Yemyeşil Bir Rota – Allgäu / Konaklama


21 Tem 2020
Paylaş

15-19 Temmuz tarihleri arasında tek kelime ”Muhteşem” bir ”Doğa Seyahati” gerçekleştirdik. Seçtiğimiz bölgenin ismi: Allgäu. Bu bölgede yaptığımız doğa yürüyüşlerini, teleferikle keşifleri instagram hesabımdan gün gün paylaştım hatta hikayeleri instagram profilime Allgäu ismi altında sabitledim. Paylaşımlara çok güzel yorumlar ve bölgeyle alakalı birçok soru geldi. Ben de blog yazılarımla bu sorulara cevap vermek istiyorum. En çok soru konaklama için seçtiğimiz çiftlik evi hakkındaydı. Biz bayıldık oraya, yorumlardan anlaşıldığı üzere siz de bayıdınız ve çiftlik evinin ismini/yerini merak ediyorsunuz.

Çiftlik evini Booking sitesinden bulduk. Booking’te inanılmaz yüksek notlar almış bir yer. İsmi MOOSMÜHLE Allgäu. Booking.com sitesindeki bilgilere/yorumlara ulaşmak için linki paylaşıyorum: MOOSMÜHLE Allgäu

Çok kısa kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum: Burası Allgäu Bölgesi’nin kuzeyinde yemyeşil bir doğanın göbeğinde, tamamen turistik alandan uzak bir çiftlik evi. Sahibi tek başına yaşayan bir Alman kadın. 5 kedisi, 1 köpeği ve 2 atıyla bu çiftlikte yaşıyor ve çiftliğin tüm işlerini tek başına yapıyor. Çiftlik evinde bizim gibi orayı gezmeye gelenlere kiraladığı tek bir odası var. Yani orada kaldığımız süre zarfında adeta çiftlik evinin sahibi bizdik. Çiftlik çok geniş bir araziye kurulmuş. Bahçesinde ahşap küçük bir ev bile var ve burası sauna. Önünde küçücük bir gölet var. Aslında yüzülebiliyormuş ancak çiftlik sahibi bu sene rahatsızlığı sebebiyle bakımını ihmal etmiş. Ancak yanında oturup bir kahve keyfi yapmak bile yeter.

Çiftlik evinin bahçesi, küçük gölet, ahşap ev sauna ve atlar…

Evin etrafında hiçbir şey yok. En yakın market ihtiyacını giderebileceğiniz yer arabayla 15 dakika. Burası için araba şart. Oda için söyleyebileceğim tek şey: Harika. Çok zevkle döşenmiş. İçinde eski Alman tipi tuğla soba bile var. İlk gün çiftlik sahibine rica ettik, bizim için yaktı. Sıcacık oldu oda. Pencesinden görülen manzara çok güzeldi. Küçücük bir mutfağı var ama bence oldukça yeterli. Tek sıkıntı bulaşık makinesi olmayışı. Evde yemek yapınca mecburen bulaşık yıkama gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bu oda tek çocuklu bir aile için ideal. Ya da çocuksuz aileler için. 2 çocuk için biraz küçük gelebilir.

Kaldığmız oda
Sobaya odun atmak oldukça eğlenceli bir aktivite oldu bizim için

Çiftlik evindeki kedi-köpek-at üçlüsü zaten bir çocuk için bulunmaz nimet. Defne deli oldu adeta. Sabahları kedilerle oynadı. Biz evin köpeğine resmen aşık olduk. Köpek alma isteğimiz yine bir canlandı. Yani doğa sevgisini hayvan sevgisiyle birleştirmek için ideal bir yer.

Evin 2 kedisi ve Defne

AMA… Eğer uzun yoldan gelecekseniz bilin ki bu ev gezilip görülmesi gereken yerlere uzak. Biz her gün bir saat yol gittik ve tekrar akşam bir saat yol geldik. Biz doğal, yalıtılmış, turistik olmayan bir ortamda kalmak için yol gidip gelmeye katlanan bir aileyiz. O yüzden biz zorlanmadık. Hatta gezilip görülecek yerlerin merkezi olan Oberstdorf tarafına giden yol zorlu bir yol olmadığı için keyif bile aldık. Gidip gelirken geçtiğimiz yerlere göre bir sonraki günün programını belirledik. Yani etrafı keşfettim bu sayede. Bir de tam bir günümüzü çiftlik evinin etrafına ayırdık. İnanılmaz doğal, keyifli bir gün oldu. Turistik olmayan, tamamen doğanın keyfini sürme amaçlı, bol oksijenli bir gün yaşamamıza vesile oldu. Eğer siz de böyle bir yer arıyorsanız burası tam sizlik.

Çiftlik evinin bahçesinde bir sürü elma ve armut ağacı vadı

Ancak onca yol geldim gezilip görülecek yerlere çok uzak olmayım derseniz size konaklama için 2 farklı yer tavsiye edebilirim.

  1. Oberstdorf: https://www.oberstdorf.de/en/
  2. Oberstaufen: https://www.oberstaufen.de

Bence bu iki yer Allgäu tatilinizde konaklamanız için oldukça ideal. Çünkü gezmenizi, görmenizi tavsiye edeceğim yerler bu bölgelere toplanmış genel olarak.

Her iki yer de oldukça yeşil, dağlarla çevrili ve doğal köy ortamı bulacağınız yerler. Booking.com üzerinden çiftlik evi tarzında bir yer bulabilirsiniz.

Konaklama tamamsa bir sonraki yazımda Allgäu – ROTA’yı anlatabilirim. Sorularınız varsa yazın bana.

Off the Road on the Track Allgäu Keşfi
15-19 Temmuz 2020

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci