7 aylık Defne bebekle Göcek tekne turu deneyimimiz nasıldı?


11 Ağu 2017
Paylaş

22.07 – 06.08.2017 Çıralı – Kaş – Göcek Tekne Turu gezi notları

Geçtiğimiz 10 yılda deniz tatili için hatırı sayılır yer gezdiğimizi söyleyebilirim. Fransa’dan tutun da İspanya’ya daha da uzağı olan Tayland’a kadar gittik. Ama doğruya doğru ben en çok Ege ve Güney Sahilleri’ni seviyorum. Bu sene deniz tatili seçimi ve hazırlığı sırasında yine küçük bir Avrupa turu yaptım diyebilirim. İtalya’da Sicilya mı Sardunya mı, yoksa bu aralar çok meşhur olan Yunan Adaları mı olsun derken, bol bol yüzmek istiyorum bir de her gün balık yemek istiyorum deyince rotayı Güney Sahilleri’ne çevirdik. Artık 7 aylık olan Defne için de güzel bir deniz tatili olsun dedik ve rotayı 3 gece Çıralı – 3 gece Kaş – 3 gece Göcek Limanı’ndan çıkmalı tekne turu olarak belirledik. 

Öncelikle Bebekle Tekne Turu nasıldı? Kabusa dönüştü mü onu anlatayım?

Şunu söyleyebilirim ki tekne turunda bebek ne kadar küçük olursa o kadar rahat edersiniz.

3-4 aylık bebekler henüz çok küçük olduğu ve çevrede neler olup bittiği konusunda fikirleri olmadığı için aslında teknede olmuşsunuz ya da bir pansiyonda kalmışsınız fark etmiyor. Algıları hala tam açık değil çünkü. Önemli olan tekne üzerinde bebeklere gölge bir yer ayarlanması ki her teknede böyle bir alan var.

Emziriyorsanız yemek zaten hiç problem değil.

Tek konu gece uyunacak yer. Defne öncesi yaptığımız tüm tekne turlarında ben hep güvertede uyudum. Yıldızların altında uykuya dalmak ya da sabahın ilk ışıklarında uyanıp güneşin doğuşunu seyretmek inanılmaz keyifli. Ama Defne ile beraber tabii ki bu biraz değişti. Bu sefer Defne ile kamarada uyuduk. Teknelerde kamaralar çok da konforlu değil bunu söylemem gerek. Eğer konforla alakalı bir sorun yoksa problem yaşamazsınız. Ancak bunu bilmekte ve ona göre kendinizi hazırlamanızda fayda var.

Bir de diğer bir önemli konu nasıl bir tekne turu yapacağınız? Tekneyi özel olarak arkadaş grubunuzla mı kapattınız yoksa tur şirketi üzerinden bir gruba dahil mi oldunuz bu önemli bir ayrıntı. Biz her ikisini de denedik, tecrübe ettik. Eğer tanımadığınız bir gruba dahil olacaksanız kamara dışında uyumak ya da teknede bebekle rahatça zaman geçirmek biraz zorlayabilir.

Onun dışında Defne ile tekne turu inanılmazzzz keyifliydi :)

Neden Göcek ve neden tekne turu? 

Tekne turu demek, sabahları erkenden kalkıp daha her yer sessizken kendini serin sulara bırakmak demek.

Sabah 7:00'de denizde kim var acaba?

Sabah 7:00’de denizde kim var acaba?

Mavinin, yeşilin iç içe girdiği koylarda yüzmek demek.

Göcek Tekne Turu

Göcek Tekne Turu

Geceleri güvertede yatıp yıldızları seyre dalmak demek. Akşam gün batımlarını sabah ise gün doğumlarını kaçırmamak demek.

Gün doğumu

Gün doğumu

Gün batımı

Ayağına terlik geçirmemek demek.

Göcek’te tekne turu yapmak ise bambaşka güzel. İsterseniz karaya hiç ayak basmayabilirsiniz. İsterseniz de koylarda kısa molalar verip koylardaki restoranları keşfedebilirsiniz. Yani her iki de mümkün.

Göcek

Sabah erkenden koylardaki restoranların yaptığı sıcacık köy ekmeğini alıp teknede kahvaltı yapmak ise ayrı bir zevk.

Göcek Kahvaltı

Süre olarak nasıl plan yapılmalı?

Biz genelde tekne turunu 1 haftalık planlıyoruz. Göcek için 1 hafta fazla olabilir. Çünkü çok büyük bir alan değil ve gezilecek koylar yakın olduğu için 3-4 gün Göcek tekne turu için ideal. Bodrum çıkışlı tekne turları için 1 hafta planlamanızı öneririm. Çünkü o Gökova Körfezi daha büyük ve gezilecek koylar daha fazla ve birbirinden daha uzak. Eğer çıkacağınız teknenin yurt dışı izni varsa Rodos ya da daha küçük Yunan Adaları’nı da rotaya ekletebilirsiniz. O zaman yine 1 haftalık bir tur düzenlemenizde fayda var.

Göcek

Tekne turunu nasıl organize etmelisiniz?

Tekne turu keyfi için iki alternatif söz konusu.

1. alternatif: Charter teknelerde kamara için anlaşmanız. O zaman 20-25 kişilik turist grubuyla beraber tekne turu yapacaksınız ki yeni insanlar tanımaktan hoşlananlar için ideal. Böyle turlarda yeme-içme tur şirketi tarafından organize ediliyor. Siz sadece kamara için fiyat ödüyorsunuz.

2. alternatif: Bir arkadaş grubu ayarlayıp hep beraber tekne kiralamak ki bence bu alternatif daha keyifli. Burada önemli olan beraber tatil yapmaktan hoşlandığınız arkadaş grubunuzu seçmek. Şunu unutmayın: Teknede alan çok büyük değil. Teknede sürekli o insanlarla ortamı paylaşmak zorundasınız. Yani tekneye dost binip düşman olarak ayrılmak çok olası. O nedenle benim tavsiyem grubu çok büyük tutmamak. Örneğin biz bu sefer sadece 2 aile olarak çıktık ki 2. aile ablamlardı :)

Göcek

Bu alternatifte, teknede yenecek ve içilecek her şeyi siz almalısınız. Bu konuda kaptandan yardım alabilirsiniz tabii ki ama yine de az çok ne yenir ne kadar yenir alış.veriş öncesi düşünmekte fayda var.

Tekneler genellikle cumartesi sabahı limandan çıkışlı ve turlar bir sonraki cumartesi erken saatte bitiyor. Cumartesi erken saatte limana gidip alış-verişi yapıyorsunuz. Alınan her şey tekneye yükleniyor ve saat 11:00-12:00 gibi limandan ayrılıyor.

Göcek

Eksik alırsam aman deniz üzerinde aç kalır mıyım diye korkmayın. Büyük alış-veriş firmalarının market-tekneleri sürekli geziyor. Örneğin Migros ya da Carrefour. Ayrıca yerel gezici marketler de var. Fiyatlar tekne üzerinde çok fazladır şimdi diye de korkmayın. Carrefour’un tekne satış fiyatlarıyla normal market satış fiyatları bire bir aynı. İhtiyacınız oluştuğunda kaptanınız Carrefour teknesine haber veriyor onlar da hemen bulunduğunuz yere geliyorlar. İşte bu kadar.

Tekne turunun maliyeti?

Teknne turunun maliyeti tabii ki tekneden tekneye değişir. Bizim kiraladığımız teknenin örneğin kamaralarında klima yok. En temel ihtiyaçların karşılandığı 3 kamaralı küçük bir tekne ve bu tekne için gecelik 1.500 TL ödedik.

Göcek

Eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa maille bana ulaşabilirsiniz. Ayrıca Göcek Koyları ile ilgili Gezitta.com da çok güzel bir yazı yazmış, bakalım beğenecek misiniz?

Off the Road on the Track Göcek’te Tekne Turundaydı
29.07-01.08.2017

ve BİZ...

ve BİZ…

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci