Dağlara yeniden merhaba…


01 Eyl 2013
Paylaş

3 haftalık İzmir&Bodrum tatili sonrası dağları ne kadar çok özlediğimizi anlayınca, haftasonu kaçamağı yapalım istedik ve cuma günü iş çıkışı vurduk kendimizi yollara… Yönümüz Berchtesgadener Land ve Königsee (Kral Gölü). Königsee, bizim Münih’te yaşamaya başladıktan sonra yaptığımız ilk kaçamak yeri. Bundan tam 4 sene önce orayı gördüğümde aynen şöyle demiştim “Dünya’da cenneti gördüm, çok şükür!”. Sonraki 4 sene epey yol katettik, birçok seyahatler yaptık, sen bir de Uzungöl’ü gör diyenler çıkınca, kalktık Münih’ten Trabzon’a gittik, Uzungöl’ü gördük. Ama bu geçtiğimiz 4 sene boyunca benim fikrim değişmedi. Königsee, Dünya’daki cennet benim için. Neden mi? İşte cevabı.

Berchtesgadener Land - Königsee

Berchtesgadener Land – Königsee

Königsee, Bavyera’da Berchtesgadener Land içinde, dağların arasına gizlenmiş masalımsı bir göl. (Yükseklik 630 metre, yüzölçümü 132,68 km2). Görür görmez gölün rengi beni etkilemişti. Sonraysa sessizliği… Elektrikli motorla çalışan küçük gezi tekneleriyle bu gölde dolaşmak o sessizliği paylaşmak için çok güzel bir fırsat.

Berchtesgadener Land - Königsee

Berchtesgadener Land – Königsee

Yüksek dağlarla çevrili Königsee’nin muhteşem bir yankı özelliği var. Teknelerle sessizce bu gölde ilerlerken, tekneler duruyor ve teknedeki görevli trompet çalmaya başlıyor. İşte o zaman dağlarda yankılanan trompet sesi insanı büyülüyor.

Königsee’de bu güzel tekne turu sırasında çevredeki dağlarda yürüyen insanları farketmiştik ve bir dahaki sefere biz de o dağlarda yürümeliyiz diye geçirmiştik içimizden. Kısmet bu haftasonunaymış. Bizi motive eden en önemli şeyse dağlardan bizi karşılayacak olan Königsee manzarasıydı ki tüm yorgunluğumuza değdi.

İşte haftasonu kaçamağımızın ayrıntıları:

Cuma akşamı saat 18:00 gibi işten çıkar çıkmaz vurduk yollara ve yaklaşık 1,5 saatlik araba yolculuğu sonrası ilk gece için ayarladığımız otele ulaştık. Kaldığımız yer tipik bir Bavyera oteliydi. Bir karı-kocanın işlettiği, en fazla 10 odanın bulunduğu ve eski tarz döşenmiş, dağların yeşilliklerin arasında butik bir otel. İsmi Karolinenhof (Adres: Weissbachstrasse 19, 83457 Bayrisch Gmain, oda ücreti 68,20€ gecelik/2kişi kahvaltı dahil). Şanslıydık ve en güzel manzaralı oda bize denk geldi. Buraya yolumuz tekrar düşerse 19 numaralı odayı istemeyi unutmamalıyız.

Karolinenhof

Karolinenhof

Balkonumuzdan manzara

Balkonumuzdan manzara

Akşam yemeği içinse kısa bir yürüyüşle Avusturya’ya geçtik :)) Şaka yapmıyorum. Kaldığımız otelin bulunduğu sokak tam Almanya-Avusturya sınırında. Sokağın bir tarafı Almanya diğer tarafı Avusturya. Yürüyerek sınırı geçtik bu sırada da rahmetli Kemal Sunal’ın Propaganda filmini andık.

P8300015-imp

P8300016-imp

Güzel bir akşam yemeği sonrasında ise güzel bir uyku uyuduk. Çünkü ertesi gün güzel ama yorucu bir parkur bizi bekliyordu. Akşam yemeğini otelin hemen yakınında ki bir restoranda yedik.

Ertesi gün Jener’de saat 10:30 sularında başlayan dağ yürüyüşümüz akşam 16:00 sularında Könügsee’nin kıyısına ulaşmamızla tamamlandı. Jener’e kaldığımız otelden arabayla gittik ve oradan başladık yürüyüşe.

Bu bölgeye trenle ulaşmak da mümkün. Münih üzerinden geçen trenlerle Berchtesgaden’a ulaşabilirsiniz. Oradan da Königsee’ye giden 841 ve 842 No’lu otobüslere binmeniz gerekiyor. Türkiye’den gelecekler de Münih veya Salzburg’a uçabilir. Salzburg üzerinden gelenler de Salzburg tarafından trene binebilir. Tren istasyonu Berchtesgaden.

Berchtesgaden Bölgesi’ne Bayern Ticket ile ulaşmak mümkün. Öncelikle Bayern Ticket hakkında yazdığım yazıya ulaşmak için tıklayın. 

Tren bağlantıları için kullandığımız trainline.de sitesine göre: Münih ana tren istasyonunda (München Hbf) kalkan Meridian trenlerine binmeniz sonrasında Freilassing durağında Berchtesgaden yönüne giden BLB trenine geçmeniz gerekiyor. 2  kişi yolculuk edecekseniz 31 euro karşılığında (Bayern Ticket) bu bölgeye ulaşabilirsiniz.

Münih-Berchtesgaden tren bağlantısı

Ayrıca linkini verdiğim şu siteye bir göz atmanızı tavsiye ederim. Berchtesgaden Bölgesi’ne nasıl ulaşılacağı konusunda ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz. Lütfen Tıklayın.

İşte o yürüyüşten birkaç fotoğraf:

Yürüyüşe başladık...

Yürüyüşe başladık…

P8310071-imp

Tipik Bavyera köyleri ve yarı ahşap evleri. Baharda her yer rengarenk…

P8310073-imp

P8310074-imp

P8310078-imp

P8310088-imp

ve yukarıdan Königsee göründü

P8310095-imp

Kuşbakışı Königsee

Kısa bir molayı hakettik

Kısa bir molayı hakettik

Mola yerimiz

Mola yerimiz…Yürüyüş yolu üzerindeki dağ evi

P8310100-imp

Peynir tabağı…

P8310104-imp
P8310108-imp

P8310115-imp

İnişe geçtik. Göl kıyısına ulaşmaya çok az kaldı

P8310124-imp

ve göl kıyısına ulaştık

P8310145-imp

Königsee’nin kıyısı

P8310161-imp

Bu yürüyüşün diğer güzel tarafı ise yürüyüş sonrası başlangıç yerimize ulaşmak için başta anlattığım o gezi teknelerine binmemizdi. Böylece hem yürüdük hem de tekneyle gölün keyfini çıkardık.

Hem içimize çektiğimiz bolca oksijenin, hem de yol boyunca bize eşlik eden Königsee’nin muhteşem manzarası nedeniyle sarhoş olmuş bir şekilde akşam otelimize vardık. Dağ ve yemyeşil bir ormanının eteğine kurulmuş bu otel tüm yorgunluğumuzu geçirdi (Hotel Mauthäusel, adres Deutsche Alpenstrasse 1 D-83458 Weissbach/Schneizlreuth, ücret 82€ gecelik/2kişi kahvaltı dahil).

Otel Mauthäusel

Otel Mauthäusel Manzarası

Otel Mauthäusel

Otel Mauthäusel

P9010199-imp

kaldığımız odadan manzara

Dağlara karşı akşam yemeği ve pazar sabahı kahvaltısı sonrası pazar günü yürüyüş yapmak yerine odamızda kalarak kitap okumaya karar verdik. Doğanın sessizliğine ortak olabilmek… Bence en güzeli…
Doğayla iç içeydik, hem yürüdük hem dinlendik. Bir haftanın stresini üzerimizden attık ve yeni bir haftaya merhaba demek için bol bol enerji topladık. Gezimiz amacına ulaşmıştır! :))

Bir haftasonu daha bitti.Yeni gezilerin, yeni yerlerin hayaliyle yeni bir haftaya başlıyoruz. En büyük motivasyonumuz ise doğru iz üzerinde olmamız…

Genel Değerlendirme:

2 gece/2 gün olarak planladığımız bu haftasonu bize yol masrafı hariç 300€ ‘ya mal oldu. Kaldığımız her iki oteli de öneriyorum. Özellikle Otel Mauthäusel benim favorim. Bundaki en büyük etken ise otelin manzarası. Doğayla içi içe olabileceğiniz bir atmosfer sunuyor size. Mauthäusel oteli ayrıca başka bir yazımda anlattım. Çünkü bu otelde geçirdiğimiz hafta sonu, otelin etrafındaki yürüyüş yolları yeni bir yazıda anlatılmayı hak ediyordu. Bu yazı için lütfen tıklayın.

Yürüdüğümüz yolu genel olarak değerlendirmem gerekirse, çok zor olmayan ancak kondisyon gerektiren bir yol. Özellikle iniş kısmı zorlayabilir. Sık sık yürüyüş yapan biriyseniz zorluk çekmeyeceğinizi düşünüyorum. Zaten o bölgede her zorluk seviyesine hitap eden birçok yol var. Herhangi birini seçip yürüyebilirsiniz. Berchtesgadener Land bölgesi Bavyera’da yürüyüş yapabileceğiniz ve göl keyfini yaşayabileceğiniz çok güzel bir bölge. Benim Bavyera’daki favorilerimden. Bu bölgeye Nisan-Ekim ayları arasında gelmenizi tavsiye ederim. Çok sıcak olmamakla bereber, yağmuru yoğun bir bölge. Ancak bölge bahar zamanı yürüyüş severlerin gözdesi.

Off the Road on the Track Bavyera Alplerindeydi…
30.08-01.09.2013
Berchtesgadener Land & Königsee Trekking

Königsee - Bavyera'da bir cennet

Königsee – Bavyera’da bir cennet

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci

Yorumlar

 1. doğrusu İzmir tarafına uğrayıp da sizinle tanışamadığımıza üzüldüm.İnşallah başka sefere;evet göl çok hoş.Yine de Nihat Doğan’ın ajitasyonuna bağlayayım:”Benim memleketimin koyununun bakışı başka güzel.”
  Bence bir de sizin birbirinize olan sevginiz oraları güzelleştiriyor.sevgiler:)))

 2. Merhaba,

  teşekküer ederim bu güzel yorumun için. Nihat Doğan benzetmesine de bayıldığımı itiraf etmeliyim :))

  İnşallah bir sonraki sefer görüşme imkanımız olur.

  Sevgiler

 3. Ne güzel yerler gezmişsiniz, ben de gezmeyi çok severim..
  Blogunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.
  16. takipçiniz benim.
  Bu arada birbirinden güzel hediyeleri olan 3 farklı çekilişim var, kaçırmayın derim, muhakkak beklerim :)
  Sevgiler
  http://whiteglaze.blogspot.com

 4. Merhaba white glaze,

  bu blog benim bebeğim henüz. Hergün artan izleyici/takipçi sayısıyla, gelen bu güzel yorumlarla mutlu oluyorum ve daha çok yazmak/paylaşmak için elimden geleni yapıyorum.

  Bloğunu inceleyeceğim muhakkak, bakarsın ben kazanırım o güzel hediyelerden birini.

  Sevgiler

 5. Anonymous diyor ki: Ağustos 18, 2014 at 3:58 pm

  Merhaba Gökçe,
  Bayerisch Gmain’den Königsee’ye dağ yürüyüşü dışında toplu ulaşım mümkündür, değil mi?

  Bavyera’ya doyulmaz…

  • Merhaba,
   Bayerisch Gmain’dan Königsee’ye biz de dağlar üzerinden ulaşmadık. Arabayla Königsee’ye gittik ve oradan başladık yürüyüşe.
   Königsee’ye trenle ulaşmak mümkün. Münih üzerinden geçen trenlerle Berchtesgaden’a ulaşabilirsiniz. Oradan da Königsee’ye giden 841 ve 842 No’lu otobüslere binmeniz gerekiyor. Türkiye’den gelecekler de Münih ve Salzburg’a uçabilir. Salzburg üzerinden gelenler de Salzburg tarafından trene binebilir. Tren istasyonu Berchtesgaden. Bölge hakkında başka sorunuz varsa lütfen yazın. Biz Königsee sevdalıları olarak bölgeye her sene gidiyoruz. 2-3 günlük bir Bavyera kaçamağı için yardımcı olmak isterim. Selamlar

 6. […] Alpleri’nde en çok sevdiğimiz yer: Berchtesgaden. Burası daha önce blogda tanıttığım Kral Gölü’nün (Königsee) bulunduğu bölge. Ama bu sefer hedefte Kral Gölü yoktu. Bölgenin en yüksek zirvelerinden biri […]

 7. […] ile birleştirebilirsiniz. (Buraları da neresi diyorsanız tıklayın ve bakın derim: Königsee ve Garmisch-Partenkirchen ) Ya da Zürih’e kadar gelmişken Obersee’ye gidebilirsiniz. (Obersee […]