İzlanda’da Konaklama


07 Eyl 2018
Paylaş

İzlanda Konaklamalarımız – 26 Ekim 2017 & 6 Kasım 2017

İzlanda seyahatinde maliyetteki en önemli kalem konaklama olunca nerede nasıl konakladık ne kadar ödedik bu konuda ayrıntılı bir yazı yazmak kaçınılmaz oldu.

Ama öncelikle İzlanda’da nasıl bir Rota izlemelisiniz? İdeal Süre kaç gün? Bunların cevabı için Rota yazımıza muhakkak bakın. Rota için tıklayın.  İzlanda Maliyeti için tıklayın.  İzlanda’da Yeme İçme için tıklayın. İzlanda’da bütçeyi deldirmeden gezmek için tıklayın. ve İzlanda seyahati öncesi tüm yararlı bilgileri bir arada görmek için tıklayın.

Gelelim biz konaklama işini İzlanda’da nasıl çözdük konusuna. Belli bir planımız olsa da bir sonraki günü bir önceki günden planladığımız nefis bir 10 gün geçirdik İzlanda’da. Grubumuzun enerjisi çok yüksek olunca, her bir gün, bir önceki günden daha güzel geçti. Gezimiz boyunca kalacağımız yerleri (ilk günler hariç) hep bir gün önceden belirledik.

1. ve 2. Gün – 26/27 Ekim 2017:

Bu iki gün ekibimizdeki Off the Road on the Track Ailesi’nin 10. Evlilik Yıl Dönümü Kutlaması sebebiyle konaklama için özel bir yer seçildi. 2 gün Snaefell Yarım Adası’nda Okyanus dibinde çok hoş bir otelde konakladık. Otelin şefi harikaydı. Oteldeki akşam yemekleri bu nedenle 1. sınıftı.

Otelin ismi Fosshotel Hellnar. (Otelin Booking.com sayfasındaki bilgilerine ulaşmak için ismini tıklamanız yeterli).

Fiyatı: Kahvaltı dahil 314 EUR (2 gece için)

Snaefell

3. Gün – 28 Ekim 2017:

Bu gece kaldığımız yer: Maxhouse Reykjavik (Haukdælabraut 64, 113 Reykjavík)’di (Otelin Booking.com sayfasındaki bilgilerine ulaşmak için ismini tıklamanız yeterli). Burayı havaalanına yakın ve de ertesi gün çıkacağımız yolculuk için iyi bir başlangıç noktası olduğu için seçtik. Burası ayrı ayrı odaları olan ve ortak bir mutfak kullanım alanı bulunan bir evdi. Odalar temiz olmasının yanında, yeterli büyüklükteydi. Mutfak alanında her türlü mutfak gereci ve beyaz eşya vardı. Sadece ortak alanda oturup, yemek yemek için yeterli bir yer yoktu ve yaptığımız yemeği ya ayakta yemek ya da odamızda yemek zorunda kaldık. Otopark için ücret ödemedik.

Fiyatı: Odabaşı kahvaltı hariç 120 EUR

4. Gün – 29 Ekim 2017:

Uxahryggur (Uxahryggur lóð 1, 861 Hvolsvöllur, İzlanda). (Otelin Booking.com sayfasındaki bilgilerine ulaşmak için ismini tıklamanız yeterli). Burası hiçlik ortasında bulunan iki tane kulübeden (ahşaptan yapılan küçük ev) biriydi. İçerisinde bir odada ranzalı yatak ve oturma odasında da açılır-kapanır bir koltuk bulunuyordu. İki aile olarak burada rahatlıkla kaldık. Mutfak kısmında yine işimize yarayacak her türlü araç-gereç ve beyaz eşya mevcuttu. Ev açık bir alanda bulunmasına rağmen, rüzgardan ve soğuktan etkilenmedik. Otopark için de ücret ödemedik.

Fiyatı: 200 EUR – Ev için 2 aile toplam

İzlanda

5. Gün – 30 Ekim 2017:

Eldhraun Holiday Home (Syðri Steinsmýri, 880 Kirkjubæjarklaustur). (Otelin Booking.com sayfasındaki bilgilerine ulaşmak için ismini tıklamanız yeterli). Tatilimiz boyunca o kadar keyifli, o kadar hiçlik içerisinde evlerde kaldık ki, bu da onlardan biriydi. Bu seferki de ahşap bir ev olup, bir oda ve bir oturma odasından oluşuyordu. Burada da her türlü mutfak gereçleri ve beyaz eşya vardı ama evin en önemli özelliği ve beylerin de keyfini çıkardığı dışarıdaki sıcak su dolu küvetti. Sabah saatlerinde buz gibi havada, sıcacık bir suda keyif yapmak isterseniz, dağ manzarasına karşı olan bu ev sizi bekleyecektir. Otopark da ücretsizdi. Ayrıca evin dışında barbekü yapma imkanı da bulunuyordu. Bu arada Eldhraun görülmesi gereken ilginç yerlerden biri. Donup kalmış lava tarlalarının olduğu bu bölge çok ilginç bir görsel şölen sunuyor. Bizim kaldığımız ev de direk bu tarlaların yanındaydı. Sabah kahvaltı sonrası etrafı gezme fırsatı bulduk. Kesinlikle tavsiye ederim. Aşağıdaki fotoğrafta kaldığımız ev ve hemen dibindeki lava tarlası görülmekte.

Fiyatı: 203 EUR – Ev için 2 aile toplam

Eldhraun

6. Gün – 31 Ekim 2017:

Guesthouse Nypugardar (Nypugardar, 781 Nýpugarðar). (Otelin Booking.com sayfasındaki bilgilerine ulaşmak için ismini tıklamanız yeterli). Burası yanyana dizilen ayrı odalardan oluşan bir konuk eviydi. Kahvaltı ayrı bir binada, fiyatımıza dahil olarak verildi. Kahvaltının yapıldığı bu binada ayrıca hostel tipi odalar da vardı. Bu odalarda 5-6 kişi bir arada kalıyor ve ortak bir banyoyu kullanıyordu. Buraya gecenin bir vakti oldukça rüzgarlı bir havada geldik ve rüzgarı bütün gece hissettik. Sabah uyandığımızda ise bizi muhteşem bir gün doğumu ve üç buzulun bir kareye girdiği muhteşem bir manzara karşıladı. Geceki rüzgardan sonra böyle bir manzarayı beklemiyorduk doğrusu. Kahvaltısı yeterli miktardaydı. Burası bir çiftliğin içinde yer aldığı için kendi ürünlerini akşamki yemekte isteğe bağlı olarak servis ediyorlardı, fakat yediğimiz eti maalesef pek beğenmedik. Tatil boyunca dışarıda yemek yediğimiz tek yerdi ama maalesef beklediğimiz tadı alamadık. İyi ki tatil boyunca kendi yemeğimizi kendimiz pişirmişiz.

Fiyatı: 112 Euro (kahvaltı dahil oda fiyatı aile başı)

kaldığımız yerde sabah bizi karşılayan manzara işte buydu:

İzlanda

7. Gün – 1 Kasım 2017:

Home with a View (Kaupvangur, 700 Egilsstadir). (Otelin Booking.com sayfasındaki bilgilerine ulaşmak için ismini tıklamanız yeterli). Kaldığımız evler sıralamasında, en iyilerden biri seçilmiştir kendisi. Her şeyi ile tam bir evdi. Burası bir binada bulunan bir daireydi. İki yatak odalı, oturma odalı, çamaşır makinalı, donanımlı bir mutfağa sahip, çok güzel bir yerdi. Tatilimiz boyunca @offtheroadonthetrack in önderliğinde yediğimiz en güzel yemekleri pişirdiğimiz evdi. Otopark için ücret ödemedik. Bu konaklamamızın bize sağladığı bir diğer güzellikte gece gördüğümüz kuzey ışıklarıydı.

Fiyatı: 160 EUR – Ev için 2 aile

8. Gün – 2 Kasım 2017:

Breidamyri Farm Apartments (Breidamyri, 650 Laugar). (Otelin Booking.com sayfasındaki bilgilerine ulaşmak için ismini tıklamanız yeterli). Burası oldukça heyecanlı bir günün akşamında resmen sığındığımız yuvamız oldu. Bu yüzden bir çiftlik içerisinde yer alan bu güzel evde, akşam tam bir ev ortamını yaşamamızın yanı sıra, sabah da çiftlikten aldığımız tazecik yumurtalarımız ve sütümüz ile çok güzel bir kahvaltı yaptık. Burası iki yatak odalı ve bir oturma odalı, bir evde bulunması gereken her şeye sahip, konaklamaktan çok memnun kaldığımız bir yer oldu. Otopark için ücret ödemedik. Bir iki konaklamamız hariç her yerde çamaşır makinası bulunduğundan, çamaşırlarımızı da rahatlıkla yıkadık. Yolculuğumuz boyunca kar yağışını izlediğimiz ilk yer oldu.

Fiyatı: 215 EUR – Ev için 2 aile

İzlanda

9. Gün – 3 Kasım 2017:

Tangahús Guesthouse (Borðeyri). Burası pek planlı olarak seçmediğimiz, sadece dönüş yolunun biraz daha kısalması için konakladığımız hostel tarzı, deniz kenarında bir yerdi. Booking puanları kötü olmasa da odalar ve ortak kullanım alanı hiç de beklediğimiz gibi değildi. Yine de bir gece için idare edilebilecek bir yerdi. Otopark için ödeme yapmadık. Burayı ama kesinlikle önermiyoruz. Şartları beklentimizin çok altında olduğu için hatta ev sahibini arayıp eve çağırdık ve yaptığımız ciddi konuşma sonrası paramızın büyük bir kısmını geri ödemesini sağladık.

Fiyatı: 127 Euro (2 aile için toplam)

10. ve 11. Gün – 4 & 5 Kasım 2017:

Traðarkot (Traðarkot, Vatnleysustrandarvegur, 190 Vogar). (Otelin Booking.com sayfasındaki bilgilerine ulaşmak için ismini tıklamanız yeterli). Son 2 gecemizde çok güzel bir manzarası olan, etrafında atların dolaştığı iki katlı çok güzel bir evde kaldık. Burası çatı katı, ayrı iki yatak odası, otuma odası, çamaşırhanesi ile bir evde aranabilecek her türlü özelliğe sahip bir yerdi. Çok memnun kaldık. Otopark için ödeme yapmadık.

Fiyatı: 162 EUR – ev için 2 aile toplam / tek gece

İzlanda

İzlanda bizim unutulmazlarımız arasında yer alıyor. Eğer planlarda yoksa şiddetle tavsiye ederiz.

Off the Road on the Track ve Gez Tat Anlat Aileleri olarak İzlanda’yı keşfe çıktık.

İzlanda

26.20 – 06.11. 2017

2Kadın2Çocuk – Defne ve Eren İzlanda’da…

Yorumlar

yorum

Share

2Kadin2Cocuk