Verona Gezi Rehberi: İlk görüşte AŞK…


07 Nis 2019
Paylaş

Evet bizim için tam da böyle oldu. Verona’yu görür görmez ona vurulduk. Bizim üzerimizde ”Küçük bir Roma” izlenimi bırakmış olmasıydı belki bunun sebebi. Belki de sokaklarında Romeo ve Juliet’in izi oluşu bu duyguları yarattı bizde. Sebebi ne olursa olsun ilk görüşte Aşk’tı bunun adı. Çok mu romantik geldi bu giriş. Ama yapacak bir şey yok. Siz de gittiğinizde eminim bu hisse kapılacaksınız.

Arena di Verona

Verona’ya iki defa gittim ve her seferinde aynı etkiyi yarattı bende bunu burada belirtmeden geçemeyeceğim. İkinci gidişimde şehirde turist sayısını hissedilir bir biçimde arttığını gözlemledim. Yani seyahat severler için Verona, gizli kalmış bir hazine değil asla.

Hava güzelse Verona’da zaman geçirmek, lezzetli dondurmalarından yemek, meydana karşı bir kahve içip tiramusu yemek çok keyifli. Verona’daki Kolezyum Roma’daki kadar etkiledi beni diyebilirim. Kolezyum önündeki meydan cıvıl cıvıl adeta.

Verona Gezi Ekibimiz

Verona için en doğru zaman?

Bizim ilk gidişimiz Haziran ayındaydı. Oldukça sıcaktı ve kalabalıktı :) İkinci gidişimiz ise Eylül başındaydı. Hava oldukça güzel ve Haziran’a göre gezmesi kesinlikle daha rahattı. Yaz aylarında burasının oldukça sıcak olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Tabii ki yaz aylarının daha da kalabalık olduğunu da unutmayın sakın. Bence ilk bahar ve son bahar en güzel zaman olacaktır bu güzel şehir için. Kış ayları için tahminim gezmesi için pek de sevimli bir zaman olmadığı yönünde. Ama daha az turistle daha keyifli bir tur programı yapmak da mümkün olabilir. Size kalmış bir karar. Benim tek uyarım: Verona Opera Festival tarihlerine dikkat!

Eğer operaya ilginiz varsa Verona tatilinizi ünlü Verona Opera Festivali ile birleştirmenizi tavsiye ederim. Tarihi Kolezyumda yapılan opera festivali için şehre gelen bir çok sanat sever var. Eğer ama operaya meraklı değilseniz ancak Verona’yı görmek istiyorsanız o zaman bu tarihlere dikkat. Tatilinizi bu tarihlere denk getirmeyin. Biz ilk gelişimizde bu festivale denk geldik. Şehir tıklım tıklımdı ve otel bulamamıştık. Tek alternatif olan hostel görünümlü bir öğrenci yurdunda gecelemiştik. Ama orayı bulmak için de saatlerce yer aramıştık. Adresini konaklama kısmında verdim.

Verona’ya nasıl ulaşabilirsiniz?

Biz Münih’ten arabayla gelmiştik bu şehre. Önce Venedik’e gidip dönüş yolunda Verona’da mola vermiştik. İstanbul’dan nasıl ulaşabilirsiniz diye sorarsanız ne yazık ki direk uçak olmadığını söylemek zorundayım. Görebildiğim kadarıyla genellikle Roma bağlantılı uçaklar var.

Eğer zamanınız 1-2 günle kısıtlı değilse bence bu tarafa kadar gelmişken zaten sadece Verona’yı görüp dönmeyin. Buraya yakın diğer güzel İtalya şehirleriyle ya da gölleriyle muhakkak birleştirin.

Mesela Milano ya da bizim yaptığımız gibi Venedik ile birleştirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Hatta kışın buraya gelmeye niyetliyseniz Venedik’le birleştirmek bence harika bir fikir. Venedik’te Şubat ayında yapılan karnavalı de görmüş olursunuz. O zaman yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz maskelerden almanız gerekecek :) Ya da yeni trend olan Bologna ile birleştirebilirsiniz. Bu bölgeden trenle buraya gelmeniz mümkün. Ben henüz Roma veya Floransa görmedim diyorsanız bu iki şehirden de trene atlayıp Verona’ya ulaşmanız mümkün. Ancak bu iki şehir çok da yakın değil Verona’ya. Harita üzerinden mesafelere bakın derim.

Ya da siz gelin Verona seyahatinizi alışılmış standart turların dışına çıkıp Garda Gölü ya da Güney Tirol’ün muhteşem doğasıyla birleştirin. Yazının sonunda bu rotalar için gerekli tüm bilgileri içeren diğer yazılan linklerini paylaştım.

Trenord ya da TrenItalia gibi firmaları tren bağlantıları için önerebilirim. Bir de şehre en yakın tren istasyonu olan Porta Nuova Tren İstasyonu‘nu öneriyorum Verona’ya ilk ulaşım için.

Verona şehir içi ulaşımı:

Biz her iki seferde de buraya arabayla geldik. Arabamızı şehir dışına park ettik ve tarihi şehir kısmını yürüyerek gezdik. Verona şehri yürüyerek keşfedilebilecek, gezmesi oldukça rahat ve kolay bir şehir. Karmaşık değil. Herhangi bir araç kullanmanıza gerek yok.

Piazza delle Erbe

Verona maliyetli bir şehir mi?

Bu soruyu cevaplamak benim için kolay değil. Çünkü Münih gibi pahalı bir şehirde 10 yıldan fazla süredir yaşıyoruz. Bir kahveye 3-4 Euro ödemek bir yerden sonra normal gelmeye başlıyor. Ancak çok yakın zamanda Güney Tirol için benden tavsiye istenmesi üzerine biraz kafa yordum bu konu üzerine. Tavsiye isteyen kişi konaklama ve yol masraflarının çok yüksek olduğundan bahsetti ki kendisi bu konuda hiç de haksız sayılmaz. Genel olarak şunu söyleyebilirim. Kuzey İtalya Güney İtalya’ya göre pahalı bir bölge. Kuzey İtalya’da fiyatlar Bavyera ya da Avusturya seviyesinde. Buna göre bir bütçe çıkartmakta fayda var. Benim her zaman tavsiyem şu şekilde: Pahalı gelen bir bölge varsa oraya en düşük sezonda gitmelisiniz ki maliyetleri belli bir seviye altında tutabilesiniz. Aksi takdirde özellikle konaklama için kesenin ağzını açmak gerek.

Verona’da Konaklama

Bu soruya başka bir soruyla cevap vermek istiyorum: Acaba Verona’da konaklamak gerekli mi? Eğer zamanınız kısıtlıysa Verona’da konaklamanıza bence gerek yok. Rota takip ediyorsanız sabah bu şehre gelip akşama kadar vakit geçirip akşam üstü yolunuza devam etmenizi tavsiye ederim. Eğer konaklamak isterseniz de bir gece bence yeterli. Verona sonuçta küçük, gezmesi kolay bir şehir. bir gece konaklama ile bu şehri keşfetmeniz mümkün olacaktır. Konaklama içinse tarihi şehir kısmından çıkmayın derim.

Yukarıda Verona’ya ilk gelişimizde opera festivali nedeniyle konaklama konusunda çok zorlandığımızdan bahsetmiştim. Saatlerce yer aradık ama ne yazık ki hiç boş oda yoktu hiçbir otelde. Son çare olarak şehrin merkezine yakın bir yerdeki öğrenci yurdunu aradık ve orada bir gece için kişi başı 20€ ödeyerek bir oda tuttuk. Hepimiz aynı odada, ranzalarda yatarak öğrencilik yıllarımıza geri dönmüş olduk :) Yurdun adresi: Ostello Della Gioventi “Villa Francescatti” Salita Fontana del Ferro, 15-37129 Verona Tel: (045) 590 360. Ben buradan paylaşayım belki sizin de ihtiyacınız olur :)

Verona’da neler yapabilirsiniz?

Verona’da her turistin ilk olarak yönlendiği yer sanırım Romeo’nun sevgilisi Juliet’in Evi. Biz her turist gibi tabii ki oraya gittik. Ancak öncesinde şehirde kısa bir yürüyüş yapıp açık hava pazarını gezdik. Bu pazar şehrin en güzel bölgelerinden biri olan Piazza delle Erbe’de.

Piazza delle Erbe mimari açıdan çok etkileyici, çok hoş bir meydan. Burada ne kadar çok fotoğraf çektiğimi hatırlamıyorum. Ama oldukça uzun bir zaman ayırdık burası için. Siz de muhakkak bu bölgeyi listenin başına yazın derim.

Açık hava pazarı

ve Juliet’in Evi… Yani Casa di Giulietta. Tamamen turistlere yönelik olsa da burası William Shakespeare’in ünlü  eseri Romeo ve Juliet’teki balkonlu sahneye atfedilen ev. Tabii ki tamamen hayal ürünü. Ama artık dünyaca kabul edilmiş. Turistlerin de gidip balkonunda fotoğraf çektirmesini doğal karşılamak gerek o yüzden. Çok kısa olarak Romeo ve Juliet’in hikayesinden bahsetmek istiyorum: Kan davalı iki ailenin çocukları olan Romeo ve Juliet’ in büyük aşk hikayesini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. 16. yüzyılda yaşayan varlıklı ve ünlü iki İtalyan ailesi Capuleti ile Montecchi birbirlerine yıllardır düşmandırlar. Montecchi ailesinden Romeo, Capuleti ailesinden Juliet’i görür görmez âşık olur. Ancak iki aile arasındaki düşmanlığa karşı koyamazlar. Juliet ailesinin baskısından kurtulmak için ilaç içer ve ölü taklidi yapar. Amacı herkesi kendisinin öldüğüne inandırıp Romeo ile kaçmaktır. Ancak Romeo sevgilisini bulduğunda onun gerçekten öldüğünü zanneder ve zehir içerek kendini öldürür. İlacın etkisi geçip Juliet kendine geldiğinde Romeo’nun cesediyle karşılaşır ve bu acıya dayanamayarak intihar eder. İki ailenin nefretinde yeşeren bu aşk iki aşığın ölümüyle ölümsüzleşir. İşte kısaca hikaye böyle.

En turistik hatıra:)

Bu evin duvarları ise Romeo & Juliet aşkıyla yarışan aşkların isimleriyle dolu. İlk gitiğimizde tüm duvarlar kağıtlarla doluydu.

Yıl 2010. Duvarların kağıtlarla dolu olduğu sene

İkinci gidişimizde gördük ki tüm kağıtları çıkartmışlar. Biz yılmadık tabii ki. Bizim kağıtlarımızı çıkartırsanız çıkartın, biz de bu sefer kırmızı rujla aşklarımızı duvara yazarız dedik. Tabii ki bunlar eğlenmelik işler. Bahçesine girmek ücretsiz. Gidip bir bakabilirsiniz. Evin içinde ise hiç girmedik. Sanırım ücretliydi. Adres: Via Cappello 23

Evin duvarına herkes aşkının ismini yazmakta serbest :)

Bir de neden iki defa gittiğimizi merak etmiş olabilsiniz? İlk gidişimiz 2010 yılında tamamen kendimiz içindi. İkinci gidişimizde ise rehber konumundaydık biraz ve Türkiye’den gelen misafirlerimiz için bir program hazırlamıştık. Onlar görsünler diye biz de tekrar o turist kalabalığının içine karıştık :)

Aşk duvarı :)

Piazza Bra – Yani Kolezyum’un olduğu meydan (Arena di Verona)

Benim için Verona’da geçirilen en keyifli zamanlar bu meydanda geçirildi. Tarihi Kolezyum manzarası eşliğinde içtiğimiz kahveler yanında yediğimiz tiramisu ve onlara eşlik eden sohbetler hala aklımda. Bu meydanda birçok cafe/restoran var. Biz burada yemek yemedik hiç. Onun yerine kahve içmeyi tercih ettik. Tavsiyem de bu yönde olacak.

Meydanda yaptığımız keyifli kahve sohbetinden bir hatıra. Yıl 2010
Via Mazzini

Juliet’in evini ararken ya da Erbe ve Bra meydanları arasında gezerken arabaya kapalı bu alışveriş caddesini görmeminiz imkansız. Burası tahmin ettiğiniz üzere bizim eski İstiklal. Olduka kalabalık ve turist bir cadde. Sağlı sollu mağazalar, dondurmacılar var. Biz de bu caddeyi gezerken İtalyan dondurmasının tadına bakmayı tercih etmiştik. Bu caddeyi görmemeniz imkansız gibi bir şey :)

Via Mazzini

Başka nereleri görebilirsiniz?

Piazza dei Signori

Yukarıda saydığım iki meydana göre daha az turistik bu meydan orta çağ döneminde bölgenin önemli meydanlarından biriymiş ki meydan mimari açıdan bunu kanıtlar derecede oldukça güzel. Bence burayı da es geçmeyin.

Castelvecchio

Biz artık çok fazla kale, şato gezmediğimiz için görmesek de meraklısına önerebileceğim bir yer burası. Tarihi orta çağa dayanan bir kale. Ancak bu kaleden çok kalenin yanındaki köprüden fotoğraf çekmek için yukarı çıkanlar olduğunu düşünüyorum. Eğer kale gezme konusunda bizim gibi çekingenseniz yine de yukarı çıkıp güzel şehir fotoğrafları çekebilirsiniz. Adres: Corso Castelvecchio 2

Giardino Giusti

Biz şehre ilk gelişimizde Pietra Köprüsü’ne (Ponte Pietra) kadar gitmiştik. Eğer sizin de zamanınız varsa bu tarafa yürüyüp bu köprüyü geçebilirsiniz. Şehrin bu tarafında ne var diye sorarsanız? Cevabım Bu noktada Giardino Giusti yani Giusti Bahçeleri olacak. Biz bahçenin içine girmemiştik ancak şehir görüntülerine ara verip yeşilin, labirentli bahçelerin tadını çıkartmak fena olmaz bence. Adres: Via Giardino Giusti

Verona Katedrali

Katedral gezmekten hoşlanıyorsanız tabii ki Verona Katedrali’ni önerebilirim. Ancak genel turistik rotanın dışında kaldığını da belirtmek isterim. Biz Katedral gezmeyi bırakalı çok oldu. Bu nedenle gidin ya da gitmeyin diyemem. Size adresini vereyim ve kararı size bırakayım bence. Adres: Piazza Duomo 21

Verona’da Yeme-İçme

Verona’da ilk gelişimizde muhteşem pizzalar ve risotto yemiştik. Ara sokaklarda epey dolaşmıştık ve turistik olmadığına ikna olduğumuz bir restoran bulmuştuk. İsmini buradan paylaşacağım ama illa ki buraya gidin diyemem. Çünkü üzerinden yıllar geçti. İsmi Pizzeria Marechiaro Via S. Antonio Mi Manda Marco Bar Marconi. Yediğimiz pizzalar gerçekten lezzetliydi. Deniz mahsülerinden yapılmış olan risottoya ise hepimiz bayılmıştık ve 2010 yılında 4 pizza ve risotto için 50€ ödemiştik.

2010 yılı hatırası. Verona’ya ilk gelişimiz

Bir de Vedat Milor’ün tavsiyesine bloğumda yer vermek istiyorum: İsmi Trattoria Al Pompiere. Masalarında muşamba örtülerin olduğu basit bir trattoria burası. Bizdeki, ünlülerin yemek yediği çok bilindik esnaf lokantası gibi bir yer. Burada şarküteri ve peynir tabağı ısmarlayabilirsiniz ki Vedat Milor bunu tavsiye etmiş. Ancak şarküteri demek domuz eti demek bunu da hatırlatmakta fayda var. Ya da gnocchi ve ravioli deneyebilirsiniz. Porsiyonları da oldukça büyük. Ya da çok uzun süre güveçte ve kırmızı şarapla pişen et yemeğini deneyebilirsiniz. Yanında da bölgenin şarapları olan  Valpolicella ya da daha pahalı olan Amarone içilmeli diye öneriyor Vedat Milor. (Vicola Regina D’Ungheria 5)

Verona için tavsiyelerim bu kadar.

Verona Hatırası

Şimdi ise size Verona’yı içine alacak bir rota tavsiye edeceğim:

Verona’yı Venedik seyahatinizle birleştirebilirsiniz. Hatta Venedik’e çok yakın olan Bruno ve Murano Adalarına’da günü birlik bir tur yapabilirsiniz Venedik’e kadar gelmişken. Sonrasında Verona’ya gidebilirsiniz. Eğer araba kiraladıysanız hazır bu bölgeye gelmişken Garda Gölü’ne uğrayabilir bu gölde bir gece konaklayabilirsiniz. Şaraba meraklıysanız da Garda Gölü çevresinde üzüm bağlarını gezebilir şarap tadımı yapabilirsiniz. Nasıl ama? Bence harika bir tur. Bu tur için aşağıdaki yazılara göz atın derim:

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci