Madrid’in Büyüleyici Park ve Bahçeleri


11 May 2017
Paylaş

İspanya, yurtdışı turları ile gezilen ve en yoğun turist alan bölgelerden biri. Özellikle Avrupa turları arasında en beğenilen şehirlerinden Barselona, Valencia, Madrid gibi büyük kentleriyle İspanya bu yaz rotanıza almanız gereken ülkeler arasında. Madrid kalabalığı ile ön plana çıkan büyük bir kent ancak doğa aktiviteleri, bisiklet,yürüyüş veya piknik için mükemmel sakin yeşil alanlara sahip. Madrid turunuz boyunca şöyle bol yeşillikli, huzurlu bir mola vermeniz gerekirse, şehirde bulunan en iyi park ve bahçelerin olduğu listemize göz gezdirin.

Jardín Botánico
Bahar ayları, bu sihirli bahçeleri ziyaret etmek için kuşkusuz en güzel zaman, gökkuşağının her renginde çiçek açan laleler, zambaklar ve güller arasında kendinizi doğanın huzurlu kollarına bırakın. Bonsai ağaç bahçesi ve etçil tropik bitkiler bulunan seralar yıl boyunca açık olduğundan Madrid’in dört mevsim gezilebilir bir yer olduğunu ekleyelim. Jardin Botanico, neredeyse 6.000 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor ve hatta özel bir bitki kütüphanesine sahip, bu nedenle burada bitkiler hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Jardín Botánico

Parque del Buen Retiro
Diğer bir adıyla Retiro Park, Madrid’in en merkezi ve en ünlü parkı. Gölün bitimine kadar yürüyün ve sonundaki devasa ağaçların gölgesinde dinlenin. Birkaç avro ödeyerek kağıttan geminizi göle bırakın. Biraz daha aktif bir aktivite isterseniz, koşu, bisiklet sürme, patenle kayma ya da parktaki açık spor salonunda egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıca The Natural Yogi ile sıcak havalarda İngilizce eğitimin olduğu bir yoga sınıfına girebilirsiniz (önceden kayıt yaptırdığınızdan emin olun). Camdan yapılmış bir saray olan Palacio de Cristal’i de Madrid gezinizde yaşayacağınız en özel ve kültürel bir deneyim ve içerisindeki geçici bir modern sanat sergilerini mutlaka gezin. Kendi içeceklerinizi ve atıştırmalıklarınızı da yanınıza alarak parkta piknik yapın. Ayrıca parkın doğu kenarında tavus kuşu bulunan, daha az bilinen bir gül bahçesi ve kapalı bir bahçe var.

Parque del Buen Retiro

Parque de el Capricho
Parque de el Capricho, 1787’de Osuna Düşesi tarafından yaptırılmış ve bir zamanlar kendisi, kraliyet ailesi ve arkadaşları için kullanılmış. Şimdi, park halka açık, ancak yine de yüzlerce yıllık geçmişinden gelen büyülü cazibesini koruyor. Fransız, İtalyan ve İngiliz tarzlarındaki tasarım ve mimariye sahip bahçe, keşfedilecek gizli noktalarla dolu. Yükselen kapılar, eğimli düz çatı, küçük kapılar ve elfler için yapılmış pencerelerden oluşan bir masal dünyasına girmeye hazır olun. Casa de la Vieja’ya doğru sola dönün. Buradaki yunan mimarisine sahip sütunlara ve kalıntılara tırmanın, göldeki siyah kuğuları fotoğraflayın, sarayda ve gül bahçesinde ve bakımlı ağaçlardan ve çalılardan oluşan labirentte kaybolun.

Parque de el Capricho

Parque de Juan Carlos I
Madrid’in yeni yeşil alanlarından biri olan bu park 1992’de halka açıldı ve bir göl, bir salon ve güzel bir heykel koleksiyonuna sahip. Atölyeler ve etkinlikler genellikle hafta sonu boyunca burada düzenlendiği gibi çocuklu aileler için de çok sayıda cezbedici aktivite ve etkinlik oluyor. Ayrıca bir paten alanı, balık tutma alanı, bisiklet kiralama yerleri ve her 30 dakikada bir parkurda gezintiye çıkan ücretsiz bir tren bulunuyor.

Parque de Juan Carlos I

Jardines de Sabatini
Bu küçük ama mükemmel Avrupai tarzda yapılan birden çok bahçenin birleşimi Jardines de Sabatini, Madrid’in ünlü Palacio Real’in yanında yer alıyor. Bahçeler büyük olmadığından, saatlerce piknik yapacak yer bulmak biraz zor olabiliyor. Bunun yerine, güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Çalılar ve ağaçlar özenli ve kusursuz bir şekilde kesilmiş, küçük göletlere ve tabii ki sarayın kuzey tarafının muhteşem bir manzarasına açılıyor.

Jardines de Sabatini

Casa de Campo
Madrid’in en büyük yeşil alanı olan Casa de Campo, 8 kilometrekarelik büyük bir alana sahip ve uzun, bisiklet yolculuğu veya hatta tempoda yürüyüş yapmak için mükemmel (bir zamanlar avlanma bölgesi olarak da uzun yıllar kullanıldı). Madrid turunuzun unutulmazlarından olacak Madrid teleferiği, 1969 yılından bu yana, Casa de Campo ile Pintor de Rosales bölgesi arasındaki 2.5 kilometrelik mesafede 40 metre yükseklikte yolcu taşıyan popüler bir aktivite haline geldi. Park, Madrid Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu’na da ev sahipliği yapıyor.

Casa de Campo-1

keywords: ispanya parkları, ispanya bahçeleri, Madrid parkları, Madrid bahçeleri, ispanyanın başkenti, ispanya turları, ispanya turu, Madrid turu, Madrid turları, madridde gezilecek yerler, ispanyada gezilecek yerler, Madrid gezi, ispanya gezi

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci