İzlanda: Seyahat Öncesi Faydalı Bilgiler


07 Eyl 2018
Paylaş

İzlanda nerede gerçekten? İzlanda’yı bilen kaç kişi var acaba?

O zaman önce nereye gitmek ve nasıl bir maceraya atılmak üzerinde olduğunuzu size iyice göstermek istiyorum. Bu yazıda neler var? İzlanda’ya nasıl gidebilirsiniz? İzlanda’ya hangi vize ile gidilir ve para birimi nedir? İzlanda’ya gitmek için doğru zaman ne zaman? İzlanda’da yeme-içme üzerine tavsiyelerimiz neler? İzlanda’da araba kiraladık mı? İzlanda’da konaklama üzerine tavsiyelerimiz neler? Çocukla İzlanda’ya gidilir mi? İzlanda’da kuzey ışıklarını gördük mü? Evet seyahat öncesi sizin için gerekli olan pek çok bilgiyi derledik topladık bu yazıda paylaştık.

İlk soru: İzlanda’ya Nasıl Gidilir?

İzlanda’ya Türkiye’den doğrudan uçuş bulunmuyor. Avrupa’nın çeşitli yerlerine Türkiye’den uçarak, Reykjavik’e ulaşmak mümkün. Yalnız fiyatlar yıl boyunca oldukça yüksek. Aman dikkat. Burada düzgün planlama oldukça önemli. Ya da siz en iyisi İzlanda maliyetleri nasıl azaltılır yazımıza bir göz atın önce. Eminim size güzel fikirler verecektir. Yazıyı okumak için tıklayın.

Bizim İstanbul’dan gelen ekip uçak biletlerine 2 yetişkin ve 1 çocuk için 3.952 TL ödedi. İzlanda’ya Kopenhag üzerinden uçtu. Bu fiyata herkesin Pegasus Havayolları ile İstanbul – Kopenhag – İstanbul ve Icelandair ile Kopenhag – Reykjavik -Kopenhag uçuşları dahil.

Münih’ten ise İzlanda’nın başkentine direk uçuş mümkün. Ekibin diğer yarısı Münih’ten uçtu ve toplamda 465 Euro bilet parası ödedi. (Gidiş – dönüş 2 yetişkin bir 2 yaş altı bebek).

İzlanda

İzlanda’ya Hangi Vize ile Gidilir ve Para Birimi Nedir?

İzlanda, Schengen ülkesi. O yüzden ülkeye seyahatlerde Schengen vizesi almak gerekiyor. Buraya yapılan uçuşlar Schengen bölgesinden yapıldığından ülkeye girişte pasaport kontrolü yapılmıyor.

İzlanda

İzlanda’nın para birimi ise İzlanda Kronu (ISK).

28 Ekim 2017 kurlarına baktığımızda 1 USD =  106 ISK , 1 EUR = 123 ISK ve  1 TRY = 28 ISK ’e eşitti ve EUR/TRY paritesi = 4,4.

Bütçe yönetimi şart. Henüz maliyet ve maliyetler nasıl düşürülür yazımızı okumadıysanız işte linki.

Yolculuk boyunca paralarını fiziki olarak nerdeyse hiç görmedik. Bütün harcamalarımızı kredi kartları ile yaptık. Açıkçası KK kullanımı hem güvenli hem de kolay oldu.  Tavsiye ederiz.

İzlanda

İzlanda’ya Ne Zaman Gitmeli?

İzlanda için hava açısından en ideal sezon, bizim yaz aylarına tekabül ediyor. Uzun, güneşli ve ve nispeten sıcak günler… Yaz aylarında ülkeye gelirseniz, ülkenin kendisinden daha çok yararlanabilirsiniz ama unutmayın ki yaz ayları aynı zamanda maliyetlerin en yüksek olduğu zamanlar.

Bu nedenle bence doğru soru bütçeyi delmeden İzlanda’yı ne zaman gezeriz olmalı.

Yukarıda da belirttiğim gibi Haziran – Temmuz ayları hem uzun gün ışığından hem de nispeten sıcak günlerden (ortalama 12-13 derece) yararlanmak için en uygun aylar gibi gözükse de bu ayların maliyet açısından çok da doğru aylar olduğunu düşünmüyorum. Yaklaşık 330.000 kişilik nüfusa sahip İzlanda’ya yılda 2 milyon turist geldiği düşünülürse Haziran-Temmuz turist açısından en yoğun ve konaklama/araç kiralama maliyetlerinin de en yüksek olduğu aylar.

İzlanda

Kuzey Işıklarının görülme olasılığının Ekim-Şubat arası yüksek olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurursak ve İzlanda’nın kış saati uygulamasına geçmediğinin de avantajı ile Eylül sonu-Ekim başı hatta Ekim ortasına doğru bence İzlanda için en uygun seyahat zamanı.

Biz Ekim sonu – Kasım başı oradaydık. Kuzeyde kar yağışına denk geldik. En düşük -16 dereceyi gördük. Dettifos şelalesine giderken bazı yolların kar-rüzgar nedeniyle kapalı olduğunu gördük. Ama yine de şanslıydık, çünkü hep açık bir hava vardı. Bu nedenle programımız hiç aksamadı. Ama bence Eylül sonu, Ekim başı seyahat açısından daha iyi olacaktır eminim.

Bu aylarda gezinizi planlarsanız konaklayacağınız yerleri bir gün önceden hatta aynı günün sabahı belirleyebilirsiniz. Çünkü otel/evlerin doluluk oranları yüksek değil. Ayrıca çok güzel evleri oldukça makul fiyata ayarlayabilirsiniz.

İzlanda’da Yemek İşlerini Biz Nasıl Hallettik?

İzlanda planlarımızı ilk yapmaya başladığımızda, maliyet kalemlerimizi alt alta yazmaya başladık. Daha önce gidenlerden edindiğimiz bilgilere göre İzlanda en pahalı ülkelerden biriydi. Bu yüzden harcama kalemleri için alternatiflere iyi bir şekilde karar vermemiz gerekiyordu. Yemek maliyetlerini azaltmak için de otel yerine mutfaklı evlerde kalmaya karar verdik.

İzlanda Yeme-İçme

Bu evler, mutfağı, oturma odası, çamaşır odası, salonu olan evlerdi. Böylelikle sabahları ve akşamları kendi zevkimize göre istediğimiz yemekleri yapma imkanı bulduk. Yemek dediysek, ızgara somon balıklı, haşlama sebzeli, kuzu kavurmalı, tarhanalı, erişteli yemekleri kastediyorum. Yani sandviç gelmesin aklınıza.

Yolculuğumuzda yanımızda küçük yolcularımız da olduğu için ev ortamlarında son derece rahat ettik. Bu yüzden İzlanda için planlarınızı yaparken, ev seçeneklerini muhakkak planlarınıza dahil etmenizi öneririm. Hem tatiliniz çok keyifli geçiyor, hem de istediğiniz yemekleri keyifle ekonomik olarak yiyorsunuz.

Merak edenler için market alış-verişlerimizin toplamı 575 EUR tuttu. Marketlerin büyüklüğü bizim ihtiyaçlarımızın tamamını karşılayabilecek büyüklükteydi. Meyvesinden sebzesine, tüm içecek çeşitleri ile genel ihtiyaçlara kadar her şeyi bulmak mümkündü.

Ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var diye düşünüyorum… İzlanda’nın genelinde kafelerde keyif yapabileceğiniz yerler yok denecek kadar az, o yüzden siz siz olun termosunuzda sıcak çayınızı ve yanınızda günlük atıştırmalıklarınızı taşımayı ihmal etmeyin. Yaşadığımız -16 derecelik sıcaklıklarda sıcak termosun önemini bir kez daha anladık.

Bence siz bir de İzlanda Yeme – İçme rehberimize göz atın. Rehber için tıklayın.

İzlanda’da Ulaşımı Nasıl Hallettik?

Biz turlara da katılarak gerçekleştirebileceğimiz 9 günlük yolculuğumuzu araba ile kendi başımıza gerçekleştirmeye karar verdik.

Araba kiralama işi iki aile seyahat ettiğimiz için hem ekonomik hem de çok daha verimli oldu. Yolculuk öncesi hazırladığımız turumuzun tamamını, istediğimiz yerde istediğimiz kadar kalarak gerçekleştirebildik böylece.

Yolculuğumuz boyunca 2.700 km’lik bir yol kat ettik. Aracımız için full kasko dahil 660 EUR ödedik. Aynı zamanda benzin için 257 EUR ödedik. İzlanda’daki rotamız boyunca yol parası ödemedik. Sadece bir seferinde başkente yakın bir yerde köprüden geçtik ve 6-7 EUR civarında bir para ödedik. Bunların dışında otoparklara toplamda 15 EUR ödedik.

İzlanda

İzlanda’da Konaklama İşlerini Nasıl Hallettik?

Yazının başında da belirttiğim gibi İzlanda’da biz konaklama için çoğunlukla evleri tercih ettik. Çok az otelde kaldık o da mecburiyetten. Evlerde o kadar rahat ettik ki, gitmek isteyenlere özellikle de bebekli ve çocuklu gezginlere muhakkak evlerde kalmalarını tavsiye ederim.

Konaklama için gecelik evlere (2 aile için) en az 130 Euro – en fazla 240 Euro para ödedik. Kaldığımız evlere (2 aile için) gecelik ortalama ödenen para 185 Euro.

Nerelerde kaldığımızı merak ediyorsanız lütfen tıklayın.

İzlanda

İzlanda’da kaldığımız evlerden biri

İzlanda’da Kuzey Işıklarını Gördük mü?

Kuzey Işıklarını bu bölgede görmek için bir araya gelmesi gereken üç etken var. İlki, tarihlerin 23 Eylül -21 Mart arasında olması, ikincisi gökyüzünün bulutsuz ve açık olması ve sonuncusu da bulunduğunuz yerin şehrin ışıklarından uzakta ve karanlık bir noktada olması. Bütün bunlar bir araya gelirse ve unutmuş olduğum dördüncü etken “ŞANS” da bir araya gelirse Kuzey Işıklarını görebilirsiniz. Bizim için dört etkenin de bir araya geldiği bir gecemiz oldu. Çok kısa bir süre için görebildik ama bu bile bizi mutlu etti.

İzlanda’ya Çocukla Gidilir mi?

İzlanda’ya çocukla gidilir mi? Gidilir, hem de çok güzel gidilir.

Küçük gezginlerimiz

Küçük gezginlerimiz

İzlanda çocuklar için soğuk mu? Grubumuzun en miniği 10 aylıktı ve kendisi -16 dereceye varan soğuklara dayandı. O zaman herkes dayanabilir diye düşünüyorum. Uygun kıyafet ve ekipmanla, bu derecelerde bile dışarıda rahatlıkla dolaşabildik.

Gezimizin tamamı doğada ve açık havada geçtiği için çocuklar bu yolcuktan çok keyif aldılar.

Gezimizin toplam maliyeti üç kişilik ailemiz için 2.765 Euro tuttu. Maliyet kalemlerini ayrıntılı görmek için tıklayın. 

İzlanda bizim unutulmazlarımız arasında yer alıyor. Eğer planlarda yoksa şiddetle tavsiye ederiz.

Off the Road on the Track ve Gez Tat Anlat Aileleri olarak İzlanda’yı keşfe çıktık.

İzlanda

26.20 – 06.11. 2017

2Kadın2Çocuk – Defne ve Eren İzlanda’da…

Ayrıca İzlanda’da nasıl bir Rota izlemelisiniz? İdeal Süre kaç gün? Bunların cevabı için Rota yazımıza muhakkak bakın.

Yorumlar

yorum

Share

2Kadin2Cocuk