Alpler Tatil Tavsiyesi: Mittenwald & Geister Geçidi


28 Eki 2018
Paylaş

Bloğumuzu yakından takip edenler bizim ne kadar doğa aşığı bir aile olduğumuzu bilirler. Hemen hemen her hafta sonu kendimizi dağlara, göllere atmakla yetinmeyip artık şehir gürültüsünden, kalabalığından uzakta bir köyde yaşıyoruz. Yani her anımız yeşille, oksijenle, inek ve atlarla iç içe ve biz bu durumdan inanılmaz keyif alıyoruz.

Yeni yerler, doğal güzellikler keşfettiğimiz zaman ise bunu sizinle paylaşmak inanılmaz bir keyif benim için. Benim her zaman herkese tavsiyem şu yönde: Münih‘e kadar gelmişken sakın sadece şehir turu planlamayın. Bavyera’nın doğasını, küçük şirin köylerini keşfetmeden  dönmeyin evinize. Münih ya da Salzburg seyahatinizi günü birlik doğa kaçamaklarıyla birleştirebileceğiniz bir çok öneri var bloğumda. Bu önerilerin birçoğu tren bağlantısıyla ulaşılabilecek yerler. Çünkü Bavyera’da trenle çok rahat, kolay seyahat etmeniz mümkün. Eğer Bavyera’da trenle nasıl gezebilirsiniz merak ediyorsanız hemen tıklayın. Bavyera’da trenle seyahat

Bu yazımda da yine Münih şehir merkezinden çok uzak olmayan günü birlik tren/araba ile gidip gelebileceğiniz bir yer tavsiye edeceğim. Hedef Mittenwald. Bloğumda daha önce tavsiye ettiğim Garmisch Bölgesi’ne çok yakın. (Bu bölgeye yakın yerler Eib Gölü, Partnach Geçidi, Höllentall Geçidi yazılarına tıklayarak ulaşabilirsiniz).

Hedef Mittenwald dedik. Burası nerede? Münih merkezden yaklaşık 105 km uzaklıkta, güneyde. Mittenwald oldukça şirin, tatlı, masalsı bir yerleşim yeri. Eğer vaktiniz varsa 1 gece burada konaklamanızı tavsiye ederim. Biz de kesinlikle bir sonraki sefere bir gece burada konaklamalı bir plan yapacağız. Ama konaklamak şart değil. Bu yazıda tavsiye edeceğim rotayı günlük gezi olarak planlayabilirsiniz.

Mittenwald şehir merkezi

Mittenwald şehir merkezi

Mittenwald'de konaklama örneği

Mittenwald’de konaklama örneği

Mittenwald’e nasıl ulaşabilirsiniz?

Eğer trenle gelecekseniz Mittenwald tren istasyonunda ineceksiniz. Arabayla gelecekler de tren istasyonunun hemen yanındaki park alanına arabayı park edebilirler. Park ücreti burada biraz fazla. Saati 1 Euro. Arabayla gelecekler muhakkak otobanda durup mola verin. Köprü üzerinde sizi karşılayacak manzara inanın harika. Biz orada her seferinde en az 15 dakika mola veriyoruz. Mola verdiğimiz yerden birkaç fotoğraf paylaşıyorum:

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald’e ulaştıktan sonra ise şehrin içinden kısa bir yürüyüşle Leutscher Geisterklamm (Geister Geçidi) tabelalarını takip ettiğinizde kendinizi yemyeşil bir doğanın içinde bulacaksınız. Geister Geçidi bu bölgenin en önemli yürüyüş rotalarının başında geliyor. O nedenle her yerde tabelayla yön tarifi yapılıyor. Mittenwald şehir merkezinden yeşil alana ulaşmak için yaklaşık 10-15 dakika yürümeniz gerek.

Mittenwald

Yeşil alana ulaştığınızda ağaçlar arasından geçen patika bir yol sizi karşılayacak. Hemen yolun başlangıcındaki evler ise insanı kıskandıracak cinsten. Biz hep şöyle düşünmüşüzdür: Burada yaşayanlar bizce hiç yaşlanmaz.

Patika yolun kıyısından akan suyun rengine dikkat edin derim. O su biraz sonra ulaşacağınız şelalenin suyu. Bu yürüyüşte görülmesi gereken 2 önemli doğa güzelliği var. Birincisi Şelale. İkincisi ise Geister Geçidi’nde yer alan köprünün oradaki manzara.

Biz ilk olarak şelaleyi gidip gördük. Giriş kişi başı 3 euro. Defne için para ödemedik. Çocuklar içinse 1 euro alıyorlar. Şelaleye giden yola girdiğinizde bir tabela göreceksiniz. Staat Grenze. Evet burası Almanya – Avusturya sınırı gerçekten.

Mittenwald

Şelaleye giden geçit aynı bizim Saklıkent’imize benziyor. Dar bir yoldan ilerlediğinizde gürül gürül akan bir şelale sizi karşılayacak. Şelalenin kendisindense bu geçitte ilerlemek bence çok keyifli. Her köşe başında fotoğraf ya da video çekmek için dursanız bile max. 20 dakikada bu turu tamamlayıp başladığınız noktaya ulaşacaksınız. Orada kısa bir kahve molası verebilirsiniz.

Mittenwald-imp

Mittenwald

MittenwaldSonra hedefte şu ünlü köprü var. Bu köprüye ulaşmak için şelalenin girişinin hemen yanı başında sağda yürüyüş yollarının anlatıldığı tabelanın arkasından yukarı doğru sapmak gerekiyor. Yukarı doğru orman içinden yaklaşık 40-45 dakika ilerlediğinizde köprü karşınıza çıkacak. Bu yolu Ekim ayında özellikle tavsiye ederim. Çünkü o zaman bu yürüyüşü sonbahar renkleri içinde gerçekleştirmiş olursunuz ki sonbahar renkerinin sunduğu görsel şölen ayrı güzel.

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Köprüde bol bol zaman geçireceğinize eminim. Köprüden karşıya geçmek yerine yola devam etmek isteyenler de olabilir. O zaman uzun rotaya geçiş yapmış oluyorsunuz. Zamanı olanlar bence denesin. Biz yürüyüşe geç başladığımız için ve Defne’yi çok yormamak adına kısa rotayı tercih ettik. Uzun rota, çocuksuz yolda olanlar için günü birlik yapılabilecek bir tur. Gözünüz sakın korkmasın.

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

MittenwaldKöprüden karşıya geçip orman içinde yürüdüğünüzde yol sizi şelalenin başlangıç noktasına getiriyor. Yani şelalenin sağından başlayıp solunda tamamlamış oluyorsunuz.

Mittenwald

Uzun rotayı yapacakların yürüyeceği yol

Uzun rotayı yapacakların yürüyeceği yol

Mittenwald

Özellikle çocuklu ailelerin sevdiği bir rota burası. Çünkü çocukların da rahatlıkla yapabileceği bir yürüyüş yeri. Çocuk arabası için pek uygun değil. Onun dışında doğayı keşfetmek isteyen ancak kondisyonuna pek güvenmeyenlerin de rahatlıkla yapabileceği bir rota. Yazının başında da belirttiğim gibi Münih’i gezmeye gelenlerin rahatlıkla günü birlik bir turla gezebileceği bir bölge.

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Mittenwald

Aklınıza not edin. İlk fırsatta da yolunuzu düşürün derim.

Off the Road on the Track doğa keşiflerinde
7 Ekim 2018 – Geisterklamm Yürüyüşü

Mittenwald

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci