LONDRA için Okuma Listesi Burada!


28 Nis 2019
Paylaş

Londra’da 11 ay yaşayan kuzenim Pınar’la Londra seyahatim öncesi kafa kafaya verdik ve Londra’yı, İngiltere Kültürü’nü, İngiliz olmayı anlamak adına bir ‘Okuma Listesi’ çıkarttık. Ben çalışkan bir talebe olarak bu kitapları Londra seyahatim öncesi aldım ve okumaya başladım.

Bence seyahate hazırlanmak sadece şehir rehberi satın almakla sınırlı olmamalı. Gidilecek şehir hakkında yazılmış kitaplar varsa, ya da o şehirde çekilmiş bir film bence muhakkak okunmalı/izlenmeli.

Londra Okuma Listem’de bulunan kitaplar Londra’da geçen, Londra sokaklarında dolaşıyormuşsun izlenimini veren bizim bildiğimiz kitaplar ve tabii ki İngiliz klasikleri olmazsa olmazlar:

Büyük Umutlar- Charles Dickens
Night Walks- (Gece Yürüyüşü)- Charles Dickens
Cumartesi- Ian McEwan
Efendi uyaniyor- h.g. Wells (bu kitap edebiyat tarihinin ilk distopyasi olarak kabul ediliyor, çoğu okulda ders kitabı)
Görünmez Adam- hg wells
Iki Şehrin Hikayesi- Charles Dickens
İnci Gibi Dişler- Zadie Smith
Oliver Twist- Charles Dickens
Seksen Günde Devri Alem- Jules Verne
Yüzüncü Ad- Baldassare’nin yolculuğu
Aşk ve Gurur / Emma (Broadway müzikali çok ünlüdür) / Sense and Sensibility – Jane Austen
Jane Eyre – Charlotte Bronte (Off the Road on the Track olarak 2 hafta kaldığım Edinburg’ada bu eserin tiyatrosunu seyretmiştim. Acayip güzeldi. Tam bir İngiliz klasiği)
Virgina Woolf – Mrs. Dalloway
Survey of London- John Snow (bu kitap cok guzel)
Looking Backward: 2000-1887- Edward Bellamy
Pasajlar (passagenwerk)- Walter Benjamin ( bu kitap parisle ilgili, Walter Benjam’inin tamamlayamadığı kitabı- bizce kitaplığınızda olmalı)

Listeye bir kitap daha eklemek istiyoruz: Güzel ama sıkıcı olabilir bazıları için: iris murdoch- a severed head. Bu kitap çokeşliliğe batılı bir bakış açısı getiriyor, eğer yazarın hiç kitabını okumadıysanız bununla başlamak doğru olmayabilir, kurgusu biraz farklı, ahlak, özgürlük gibi karmaşık kavramlarla ilgili ama cok karışık, yavaş ilerliyor. Daha çok psikanalitik hatta. Eğer ilginizi çekerse Londra dönüşü kitabı olabilir. Hatta yazarın the bell’ini okuyun bu kitabı okuduktan sonra.

Survey of London içinse ayrı bir paragraf açmak istiyoruz: John Stow’un 1700’lü yıllarda yazdığı bir kitap. Büyük Londra yangınından öncesini anlatıyor. Metro sistemi, kent planına karar verilmesi, londoner olmak gibi konuların çok basit bir dille anlatıldığı bir kitap. Kitabı bulamazsanız yapılmış çalışmalar var, refere eden daha yeni, hem edebi hem kent planı konusunda. Onları bulup takip edebilirsiniz.

Çeviriler içinse bizim önerimiz: Yapı Kredi, İş Bankası, İletişim, Can ya da Okyanus yayınları.

Daha uzun bir liste isterseniz BBC’nin hazırladığı listeye muhakkak göz atmalısınız:

The 100 greatest British Novels

Küçük bir uyarı: Daha önce hiç Charles Dickens okumadıysanız Gece Yürüyüşü kitabı başlangıçta sizi zorlayabilir. Vazgeçmeyin, devam edin okumaya. Dickens bir taraftan Dostoyevksi’nin, Hemingway’in hatta Tanpınar’ın favorilerinden. Eminim seveceksiniz…

Off the Road on the Track LONDRA’yı keşfe çıkıyor… Ama bu sefer ANNE – KIZ olarak
01-05 Mayıs 2019

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci