Çok yakınımızda bir güzellik: SULU ADA


27 Haz 2018
Paylaş

SULU ADA MI MALDİVLER Mİ, BENCE HER İKİSİ DE AMA BU YAZIDA SULU ADA SİZİ BEKLER

Şöyle yönümüzü Türkiye’nin tam güneyine çevirirseniz aklınıza ilk gelen şehir hangisi olur? Hani şu Torosları ile ünlü şehir olabilir mi? Evet bildiniz Antalya. Şimdi de Antalya’nın solundan şöyle Kaş’a doğru ilerlesek. Nerede dursak acaba? Şöyle güzel bir sahili olan, 3000 yıllık bir ismi olan, çam ağaçları ile çevreli Adrasan Koyu’nda mola vermeye ne dersiniz? Eee hazır buraya kadar gelmişken, Adrasan Sahili’nden tekneye atlasak ve yarım saat mesafedeki balık görünümlü güzeller güzeli Sulu Ada’ya mı gitsek? Gidelim, gidelim, bence kesin gidelim…

Sulu Ada

Antalya Havalimanı’ndan araçla çıktıktan sonra 1 saat 40 dakikalık bir yolu kat ettiğinizde kendinizi Antalya’nın Kumluca İlçesi’ne bağlı Adrasan’da bulacaksınız. Burası tarih boyunca kendi adından söz ettirmiş ve son yıllarda da sahili ve etrafındaki adalar ve koylar ile ünü daha da artan bir yer. Buraya gelenlerin günü birlik olarak yaptıkları iki aktivite bulunuyor.

Bunlardan ilki Sazak ve Ceneviz Koyları’nı içeren koylar turu, diğeri de Sulu Ada turu.

v

c

Sulu Ada, yörece bilinmesine rağmen daha bilinir hale gelmesi son 2-3 yıla dayanıyor. Burası, Adrasan’dan yaklaşık 5-6 deniz mili uzaklıkta ve Adrasan ile Gelidonya Feneri açıklarında yer alıyor. Adada yerleşik yaşam, herhangi bir tesis ya da yeme-içme mekanı bulunmuyor. Buraya tekneler günü birlik olarak geliyor ve adanın her iki yanında bulunan sahillere demirleyerek, tüm günü burada geçirmenizi sağlıyorlar. Adrasan’dan buraya birçok tekne geliyor, biz Nihalim Teknesi (Hasan Kaptan: 05323057608) ile geldik ve çok memnun kaldık.

Sulu Ada

Adayı meşhur yapan şey sahilini oluşturan beyaz ve siyah taşların su ile oluşturdukları berrak manzara. Sadece denize girmek değil, denizi izlemek için bile buraya muhakkak gelmek gerekiyor. 

Sulu Ada

Adanın kuzeyinde bir kaynak suyu var. Adanın adını buradan aldığı söyleniyor. Adanın sahilini gördükten sonra etrafında bulunan birçok mağaranın da muhakkak görülmesi gerekiyor. Suyun mağaraların içinde oluşturduğu manzara inanılmaz. Buralarda derinliğin 20-30 metreyi bulduğu söyleniyor.

Sulu Ada

Sulu Ada

Akdeniz Üniversitesi’nde Doç.Dr olan Mehmet Gökoğlu’nun bir röportajından alıntı yapmak istiyorum:

Çağlar boyu balıkçılar tatlı suyu adadaki tatlı su kaynağından temin etmiştir. Doğal resif bölgesidir, biyoçeşitlilik açısından oldukça zengindir. Akdeniz ekosistemine artı olarak Kızıldeniz göçmenlerini de barındıran bir bölge. O nedenle zengin bir çeşitlilik bulunuyor. Sulu Ada’nın kaya yapısı kalsiyum karbonat içeriyor. Kumun renginin de beyaz olmasının nedeni kumun içinde yaşayan foraminifera adlı mikroorganizmalar.Bunlar bölgede çok fazla olduğu için kumun rengi beyaz.

Tekne turlarının günlük kişi başı fiyatı Haziran 2018’de 70 TL idi. Bu fiyata tüm gün gezi, öğle yemeği, meyve servisi ve çay saati dahil. Haziran ve Eylül ayları nispeten daha sakin aylar. Hem fiyat hem de kalabalık açısından bu aylardan birini tercih etmenizi öneririm. Temmuz ve Ağustos ayları ise tekne sahipleri tarafından bile pek tavsiye edilmeyen aylar.

Sulu Ada

Ülkemizde var olan güzelliklerin keşifleri günden güne turizme katkıyı arttırıyor tabii ki. Tekne sahibinden edindiğimiz bilgiye göre eskiden bu adaya yabancı turistler daha çok gelirken, şimdi yerel turistler daha çok rağbet ediyormuş.

Sulu Ada

Peki Sulu Ada’yı güzeller güzeli Çıralı ile birleştirmeye ne dersiniz ki bence oraya kadar gitmişken Çıralı’da kalmanızı muhakkak tavsiye ederim. Çıralı’da sakin bir pansiyonda kalıp, gündüz denize girip, akşam sahilinde zaman geçirmek eminim herkese iyi gelecek, dinlendirecek, tüm streslerden uzaklaştıracak bir tavsiye. Hadi bakalım o zaman Çıralı notlarına hemen bir göz atın. (Çıralı notları için burayı tıklayın). Hatta sonrasında ardına bir Kaş ekleyin. Merak etmeyin Kaş için de harika önerilerim var blogda. (Kaş notları için burayı tıklayın)

Peki Antalya’ya kadar gelmişken Antalya hava limanına çok yakın olan Ters Evi ziyaret etmek ister misiniz? Ters Ev mi? Evet gerçekten ev ters. İnanmayan girsin fotoğraflara baksın. Ters Ev tıklayın. 

Masmavi sulardan Sulu Ada’dan Sevgiler…
Gez Tat Anlat – Haziran 2018

 

Yorumlar

yorum

Share

2Kadin2Cocuk