Walt Disney’e ilham olmuş şato: Neuschwanstein


17 Tem 2017
Paylaş

16.07.2017 – Schloss Neuschwanstein

Schloss Neuschwanstein yani ‘’Yeni Kuğu Taşı Şatosu’’ bu resimde gördüğünüz yer. Görür görmez ben bu şatoyu bir yerlerde görmüştüm diyeceksiniz. Yanılmıyorsunuz, daha önce Walt Disney’in şatosu olarak görmüştünüz. Walt Disney bu şatodan ilham alarak oluşturmuş kendi masallarındaki şatoyu.

Neuschwanstein Şatosu

Peki bu masalsı şato nerede?

Neuschwanstein Münih’ten arabayla yaklaşık 2 saat uzaklıktaki Füssen’deki Schwangau köyünde. Bavyera dağları eteklerinde. Burası ayrıca Almanya’nın meşhur Romantik Yolu’nun son durağı. Romantik Yolu gezmek isteyenler burayı muhakkak listelerine almalılar.

Neuschwanstein’a ulaşım nasıl?

Münih şehrinden arabayla yaklaşık 2 saatte ulaşabileceğiniz gibi, Münih’in merkez istasyonundan (Hauptbahnhof) kalkan trenlerle de buraya ulaşmanız mümkün. Trenle Füssen’e geleceksiniz. Oradan kalkan Schwangau yönüne giden yaklaşık 5-10 dakikalık otübüs yolculuğuyla Neuschwanstein Şatosu’nun bulunduğu yere ulaşacaksınız.

Şatoyu uzaktan gördüğümüz ilk an

Şatoyu uzaktan gördüğümüz ilk an

Şatoyu uzaktan gördüğümüz ilk an

Şatoyu uzaktan gördüğümüz ilk an

Neuschwanstein Hakkında

Bu şato Bavyera Kralı II. Ludwig tarafından inşa ettirilmiş. Şatonun yapımına ise 1869 yılında başlanmış. O zamanlar 18 yaşında olan kral II. Ludwig’i hassas, hayalperest ve utangaç bir kral olarak tanımlarsak yanlış söylemiş olmam. Çocukluğunu ve gençlik yıllarını doyasıya yaşayamamış bir kral II. Ludwig. Şato yapılırken II. Ludwig bugün tüm turistlerin şatonun fotoğrafını çektiği köprü olan Marienbrücke köpüsüne gelerek sarayı izlermiş. Şato 17 sene sonra tamamlandığında kral ancak sadece 3 haftasını geçirebilmiş. Çünkü psikolojik rahatsızlıklarından dolayı başka bir sarayda izole bir hayat sürmek zorundaymış. II. Ludwig’in ölümü de kendisi kadar gizemli. Kral ve kralın doktorunun ölü bedenleri yan yana bir göl kenarında (Starnberger Gölü) bulunmuş. Kral öldüğünde 41 yaşındaymış.

Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu’nu gezmek isteyenler için önemli bilgiler:

Masalsı Neuschwanstein Şatosu’nun görmek isteyen turist sayısının oldukça çok olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. O nedenle şatoyu rehber eşliğinde belirli saatlerde gezmek mümkün. Bu nedenle ilk olarak bölgeye ulaşır ulaşmaz şatoya giriş biletinizi alın. Hatta mümkünse önceden internetten rezervasyonunuzu yaptırın.

Aşağıda linkini verdiğim siteyi bilet ve rezervasyon için önceden incelemenizde fayda var:

http://www.neuschwanstein.de/englisch/tourist/admiss.htm

Sabah saatlerinide biletinizi alsanız bile hemen şatoya girmeniz mümkün olmayacaktır. Örneğin biz gider gitmez bilet sırasına girmiştik. Ancak saat 15:00 için bilet bulabilmiştik. Bu nedenle ilk işiniz bilet almak olsun.

Şato tahmin edildiği üzere yukarıda bir kayalık üzerine kurulu. Arabayla geldiğinizde arabayı vadide park etmeniz gerekiyor. Ya yürüyerek çıkacaksınız ya da oradaki otobüs ya da atların çektiği arabalar yardımıyla yukarı çıkmanız mümkün. Yukarı yürüyerek çıkmak yaklaşık 35-40 dakika. Eğer vaktiniz varsa ve yürüyüş yapmayı seviyorsanız yürüyerek çıkmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde otobüs ya da at arabaları için sıraya girmeniz gerekiyor.

Biz tabii ki yürüyerek çıktık

Biz tabii ki yürüyerek çıktık

Bölgede Neuschwanstein Şatosu dışında bir şato daha var. İsmi Hohenschwangau Şatosu. Bu şato vadide. Buranın içini de gezmek mümkün. Eğer tek şato gezecekseniz ücreti 13 Euro, eğer iki şatoyu da gezerseniz onun için ödemeniz gereken ücret 23 Euro. 2 şatoyu aynı gün gezmek oldukça yorucu olabilir.

Masalsı Neuschwanstein Şatosu’nun karşıdan fotoğraflarının çekildiği yer ise Marienbrücke yani Marien Köprüsü. Şatoyu gezmeden önce ya da gezdikten sonra muhakkak buraya gitmeli ve şatoyu uzaktan seyretmelisiniz. Şato ile köprü arasındaki tek ulaşım yolu yürümek. Bunun için 10-15 dakika hesaplamalısınız.

Köprüde yalnız değildik :)

Köprüde yalnız değildik :)

Köprüden karşı tarafa geçip yukarı doğru tırmanmanız mümkün. Orada trekking yolları var ve şatoyu farklı açıdan fotoğraflamak mümkün. Ancak dik bir patikayı takip ederek çıkılıyor. Sağlam ayakkabı şart.

Şatolar kadar şatoların kurulu olduğu bölgedeki göller de görülmeye değer. Küçük göl Schwansee, büyük göl ise Alpsee. Alpsee’nin hemen yanında bir restoran var. Şatoyu ziyaret etmeden önce ya da ziyaret ettikten sonra göl kıyısında bir şeyler içmek oldukça keyifli. Ama fiyatlara dikkat etmekte fayda var. Bir kahveye 5,8 Euro ödemek de varmış. Küçük gölün etrafında dolaşmak da mümkün. İlk gidişimizde küçük gölün etrafında tam tur atmıştık. Zamanınız varsa tavsiye ederim.

Alpensee

Alpensee

Şatoyu köprüden seyrederken şatonun arkasında yer alan göl ise Forggensee. Bu gölde tekne turlarına katılmak mümkün. Eğer büyük tur yaparsanız kişi başı 11 Euro, küçük tur ise 8 Euro.

Bölgedeki bir diğer aktivite ise küçük bir teleferikle (Tegelbergbahn) yukarı çıkmak. Orada kısa bir yürüyüş yapabilir doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

Münih’e geldiyseniz buraya günübirlik bir tur düzenleyebilirsiniz. Eğer Romantik Yol turu yapacaksınız bu şatoyu turunuza muhakkak eklemelisiniz.

Off the Road on the Track Neuschwanstein Şatosu’nu keşfe çıktı
16.07.2017

Neuschwanstein Şatosu

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci