Keşfedilmemiş Dünya Venezuela’ya Yolculuk: Hazırlık Aşaması-2


15 Ara 2012
Paylaş

Geçen hafta size Venezuela hazırlığımızın ilk kısmını yazmıştım, bugün listenin kalanı hakkındaki yorumlarıma devam edeceğim. Resimdeki bu koyun da ne diye merak ediyorsanız, yazının devamında…

Bir önceki yazımda sırt çantası ve uyku tulumlarını dilim döndüğünce anlattım, bu yazıda aşağıdaki malzemelerle ilgilı yazacağım:

– Kıyafetler
a. Pantolon
b. T-shirt
c. İç çamaşırı
d. Ayakkabı
e. Çorap
f. Fleece (polar) kazak
g. Yağmurluk
h. Şapka, bere

– Güneş ve sinek / böceklerden korunmak için
a. Vücudun açık yerleri için korunma
b. Kıyafet üzerinden sinek ısırmasını engellemek için önlemler

– Diğer yardımcı malzemeler
a. Su sistemi ve su temizleme kimyasalları
b. Teleskopik stick (Nordic walking)
c. El feneri / kafa feneri
d. Havlu
e. Sabun
f. İlk yardım seti
g. Fiş için adaptör
h. İsviçre çakısı
i. Para cüzdanı

Kıyafetler

Kıyafetlerin detayına girmeden önce size giriş resmindeki merinos koyununun hikmetinden bahsedeyim. Merinos koyun yününün marifetleriyle bu hazırlık sürecinde tanıştık ve performansından çok etkilendik. Şöyle ki, bu yünden yapılan giyim eşyalarının sıcak ve soğuk havada inanılmaz avantajları var. Hava çok sıcak olduğunda serinleten, çok soğuk olduğunda ise sıcak tutan bir malzeme. Özellikle Güney Alpler’de 1800m. seviyelerinde yaşayan bu hayvanlar yazın +35 derecelere kadar çıkıp kışın -20’leri bulan şartlara vücutlarını saran bu yün sayesinde dayanabiliyorlar. Sentetik kumaşlara göre diğer en önemli avantajı ise vücutta bakteri oluşumunu engellediğinden uzun süre giyince dahi koku yapmaması. Hatta etiketinde her kullanımdan sonra yıkamayın, havalandırmanız yeterlidir yazıyor. Aşağıda hangi hava şartlarında hangi tip merinos yünü kullanmak gerektiğini özetledim.

– İç çamaşırı ve yazlık t-shirt: 150-200 g/m2
– Soğuk havalarda (içlik veya onun bir üstü): 210-260g/m2
– Kazak, mont tipi uygulamalarda: 320g/m2

Tahmin edeceğiniz üzere birçok aldığımız kıyafette bu tip yün tercih ettik, aşağıda yeri geldikçe belirteceğim.
Kıyafet işinin felsefesine dönecek olursak:

– Mümkün olduğunca az eşya götürmeli
– Soğan sistemine göre hazırlık yapılmalı, yani 1 tane kalın kazak yerine 2 ince kazak daha makbül. Bu sayede hava soğudukça giyinip, ısındıkça çıkarmak mümkün olur.

Aşağıdaki resimde bir set malzemeyi görebilirsiniz.

Soldan sağa: Pantolon, çorap, t-shirt, fleece (polar) ve yağmurluk

Soldan sağa: Pantolon, çorap, t-shirt, fleece (polar) ve yağmurluk

Biraz daha detaya girecek olursak:

Pantolon

Pantolon konusunda çok fazla anlatacak birşey yok aslında, trekking pantolonunda aslolan rahat olması. Bizim aldığımız pantolonlarda suyu emmemesine ve sinek ısırığına karşı sıkı bir kumaş olmasına dikkat ettik (İnanması güç ama çok sıkı sandığınız kot pantolonun üzerinden herhangi bir sivrisinek sizi rahatlıkla ısırabilir). Bu seyahat için toplam 2 pantolonun yeteceğini öngörüyoruz. Normal pantolonların fiyatları 50-60€’dan başlıyor 120’ye kadar çıkıyor. Sinek ısırmasından korunma konusuna aşağıda detaylı bir şekilde girdim.
T-Shirt, Fleece (polar), çorap

T-shirt konusuna girmemiz ile merinos koyunlarla tanışmamız aynı zamana denk geliyor :) Ben en başlarda 20 gün için 7-8 t-shirt lazım olur diye düşünüyordum ta ki işin uzmanından “2 tane yeter” yorumunu alana kadar :) gerçekten de yanımıza 2 veya 3 t-shirt alacağız ama tabii hepsi merinos yünü. Bu malzemelerin koku yapmaması tabii ki büyük avantaj. Biz marka olarak Icebreaker tercih ettik, fiyatlar 50-60€ arasında değişiyor.
Aynı konular polar için de geçerli. Hava soğuk olursa üzerimize giyinmek için 1 tane poların yeteceğini düşünüyoruz. Bunda da aynı yünü tercih ettik.
Çorap seçiminde de aynen merinos yününe devam:) 3 haftalık bir gezi için 2 çorap yeter diye öngörüyoruz. Çorapları zor durumda yıkamak da mümkün olduğundan kafamız rahat. Çorap fiyatları 17 ile 20€ arasında değişiyor.

Yağmurluk

Yağmurluk konusunda anlatacak çok şey var. Aslında bahsettiğim şeye yağmurluk demek haksızlık olur. Piyasada bu tip montlara “fonksiyonel mont” deniyor. Açıkçası bu dünyaya girdikten sonra yağmurluk diyerek aldığım tek kat polyester ceketlere verdiğim paralara acıdım.

goretex

Yukarıda koyduğum resimde gördüğünüz üzere kumaş 3 kattan oluşuyor. Bu sayede su geçirmez olduğu gibi aynı zamanda nefes aldığı için terlemeyi de azaltıyor. Goretex ismini daha önce duymuşsunuzdur, bu aslında bu teknolojiyi uygulayan bir ticari marka, buna benzer özelliklerde başka kumaş tipleri de mevcut. Kat mevzusuna tekrar gelirsek, 3 katın dışında 2 ve 2,5 katlı modelleri de var. Her kat çıkması ekstra maliyet :) Bu tip montlar aynı zamanda rüzgar da geçirmiyor o yüzden altı kalın giyip üstüne bu tip bir mont giyince üşüme sorunu olmuyor.
Biz 2,5 katlı montlardan birer tane aldık, yeterli olduğunu düşünüyoruz. Son yarım katı çıkarsanız fıyat iki katına çıkıyor. Bu tip bir mont almaya karar verdiğinizde mutlaka kumaşın teknolojisine, gideceğiniz bölgenin şartlarına, sırt çantasının durumuna (omuz bölgeleri aşınabilir) bakıp ona göre karar verin.

Ayakkabı

Ayakkabı konusu da çok önemli. İlk karar vermeniz gereken nokta su geçirgenliği konusu. Goretex özellikli ayakkabı aldığınız zaman iki önemli avantaj sağlıyor. Birinci avantajı ayakkabı su geçirmiyor, ikincisi ise ayakkabı ıslanması halinde daha çabuk kuruyor. Fakat bir de dezavantajı var, sıcak havalarda terleme yapabiliyor. Gittiğimiz yerde su konusu bizim için çok önemli olduğundan dolayı, biz Goretex tercih ettik. Alternatif malzeme ne derseniz, deri ayakkabılar. Deriden yapılmış olanların avantajı sıcak havalarda daha serin tutması.

PC090079-imp

İkinci karar vermeniz gereken konu ise boğazlı mı yoksa düz mü olacağı. Boğazlı tiplerin avantajı, bileği sardığından dolayı bileğe destek veriyor ve burkulmalara karşı daha güvenli olması. Buna karşılık düz modeller bileğe binmediği için daha rahat ancak bilek serbest kalıyor. Kısacası, eğer dağ taş gezecekseniz boğazlı modeli almakta fayda var.
Unutmadan belirtmekte fayda var. Eğer ciddi bir tura hazırlanıyorsanız ve yeni ayakkabı almanız gerekiyorsa, ayakkabıyı en azından birkaç gün giyin. Dünyanın bir ucunda bileğinizi acıtan veya ayağınızı vuran bir ayakkabı keyfinizi kaçırabilir…
Kıyafet konusu bu kadar (şapka ve bere konusunda birşey yazmadım. Bence orada çok da özel bir durum yok), biraz da sinek ve güneşten korunma konusuna bakalım.

Güneş, Böcek ve Hastalıklardan Korunma

Sağlıklı gittiğiniz tatilden, dinlenmiş ve sağlıklı bir şekilde dönmek istiyorsanız aşağıdaki 9 kurala dikkat etmekte fayda var.

Sinek ve böceklere karşı korunun
Yediklerinizin ve içtiklerinizin temiz olduğuna dikkat edin. (cook it or peel it or forget it)
Tropik sularda yüzmeyin
Güneşe ve sıcağa karşı korunun
Yanınıza mutlaka ilk yardım seti alın
Yanınıza mutlaka malaria prophylaxis hapı alın
Ülkenizin büyükelçiliğinin adresini ve telefon numarasını yanınızda bulundurun
Önden mutlaka doktorunuza danışın.

hepatit

Yukarıdaki maddeler http://www.fit-for-travel.de/en/home.thtml adresinden alıntı. Bu site Almanya’da resmi bir site (Almanca versiyonunda içerik çok daha fazla). Bu sitede gidilecek ülkede ne tip hastalıklar olabileceği ve bunlara karşı neler yapılması gerektiği çok detaylı anlatılmış. Biz mesela bu hafta doktora gittik, benim eksik aşılarımı yaptırdık ve gerekli ilaçları yazdırdık. Aşağıdakiler bizim aldığımız ilaçlardır, lütfen doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç almayın.

PC150007-imp

Yukarıda gördüğünüz ilaçlardan en önemli olanı en alttaki. O ilaç Malaria bulaşması durumunda tedavi için gerekli (bu ilaç 57 €/kutu ama çok çok önemli!). Ötekiler (yukarıdan aşağıya) vitamin, alerji  ve ağrı kesici. Bunların dışında yanımıza yara bandı vs. de alacağız. Bu arada unutmadan, seyahat sigortası mutlaka yaptırmak gerekiyor.

Bunların yanında ayrıca sinek ısırmasına karşı 2 önemli konuya dikkat etmek gerekiyor. Birincisi vücudun açık yerlerinin korunması, ikincisi ise sineklerin kıyafetlerin üzerinden ısırmasının engellenmesi.

PC090051-imp

Resimde en solda gördüğünüz krem direk vücudun açık yerlerine uygulamak için. Onu günlük olarak sürmek gerekiyor. En sağdaki güneşten korunmak için normal güneş kremi. Ortadaki ise kıyafetleri ilaçlamak için kullanılan kimyasal. Bunu suya karıştırıp kıyafetlerin üzerine sprey ile uyguladık. Bir kutusu 20’den fazla parça malzemeye yetiyor. Bir de yanımıza 2 kişilik cibinlik alacağız. Bu kadar hazırlığa rağmen bizi ısırabilen sineğe kanımız helal olsun ne diyeyim :)
Geçen sene Vietnam’a giderken bu konulara hiç girmemiştik, Allah’tan başımıza birşey gelmedi. Cahil cesareti…

Gelelim diğer malzemelere.
Diğer Yardımcı Malzemeler

Su sistemi ve su temizleme kimyasalları
Trekking sırasında içme suyuna baya ihtiyacımız olacak ancak burada da yer kaplamayacak akıllı çözümlere ihtiyaç var. E tabii 6 gün doğada olunca bakkaldan damacana su alma şansı olmayacağından doğadan su almak gerekecek ve de tabii ki bunu bir şekilde dezenfekte etmek gerekiyor. Aşağıda bu konuda bizim aldığımız malzemeleri görebilirsiniz. Su içme sistemi yaklaşık 30€, temizleme kimyasalı ise yaklaşık 10€.

PC090046-imp

Su haznesi için ve tüpün çıkışı için çantaların içinde yer oluyor.

Teleskopik stick (Nordic walking)

Özellikle uzun yürüyüşlerde ve/veya yokuşlu parkurlarda dizlerde oluşan baskıyı azaltmak için aşağıda gördüğünüz boyu ayarlanabilen çubuklardan alabilirsiniz. Biz başta alıp almamakta tereddüt ettik ancak sırt çantasının da dizlerimize baskı yapacağını düşünerek almaya karar verdik. Bu çubukların çiftinin fiyatı 30€ ile 120€ arasında değişiyor.

nordic-imp

El feneri / kafa feneri
Fenerin ne için olduğunu anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. Biz kafaya takılanlardan aldık çünkü bu sayede eller boş kalıyor. Bu tip fenerleri deneyip almak en iyisi, mağazanın karanlık bir yerinde deneyebilirsiniz. Tabii ki pil dayanma süresine de dikkat edin derim. Fiyatlari 10€ ile 50€ arasında değişiyor.

PC090054-imp

Havlu

Bu kadar herşeyi az hacim kaplayan ve hafif malzemeden alınca tabii ki havluyu da çabuk kuruyan ve az yer kaplayanlardan seçmek gerekiyor. Biraz cam bezini andırsa da yapacak birşey yok. Kişi başı bir havlu alacaktık ama Gökçe’ye torpil yaptık :) Fıyatlar boylarına göre 10€ civarından başlayıp 20-25€’ya kadar çıkıyor.

PC090049-imp

Sabun

Sabun konusunda tek dikkat ettiğimiz doğaya dost birşey almak oldu. Güzelim doğaya kimyasal sabun artığı karıştırmak bize yakışmaz.

Sabun-imp

Fiş için adaptör, İsviçre çakısı, Para cüzdanı

Bu maddenin altında anlatacak çok fazla birşey yok aslında. Unutmayın diye yazdım.

Eveeet, bu yazıyı bitirdiğim şu anda yola çıkmamıza 24 saatten az bir zaman kaldı. Oldukça heyecanlıyız e tabii hafiften de korkmuyor değiliz. Dönüşte tüm bu malzemeler ile ilgili geri bildirim vereceğim. Sevgi ve selamlarımla…

Konuk yazar Fatih Demirci

Keşfedilmemiş Dünya Venezuela’ya Yolculuk: Hazırlık Aşaması-2

15.12.2012

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci