Çocukla Keşfet – Stockholm Rehber – Junibacken


09 Tem 2024
Paylaş

Çocuklarla Şehir Seyahati konusunda çok güzel bir öneriyle geldim: Stockholm ve JUNIBACKEN

Bizim için Pippi’nin Evi gerçek ismiyle JUNIBACKEN çocukluğunuza dönebileceğiniz, çocuklarınızla keyifli anlar yaşayabileceğiniz bir yer. 

Junibacken’ın sayfasına ulaşmak için bu linki kullanabilirsiniz:

https://www.junibacken.se/en/this-is-junibacken/

JUNIBACKEN İsveçli yazarların yarattığı çocuk kitap karakterlerinin buluştuğu kocaman bir oyun yeri. Orada neler yapabilirsiniz: 

1. Gün içinde çeşitli canlı performanslar var. Ücretsiz. Önden rezervasyon yaptırmak önemli. Özellikle Pippi Uzun Çorap’ın arkadaşları Tommy ve Annika ile tanışma oyunu çok güzel. İsveççe ama bence hiç sorun değil çünkü oyun müzikli ve danslı, zaten 20-25 dakikalık performanslar. Çocuklar için çok eğlenceli 

2.Küçük bir tren kabinine binip tarihi Stockholm şehri üzerinde ilerlerken hem bu kitap karakterlerini hem de efsaneleri deneyimleyebilirsiniz.

3.İç mekanda tüm bu İsveçli kitap karakterlerinin buluştuğu oyun alanında zaman geçirmek oldukça keyifli. Küçük küçük dükkanlar var, evler, uçaklar, kaydıraklar. Çocuklar hangi tarafa koşturacağını şaşırıyor. 

4.Eğer hava güzelse Moomin karakterleriyle dolu dış mekan parkta çok keyifli zaman geçirebilirsiniz ki JUNIBACKEN direk denizin kıyısında olduğu için bahçesinden çok güzel bir Stockholm manzarası görülebilir. 

5.Tüm bu karakterlerin kitaplarını ise hediyelik eşya satan kısımda bulabilirsiniz ki hepsi birbirinden güzel. Bizim evdeki kütüphane her JUNIBACKEN ziyareti sonrası büyüyor. İsveç çocuk Kitapları açısından çok zengin bir ülke. Pippi Uzun Çorap’ın yaratıcısı Astrid Lindgred belki en bilindik olanı, ama onun yanı sıra çok güzel karakterler var. Mesela Pettson ve Findus favorimiz ya da Mamma Muh. Pettson serisi dilimize çevrilmiş ancak birçok kitap ne yazık ki sadece İngilizce. JUNIBACKEN ziyaretiniz sırasında o yüzden kitap bölümünü es geçmeyin derim. 

İsveç köftesi sonrası, Kanelbullar eşliğinde Stockholm manzarasına karşı bir Fika için çok da güzel bir restoranı olduğunu belirtmeliyim. 

İmkanı olup çocuklarıyla seyahat eden aileler için bence Stockholm ve tabii ki JUNIBACKEN harika bir seyahat sebebi.

Junibacken için en az bir yarım gün ayırmanızı tavsiye ederim. Biz, bazı günler tam gün kalıyoruz orada. Çocuklar oradan oraya koşturup duruyor. Gün içindeki tiyatrolara katılıyoruz muhakkak. Eğer erken rezervasyon yapabilirsek birden fazla tiyatroya yer bulabiliyoruz. Masalsı trene kızlar bayılıyor. Birden fazla biniyorlar muhakkak. Trene biniş, giriş fiyatının içinde. Bizim yıllık kartımız olduğu için tren boş olduğu sürece istediğimiz kadar binme hakkımız var. Zaten Stockholm’de yaşıyorsanız burası için yıllık kart almak çok mantıklı. Dış bahçesini kızlar çok seviyor, orada da muhakkak oynuyorlar. İç mekan oyun alanından ise hiç bahsetmiyorum, orası adeta bir masalın içine sürüklüyor insanı. Kitap kısmını ise hiç es geçmiyoruz. Her seferinde çok güzel kitaplar buluyoruz ve kütüphanemize katıyoruz.

Junibacken’ın açılış saatleri yaz dönemi ve kış dönemi için farklılık gösterebilir. Aşağıda linkini vereceğim sayfadan kontrol etmenizi tavsiye ederim. Giriş biletinizi ise orada alabilirsiniz ya da online rezerve edebilirsiniz. Junibacken ziyaretinizi planlamak için bu linki kullanabilirsiniz:

https://www.junibacken.se/en/plan-your-visit

Geçenlerde Chat GPT’ye bir sonraki seyahatimize fikir vermesi için çocuk dostu Avrupa şehirleri hangisidir diye sordum ve ilk beşte Stockholm vardı. Sebebi ise Stockholm’ün çocuklara kitap okumayı sevdirecek bir şehir olmasıydı. Kesinlikle bu fikre katılıyorum. Ülkemizde pek bilinmemekle beraber İsveç çocuk kitap yazarları konusunda çok zengin, çok başarılı karakterlerleri var ve bence başarıyla da miraslarına sahip çıkıyorlar. Çocuklarımın bu güzel şehirde yaşama fırsatı yakalaması beni çok mutlu ediyor. İyi ki Stockholm’e gelmişiz.

Off the Road on the Track – Çocukla Keşfet – Stockholm Tavsiye

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci