İtalya’nın Garda Gölü’nde şarap ve doğa kaçamağı…


05 Ara 2014
Paylaş

İtalya’nın kuzeyinde yeralan ve İtalya’nın en büyük gölü olarak ün salmış Garda Gölü‘nü daha önce duymuş muydunuz? ‘Bu bölgede ne yapılabilir? Ne içilir? Ne yenir? ‘ diye soruyorsanız cevabı bu yazıda. Sizin için kısa ama öz bir Garda Gölü Rehberi hazırladım. Bir sonraki tatil planınızda size ilham vermesi amacıyla bloğumda paylaşıyorum.

Garda Gölü, doğa ve su sporları seven herkese çok farklı imkanlar sunmakla birlikte küçük köylerinde yetiştirilen zeytin ve üzümlerle gurme tatili yapmak isteyenler için de ideal bir bölge.

Etrafı dik dağlarla çevrili Garda Gölü’nün kuzey kısmı esen sert rüzgarlar sayesinde sörf ve yelken severlerin gözdesi. Hava sıcaksa gölde yüzmek de başka bir alternatif. Ya da muhteşem doğasında doğa yürüyüşleri ile kaybolabilirsiniz. Gölün çevresinde irili ufaklı birçok yerleşim yeri var. En kuzey ucu Riva del Garda ile en güney ucu Sirmione ve sizi ortaya çağa götürecek Malcesine bu köylerden sadece birkaçı.

Sirmione / Garda Gölü

Sirmione / Garda Gölü

Gölün şaraplarıyla ünlü Bardolino Bölgesi’ni ise es geçmeyin derim. Bu bölgede yeralan üzüm bağları arasında arabayla ya da bisikletle dolaşabilir, şaraplarından deneyebilirsiniz.

Garda Gölü: Üzüm ve zeytin bağları

Garda Gölü: Üzüm ve zeytin bağları

Gölün batı kıyısından yeralan Teras (Terrazze Brivido Lago di Garda) ise Garda Gölü’nü kuşbakışı seyretmenin ayrıcalığını sunuyor insana. Burası Garda Gölü’nün Tremosine Bölgesi’nde yeralıyor.

Teras: Garda Gölü'ne tepeden bir bakış

Teras: Garda Gölü’ne tepeden bir bakış

Gölün kuzeyinde yeralan Riva del Garda İtalyan markalarının Outlet’lerinin olduğu bölge. Dolabımda İtalyan modasından birkaç parça kıyafet bulunsa hiç de fena olmaz diyorsanız Avrupa’daki mağaza fiyatlarının altında fiyatları burada bulabilirsiniz.

Münih’te yaşayanlar bilir. Garda Gölü Münihliler arasında oldukça ünlü bir yerdir. Her Münihli’nin hayatında en az, kimisinin ise yılda en az bir kere gittiği Garda Gölü karavanla tatil yapmak isteyen Alman ailelerinin gözdesi.

Biz de o bölgeye her sene en az bir kere giden Alman arkadaşlarımızdan bölge hakkında güzel tavsiyeler aldıktan sonra, Venedik tatilimizi Garda Gölü’yle birleştirmeye karar verdik.

Venedik’ten 150 km uzaklıkta yeralan ve Verona’nın hemen dibindeki Garda Gölü’nde konaklama için (tavsiye üzerine) güzeller güzeli Sirmione’yi seçtik. Sirmione, Garda Gölü’nün en güneyinde, karanın göl içine kıvrılarak girdiği ve bu nedenle her iki taraftan gölle çevrili olan çok güzel bir İtalyan köyü. Aşağıda Garda Gölü’nün haritasını ve harita üzerinde gölün en güneyindeki  Sirmione’yi göreceksiniz.

Garda Gölü Haritası

Garda Gölü Haritası

Sirmione’nin tarihi şehir bölgesi surlarla çevrili ve bu bölgeye tarihi bir köprüden geçerek ulaşıyorsunuz. Köprüden geçer geçmez sizi Sirmione’nin dar ve taşlı yolları karşılıyor.

Sirmione: Tarihi taş köprü üzerinden şehre yürüyerek ulaşıyorsunuz 

Sirmione: Tarihi taş köprü üzerinden şehre yürüyerek ulaşıyorsunuz

ve göze ilk çarpansa bir anda iştahları açan İtalyan dondurmacıları:

Sirmione / İtalyan Dondurmacıları

Sirmione / İtalyan Dondurmacıları

Sirmione'nin taş sokakları ve taş evleri

Sirmione’nin taş sokakları ve taş evleri

Sirmione’nin gölün içine kıvrılmasını daha net görmek istiyorsanız Sirmione kalesine muhakkak çıkın derim.

Kaleden sizi karşılayacak manzara inanılmaz. Kale gezimiz sırasında benim çektiğim birkaç fotoğrafı sizlerle paylaşmak istiyorum:

Gölün içine doğru kıvrılan Sirmione

Gölün içine doğru kıvrılan Sirmione

Sirmione kale surları ve özgürlük...

Sirmione kale surları ve özgürlük…

Sirmione’nin tarihi şehrinde dolaşırken karşımıza çok büyük bir termal merkez çıktı. Çünkü Sirmione Roma zamanından beri yerin altından çıkan şifalı termal sularıyla ünlü (60 derece). Termal otelin ismi Terme di Sirmione. 900 metrekarelik alana kurulu bu merkezde çok büyük bir termal havuz ve birçok su alanları mevcut. Bu otele günübirlik belli bir ücret karşılığında  girebilir ve merkezin imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Sirmione'ye son bakış

Sirmione’ye son bakış

Sirmione’ye akşam üstü vardık ve otelimize yerleştik. Otelimizi her zamanki gibi Booking.Com adresinden bulduk. Tarihi şehre biraz uzak ancak oldukça temiz, düzenli bir oteldi. Otelin sahipleri İtalyan bir çiftti ve bize çok yardımcı oldular. Ertesi gün yaptığımız Teras turunu onlardan öğrendik mesela. Açıkcası bu bizim bir taktiğimiz. Tatil öncesinde birçok hazırlık yapmış olsak da oranın yerlisine muhakkak sorular sorup bölgeyi onların gözünden anlamaya çalışıyoruz. Kesin çok ilginç bilgiler ediniyoruz her seferinde. Mesela Teras. Daha önce hiç duymamıştık burasını. Ancak iyi ki gitmişiz diyoruz şimdi. Kalığımız otelin ismi Otel Olimpia. Gecelik aile başı 60 Euro ödedik (Kahvaltı dahil). Ama ben yine de konaklamak için tarihi surlar içinde bir yer bulmanızı tavsiye ederim size. Buraya kadar gelmişken bence tarihi dokuyu hissedin. 

Yeme-içme konusunda ise Sirmione’nin eski tarihi merkezinde çok güzel İtalyan Restoranları mevcut. Biz geç saate kalınca, riske girmeyip otelin yakınlarındaki bir restoranda yemek yedik. Ancak tarihi bölgeye ulaşıp o güzelim retoranların hala açık olduğunu görünce keşke buralarda yeseydik diye de içimizden geçirmedik değil. Hatta hoşuma giden restorandan bir tanesinin fotoğrafını paylaşıyorum aşağıda. Sirmione’nin merkezi oldukça küçük ve düzenli. Gözünüze güzel gelen bir restoranı seçip İtalyan mutfağının keyfini çıkarın derim. Biz akşam yemeğinde 6 kişi için 76 Euro ödedik. Bu da fiyatlar açısından bir fikir verebilir size.

Sirmione'de güzel bir restoran

Sirmione’de güzel bir restoran

Ertesi gün Sirmione’nin merkezinde kısa bir tur attıktan sonra Garda Gölü’nün ünlü şaraplarını keşif için yola koyulduk.

Şarap Bölgesi Bardolino’yu yazımın başında sizlere önermiştim. Ancak biz şarap denemesi için gölün batı tarafını yani Polpenazze, Puegnago ve Manerba bölgelerini seçtik. Bunun en önemli sebebi güneyden kuzeye çıkarken gölün (harita üzerinde) batı tarafının daha güzel olduğu yönünde tavsiye almamızdı ve tabii ki Teras’ın batı tarafında olmasıydı.

ve ilk durağımız uzun uğraşlar sonunda bulduğumuz Sergio Delai. Burasını bulmak hiç de kolay değil. Ancak kaybolduğunuz yerler üzüm bağları olunca kaybolmak da bir o kadar keyifli oluyor.

Burayı bulduk bulmasına da içeriye girmemiz de epey zor oldu. Biz kapıdaki zili çalın tabelasını görmeyince evin içine çeşitli yollardan nasıl girebiliriz diye epey kafa yorduk. Hatta evin köpeğini tanıma fırsatı  yakaladık :)) 10 dakika sonra zili çalınca kapıyı biri açtı ve bizi içeri davet etti. Burası ilk deneme için fena sayılmazdı. Ancak bizimle ilgilenen kişi İngilizce bilmediği için hiçbir bilgi edinemedik. O nedenle burayı tavsiye edemiyorum.

İkici denememiz ise çok güzeldi. Burasının ismi Cantine Franzosi.

Öncesinde meyve ağaçlarını biraz talan ettik diyebilirim. Ancak kimse birşey demedi. Ardından bizi çok tatlı bir çalışan karşıladı. Hem Ingilizce hem de Almanca konuşabildiği için bölgenin şarapları hakkında detaylı bilgi edinebildik. Burasını kesinlikle tavsiye edeiyorum.

Cantine Franzosi

Cantine Franzosi

Cantine Franzosi’deki şarap ve zeytinyağı denemesi sonrası satın aldığımız şarap kolilelerini yüklenip yola devam ettik. Fransa şarap yolu gezimiz sırasında çok güzel bir deneyim yaşamıştık. Bu bölgede de en az 3-4 gün şarap turu yapılması şart. Listemize girdi bile.

Cantine Franzosi

Cantine Franzosi

Cantine Franzosi

Cantine Franzosi

Programımız yoğun olduğu için biz sadece 2 yerde şarap denemesi yaptık. Ancak bunların dışında tavsiye edebileceğim yerler yok da değil. Şarap denemesi yapabileceğiniz diğer yerler:

1- Az. Agr. Due Pini di Coccoli Ermanno & C. Adres: Via Novaglio, 16 25080 Polpenazze del Garda. Tel: 0363-675123
Burası fabrika gibi bir yer. Şarapları lezzeli ve ucuz. Bal ve Zeytinyağı da denenmeli.

2- Cai de Frati. Adres: Via Frati 22, Sirmione. Tel: 030 91 94 68.
Burada beyaz deneyecekseniz muhakkak Lugano, kırmızı deneyecekseniz Ronchedone şarabını denemelisiniz.

3- Venturelli. Adres: Via Nazionale 68 Raffa Puegnago sul Garda. Tel: 0039 0365/554261.
Burası zeytinyağ ve İtalyanın ünlü balmasic sirkesi için bire bir. Makarna sosları da hiç fena değil.

4- Cantine Scolari. Adres: Via Nazionale 38 25080 Raffa di Puegnago. Tel: 0365 651002.

Burasını bulmak oldukça kolay ve şarap almak için de oldukça güzel bir yer.

Bölgeyi keşfe devam. Sırada Garda Gölü’nü kuşbakışı seyredebileceğiniz Teras var. Daracık bir yoldan arabayla bir tepeye ulaşacaksınız. Teras olarak adlandırılan bu yerde sizi çok güzel bir Garda Gölü manzarası bekliyor:

Garda Gölü’nde 2-3 günlük bir tatil planladıysanız Garda Gölü’nün hemen yakınındaki romantik şehir Verona’ya günübirlik gidebilirsiniz.

Ya da bizim yaptığımız gibi önce Venedik şehrini keşfedebilir, ardından Verona üzerinden Garda Gölü’ne geçebilirsiniz. Verona’da bir gün geçirmeniz yeterli olacak.

Bahar ve yaz aylarında bu bölgeyi keşfe çıkmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Arabayla Venedik – Verona – Garda Gölü turuyla hem tarih, hem şehir, hem doğa, hem gurme tatili yapmış olacaksınız. Bence 4 günde İtalya’nın çok farklı lezzetlerini, yönlerini keşfetmek bu rota ile mümkün.

Yeni tatillerinizde size ilham olması dileğiyle aşağıda bahsettiğim turun yazılarını paylaşıyorum. Öncelikle Venedik, ardından Murano ve Burana adaları ile sonrasında Verona gezi rehberine muhakkak göz atın derim. 

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci

Yorumlar

  1. […] Görülmeye Değer Venedik Adaları: Murano ve Burano Verona Gezi Rehberi: İlk görüşte AŞK… İtalya’nın Garda Gölü’nde şarap ve doğa kaçamağı… […]

  2. […] En pratik Venedik Rehberi Verona Gezi Rehberi: İlk görüşte AŞK… İtalya’nın Garda Gölü’nde şarap ve doğa kaçamağı… […]

  3. […] En pratik Venedik Rehberi Görülmeye Değer Venedik Adaları: Murano ve Burano İtalya’nın Garda Gölü’nde şarap ve doğa kaçamağı… […]

  4. […] Eylül 2018 – Güney Tirol Hatırası Güney Tirol’ü Duymuş muydunuz? Yine yeniden Güney Tirol… Verona Gezi Rehberi: İlk görüşte AŞK… En pratik Venedik Rehberi İtalya’nın Garda Gölü’nde şarap ve doğa kaçamağı… […]