Yunan Adaları: Naxos & Paros & Antiparos


20 Haz 2018
Paylaş

KİKLAD ADALARI – NAXOS & PAROS & ANTİPAROS 

Kiklad Adaları Nerede? 

Evet nerede bu adalar? Bu adalar komşunun topraklarında Güney Ege’de yer alıyor. Türkiye’ye göre konumu İzmir ile Bodrum arasına denk geliyor. Güzel Egemizin bir diğer güzel yerlerinden bazıları.

Peki Kiklad ne demek?

Kiklad, “etrafında” demek, Türkçe de Yunancada da aynı şekilde telaffuz ediliyor. İngilizce yazılışı ise Cyclades.

Peki neden Kiklad Adaları?

Daha önce Yunan Adaları arasında sadece Taşoz (Thassos) Adası’nda bulunmuş biri olarak bu sefer daha farklı bir yer seçmeye karar verdik. Adalar çok sayıda ve zaman da bir hafta ile kısıtlı olunca en optimum planı yapmaya çalıştık.  İstanbul’da yaşayan bir aile olarak ilk hedefimiz az insanın olduğu, rahat ve keyifli bir tatil geçirebileceğimiz bir yer bulmaktı. Aynı zamanda yanımızda 5 yaşındaki oğlum Eren de olduğu için onun rahat edeceği bir yer bulmamız gerekiyordu. İşte Kiklad Adaları fikri böyle çıktı. Bu adalarda Temmuz 2017’de bütün yolculuklar dahil 8 gün kaldık. Bu zaman diliminde Naxos (Nakşa), Paros (Berre) ve Anti-Paros’u gördük.

8 Günü Nasıl Planladık?

Yolculuğumuzun ilk gününde İstanbul’dan Atina’ya uçakla geldik. Oradan aynı gün Pire Limanı’ndan Naxos’a ulaştık. Burada 3 gün geçirdikten sonra gemi ile 45 dakika mesafedeki Paros’a geçtik. Burada da 3 gün kaldık ve bu 3 günden birinde feribotla 10 dakika mesafedeki Anti-Paros adasını ziyaret ettik. Eve dönüş yolculuğumuzda 1 gecemizi Atina’da geçirdik.

Adalara Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Öncelikle İstanbul’dan Atina’ya (yolculuk 1 saat 10 dakika sürüyor) uçakla geldik, sonrasında da Atina’nın Pire Limanı’ndan araba-tır taşıyabilen büyük gemilere binerek Naxos’a ulaştık. Pire Limanı’ndan başlayan bu yolculuğumuz 5 saat 15 dakika sürdü. Gemide ulaşım imkanı olarak business class bölümler, numaralı koltuklar ve kabinler bulunmasının yanı sıra numarasız koltuklar da mevcut.

Size gemi ile ilgili bir kaç tavsiyede bulunacağım:

Öncelikle gemi oldukça büyük ve yolculuk yapan kişi sayısı sezonuna göre değişmekle birlikte yaz aylarında büyük bir kalabalığa dönüşüyor. Bu kalabalıkta uzun yolculuğunuz için kendinize koltuklu-masalı bir konaklama yeri bulmanız için gemiye mümkün olduğunca erken binmenizde fayda var. Bir de malum yol uzun olunca canınız bir şeyler yemek/içmek isteyebiliyor. Bu yüzden yanınıza bir şeyler almanızı öneririm. Ancak bir şey alamasanız bile gemide biraz daha pahalı olmasına rağmen her şeyi bulabiliyorsunuz. Giderken ve dönüşte bindiğimiz gemide fast food ve tabldot usulü restoranlar vardı. Naxos’dan Paros’a yine aynı firmanın gemisi ile 45 dakikada geçtik. Son günümüzde de Paros’dan Atina’ya 4 saatte ulaştık.

Atina Hava Limanı’na indiğiniz zaman ya doğrudan Pire Limanı’na gidip, geminin kalkış saatini bekleyebilir ya da Monastiraki Meydanı’na gidip, adalar turu öncesi güzeller güzeli Atina’nın tadını çıkarabilirsiniz. Ufak bir tüyo; meydanda bulunan yemek yerlerinden birinde yemek yedikten sonra kahve molası için Plaka’ya gidebilirsiniz.

Pire Limanı’nda metrodan indikten sonra, internet üzerinden almış olduğunuz biletlerinizi gemiye binmeden önce orada bulunan bilet gişesinden almanızı öneririm, çünkü daha sonradan bu biletlerin basılması için hep para ödemeniz gerekiyor.

Bilet saatleri için ziyaret edilecek site: https://www.directferries.com.tr

Biz bütün biletlerimizi bu site üzerinden aldık. Burada çok çeşitli gemiler var. Hepsinin süresi ve fiyatı farklı. Kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Biz Blue Star Ferries ile seyahat ettik.

Adalara gemi yolu ile gitmek istemezseniz, uçakla da gidebilirsiniz. Hem Naxos’da hem de Paros’da hava alanları mevcut. Olympic Havayolları ve Sky Express Havayolları’nın Atina’dan tarifeli seferleri bulunuyor. Yolculuk takribi 35-45 dakika sürüyor. Sadece uçak biletlerinin oldukça pahalı olduğunu unutmayın.

Aliki Beach – Paros

Aliki Beach – Paros

Peki 8 günlük Yunan Adaları tatilinin maliyeti nasıl diye sorarsanız. İşte cevabı:

Maliyetlerimizi Temmuz 2017’ye göre dikkate alabilirsiniz:

* 3 kişilik uçak masrafı; Pegasus Havayolları ile 1.430 TL,

* Naxos Otel Harcamaları; 3 gece için oda-kahvaltı 240 EUR,

* Paros Otel Harcamaları; 3 gece için oda fiyatı 210 EUR,

* Atina Otel Harcamaları; 1 gece için oda fiyatı 47 EUR,

* Atina-Naxos-Paros-Atina Gemi Ücreti; 3 kişi için 203 EUR (Biletlerimiz ekonomi sınıfında Naxos’a gidiş için yetişkin 36 EUR ve çocuk 18 EUR, Paros’dan dönüş için yetişkin 34,5 EUR ve çocuk 17,5 EUR, Naxos-Paros arası yetişkin 10,5 EUR ve çocuk 5,5 EUR),

* Adalardaki Toplam Harcamalarımız; 1.092 EUR,

Geminin içindeki bazı maliyetleri örnek olması açısından yazıyorum: 2 kahve 2,5 EUR, Wifi kullanımı 3 saat için 3 EUR, 24 saat için 5 EUR, Karpuz, kavun, peynir, içecek, patates kızartması 22 EUR,

* Naxos’da günlüğü 40 EUR’dan 3 günlük araba kiraladık; 120 EUR

* Paros’da günlüğü 40 EUR’dan 2 günlük araba kiraladık; 80 EUR, Kredi Kartı ile ödemek istersek 100 EUR ödememiz gerekiyordu.

* Benzinin litre fiyatı 1,80 EUR.

Nausa (Naousa) Köyü - Paros

Nausa (Naousa) Köyü – Paros

Gelelim adalarda biz neler yaptık kısmına. İşte Naxos Maceramız…

Öncelikle adanın oldukça büyük olduğunu söylemekte fayda var. Bu yüzden adayı daha iyi anlamak ve keşfetmek için muhakkak araba kiralamanızı öneririm, çünkü hem sahilleri hem de dağları dolaşacaksınız. Araba en konforlu yöntem olmasının yanı sıra otobüs, motorsiklet ve  mobilet imkanları da mevcut hatta adada daha çok mobilet kullanılıyor.

Naxos eski şehir

Naxos eski şehir

Adanın Paros’a bakan sahilleri sakin, berrak ve akvaryum gibi. Diğer tarafları ise dağlık ve rüzgarlı. Plaj keyfi yapmak pek mümkün olmuyor. Sabah sularında tesis imkanları olan plajları öğleden sonraları da bakir koyları tercih etmenizi öneririm. Koylarda her zaman şezlong ve şemsiye imkanı bulunmuyor. İlk gün gittiğimiz sahiller: Agios Prokopios Beach ve Agia Anna Beach; berrak denizleri olan sahiller, sessiz ve olabildiğince keyifli. Şezlonglarına para ödemek gerekiyor. Şezlong başı 10 EUR. Etrafta bulunan büfelerden bir şeyler söyleyebiliyorsunuz. Bira 3 EUR, nachos 5 EUR ve burger 8 EUR.

Agios Prokopios Beach - Naxos

Agios Prokopios Beach – Naxos

Viglou; balıkları izlediğimiz keyifli bir koydu. İkinci gün gittiğimiz sahiller: Mikri Vigla yani eşittir sessizlik. Yine şezlonglar 10’ar EUR’ydu. Bu sahilde tek bir taverna var ama yemekleri muhteşem. 3 kişi balık, meze, salata, sebzeli börek ve içki dahil 38,70 EUR ödedik.

Mikri Vigla sahilinde yediğimiz yemek – Naxos

Mikri Vigla sahilinde yediğimiz yemek – Naxos

 

Mikri Vigla – Naxos

Mikri Vigla – Naxos

Bu sahilde de bir çok balık var. Ada tatiline giderken şnorkellerinizi getirmeyi unutmayın. Kitebeach; rüzgar sörfü sevenler için birebir. Üçüncü ve son günümüzde ise Plaka Beach’e geldik. Burada şezlong kirası 6 EUR. Sahilde masaj da yaptırabilirsiniz, saati 25 EUR.

Kitebeach – Naxos

Kitebeach – Naxos

Kitebeach – Naxos

Kitebeach – Naxos

Plaka Beach – Naxos

Plaka Beach – Naxos

Adada aynı zamanda tarihi dokular da mevcut. Temple of Demeter; Yapıtın orijinal kısmından geriye çok az bir kısmı ayakta kalabilmiş, bu yüzden , üzerine yenisini inşa etmişler, bence gidilmesine gerek yok. Bunun yanı sıra adanın simgesi Portara-Apollo Temple’ı ise muhakkak gün batımında ziyaret etmenizi öneririm. Burası adanın merkezinden görünen 2.500 yıllık devasa kapı. Bu bölgeyi gördükten sonra arkasına doğru ilerleyerek, kilise ve diğer tarihi dokuları ziyaret edebilirsiniz.

Temple of Demeter – Naxos

Temple of Demeter – Naxos

Portara-Apollo Temple – Naxos

Portara-Apollo Temple – Naxos

Bir de ada üzerinde çok sayıda köy var. Köyleri akşam yemekleri için tercih edebilirsiniz. Biz Halki Köyünü çok sevdik. İlk gece yemeğimizi karanlık bir dağ yolunda bulunan bir restoranda yedik. Bazen kalbinizin sesini dinlemekte fayda var :) İkinci gece Hora’ya yani merkeze indik ve yemekleri çok lezzetli olan başka bir yere gittik; To Elliniko. Burayı muhakkak denemenizi öneririm. 3 kişi için balık, salata, meyve, deniz ürünleri ve içki dahil 45 EUR ödedik.

To Elliniko – Naxos yemek yeri

To Elliniko – Naxos yemek yeri

Yemek sonrası kendinizi Hora’nın sokaklarınıza atmanızı öneririm. Sadece dolaşın ve adanın keyfini çıkarın.

Bir başka yemek mekanı Meze Meze Naxos (Meze 2), liman bölgesinde bulunan diğer balık restoranı. Kalkan 10,50 EUR, salata 6 EUR, mitos 3 EUR.

Meze Meze Naxos

Meze Meze Naxos

Naxos’da 3 gece konakladığımız yer: Paravatos Studios John & Mary’di. Kaldığımız yer çocuklu bir aile için oldukça uygun. Burası butik bir aile işletmesi ve merkeze araba ile yaklaşık yarım saat mesafede. Kahvaltı bahçede yapılıyor. Tesis denize yakın olmasının yanı sıra içerisinde küçük bir havuz da bulunuyor. Ada ile ilgili daha çok feribotların yanaştığı bölge konaklama için önerilmesine rağmen, bize orası oldukça kalabalık geldiği için bu bölgeden vazgeçtik.

Naxos’da kaldığımız otel - Paravatos Studios John & Mary

Naxos’da kaldığımız otel – Paravatos Studios John & Mary

Naxos’da kaldığımız otel - Paravatos Studios John & Mary

Naxos’da kaldığımız otel – Paravatos Studios John & Mary

Paros Maceramız…

Naxos’dan mermer ve porselen adası Paros’a gemi ile 45 dakikada ulaştık. 

Naxos’dan Paros’a bakış

Naxos’dan Paros’a bakış

Adaya ilk geldiğinizde sizi yel değirmenleri karşılıyor.

Paros Limanı

Paros Limanı

Burada ilk etapta araba kiralamadık ve kaldığımız otele Hora’dan Aliki’ye otobüs ile 45 dakikada ulaştık. Otobüs bileti kişi başı 1,80 EUR. Eğer aynı yolu taksi ile gitmek isterseniz 20 EUR ödemeniz gerekiyor. Kaldığımız yerin adı; Afrodite Boutique Hotel Aliki. Burada 3 gece kaldık. Kaldığımız otelde havuz vardı. Yürüme mesafesinde deniz olsa da çocuklar havuzlu ortamlarda sanırım daha çok keyif alıyorlar.

Biz ilk günümüzü Aliki bölgesinde geçirdik. Burası çocuklu aileler için oldukça uygun bir yer. Hem sahili var, hem sessiz hem de sakin.

Aliki Beach – Paros

Aliki Beach – Paros

 

Paros Adası

Paros Adası

Plaj sonrası akşamları Parikia bölgesine yani adanın merkezine gitmenizi öneririm. Burada envai çeşit yeme-içme mekanı, kahve dükkanları ve dondurmacılar mevcut.

Parikia – Paros

Parikia – Paros

Dondurma yemek için bazı öneriler: Vanilla Gelateria ve Pralina Handmade Crepes.

Pralina Handmade Crepes – Paros

Pralina Handmade Crepes – Paros

Pralina Handmade Crepes – Paros

Pralina Handmade Crepes – Paros

Özellikle akşam saatlerinde merkez oldukça kalabalık olduğundan araba bırakmak için merkezin biraz daha dışına çıkmanızı öneririm. Buralardan hem ücretsiz park yeri bulmak hem de yaya olarak merkeze gitmek mümkün.

Aliki bölgesinde hem kahvaltı edebilir hem de deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Aliki’de bulunan bir mekanda akşam üstü hamsi, ançuez, içki, salata ve ahtapot yedik ve 39 EUR ödedik. Porsiyonlar oldukça büyük ve lezzetli hem göze hem de mideye hitap ediyor.

Paros çevresinde çok sayıda güzel sahil var. Martselo Beach (Tesisi var, yemek ve şezlong imkanlarından faydalanmak mümkün), Kolympithres (Denizi sığ, çocuklar için ideal, taşların oluşturduğu güzel bir manzara var, şezlong paralı) ve Mikro Piteri bunlardan bazıları.

Kolympithres – Paros

Kolympithres – Paros

Bir de adada bir Nausa (Naousa) Köyü var ki sormayın gitsin. Köyü gezerken tek istediğiniz sürekli fotoğraf çekmek olacak. Burası merkeze 20-25 dakika mesafede olan adanın sanat ruhlu  adresi. İster sahilde deniz ürünleri yiyin, ister beyaz boyalı mavi panjurlu mekanların arasında kaybolun.

Nausa (Naousa) Köyü – Paros

Nausa (Naousa) Köyü – Paros

Nausa (Naousa) Köyü – Paros

Nausa (Naousa) Köyü – Paros

Nausa (Naousa) Köyü – Paros

Nausa (Naousa) Köyü – Paros

Nausa (Naousa) Köyü - Paros

Nausa (Naousa) Köyü – Paros

Çocuklu bir aile olarak Paros’a gelirseniz, adanın dağlık kısımlarında yer alan kelebekler vadisi olduğunu sakın unutmayın. Özellikle çocukların ilgisini çekebilecek bir yer olan bu bölgede kelebekleri oldukça yakından görebilirsiniz. Bak anne bu kelebeğin gözleri kocaman, bak anne bu kelebeğin kanatları rengarenk, bak anne bu kelebek ne kadar küçük…:)

Kelebekler Vadisi – Paros

Kelebekler Vadisi – Paros

Kelebekler Vadisi – Paros

Kelebekler Vadisi – Paros

Antiparos Maceramız…

Paros’da kaldığımız günlerin birinde günü birlik olarak minik Antiparos’a geçtik. Burası Paros’un karşısında bulunan minnak :) adalardan biri. Çevresini yaklaşık olarak 30-40 dakikada araba ile dolaşmak mümkün. Nasıl güzel bir denizi var, anlatmaya kelimeler yetmiyor. Burada konaklamanıza bana göre gerek yok ama Paros’a kadar gelmişken, muhakkak uğramanızı öneririm.

Aliki’ye çok yakın olan Pounta Limanı’ndan Antiparos’a feribot ile 7 dakikada ulaştık. Feribota kişi başı 1,30 EUR ve arabaya 6,30 EUR ödedik.

Sabah çok erken saatlerde adaya geçtiğimiz için kahvaltımızı burada yapmaya karar verdik. Limana yakın olan taş döşeli sokaklardan birine girerek Red Donkey adlı mekana oturduk. Kahvaltısı oldukça lezzetli olan bu mekanda kahvaltı tabağı 7 EUR ve peynirli omlet 6 EUR’ydu.

Red Donkey – Antiparos

Red Donkey – Antiparos

Adanın her yerinden yel değirmenleri görünüyor. Turkuaz su, berrak deniz ve denizin içinde şnorkel ile izleyebileceğiniz rengarenk balıklar. Bir tatilden daha fazla ne isteyebiliriz. Adadaki günümüzün geri kalanını Soros Beach’de geçirdik. Burası adanın görece en pahalı sahillerinden biri. Sahildeki şezlonglar günler öncesinden rezerve ediliyormuş ama bana göre sahilde şezlongda oturmaktansa tesisin içerisinde yer alan minderli kısımda oturmak çok daha mantıklı. Burada her türlü imkan elinizin altında bulunuyor, bundan dolayı gününüzü çok daha konforlu geçirebiliyorsunuz. Yalnız yemek fiyatlarının özellikle de deniz ürünlerinin pahalı olduğunu söylemekte fayda var.

Soros Beach – Antiparos

Soros Beach – Antiparos

Soros Beach – Antiparos

Soros Beach – Antiparos

Ada seyahatimiz hakkında genel bilgiler…

Adalarda dolaşırken orada yaşayan insanlardan edindiğimiz bilgiye göre konaklama, yeme-içme ve adaların kalabalıklığı konusunda en yüksek sezon Temmuz ve Ağustos aylarıymış. Gezinizi planlarken bu konuyu dikkate almanızı öneririm. Fiyatlar normal sezonunun 1,5-2 kat üzerine çıkıyor. Adaya gelen turistlerin çoğu Fransızlar, 2. sırada Almanlar yer alıyor, en pazarlıkçı olanlar ise İtalyanlar.

Bu arada bu adalara kadar geldiğinizde adalar arası geçiş yapabileceğinizi de unutmayın. Hatta arabanız ile Marmaris üzerinden buraya kadar bir kaç ada üzerinden gelebilirsiniz. İsterseniz günü birlik olarak da Mykonos’a gidebilirsiniz.

Paros Sahili

Paros Sahili

Gemi seyahatinde çocukla ne yaptığımızı merak ediyor musunuz? Öncelikle geminin her yerini, katlarda bulunun yeme/içme alanlarını, açık alanlarını ve güverte kısmını  belirli aralıklarla dolaşıyoruz. Sonrasında sırasıyla sulu boya ile resim yapıyoruz, kuru boya ile yanımızda getirdiğimiz matematik, sudoku ve farkları bulma kitapları ile meşgul oluyoruz, yemek yiyoruz, lego yapıyoruz, denizi izliyoruz, uyumaya çalışıyoruz, kalk bir kahve al diye birbirimizi ikna etmeye çalışıyoruz, tabletle oynama saati yapıyoruz… Böyle işte, bizim gemi seyahatimiz böyle geçti.

Kiklad Adaları’ndan Sevgilerle,
Gez Tat Anlat – Temmuz 2017

Gez Tat Anlat

Gez Tat Anlat

Yorumlar

yorum

Share

Mehrin Dalan Bildir