Hallstatt sonrası muhteşem Avusturya Alplerini keşfe çıktık: Filzmoos


15 Tem 2017
Paylaş

Hallstatt sonrası muhteşem Avusturya Alplerini keşfe çıktık: Yer Filzmoos

Avusturya’nın yeni gözdesi Hallstatt’ı bir hafta sonu kaçamağıyla keşfettikten sonra akşam sularında vurduk kendimizi Avusturya Alplerine (Hallstatt Gezi Rehberi için lütfen tıklayın)Bizi bilen bilir dağ havası almadan huzura ermemiz mümkün değil. Yaptığımız araştırmalar sonrası hedefi Filzmoos olarak belirledik.

Filzmoos Avusturya Alpleri arasında yer alan bölge. Hallstatt – Filzmoss arası arabayla 1 saat (Yaklaşık 64 km – ancak dağlar arasında ilerlendiğinden çok hızlı gitmek mümkün değil). Burası kışın kayak severler, yazın ve bahar aylarında ise dağ yürüyüşü yapanlar için bire bir. 

Başlangıç noktamız

Başlangıç noktamız

Filzmoos’da booking.com adresinden bütçemize göre bir otel bulup bir gece konakladık. Kaldığımız yerin ismi Hotel Bischofsmütze. Gecelik kahvaltı ve akşam yemeği dahil 119 € ödedik. 

Ertesi gün yani pazar günü vurduk kendimizi dağlara. Hamile halime ve Temmuz sıcağına aldırmadan elimde fotoğraf makinesi muhteşem doğayı fotoğraflayarak yaklaşık 5-6 saatlik bir yürüyüş yaptık.

Yürüyüş için seçtiğimiz rota şöyleydi:

Başlangıç noktası: Filzmoos’dan arabayla Mautstrasse üzerinden (Burası özel bir yol. Giriş o yüzden paralı. 4,5 €) Aualm’e geldik ve arabamızı oraya park ettik.

Hedef olarak Hofpürglhütte’yi seçtik(Hofpürgl Dağ Evi – Hütte almancada dağ evi anlamında). Hofpürglhütte 1.705 metrede yer alan Mayıs-Ekim ayları arasında açık olan bir dağ evi. Burada konaklamak da mümkün. İsterseniz kendinize ait bir odada kalabilirsiniz (29 yatak kapasiteli) ya da uyku tulumunuz içinde ranzalardan oluşan yatakhanesinde (71 yatak kapasiteli) uyuyabilirsiniz. 1.705 metreye tüm sırt çantanızı taşımak zorunda değilsiniz. Valiz/Sırt çantaları işletme tarafından teleferik sistemine benzer basit bir sistemle yukarı taşınabiliyor. Siz sadece yanınıza günlük kullanım için küçük sırt çantanızı alın yeter. Konaklayacaksanız önceden arayıp yer ayırtmalısınız.

Hofpürglhütte'ye çıkış

Hofpürglhütte’ye çıkış

Hofpürglhütte'ye varış

Hofpürglhütte’ye varış

Hofpürglhütte’nin bulunduğu yere çok güzel bir manzara eşliğinde çıkılıyor ancak Hofpürglhütte’nin bulunduğu yerden manzara ayrı bir güzel. 

Hofpürglhütte'ye çıkış

Hofpürglhütte'ye çıkış

Hofpürglhütte'de mola vermiş doğa severler

Hofpürglhütte’de mola vermiş doğa severler

Tepede daha bir çok yürüyüş yolu bulunuyor. Biz günlük bir tur planladığımız için Hofpürglhütte’de öğle yemeği molası sonrası düştük dönüş yoluna.

Alternatif yürüyüş yolları

Alternatif yürüyüş yolları

Çıktığımız yolun aynısından inmeyelim biraz daha manzara görelim dedik. Önce Hofpürglhütte’den Sulzkaralm Hütte’ye yürüdük. Sulzkaralm Hütte’den de başlangıç noktamız olan Aualm’e döndük. Dönüş yolunda bir şeyler içmek için mola verdiğimiz dağ evi Sulzkaralm Hütte ayrı bir şirindi ve eşlik eden manzara çooook güzeldi.

Avusturya Alpleri

Uzaktaki ev Hofpürglhütte

Şimdi biz oraya gitsek bile o yürüyüş yollarını nasıl buluruz dediğinizi duyar gibiyim. Avusturya dağlarındaki yürüyüş yolları çok güzel işaretlenmiş. Hangi dağ evine çıkmak istiyorsanız tabelaları takip etmeniz yeterli. Kaybolmanız imkansız. Hiç korkmayın. Manzaranın tadını çıkartın yeter. 

Biz Hallstatt gezimizi Filzmoos bölgesindeki dağ yürüyüşüyle birleştirdik. Siz de buralara kadar gelmişken çok yorucu olmayan bu yürüyüşü yapabilirsiniz. İşte o zaman seyahatiniz unutulmazlar arasına girecektir. Benden söylemesi.

Off the Road on the Track Hallstatt sonrası Avusturya Alplerini keşfe çıktı.
28.07.2016

Hofpürglhütte

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci