Ürdün’de 2. Durak: Ölü Deniz & Nebo Dağı & Madaba


12 Nis 2015
Paylaş

Ürdün, genel olarak Antik Kent Petra ve çöl bölgesi Wadi Rum ile tanınan, bilinen bir yer. Ancak bunlar kadar ilginç ve tarihi önemi olan bir bölge daha var ki keşfetmeye değer bence. Burası, deniz seviyesinin yaklaşık 400 metre altında olmasıyla ”Dünya’nın en derin noktası olma” özelliğini taşıyan ve yüksek tuzluluk oranı sayesinde batmadan su içinde kitap okuyabileceğiniz Ölü Deniz,  Tevrat’a göre Hz. Musa’nın Vaat Edilen Toprakları gördüğü ve öldüğü dağ olan, ”Nebo Dağı’’ ve Kral Yolu üzerinde yer alan mozaikleriyle ünlü Madaba şehri.

Dünya’nın en derin noktası Ölü Deniz: 

Dünya’da başka hiçbir yer yok ki deniz seviyesinin bu kadar altında olsun. Sadece Ürdün’deki Ölü Deniz, deniz seviyesinin yaklaşık 400 metre altında ve siz buradayken „Dünya’nın en derin noktasında’’ duruyor olacaksınız.

Ölü Deniz Ürdün

Ölü Deniz Ürdün

Ölü Denizin bir başka önemli özelliği ise yüksek tuzluluk oranı (%31). Tuz oranı o kadar yüksek ki batmadan su üzerinde kitap okuyabilirsiniz. Bu suda yüzmek neredeyse imkansız ve hatta tehlikeli. Çünkü yüksek tuz oranı nedeniyle gözleri şiddetli derecede yakabilir. Ben ne yazık ki ufak bir dengesizlik nedeniyle suyun içinde yüz üstü dönmeyi başaran şansızlar grubundayım. Yaşadığım acıyı kelimelerle anlatamam. Gözüm, burnum, kulaklarım, tüm sinüslerim tuzlu su nedeniyle saatlerce yandı. Ölüyorum dedim biran.

Dünya'nın en alçak noktası Ölü Deniz

Dünya’nın en alçak noktası Ölü Deniz’de tuzluluk oranı çok yüksek olduğu için su içinde batmadan kitap okumak mümkün

Suyun tende bıraktığı his de oldukça garip. Sudan çıktıktan sonra sanki vücudunuzu yağ ile kaplamışsınız hissi veriyor.

Ölü Deniz’den çıkartılan mineraller sayesinde çok ciddi bir güzellik / bakım malzemeleri sektörü oluşmuş durumda. Yüz kremleri, temizleme losyonları, sabunlar, selülit kremleri, çamur ve bunun gibi birçok ürün çok yüksek fiyatlara satılıyor. İlgisi olanlar satın alabilir, hatta Ölü Deniz’de Ölü Deniz’den çıkartılan çamurla çamur banyosu yapabilir. Bu mineraller sayesinde Ölü Deniz’de ayrıca çok ciddi Wellness Otel sektörü oluşmuş. Mövenpick Resort, Kempinski Otel Ishtar, Dead Sea Marriott, Holiday Inn Resort Dead Sea ya da Dead Sea Spa Otel en bilindik Ölü Deniz manzaralı lüks oteller.

Ölü Deniz’de birkaç saat geçirmek bence yeterli. Ölü Deniz kıyısında zaman geçirmek ve suya girmek için iki güzel tesis var. Bunlardan biri Amman Beach. Giriş ücreti kişi başı 20 Dinar. Diğer beach’te direk Amman Beach’in yanındaki O Beach. Bu tesis daha yeni olduğu için giriş ücreti kişi başı 25 Dinar. Biz Amman Beach’te 2 saat geçirdik. Kıyafet değiştirme için odalar, duş yerleri yeterli ve temizdi.

Amman Beach Ölü Deniz

Amman Beach Ölü Deniz

Tevrat’a göre Hz. Musa’nın Vaat Edilen Toprakları gördüğü ve öldüğü dağ olan, ”Nebo Dağı’’

Nebo Dağı Ürdün

Nebo Dağı Ürdün

Tevrat’a göre Hz. Musa’nın Vaat Edilen Toprakları gördüğü ve öldüğü dağ olan, Nebo Dağı’na çıkıp, o topraklara baktığımda içim sızladı adeta… Yıllardır devam eden İsrail-Filistin savaşlarının nedeni değil midir o topraklar?

Hz. Musa'ya Vaat Edilen Topraklar

Tevrat’a göre Hz. Musa’ya Vaat Edilen Topraklar

Nebo Dağı, turistik aktivite olarak görüldüğüde yaklaşık 1 saatlik bir aktivite. Bölgedeki yüksek dağ olan Nebo Dağı’na çıkarken insana eşlik eden manzara gerçekten çok güzel. Ayrıca dağa çıkıldığında yukarıda bekleyen manzara çok etkileyici. Yukarıda yeralan tarihi bir kilise var. Bu kilise de ziyaret edilebilir. (Nebo Dağı giriş ücreti kişi başı 1 Dinar)

Nebo Dağı'na çıkarken

Nebo Dağı’na çıkarken

Nebo Dağı'ndan manzara

Nebo Dağı’ndan manzara

Ama bence burası taşıdığı anlam nedeniyle 1 saatlik bir turistik aktivitenin çok üstünde bir yer. Çıkılan tepeden ‚‚ Tevrat’ta yazılanlara dayanarak Vaat Edilen Topraklara‘‘ birkaç dakikalığına bakmak, koskoca bir tarihe bakmak dekmek. İnsanın içini acıtan, üzen bir bakış bu…

Kral Yolu üzerinde yer alan mozaikleriyle ünlü Madaba şehri

Madaba Şehri Ürdün

Madaba Şehri Ürdün

Madaba, tarihi Kral Yolu üzerinde yeralan, gelişmiş başkent Amman’la karşılaştırıldığında daha taşra havası veren, tarihi ‚Mozaik Harita’ ile turistleri kendisine çeken, mozaikleriyle ünlü küçük bir şehir.

Elimizde harita, Madaba’da, Müslüman Ürdün topraklarında, kilise ararken biran şaşkınlıkla durdum, biz Avrupa’da mı yoksa Ortadoğu’da mıyız? Nasıl bir şehir ki burası, Müslüman topraklarda hala açık olan birden fazla kiliseye sahip? Kilisenin çan kulesinden cami manzarası görmekse inanılmaz etkileyici…

Madaba Şehri Ürdün

Madaba Şehri Ürdün

Madaba, Ürdün topraklarında Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Bizans dönemi zamanında da Madaba, artan Hristiyan sayısı nedeniye Arabistan piskoposluğunun merkezi halinde gelmiş. (M.S. 6. yüzyıl) ve ünlü mozaik haritanın yapıldığı yıllar da bu döneme denk gelir.

Mozaik Harita Madaba

Mozaik Harita Madaba

‚Madaba Haritası mozaiği (yaklaşık 190 m2), Bizans Döneminde bilinen haliyle İncil’deki Filistin’i tasvir eden en erken Hristiyan harita örneğidir. Kentler, kasabalar, köyler, tepeler, dağlar ve bazı nehirler farklı ölçülerde tasvir edilmiştir. Daha büyük ölçülere sahip Ölü Deniz ve Kudüs’ün, Bizans Dönemindeki önemlerini vurgulamak amacıyla bu şekilde resmedildikleri düşünülmektedir. Madaba Haritası mozaiği, Roma yolları haritası esas alınarak oluşturulmuştur. Bu durum İncil’de bahsi geçmeyen pek çok ismin haritada yer almasını da açıklar…‘ (aktuelarkeoloji.com’dan alıntıdır)

Ürdün seyahatimiz sonrasında Yahudiler hakkında okumaya başladığımız bir kitap da Madaba şehrindeki bu haritaya da değinildiğini gördük. Bu haritada Yahudi varlığından hiç söz edilmemesi Yahudi’leri bir yok sayış gibi. Çünkü arkeolojik kazıntılar o dönemde orada Yahudi varlığını kanıtlıyor.

Mozaikten yapılmış bu haritanın yaklaşık 1/3’’i  tarihi Aziz George Kilisesi’nin zemininde görülebilmekte. Geri kalan kısmı ismi ne yazık ki kayıp.

Mozaik harita Madaba şehrine damgasını vurmuş durumda. Şehrin mozaikle bu kadar özdeşleşmesinin hikayesini ise ne yazık ki tam olarak öğrenemedim. Ancak her yerde mozaik tablolara rastlamak mümkün.

Mozaik Şehir Madaba

Madaba’da mozaik atölyesi. Bu şehirde heryer mozaik…

Biz sabah saatlerinde Amman şehrinden yola çıkarak önce Ölü Deniz, ardından Nebo Dağı’nı ziyaret edip öğle saatinde Madaba Şehri’ne ulaştık. Otelde biraz dinlendikten sonra Aziz George Kilisesi’ni arayıp bulduk ve zemininde bulduğumuz mozaik haritadan oldukça etkilendik diyebilirim.

Madaba şehri yukarıda da belirttiğim gibi Amman ile karşılaştırıldığında taşra havası veren bir şehir. Turistlere göre planlanmış, düzenlenmiş bir yer. Heryer hediyelik eşya satan dükkanlarla dolu. Şehrin sokaklarında kaybolabilir, kiliselerini, camilerini gezebilirsiniz. Biz başka bir kilisenin çan kulesinden şehre şöyle bir bakış attıktan sonra kendimizi güzel bir restorana atıp, tüm gün gördüğümüz güzellikleri güzel Ürdün yemekleri eşliğinde gözden geçirdik.

Ölü Deniz & Nebo Dağı ve Madaba Turu hakkında genel bilgi: 

Ölü Deniz & Nebo Dağı ve Madaba Turu, Amman çıkışlı olarak birçok tur operatörünün sunduğu günlük turlardan biri. Sabah Amman’dan çıkıp bu bölgeyi gezip akşam yine Amman’a geri dönebilirsiniz. Petra çıkışlı yapıldığında yol daha uzun sürecektir. (Gidiş yaklaşık 4 saati bulabilir.) Eğer siz de bizim gibi Amman’dan başlayıp güneye doğru ilerlemeyi seçenlerdenseniz, Madaba şehri yorucu günün sonunda dinlenmek, gecelemek için ideal.

Eğer tura katılmak istemiyorsanız, bir taksi kiralayıp bu bölgeyi gezebilirsiniz. Otobüsle bu turu yapmak mümkün değil. Amman’da yaptığımız araştırmalar sırasında bu turun 50-60 Dinar civarı bir maliyeti olacağını anladık. Biz eşyalarımız gün içersinde takside bırakacağımız için güvenebileceğimiz bir taksi şoförü bulmalıydık. Bu nedenle Madaba’da kalacağımız oteli arayıp onların araç göndermesini istedik. Sabah bizi Amman’daki otelimizden alıp, turu yaptırıp Madaba’daki otelimize bıraktılar ve bunun karşılığında 55 Dinar aldılar.

Madaba’da nerede konaklayabilirsiniz?

Sanırım Madaba’da konaklanabilecek en iyi otel Madaba Mosaic City Otel. Ürdün seyahatimz sırasında Bedevi çadırlarını göz önünde tutmaz isek kaldığımız otellerin arasında en iyisi bu oteldi. Madaba şehrinin kendisinin çok büyük olmadığı göz önünde tutulursa ben bu kadar bakımlı bir otel beklemiyordum. Kahvaltısı süperdi. Gecelik iki kişilik oda için kahvaltı dahil 52 Dinar ödedik.

Madaba’da nerede yemek yiyebilirsiniz? 

Madaba’da tek bir akşam geçirdik ve o gün benim doğum günümdü. Çok şık bir restoran arayışı içinde olmamakla beraber güzel bir atmosferi olan bir restoran seçmek istedik bu nedenle. Yaptığımız araştırmalar sonunda Haret Jdoudna adındaki restoranı bulduk ve avlusunda çok keyifli bir akşam yemeği yedik. Yediğimiz Humus harikaydı. Yemeklerden çok restoranın avlusu bize çok keyif verdi. Ana yemeklerini tatmadık ama yan masalara şöyle bir göz atınca gayet lezzetli duruyordu hepsi. Mezelerden ve salatadan oluşan akşam yemeğimiz için 34 Dinar ödedik.

Madaba Haret Jdoudna Restoran

Madaba Haret Jdoudna Restoran

 

Madaba Haret Jdoudna Restoran

Madaba Haret Jdoudna Restoran

Son söz… 

Deniz seviyesinin yaklaşık 400 metre altında olmasıyla ”Dünya’nın en derin noktası olma” özelliğini taşıyan ve yüksek tuzluluk oranı sayesinde batmadan su içinde kitap okuyabileceğiniz Ölü Deniz,  Tevrat’a göre Hz. Musa’nın Vaat Edilen Toprakları gördüğü ve öldüğü dağ olan, ”Nebo Dağı’’ ve Kral Yolu üzerinde yer alan mozaikleriyle ünlü Madaba şehri…

Bu bölge bizim 10 günlük Ürdün seyahatimizin 2. durağıydı. İyi ki de bu özel bölgeyi atlamamışız diyoruz şimdi… Ürdün’ü hakkıyla gezmek istiyorsanız bu bölgeyi mutlaka tur programınıza almalısınız.

Off the Road on the Track Ürdün’ü keşfetmek için yollardaydı…

Mart 2015

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci