LONDRA’da YEME-İÇME, uygun fiyatlı seçenekler


26 Nis 2019
Paylaş

Londra için ULAŞIM sonrası diğer hayati konu bence Yeme içme:

Ama önce LONDRA’da ULAŞIM ile ilgili yazıyı muhakkak okumalısınız:

Londra’da Yeme-İçme yazısını, Yüksek Lisans Eğitimi sırasında Londra’da 11 ay yaşayan kuzenim Pınar, bizim için kaleme aldı. Biz Londra’ya gittiğimizde tüm gerekli bilgiler bizimle olsun istedi. Ben de onun izniyle bu faydalı bilgileri bloğumda paylaşıyorum. Teşekkür ederim Pınar – İyi ki VARSIN! Bundan sonrası PINAR’ın kaleminden…

Londra’nın öyle kendine özgü bir mutfağı yok. Çok geleneksel ve artık turistik olan Fish and Chips var. İstediğiniz, fiyatı uygun gelen yerde yiyebilirsiniz ama Mayfair Chippy bu restoranlar içinde en iyi alternatif aslında.

Onun dışında bir Geleneksel İngiliz Kahvaltısı var ki evlerden ırak, sakın denemeyin☺

Meal deal dışında günlük seçenekler daha çok İtalyan, İspanyol. Londra’da 70 küsür Michelin yıldızlı mekan var ama tabi rezervasyon gerekiyor ve turist olarak gezilen bir yerde vakit açısından dezavantaj olabilir ki genel olarak yaşayan insanlarda Itsu, Eat, Pret A Manger’dan besleniyor. Soğuk üçgen sandviç, soğuk içecek, snacklerle geçiştiriyorlar. Eğer hızlı bir tercih yapmak zorunda kalırsanız, bunlar içinde benim tercihim;
Pret a Manger’lar (meal deal türü, benim en çok takıldığım yerdi).
Buradan alınma değişik sandviçlerle ve süper brownisiyle her sıkıştığımda bir yıl geçirdim, gerisini siz düşünün☺ Her köşe başında bulursunuz.

Marks&Spencer, Londra’da farklı konseptte, yani yiyecek de satılıyor. Sushi seviyorsanız alabilirsiniz, güvenli ve güzeldir. Ayrıca sarı etiketi yapıştırdıkları ürünler indirimde demek, millet hemen doluşur, sandviç görece pahalı olabilir ama deneyebilirsiniz, ördekli bi sandviçi vardı özellikle güzel. Salatalar da güzel.

Ayrıca Tesco marketlerden sıcak Cheese and Onion alın, lütfen benim için bir tadına bakın, süper ve doyurucudur. Tescoda sandviçler de güzeldir. Market olduğu için her yerde karşınıza çıkar. Salisbury’de diğer bir market. Buradan da sandviç alabilirsiniz.

Ben genelde italyan-ispanyol-ortadoğu-uzakdoğu takılıyordum. Sevdiğim bir kaç yeri yazdım, ek olarak hala orada yaşayan arkadaşlarımdan bazı öneriler aldım sizin için. Şöyle sıralayabiliriz:

Leicester Square’da bir Meksika restoranı, Chiquito, internet sitesi http://www.chiquito.co.uk/my-chiquito
Rezervasyon gerekiyor mu bilmiyorum, bi bakarsınız, buranın özelliği, yemekleri çocuklara göre acı yapmayabiliyorlar. Çok güzel yer.

Borough Market diye bir yer var, bu da yine açık pazar yerlerinden ama daha ziyade yeme içme üzerine. Hem pişmiş hem taze bir sürü şey bulmak mümkün. İngilizler çok rağbet ediyor buralara. İngiltere’de mutlaka bu ayarda bir pazar yeri görülmesi gerekli bence http://boroughmarket.org.uk/

Bence en iyisi Borough Market. Burası pazar günü kapalı. Akşam da 5 gibi toplamaya başlıyorlar. Erken gitmekte fayda var. Biz 4’e doğru gittik. Çok lezzetli taze sıkılmış meyve sularını atılmasınlar diye çok ucuza satmaya başlamışlardı. Bardak bardak içtik desem :)

Açık hava pazarları Londra’da çok fazla. Bunlardan biri de Waterloo taraflarında Southbank Centre Food Market. Oldukça güzel, lezzetli yemekler bulmak mümkün burada. Ayak üstü farklı dünya mutfaklarından değişik seçenekler deneyebilirsiniz.

Türk yemeği isterseniz, Babaji diye bir pideci vardı. Piccadily’deki şubesi kapanmış ama Kensington taraflarında başka bir şubesi var ama biz gittiğimizde henüz açılmamıştı. Gitmeden internet sitesinden kontrol edin derim.

Nando’s çok yaygın Londra’da. Tavuklu menülerine bakabilirsiniz. Lezzetlidir. https://www.nandos.co.uk/

Breakfast Club; Burası küçük ama önünde her zaman kuyruk olan bir yer. İngiliz kahvaltısı değil ama kahvaltıyı geç saate bıraktıysanız bruncha gidebilirsiniz.

J. D. Wetherspoon, Londra’daki bir arkadaşımın önerdiği steakhouse. Çok övüldüğü için yazıyorum. Hem uygun fiyatlı hem de her zaman kalabalık bir yermiş.

Güzel hamburger yemek istiyoruz derseniz:
bleecker burger
byron burger
hache burger
honest burger
burger&lobster
paty&bun: ben burayı öneriyorum.

Farmacy; Vegan, organik ve lezzetli bir seçenek. Fiyatlar biraz yüksek.

Bence Londra’da yaşayan Hint popülasyonun Londra’daki yeme-içme alışkanlıklarına katkısını unutmamak gerek. O nedenle bence bir akşamı Hint restoranlarından birinde değerlendirebilirsiniz, ki bunlardan en çok önereceğim; Dishoom, ben Soho’dakini biliyorum ama siteden kontrol edip, o günki programınızla uygun şekilde başka şubelerine de gidebilirsiniz, rezervasyon şart: http://www.dishoom.com/

Pizza Pilgrims: Londra’daki güzel şeçeneklerden biri, downtown’da takıldığınız bi gün Soho’dakinde güzel vakit geçirirsiniz.

Geç saatlere kalırsanız, Pilgrim’e yakın bi yerde Princi var, atıştırmalık güzel şeyler var. Bence deneyebilirsiniz.

Vapiano, makarnaları, pizzaları güzel ve hızlıca güzel yemek yiyebileceğiniz bi yer. Avrupanın bir çok şehrinde olan bir restoran, seversiniz eminim. Bikaç şubesi var, en güzeli bence: http://uk.vapiano.com/en/restaurants/vapiano-soho-84-wardour-street-w1f-2/

Bir de British Museum’a gittiğiniz gün gidebileceğiniz, Holborn durağının hemen orda, hatta English Studio diye bir okulun hemen yanında, Hiba-Express diye bir restoran var, Lübnan-Filistin restoranı, harika ötesi ve görece ucuz, temiz bir yer, benim çok uğrak mekanımdı. Falafeli güzel. Tavsiye ederim. Ayrıca; yine bu semtte bulunan; Myolddutch Pancake’de kahvaltı, öğle yemeği, atıştırmalık yiyebilirsiniz. Pazartesiler pancakeler yarı fiyatınaymış☺

Sanırım yeme-içme için bunlar yeterli olacaktır. Londra’nın göbeğinde bir China Town var. Piccadily ve Leicester’ın hemen oralarda, O civarda çok dolandığım için çoğu çin restoranında yemek yemişliğim ama zehirlenmişliğim var☺ hard-core Çin yemeği olduğu için çok tavsiye edemeyeceğim. Çok ucuzdur. Gezerken, menüye fiyata ve garsonların tipine bakarak karar verirsiniz☺ Genel olarak vitrininde ayaklarından ördek, domuz budu asılı yerlerden uzak durun, durmadığım için uyarayım sizi☺

Hayatımda çay kahve içmediğim için çok bir şey söyleyemeceğim ama genel tercihler üzerinden birkaç şey yazabilirim. Kahve tutkunuz varsa, İngilizler ve Londrada yaşayan İtalyanlar genel olarak Costa’yı tercih ediyorlar. Hatta bura için riıl britiş derler☺ Çay için de; Whittard’ta çay deneyin öyle alın, Fortnum&Mason’ da çay alın ama bence oradan daha çok kurabiye filan alın. Pörfekt☺

Ben’s Cookies: Buraya da denk gelirseniz harika kurabiyeleri.

Samuel Johnson’ın dediği gibi: “When a man is tired of London, he is tired of life.”

Yukarıdaki restoranları aşağıda google map üzerinde görebilirsiniz.

Bir de Borough Market ile ilgili bir video paylaşmak istiyorum. Londra Sokak Lezzetleri için güzel bir video.

Not: Yazıda kullanılan fotoğraf copy-right haklarına zarar vermeden https://pixabay.com sitesinden indirilmiştir. Bu fotoğraf ücret ödemeden herkesin kullanımına açık olan bir fotoğraftır.

Off the Road on the Track LONDRA’yı keşfe çıkıyor…
Ama bu sefer ANNE – KIZ olarak
01-05 Mayıs 2019

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci