Bavyera’da ekonomik gezmek: Bavyera Bileti (Bayern Ticket)


06 Eki 2017
Paylaş

“5 çocuklu bir aile” sadece 31 Euro ödeyerek günübirlik Mozart’ın doğduğu şehir Salzburg’a Münih’ten güzel bir kaçamak yapabilir. Peki ama NASIL?

Bavyera Bölgesi’ni ailecek ya da arkadaşlarıyla ekonomik gezmek isteyenler için yazıyorum bu yazımı. Bu yazımda tüm Bavyera Eyaleti’nde hatta Salzburg’u da kapsayan bölgede geçerli olan “Bayern Ticket” biletinden bahsedeceğim.

İpucu: Biletinizi online ya da bilet otomatlarından alırsanız kişisel danışma ücreti olan 2 euro’yu ödememiş olursunuz. Yani 2 Euro kar edersiniz.

Bu biletle bir günde 5 yetişkine kadar Bavyera Bölgesi içinde istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Yani sadece bir gidiş bir dönüşü kapsamıyor.

Fiyatı: İlk kişi için 25 Euro, beraberinde seyahat eden ek her yetişkin için + 6 Euro / kişi başı ödemeniz gerekiyor (En fazla 4 yetişkin eklenebilir)
Eğer toplam 5 yetişkin gezecekseniz kişi başı sadece 9,80 Euro ödemiş olacaksınız.

Eğer çocuklarınız veya torunlarınızla beraber gezeceksiniz hiç problem değil. 15 yaşın altındaki çocuklarınız ve torunlarınız ücretsiz olarak bu biletle gezebilir. O zaman sadece 2 yetişkin bu bilete dahil oluyor. Çocuk sayısı fark etmez önemli olan 15 yaş altı olması.

Bu bileti aldığınızda tren rezervasyonu yaptırmanıza gerek yok. Bu biletin geçerli olduğu herhangi bir trene binebilirsiniz. Bu biletle binilebilecek trenler bölgesel trenler oluyor ve isimleri şu şekilde: RB, RE, IRE, ALX, S-Bahn, BOB (Bayerische Oberlandbahn), M (Meridian). Şehirlerarası ve hızlı trenlere binilemiyor (IC, EC, ICE, D, RJ, TGV ve gece trenleri CNL, EN). Korkmanıza gerek yok, trenlerin üzerinde ne oldukları yazıyor.

Tüm şehir içi trenleri, ulaşım bağlantıları ve Bavyera’daki neredeyse tüm şehir içi otobüslere bu bileti kullanarak binebilirsiniz. Yani otobüs ya da metro için tekrardan bilet almanıza gerek yok ki Bavyera’da ulaşımın çok ucuz olduğu söylenemez.

Bavyera bileti, bileti aldığınız günün sabahından (Saat 09:00) bir sonraki günün gece saat 3:00′ e kadar geçerli. Hafta sonları ve Bavyera tatilleri ile 15 Ağustos, 24 ve 31 Aralık günlerinde ise bütün gün geçerli.

Örneğin: Münih’e tatile gelen 5 çocuklu bir aile günübirlik Salzburg’a gitmek isterse bu bilet sayesinde sadece 31 Euro ödeyerek bu seyahatini gerçekleştirebilir.

Ya da bu aile Bavyera Bölgesi’ndeki güzel köyleri keşfetmek istiyor, mesela Garmisch-Partenkirchen (Almanya’nın en yüksek noktası Zugspitze’nin olduğu bölge). O zaman yine sadece 31 Euro ödeyerek buraları keşfedebilir.

Trenle seyahat etmek özellikle küçük bebekli aileler için en ideal seyahat şekli bence. Trende rahatça hareket edebilir, bebeğinizle oynayabilirsiniz. Trenlerde çocuk arabalarını koyabileceğiniz alanlar mevcut. Ayrıca çocuk oyun alanları da var.

Defne 9 aylıkken (Ekim 2017) yaptığımız tren yolculuğundan birkaç fotoğrafı paylaşmak istiyorum. İnanılmaz keyifli bir yolculuk olmuştu bizim için, arabanın aksine. Eminiz ki aynı yolu -yaklaşık 1,5 saat- araba ile almış olsaydık birkaç defa otoban kenarında durmak ve Defne’yi 5 dakikalığına da olsa eğlendirmek zorunda kalacaktık. Defne ile beraber daha çok tren yolculuğu yapacağız gibi geliyor…

Bavyera'da trenle yolculuk

Bavyera'da trenle yolculuk

Bavyera'da trenle yolculuk

Bavyera'da trenle yolculuk

Bavyera'da trenle yolculuk

Off the Road on the Track Junior seyahatlere tüm hızıyla devam ediyor…

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci