniz ki bence zaten asıl manzara geçidin kendisi olduğu için bu güzelliği hem gidişte hem dönüşte görmüş/yaşamış olursunuz. Eğer bebekli bir aile iseniz ve bu kadar kısa bir yürüyüşü bebek arabasız yapabiliriz diyorsanız bence bu rotaıyı kaçırmayın derim.

Geçitin sonunda dinlenme yeri var. Orada biraz soluklandıktan sonra suyun kenarına inebilirsiniz. Orada akan su dağlardan geldiği için her zaman buz gibi oluyor. Çocuklu aileler, bence suyun kenarına muhakkak inin ve çocuğunuzla beraber suya taş atın. Çocuklar bundan çok keyif alıyor.

Dinlenme yerinde çocuklarla yemek molası verirken – Off the Road on the Track ve Ayağımın Tozuyla Aileleri :)
Suyun kenarında mola verdiğimiz anlar

Bu geçit üzerine yazdığım yazının linki: http://offtheroadonthetrack.com/partnachklamm-bavyerada-bir-doga-tatili-onerisi/

3. Rota Önerisi: Almanya Alpler Zirvesi Zugspitze (1/2 günlük bir tur)

Fotoğrag için: https://www.zugspitze.at/de/gipfel/panorama/impressionen/

Buradaki 3. Aktivite ise trenle dağın içinden yukarı Almanya Alplerinin en yüksek noktasına çıkmak. Yani Zugspitze’ye çıkmak. Bu biraz pahalı bir aktivite evet kabul ediyorum hatta kişi başı 50-60 Euro civarı biletler. Ama sunduğu manzara oldukça güzel. Yukarıda restoran/cafe var ve muhteşem bir dağ manzarası var. Biz kayak için çıkıyoruz zaman zaman. Ama derseniz ki göreceğimiz manzaraya bu para değer, o zaman bence bu bölgeye gelmişken kaçırmayın.

Yukarı çıkış tren ve teleferik bilet fiyatlarını görmek için de bu linki tıklayın: https://zugspitze.de/en/summer/preise/zugspitze

Yalnız küçük bebeği olanlara küçük bir tavsiye: Zugspitze’ye çıkmak demek 2.962 metreye çıkmak demek ve oldukça hızlı bir çıkış bu. Değişen basınç bebeklerin kulaklarında ağrı yapabilir. 1 yaşından önce böyle ani basınç değişikliği bebeklere önerilmiyor. Aklınızda bulunsun.

Zugspitze kayak severler için de oldukça sevilen bir yer; bunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Hatta burada yazın bile kayak yapmak mümkün olabiliyor çünkü yukarıda buzul bölgesi var ve her daim kar var orada. Hatta hatta yazın bile kızakla kayabilirsiniz. Biraz adrenalin bence gayet güzel olur :)

İlgilenenler muhakkak linkini verdiğim siteyi incelesin: https://zugspitze.de/en/summer

Küçük bir tavsiye daha: Zugspitze’ye çıkmak için muhakkak teleferik alternatifini değerlendirin. Muhteşem bir manzara size yukarı çıkışta eşlik edecek. Bana güvenin.

4. Rota Önerisi: Panaromik Dağ Manzarası AlpspiX (1/2 günlük bir tur)

Bu videoyu muhakkak izleyin

Burası X şeklinde yerden yüksekliği yaklaşık 1.000 metrenin üstünde olan bir panaromik platform. Yukarıda bölgeyi anlatan haritada görebileceğiniz üzere buraya çıkmak isterseniz Alpspitzbahn adlı teleferiği kullanmanız gerek. Teleferikle yukarı çıktığınızda isterseniz sadece bu platformun olduğu yere gidebilir ve yukarıdan manzaranın tadını çıkartabilirsiniz isterseniz de biraz daha zaman ayırıp yukarıda kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Yukarıda 2 farklı rota mevcut.

Birinci yol: Gipfel Erlebnisweg yani zirve deneyim yolu ve sadece 700 metre. Minik gezginlerin de zevkle yürüyeceği yol üzerinde bölgenin doğasıyla ilgili bilgilendirme panolarının da olduğu bir yol burası.  

İkinci yol ise: Genuss Erlebnisweg. Bu yol yaklaşık 3km’lik bir parkur (Çember şeklinde, yani tekrar geri dönmeniz gerekmiyor). Bu yol üzerinde yine minik gezginleri heyecanlandıracak onlarda merak uyandıracak istasyonlar mevcut.

AlpspiX panaromik platformda sizi bekleyen manzarayı görmek için yukarıdaki videoyu muhakkak izleyin derim.

5. Rota Önerisi: Höllentalklamm (1 tam günlük bir tur)

Geçitte dar yollardan, köprülerden geçmek gerekiyor. Yol zaman zaman mağara içinden devam ediyor.
Geçitte dar yollardan, köprülerden geçmek gerekiyor. Yol zaman zaman mağara içinden devam ediyor.

Şimdi bu tur yukarıda bahsettiğim ilk 4 tur rotasından farklı olarak hem bir tam gün ayırmanız gereken hem de yürüyüşü daha fazla olan bir rota. Ayrıca çocuklu aileler için önemli bir ayrıntı; bebek arabıyla yapabileceğiniz bir tur değil. O nedenle bebekli bir aile iseniz direk 6. Öneriye geçmenizi öneririm.

Ama burayı Garmisch’i anlatırken es geçmek olmaz. Çünkü çooooook güzel bir rota. Burası yine bir geçit, yani 2 dağın birbirine çok yaklaştığı bir nokta. Partnach Geçiti’ne göre ise oldukça uzun ve köprülerle karşıdan karşıya geçmek mümkün. Geçite ulaşmak için yaklaşık 2 saat yürümek şart. Benim burada en çok sevdiğim ise geçitin hemen girişindeki küçük dağ evi. Orada oturup manzaraya karşı kahve içmek inanılmaz keyifli. Kahve keyfi sonrası hemen geçitteki yürüyüşe başlayın ve yürürken manzaranın tadını çıkartın.

Burası gidiş-dönüş 5-6 saat yürümeli bir yürüyüş. Kendine güvenlere muhakkak şiddetle tavsiye ederim. Yaşayacağınız zevk, bacak ağrınızdan daha fazla olacak. Bana güvenin.

Buraya dair ayrıntılı yazımın linki ise: http://offtheroadonthetrack.com/trekking-turlari-3-hollentalklamm/

6. Rota Önerisi: Mittenwald

Leutscher Geisterklamm yani Geister Geçidi’nin kendisi olan büyük köprü üzerinde biz

Garmisch bölgesine yakın Mittenwald var bir de. Tam masalsı bir köy burası. Tam da Avusturya sınırında. Yakınlarındaki dağlarda ufak yürüyüşler yapmanız mümkün. Ama burada bence kaçırmamanız gereken 2 nokta var.

Birinci yer Leutscher Geisterklamm’daki şelale ve Leutscher Geisterklamm yani Geister Geçidi’nin kendisi olan büyük köprü. İlk olarak, şelaleye yine dar bir geçitten gidiliyor. Bebek arabasıyla gitmeniz mümkün değil ama çok kısa bir yol. Bu nedenle kanguru yardımıyla buraya ulaşmanız oldukça kolay. Köprüye ulaşmak içinse orman içinde biraz yukarı çıkarak yaklaşık 40-45 dakika yürümeniz gerekiyor. Bebek arabasıyla yapmanız mümkün değil, ama küçük çocukların bu yolu yürürken çok zorlanacağını düşünmüyorum.  

Mittenwald’e gidip bu köprüyü ya da şelaleyi keşfetmek istiyorsanız muhakkak yazıma bir göz atın:
http://offtheroadonthetrack.com/alpler-tatil-tavsiyesi-mittenwald-geister-gecidi/

7. Rota Önerisi: Almanya Romantik Yolu ve Masalsı Neuschwanstein Şatosu

Büyüleyici Neuschwanstein Şatosu

Garmisch’e kadar geldiyseniz bence bu seyahatinizi muhakkak ünlü Romantik Yolu üzerindeki Füsen şehri ve masalsı Neuschwanstein Şatosu ile birleştirmelisiniz. Garmisch’ten burası arabayla 1 saat. Trenle de ulaşım var.  

Füsen şehri Almanya Romantik Yolun en sonundaki şehir. Çok güzel bir Bavyera Köyü. Şato ise Bavyera ile bütünleşmiş bir yer. Şatonun içini gezebilirsiniz ama bunun için erkenden oraya gidip bilet almalısınız. Aynı günün akşamına doğru şatonun içine girmek için sıra gelir muhakkak. Ama bunun için buraya tam gün ayırmalısınız. Şatonun içi oldukça güzel ama zamanı olmayanlar şatonun içini es geçip şatonun uzaktan masalsı görüntüsünün tadını çıkartabilir. Bunun için yukarı çıkmalı ve şatoyu uzaktan gören Marien Köprüsü’ne geçmelisiniz. Yukarı çıkmak şöyle: Arabayı ana girişte park etmeniz gerekiyor. Yukarıdaki köprüye ya da şatonun kendisine ulaşmak için yukarı çıkmanız gerek. Bunun için yürüyebilirsiniz ki bu yolun tamamı bebek arabası için uygun. Biz en son Defne 7 aylıkken gitmiştik ve bebek arabasıyla gezdik. Ya da yukarı çıkan at arabalarına binebilirsiniz (at arabaları sadece at gücüyle çalışmıyor, elektrikli motorla destek alıyorlar. Bu konuda hassasiyeti olanlar bu bilgiyi göz önünde tutup at arabasına binip binmeyeceğine karar verebilir).

Burada bir şato daha var. Hemen aynı bölgede zaten ve bir de Alpsee (Alp Gölü) var. Bu gölün etrafında yürümek mümkün. Zaten muhakkak gölün dibine gidin çünkü çok güzel bir göl. Bu şato ve göl tam 1 günlük aktivite. Füsen şehrini görmek isterseniz de akşam orada yemek yiyebilirsiniz.

Bu bölge için notlarıma muhakkak bakın derim: http://offtheroadonthetrack.com/walt-disneye-ilham-olmus-sato-neuschwanstein/

Romantik Yol demişken eğer geldiğinizde Romantik Yol üzerinde yer alan bir iki yer görmek isterseniz Füsen dışında Rotenburg ob der Tauber şehrini öneririm. Uzakdoğulu ve Türk turistlerin Halstatt sonrası en çok gittiği yer :) Ben Romantik Yol ve Halstatt için bana soru soranları Garmisch’e ya da diğer taraflara yönlendiriyorum ve hepsi bana kocaman bir teşekkür ediyor.

Buraya en son 2020 yılının Ocak ayında gittik. Lapa lapa yağan kar altında şato tam masallardan fırlamış gibiydi.

Karlar altında Neuschwanstein Şatosu

8. Rota Önerisi: Güzeller güzeli bir dağ gölü – Seebensee

Tirol Bölgesi’ndeki Zugspitzearena çok özel bir bölgedir. Burası aslında başlı başına 2-3 günlük tatil destinasyonu. Özellikle kar tatili için yeni yerler arayışı içindeyseniz burası tam sizlik. Biz de bu yaz ortası bu bölgede yer alan bir dağ gölü ve dağ evi yürüyüşü gerçekleştirdik. Hayran kaldık bölgeye, doğasına. Bölgeyi daha yakından tanımanız için bu linke bir göz atın derim:  https://www.zugspitzarena.com/en

Bu bölgede araba kiralamanıza gerek yok. Linkini verdiğim sitede özel araç yerine toplu taşıma kullanmak isteyenler için ayrıntılı bilgi mevcut. Bence bir göz atın: https://www.zugspitzarena.com/en/info-service/public-transport

Seebensee (Seeben Gölü) ise yüksek dağlar arasında kalmış muhteşem bir göl. Buraya çıkış ne yazık ki bebek arabasına uygun değil ancak belli bir noktaya kadar teleferikle çıkıldığı için çok azıcık bir kondisyonla bile bu göle kadar yürüyebilirsiniz. Çünkü teleferik sonrası göle giden yol genel olarak düz ve orman içinden geçtiği için oldukça keyifli. 

Seeben Gölü Kıyısında
Seeben Gölü’ne yukarıdan bakış

Dediğim gibi buraya çıkmak için dağcı olmanız gerekmiyor. 5-6 yaşındaki çocuklar da çok rahatlıkla buraya çıkabilir. Bence burayı kaçırmayın.

Yukarı çıkmak için kullanmanız gereken teleferik Ehrwalder Almbahn. Teleferikten inilen nokta da güzel bir restotan ve komplex var.

Ehrwalder Alm Restoran – sadece bu restorana çıkıp orada inek çanları arasında zaman geçirmek bile bence çok keyifli.

Bu komplex’de görebildiğim kadarıyla çocuklar için oyun parkı da var. Dileyen sadece teleferik seyahati yapıp burada mola verip etrafın, dağların, ineklerin de içinde yer aldığı manzaranın tadını çıkartıp tekrar aşağı inebilir. Yani hiç yürümeden yapabileceğiniz güzel bir aktivite bu. Burası aynı zamanda kışın kayak merkezi. Aklınızda bulunsun.

Seeben Gölü’ne ulaşmamıza 5 dakika kala manzaramız tek kelime ile muhteşemdi

9. Rota Önerisi: Garmisch – Partenkirchen tarihi şehrini keşfedin

Bu bölgeye geldiğinizde bence muhakkak Garmisch – Partenkirchen’nin tarihi şehir merkezini gezin ve Bavyera mutfağını tadın. Renkli, resimli tarihi evler arasında gezmek çok keyifli. Bavyera mutfağı için size önerim ise kesinlikle Wildschütz. Rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim ya da aksam 7 öncesinde giderseniz rezervasyonsuz masa bulmanız mümkün olabilir.

Restoranın internet sayfası için tıklayabilirsiniz.

Ben ayrıca Mittenwald’in tarihi şehrini de çok seviyorum. Garmisch’ten çok uzak değil. O nedenle günü birlik buraya da geçebilirsiniz.

Mittenwald şehir merkezi

10.   Rota Önerisi: Dağ Evi’nde konaklama hem de çocuk arabasıyla ulaşımı olan Dağ evinde – Vilseralm

Veeee bu bölgedeki bir son önerim ki eğer buraya gelmişken hem yorucu olmayan bir dağ yürüyüşü yapıp hem de bir dağ evinde konaklamak isterseniz bu yönde olacak.

View this post on Instagram

2 günlük bir doğa kaçamağı yaptık bu hafta sonu Avusturya’nın Vils Bölgesi’nde. Çocuk dostu bir dağ evinde geceledik. Dağlarda çocuk dostu nasıl olunuyor diye sorarsanız anlatayım: ?Dağ evine çocuklu tempoda 2 saatte vardık. Yürüdüğümüz yol her ne kadar dağ içinde orman yolu olsa da tekerlekleri iri bir bebek arabasıyla da gidilebilir. ?Dağ evinde dağ manzaralı çok güzel bir oyun parkı vardı. Defne öğleden sonra kaydı, sallandı, zıpladı, tüm enerjiyi bitirene kadar oradan oraya koşturdu durdu. ?Köpekleriyle beraber oraya çıkanlar da az değildi. 2 gündür her cinsten çocuk dostu köpeklerle bol bol zaman geçirdik. ?Dağ evinde hem yetişkinler hem de çocuklar için çeşit çeşit oyun vardı. Akşam karanlığı basıp bu fotoğraftaki manzara artık karanlıkta kalınca sobalı dağ evinin içinde sıcak sıcak oturup bol bol oyun oynadık tüm gece. ?? Bu bölge Avusturya’da ama Almanya sınırına çok yakın hatta Türkler arasında da çok bilinen Almanya Romantik Yolu’nun bitimindeki Füssen köyüne çok yakın. #neuswansteincastle dersem sanırım bir çoğunuz “ben o şatoyu biliyorum” diyecektir ?İşte o bölgeye çok yakın. Hatta bugün dağ inişi sonrası Füssen’daki çok güzel bir gölü de gezdik. Hikayelerde bu iki günü muhakkak paylaşacağım. Romantik Yol için yolunu bu taraflara düşürenler bu bölgeyi kaçırmayın derim?? #çocukdostutrekkingofftheroad #offtheroadonthetracktrekking #offtheroadonthetrackdağlarda #avusturya?? #vilseralm

A post shared by Gökçe Demirci (@offtheroadonthetrack) on

Biz yakından takip edenler 2019 yılının Mayıs ortasında burada olduğumuzu zaten gördüler. Buraya 2 çocuklu aile dostlarımızla gittik. Yani ekibimiz 4 yetişkin ve 3 çocuktan (4,5 ve 2,5 yaşlarında 3 çocuk) oluşuyordu. Bütün yolu bebek arabasıyla gitmeniz mümkün. Çıkış max 2 saat sürer. Orman içinden gidiliyor. Dağ evi çocuk dostu. Oyun parkı bile var. Yukarıda çok güzel bir dağ manzarası var. Konaklamak mümkün. İsterseniz aynı gün geri de inebilirsiniz. Yemekleri oldukça başarılı, hepsi doğal köy ürünleri ve kendileri yapıyor. Buranın ismi Vilseralm. İngilizce anlaşma sağlayacağınızı düşünüyorum. Konaklamak zorunda değilsiniz. Dediğim gibi aynı gün içinde çıkıp inebilirsiniz. Sizin için de harika bir dağ evi tecrübesi olur.

Bu yürüyüşümün yazısı ise: http://offtheroadonthetrack.com/avusturyada-cocuk-dostu-doga-yuruyusu-rotasi/

Dağ evlerinde konaklamak isteriz ama yürümek pek istemiyoruz diyorsanız merak etmeyin, teleferikle çıkabileceğiniz öneriler vereceğim. Ama o diğer yazı bölümlerinde olacak. Takipte kalın o yüzden.

Off the Road on the Track – Avrupa’da Şehir Seyahatlerini DOĞA ile birleştirebileceğiniz ROTA önerileri hem de Çocukla – 1


Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci