İsviçre Alplerinde güzel bir doğa kaçamağı: Ober Gölü


25 Ağu 2016
Paylaş

İsviçre Alplerinin güzelliğini anlatmam sanırım gereksiz. Her yerde dağ, göl olabilir ama sanırım İsviçre bambaşka.

Ancak ve ancak İsviçre’nin güzelliğinin yanı sıra pahalılığı da dünya üzerinde bilinen bir gerçek. Bu nedenle de doğa sever bizler bu ülkenin dağlarında henüz bir türlü doğa yürüyüşü yapma imkanı bulamamıştık. Kısmet 2016 yılının Ağustos Ayı’naymış.

Cemal Süreya’nın dediği gibi ‘Aşkı anılar besliyor düşler kadar. Bu yüzden diyorum ki: Aşk eskidikçe aşktır, sevgi eskidikçe sevgi...’ Biz de bu düşünceye gönülden bağlı iki yüreğiz ve ‘Anılarımızı’ yollarda biriktirmeyi öğrendik. Güzellikleri ise yollarda karşılamayı… İsviçre seyahatimizin nedeni Fatih’in 35.yaş gününü özel bir yerde karşılama isteğimizdi.

İsviçre’nin her yeri muhteşem. Bunda hem fikiriz. Biz de bu muhteşemlikte Münih’e yakın bir yer seçtik. Seçtiğimiz yerin ismi Obersee, yani Ober Gölü.

Ober Gölü

Ober Gölü

İsviçre Alpleri Ober Gölü

İsviçre Alpleri Ober Gölü

Obersee, Münih’ten arabayla 3 saat 20 dakika uzaklıkta, Zürih’ten ise sadece 1 saat. Buraya toplu taşımla ulaşmak pek mümkün görünmüyor. İsviçre’nin Näfel şehir merkezinden arabayla dağ yoluna girmeniz ve yaklaşık 20 dakika dik ve dolambaçlı bir yolu kat etmeniz gerekiyor. Dağdaki yol o kadar dar ki 2 arabanın yan yana geçmesi zaman zaman sıkıntı. Ama sonra yaklaşık 1.000 metre yükseklikte dağların arasına gizlenmiş küçücük Ober Gölü çıkıyor karşınıza. Gölün etrafı tamamen dağlarla çevrili. Bir kaç dağ evi ve bizim de gecelediğimiz otel dışında hiçbir şey yok. Aaaa bir de o kocaman çanlarıyla İsviçre ineklerini unutmamak gerek.

İsviçre Alpleri Ober Gölü

Ober Gölü’nün etrafı yürüyüş yollarıyla çevrili. Gölün etrafını ise 1 saatte rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Bizim hedefte çok yorucu olmayan, hafif yürüyüşler yapabileceğimiz, bol bol kitap okuyup kendimizi dinlendireceğimiz birkaç gün vardı. Bu göl tam da bizim istediğimiz ortamı bize yarattı.

Göl kenarında yürüyüş

Göl kenarında yürüyüş

Göl kenarında yürüyüş

Göl kenarında yürüyüş

Ober Gölü’nde Konaklama: Burada gölün hemen dibinde göl manzaralı ‘Berg Hotel Obersee’ var. Küçük, sevimli bir otel. Terasından göl manzarası muhteşem. Seçtiğimiz odadan da göl çok güzel görünüyordu. Kaldığımız süre boyunca göl manzarasını doya doya yaşadık diyebilirim.

Booking.com sitesinden rezervasyon yaptırdık. İki kişilik oda kahvaltı dahil gecelik 149 CHF ödedik.

Kaldığımız otel

Kaldığımız otel

Sabah saat 6:30 sularında Ober Gölü manzarası

Sabah saat 6:30 sularında Ober Gölü manzarası

Kaldığımız odadan Ober Gölü manzarası. Sabah 6:30 suları

Kaldığımız odadan Ober Gölü manzarası. Sabah 6:30 suları

Ober Gölü’nde Yeme İçme: Gölün etrafında sadece konakladığımız otel var. Ancak arabayla Näfel şehrine ya da yakın göllere gidebilirsiniz. Biz kaldığımız süre boyunca otelin terasının sakinliğinin keyfini çıkardık ve orada yemeği tercih ettik.

Fiyatlar genel olarak Avrupa genelinin üstünde. Fikir vermek gerekirse: Bira 8 CHF, schnitzel 30 CHF, çorba 8 CHF, kahve 3,5-4 CHF.

Terasta sabah kahvaltısı keyfi

Terasta sabah kahvaltısı keyfi

Ober Gölü çevresinde neler var?

Yazımın başında da bahsettiğim gibi Ober Gölü çevresi tamamen dağ yürüyüş yollarıyla çevrili. Etrafta dağ bisikletiyle (mountain bike) yol alan birçok sportif insan gördük. Kondisyonunuza göre yürüyüş yollarını seçebilir ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Biz, 2. Gün etrafı arabayla keşfetmeyi tercih ettik bu sefer. Obersee’den yaklaşık 4-5 saat yürüme yolu mesafesindeki Klöntaler Gölü’ne (Klöntalersee) gittik. Hava inanılmaz güzeldi ve gölde yüzenler güneşlenenler vardı. Gölü yukarıdan görebileceğimiz dağ yollarına çıktık. Günün sonunda ise gölün kenarında terasından gölün manzarasının keyfini çıkartabileceğimiz bir restorantta dinlendik.

İsviçre - Klöntaler Gölü

İsviçre - Klöntaler Gölü
İsviçre - Klöntaler GölüZürih’e yolunuz düşerse ve bir günlüğüne de olsa Alplerinin keyfini çıkartmak isterseniz bu bölge size hitap edecektir.

İsviçre Alplerine kuşbakışı

İsviçre Alplerine kuşbakışı

Off the Road on Track İsviçre Alplerindeydi…
14-15 Ağustos 2016

İsviçre Alpleri Ober Gölü

İsviçre Alpleri Ober Gölü

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci