Bavyera Alplerinde güzeller güzeli bir göl: Eibsee


08 Eki 2017
Paylaş

02/10/2017’de yaptığımız gezinin notları…

Bavyera Alplerinde güzeller güzeli bir göl olan Eib Gölü’nü (Eibsee) tanıtmak istiyorum bu sefer sizlere.

Eibsee

Daha önceki yazılarımda tanıttığım Partnachklamm (yazıya ulaşmak için lütfen tıklayın) ile Höllentalklamm (yazıya ulaşmak için lütfen tıklayın) ile aynı bölgede bulunan Eibsee Münih’e tatile gelenler için güzel bir doğa kaçamağı.

Eib Gölü

Eibsee nerede?

Eibsee, Münih’in güneybatısında yaklaşık 100km uzaklıkta Almanya Alplerinin en yüksek noktası Zugspitze’nin hemen dibinde. Eibsee etrafında gezerken Zugspitze masiflerinin göle yansıyan görüntüsü bir başka güzel.

Eib Gölü

Eibsee’ye nasıl ulaşabilirsiniz? 

Eibsee’ye araba yerine toplu ulaşımla ulaşmak mümkün. Alacağınız bilet Bayern Ticket. Bayern Ticket ile ilgili yazıma ulaşmak için lütfen tıklayın. Bunun için Münih ana tren istasyonundan Garmisch-Partenkirchen yönüne giden trenlere binmeniz gerekiyor. Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren tren yolculuğu sonrası Garmisch tren istasyonunda inmelisiniz. Sonrasında iki seçeneğiniz var. Garmisch tren istasyonundan Zugspitze’ye yani dağın zirvesine çıkan trene geçebilirsiniz (ki bunun öncesinde ilk tren biletinizi gidip bilet gişesinde tekrar onaylatmanız gerekiyor. Çünkü zirveye çıkan bu trenin ücreti normalde 50 Euro civarında ancak Eibsee durağında ineceğiniz için tekrar bilet almanıza gerek yok. Bayern Ticket ile Eibsee’ye kadar gidebilirsiniz.) İkinci seçenek ise otobüs (Tek yön kişi başı 4,5 euro). Eibsee yönüne giden mavi-beyaz otobüslere binebilirsiniz. Bu otobüsler Garmisch tren garı önünden kalkıyor ve genelde saatleri Münih’ten gelen trene göre ayarlı. Ancak otobüs yolu biraz uzun. Garmisch tren istasyonundan Eib Gölü otobüsle yaklaşık 40 dakika sürüyor. Ancak bu yolculuk sayesinde tüm köyü görmüş olursunuz.

Eib Gölü

Eib Gölü’nde ne yapılabilir?

Eib Gölü’nün etrafını tempolu bir şekilde 2 saatte yürümek mümkün. Bebekli aileler tüm yolu bebek arabasıyla yürüyebilir. Göl kenarındaki cafede kahve ya da bira keyfi yapabilirsiniz. Göle karşı yemek yiyebilirsiniz. Birkaç günlük bir program yaptıysanız turunuza Zugspitze, Partnachklamm ve Höllentalklamm’ı ekleyebilirsiniz.

Eib Gölü

Eib Gölü

Eib Gölü’nde konaklama nasıl?

Eğer orada konaklamak isterseniz direk göl manzaralı Eibsee Oteli tercih edebilirsiniz. Biraz bütçesi yüksek bir otel ama manzarası süper. Otel için tıklayın. 

thumb_IMG_4567_1024-imp

thumb_IMG_4577_1024-imp

Garmisch-Partenkirchen köylerinde de konaklayabilirsiniz. Daha turistik olan Garmisch’e karşılık bölgenin Partenkirchen tarafı daha küçük ve daha şirin. Klasik Bavyera mimarisinin en güzel şeklini bulacağınız Partenkirchen’de butik bir otelde kalabilirsiniz. Ayrıca merkezde yeme-içme oldukça kolay.

Eib Gölü

Eib Gölü

2017 yılının Ekim ayında sonbaharın tüm renklerini barındıran Eibsee’ye yine yeniden günü birlik bir gezi yaptık. Eibsee’yi bu ilk görüşümüz değildi. Ancak manzara ilk defa görüyormuşcasına bizi heyecanlandırdı. Bol oksijenli bir doğa kaçamağı için Eib Gölü oldukça ideal. Aklınızda bulunsun.

Off the Road on the Track doğada Sonbaharı karşılıyor…
02/10/2017

Eib Gölü

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci