Deniz tatili için favori yerlerim – 1: Çıralı


10 Ağu 2017
Paylaş

22.07 – 06.08.2017 Çıralı – Kaş – Göcek Tekne Turu gezi notları

Geçtiğimiz 10 yılda deniz tatili için hatırı sayılır yer gezdiğimizi söyleyebilirim. Fransa’dan tutun da İspanya’ya daha da uzağı olan Tayland’a kadar gittik. Ama doğruya doğru ben en çok Ege ve Güney Sahilleri’ni seviyorum. Son 2 yıldır keşfettiğimiz Çıralı örneğin olmazsa olmazlarımız arasına girdi. Bu sene deniz tatili seçimi ve hazırlığı sırasında yine küçük bir Avrupa turu yaptım diyebilirim. İtalya’da Sicilya mı Sardunya mı, yoksa bu aralar çok meşhur olan Yunan Adaları mı olsun derken, bol bol yüzmek istiyorum bir de her gün balık yemek istiyorum deyince rotayı Güney Sahilleri’ne çevirdik. Artık 7 aylık olan Defne için de güzel bir deniz tatili olsun dedik ve rotayı 3 gece Çıralı – 3 gece Kaş – 3 gece Göcek Limanı’ndan çıkmalı tekne turu olarak belirledik. 

Neden Çıralı?

Çıralı

Çünkü Çıralı, gürültüden uzak, tertemiz sahili ile (çocuklu) ailelerin deniz tatili için birebir. Tüm gün şezlong tepesinde oturmanıza ve sıcaktan yanmanıza gerek yok. Sahil boyunca dizili restoranların ağaç gölgesinde dinlenebilir, çardaklarında oturabilirsiniz. Bu restoranların kendine ait pansiyonları/bungalov tipi odaları var. Konaklama için birini seçebilirsiniz. Akşamları ise deniz kıyısındaki restoranlarda -sakin sessiz bir ortamda- balık keyfi yapmak mümkün.

Çıralı

Çıralı

Çıralı

Çıralı Olympos’a sadece 4km uzalıkta. Eğer daha hareketli bir akşam istiyorsanız gece hayatı daha renkli olan Olympos’a gidip eğlenebilirsiniz.

Çıralı

Çıralı’da günübirlik tekne turları mevcut. Ayrıca ünlü Yanartaş (Chimera) çok yakın. Eğer sonbahar ya da ilkbaharda Çıralı’ya gittiyseniz buraya yürümenizi ya da bisikletle çıkmanızı tavsiye ederim.

Çıralı sahili için tek uyarım taşlık oluşu. Kumla oynamaktan hoşlanan çocuklar Çıralı’da taşlarla oynamak zorunda.

Çıralı için 3-4 gün ideal. Orada geçireceğiniz bu zaman zarfında dinlenme garanti. 

Çıralı’ya ulaşım (Bu bilgi Çıralı’nın kendi internet sitesinden alınmıştır)

Özel aracınızla: Antalya’dan Kumluca-Kaş istikametine doğru Tekirova dan sonra Çıralı 7 km tabelasindan sola dönün. Virajlı ve manzaralı bir yoldan, çam ağaçları arasında 7 km yolculuğunuzu tamamlayınca çıralı sahilini, saklı cennet Çıralı’yı göreceksiniz. Çıralı Pansiyonlarını yön gösteren tabeladan bulabilirsiniz.

Otobüs ile: Antalya otogarından Kumluca-Kaş istikametine giden Çiçek tur veya Antalya tur otobüslerine binip Çirali yol kavsaginda inebilirsiniz. Orada Çirali Dolmuşlarına binerek Çıralı’ ya gelebilirsiniz.

Nerede Konaklayabilirsiniz?

Biz tercihimizi Hotel Yavuz Bungalov‘dan yana kullandık. Çünkü Yavuz Bungalov odaları denize sıfır olan tek seçenek. Diğer pansiyonlardan denize ulaşmak için yürümek ya da araba kullanmak gerekiyor.

Denize 100 m mesafede, portakal bahçesi içerisinde kurulu tesis gerçekten huzur dolu.Her oda bahçe manzarasına açılan balkonlara sahip.

Portakal Bahçesi içindeki odaları

Portakal Bahçesi içindeki odaları

Portakal Bahçesi

Portakal Bahçesi

Tesis tarihi Olympos Antik Şehri’ne yürüyerek 5 dakika, efsanelere konu olmuş Yanartaş’a ise araçla 10 dakika uzaklıkta.  Tesisin ’Çıralı’nın hemen yanı başında, denize yakın bir restoranı bulunuyor.

Hotel Yavuz Bungalow; Kemer Otogar’a 31 km, Antalya Havalimanı’na ise 94 km mesafede. 

Yavuz Bungalov’un hemen önünden denize girebilir ücretsiz şezlong ve şemsiyelerinden yararlanabilirsiniz.

Benim burada en çok hoşuma giden sabah erkenden kalkıp kahvaltı öncesi denizin tadını çıkartmak oldu. Sonrasında ise yöresel kahvaltı keyfi yapıp gün içinde ağaç gölgesinde hamaklarda dinlenmek harikaydı. 7 aylık kızımızı da Antalya’nın güneşinden korumuş olduk böylece.

Otelin ön tarafındaki restoranı ve dinlenme yeri

Otelin ön tarafındaki restoranı ve dinlenme yeri

Otelin ön tarafındaki restoranı ve dinlenme yeri

Otelin ön tarafındaki restoranı ve dinlenme yeri

Kahvaltısı

Kahvaltısı

İletişim için lütfen linki tıklayın:

http://www.bungalow.yavuzhotel.com.tr/iletisim/

Çıralı’da Yeme-İçme: 

Çıralı’da sahil boyunca sıralı restoranlar hem gündüz hem de akşam açık. Bizim favori restoranımız İkiz Restoran.

Çıralı sizleri bekliyor…

Off the Road on the Track Temmuz 2017

Off the Road on the Track Temmuz 2017

Off the Road on the Track Çıralı’daydı.
23.07-26.07.2017

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci