Çocukla Keşfet – LONDRA Gezi Rehberi


04 Tem 2024
Paylaş

Londra çocuklu seyahat için uygun mu? Cevabım EVET, peki NEDEN?

Londra, yemyeşil bir şehir. Holland, Kensington, Green, Regent, Richmond (geyik görmek isterseniz), Kew Garden (kraliyet botanik bahçesi), St James ve Hyde Park Londra’yı yeşile boyayan parklar, bahçeler. Kensington bahçesi içinde Lady Diana’nın anısına yapılmış bir oyun parkı var ki buranın içinde kocaman bir kum havuzu var. Burada neredeyse yarım gün geçirdik. Taa Münih’ten getirdiğim kırmızı kareli piknik örtümüzü de serip piknik bile yaptık. Tabii ki bu anlar çocuklar için en keyifli anlar oluyor. 

Londra’da çocuklarla gidilecek o kadar güzel müzeler var ki:  

Bilim Müzesi; bir çok makinenin veya icatların ilk hallerinin ve zamanla geçirdiği evrimin simülasyonlarla anlatıldığı müze. Bir de apollo 10 modülünün birebir replikası ve uzay mekiği yaparken kullanılan gerçek makinelerin sergilendiği bir uzay bölümü var. Bilim tarihi çok güzel, çok basit anlatılıyor çocuklara. Burası ücretsiz ve saat 18:00 e kadar açık. Bu müzede ayrıca alt katta 6 yaşa kadar olan çocuklar için çok güzel bir oyun parkı var ve tabii ki bilimle bir şekilde harmanlanmış. Defne burada inanılmaz keyif aldı. Onu oradan çıkarırken epey zorlandım desem.

Natural History Museum ise burayı sadece dinazor kemikleriyle anmak ayıp olur. İçinde binlerce fosil, doldurulmuş gerçek hatta soyu tükenmekte olan hayvan, binlerce kuş, böcek, sürüngen türü ve insan anatomisiyle ilgili şeyler var. Bu müze de ücretsiz, bazen kapanıştan sonra (kapanış 17:50) çocuklar için aktiviteler oluyor. Bu müzede; genetik odası, kelebek odası, dinozorlar, dev balinanın olduğu salon ve ayrı bir köşedeki Darwin’in odası mutlaka görülmeli. O kocaman dinazoru görünce Defne’nin suratındaki şaşkınlığı görmeliydiniz.

Londra meydanları, caddeleri her ne kadar çok kalabalık olsa da çocukla gezerken keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Trafalgar Meydanı’nda saatler geçirdik mesela. Kılıktan kılığa girmiş sokak sanatçıkarını seyrettik, onlarla fotoğraf çektirdik. Meydanda şarkı söyleyenlere eşlik ettik, dans ettik… Her daim harketli, her daim renkli bu meydanlarda etrafta olup bitenleri seyrederken bile insan zaman nasıl akıp gidiyor anlamıyor.

Londra yeme-içme konusunda ise oldukça pratik bir şehir. Çocuklar için de oldukça güzel alternatifler var. Çoğu yerde çocuk menüleri var. Mesela gittiğimiz bir Meksika restoranında çocuklar için yemekleri baharatsız, acısız yaptılar. Londra’da ayrıca bir çok açık hava pazarı var ki benim açık ara favorim Borough Market. Burası benim Avrupa‘da bu zamana kadar gördüğüm en iyi Pazar yeri. Pişmiş yemeklerin yanı sıra, ekmek, peynir çeşitleri, taze sıkılmış meyve suları çok iyiydi. 

Londra müzikallerin şehri ve çocuklar için de uygun müzikaller var, mesela Aslan Kral. Henüz Defne müzikal için uygun yaşta olmadığı için biz programımıza alamadık ama kesinlikle tavsiye ederim. Çocuklarla beraber ebeveynlerin de zevk alacağı müzikaller bence programa alınmalı.  

Tek negatif nokta: Metrolarda çoğulukla asansör yok. Metro haritası üzerinde asansör olan az sayıdaki durak belirtilmiş. Metronun birinden diğerine yürürken sürekli merdiven inip çıkmak gerekiyor. Çocuk arabası varsa yanınızda ne yazık ki taşımanız gerek.

Off the Road on the Track LONDRA’yı keşfe çıkıyor…
Ama bu sefer ANNE – KIZ olarak
01-05 Mayıs 2019

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci