İZLANDA’da bütçeyi delmeden gezmenin tüyoları


11 Kas 2017
Paylaş

İzlanda’nın dillere destan doğal güzelliklerinin yanı sıra ünü tüm dünyaya yayılmış bir başka özelliği de pahalı oluşu. Peki bu nedenle İzlanda’ya gitmeyecek miydik? Tabii ki hayır? Önemli olan İzlanda’da gezerken maliyetleri makul bir seviyede tutmak. Peki ama nasıl? İşte cevabı:

Net 10 gün kaldığımız İzlanda seyahatimiz bize 2.765 Euro’ya mal oldu ki Nereye ne kadar harcadık görmek için tıklayın. ==> Sayılarla İzlanda Seyahatimiz ve Maliyeti 

1- Seyahatinizi daha düşük sezon aylarına planlayın!

İzlanda’nın büyük bir kısmını yaklaşık 10 günlük bir zaman diliminde keşfetmek mümkün. Biz net 10 günde batı fiyordları ve en kuzey hariç adanın büyük bir kısmını gezebildik.

Peki ama maliyet ve hava şartları açısından İzlanda’ya gitmenin en uygun zamanı ne zaman?

Haziran – Temmuz ayları hem uzun gün ışığından hem de nispeten sıcak günlerden (ortalama 12-13 derece) yararlanmak için en uygun aylar gibi gözükse de bu ayların maliyet açısından çok da doğru aylar olduğunu düşünmüyorum. Yaklaşık 330.000 kişilik nüfusa sahip İzlanda’ya yılda 2 milyon turist geldiği düşünülürse Haziran-Temmuz turist açısından en yoğun ve konaklama/araç kiralama maliyetlerinin de en yüksek olduğu aylar.

Kuzey Işıklarının görülme olasılığının Ekim-Şubat arası yüksek olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurursak ve İzlanda’nın kış saati uygulamasına geçmediğinin de avantajı ile Eylül sonu-Ekim başı hatta Ekim ortasına doğru bence İzlanda için en uygun seyahat zamanı. 

Biz Ekim sonu – Kasım başı oradaydık. Kuzeyde kar yağışına denk geldik. En düşük -16 dereceyi gördük. Dettifos şelalesine giderken bazı yolların kar-rüzgar nedeniyle kapalı olduğunu gördük. Şanslıydık hep açık bir hava vardı. Bu nedenle programımız hiç aksamadı. Ancak dediğim gibi Ekim başı seyahat açısından daha iyi olacaktır eminim.

Bu aylarda gezinizi planlarsanız konaklayacağınız yerleri bir gün önceden hatta aynı günün sabahı belirleyebilirsiniz. Çünkü otel/evlerin doluluk oranları yüksek değil. Ayrıca çok güzel evleri oldukça makul fiyata ayarlayabilirsiniz.

2- En yakın arkadaşlarınızı ayartın ve İzlanda’ya beraber gidin!

Maliyetleri düşük tutmanın bir başka yolu da İzlanda’yı 2 aile olarak gezmek. Böylece araç kiralama-benzin-otopark-tünel geçiş ücretlerini yarıya indirmiş olursunuz. Ayrıca otel yerine 2 yatak odalı evleri tercih edebilirsiniz. Akşam 5-6 gibi havanın karardığını da göz önünde tutarsak akşamları evde keyifli sohbetler yapabilirsiniz.

3- İzlanda’da konaklamak için evleri tercih edin ve yemeğinizi kendiniz pişirin!

İzlanda’da otel yerine evde kalmak ise maliyetleri makul seviyede tutmak için bire-bir. Böylece dışarıda yemek yemek zorunda değilsiniz. Küçük bir market alış-verişi sayesinde kahvaltınızı/yemeğinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz ki bu da en ucuz porsiyonun yaklaşık 25 euro olduğu bir ülkede maliyetleri düşürmenizi sağlayacaktır. Evde kalmak ayrıca çocuklar için de çok büyük bir rahatlık. Ev ortamı, gün boyu biriktirdikleri enerjileri atmak için en ideal yer.

4- Yanınıza küçük bir yiyecek çantası alın!

Yeme-İçme maliyetini düşürmek için ayrıca küçük bir yemek çantası hazırlamanızı tavsiye ederim. Örneğin biz yanımıza tarhana, erişte, ton balığı, çay gibi malzemeler aldık. Bol bol tarhana çorbası içip erişte yedik.

5- Turla gezmek yerine kendiniz gezin

Yolda birçok tur otobüsüne denk geldik. Ancak İzlanda’da tur satın almak bence gerekli değil. Eğer buzul yürüyüşü yapacaksanız ya da balina gözlemine katılmak istiyorsanız tabii ki günlük turlar satın almanız gerekecek ancak tüm seyahati tur şirketiyle yapmanıza gerek yok. Örneğin biz konaklayacağımız yerleri büyük yerleşim yerlerinden uzak yerlerde seçtik ki kuzey ışıklarını görme şansımız artsın. Çünkü kuzey ışıklarını görmek için bir tura katıldığımızda onlar da bizi şehir ışığından uzak yerlere götüreceklerdi. Böylece tura katılmak zorunda kalmadık.

Bu noktalara dikkat ederseniz İzlanda maliyetlerini makul bir seviyede tutmak mümkün.

Off the Road on the Track İzlanda’yı Keşfetti
26.10-06.11.2017

Ayrıca İzlanda’da nasıl bir Rota izlemelisiniz? İdeal Süre kaç gün? Bunların cevabı için Rota yazımıza muhakkak bakın.

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci