Avusturya’nın yeni gözdesi: Hallstatt Gezi Rehberi


13 Tem 2017
Paylaş

Avusturya’nın yeni gözdesi: Hallstatt Gezi Rehberi

Avusturya’da Viyana’nın pabucu dama atıldı dersem abartmış olmam sanırım. Şehir hayatının yoğunluğundan kaçıp kurtulmak ve Avrupa’ya gelmişken doğayla buluşmak isteyenler için bire bir Hallstatt Gölü. Avusturya Dağları arasında yeşil ve mavinin her tonunu barındıran bu masalsı gölü biz de bir hafta sonu kaçamağıyla keşfettik ve tüm gerekli bilgileri sizin için derledik.

Hallstatt’ın güzellikleri masalsı Hallstatt gölüyle sınırlı değil. Dünyanın en eski tuz madeni de burada. Evet yanlış duymadınız Dünya’nın en eski tuz madeni. Tam 7.000 yıllık ve hala aktif. En eski olmasının yanı sıra hala aktif olması da inanılmaz. Buraya geldiğinizde bu tuz madenini çok renkli bir tur sayesinde gezebilir seyahatinize daha da keyif katabilirsiniz.

Hallstatt

Hallstatt’ta Yapılacak En iyi 5 Aktivite: 

1- Masalsı Hallstatt Gölü etrafında yürüyüşle gölün tadını çıkartmak

Bu güzel gölün kıyısında gezerken eminim sık sık fotoğraf çekme molası vereceksiniz. Fotoğraf çekmeyi hobi edinmiş seyahat severler buraya kışın da gelmeli. Karlar ve sis altındaki gölü fotoğraflarken doğru bir yer tercihi yaptığınızı hissedeceksiniz.

Hallstatt yaklaşık 800 nüfuslu küçücük bir köy. Gölün kıyısındaki yürüyüşünüz o yüzden çok uzun sürmeyecek ve sizi hiç yormayacak.

Köydeki evler de en az göl kadar fotoğraflanmayı hak ediyor. Hepsi çiçeklerle bezenmiş, cıvıl cıvıl..

Göldeki kuğulara eşlik edip gölde botlarla gezinti yapmak da mümkün. Aklınızda bulunsun. 2 kişilik bir botu yaklaşık 1 saat için 13 €’ya kiralayabilirsiniz.

Hallstatt
Hallstatt

Hallstatt

Hallstatt

2- 7.000 yıllık tuz madenlerini gezmek

Hallstatt’a kadar gelmişken Dünya’nın en eski ve hala aktif olan tuz madenlerini gezmemek olmaz. Buraya ulaşmak için 2 seçeneğiniz var. Tabana kuvvet diyerek yaklaşık 1 saatte yürüyerek çıkabilirsiniz ki çıkacağınız yer hiç de kolay değil. Ya da fünikülerle 5 dakikada oraya ulaşabilirsiniz.

Füniküler sistemle tuz madenlerine ulaşmak mümkün

Füniküler sistemle tuz madenlerine ulaşmak mümkün

30 Euro karşılığında füniküler sistemi kullanarak oraya çıkıyorsunuz ve rehber eşliğinde tuz madenlerini gezebiliyorsunuz. Fünikülerden indikten sonra tuz madenine ulaşmak için yaklaşık 10 dakika yürümeniz gerekecek aklınızda bulunsun. Ben sportif bir kişiliğe sahibim yukarı yürüyerek çıkarım derseniz kar edeceğiniz para 4 €. Ama eminim yukarı çıkarken keyif alacaksınız eğer hava sıcak değilse tabii ki.

Yukarı çıktığınızda sizi bekleyen manzara

Yukarı çıktığınızda sizi bekleyen manzara

Biz her ne kadar sportif olsak da ben 5,5 aylık hamile olunca ve o gün tam bir Ağustos sıcağı yaşanınca yürümeyi gözümüz kesmedi ve füniküler sistemi kullanmayı tercih ettik.

Füniküler sonrası tuz madenine yürüyüş

Füniküler sonrası tuz madenine yürüyüş

Tuz madenlerini rehber eşliğinde geziyorsunuz demiştim. Öncesinde sizi bir odaya alacaklar ve dağıttıkları kıyafetleri giymenizi isteyecekler. Çünkü yerin kaç kat altına iniyorsunuz ve orası oldukça soğuk. O kıyafetler içinde herkesin komik göründüğünü de belitmeden geçemeyeceğim.

Komik kıyafetler içinde ben

Komik kıyafetler içinde ben

Tuz madeninde tam 1,5 saat süren tur sırasında tuz madenlerine dair çok şey öğrendik. Yerin tam 300 metre altına indik. Ama en zevklisi aşağı inmek için doğal kaydıraklardan kaymaktı… Hamile olan ben kaydıraktan kaymak yerine tabana kuvvet diyerek merdivenlerden indim tabii ki. Çok keyifli bir gezi olduğunu burada belirtmeliyim. Verdiğimiz paraya değdi.

300 metre aşağı kayarak inmek keyifli olsa gerek

300 metre aşağı kayarak inmek keyifli olsa gerek

Tuz madenleri Aralık’tan Nisan’a kadar kapalı. Aklınızda olsun.

Tuz madenleri

Tuz madenleri

3- Skywalk’a yani Gözlem Noktası’na Çıkmak

Füniküler sistemle yukarı çıktığınızda sağ tarafta kalan bu gözlem noktasını kaçırmanız imkansız. Gölü tepeden gören müthiş bir manzaraya sahip bu nokta World Heritage View yani Dünya Miras Görüş noktası olarak tescillenmiş.

Hallstatt Gözlem Noktası

Hallstatt Gözlem Noktası

Hallstatt Gözlem Noktası

4- Hallstatt’ın şirin sokaklarında gezinmek

Hallstatt’ın küçücük bir köy olduğunu daha önce belirtmiştim. Bu da köye ayrı bir şirinlik katıyor. Rengarenk ve çiçeklerle bezeli evler ise fotoğraflanmayı en az göl kadar hak ediyor.

Hallstatt

Hallstatt

Hallstatt

5- Kemik Evi (Beinhaus) ziyaret etmek

Doğu Alpler Bölgesi’nde ölülerin evler içine konulması eskiden çok yaygınmış. Bu evlerden günümüze kadar kalmış olan bir örneği de Hallstatt’ta. Bu evi ziyaret etmek isterseniz köyün tepesindeki St. Michael Kilisesi’ne gitmeniz gerekiyor. Kemik ev bu kilisenin girişinde ve giriş ücreti 1,5 €. Burada boyanmış bir çok kafatası sergileniyor.

Hallstatt’ta Konaklama

Hallstatt’ı günübirlik gezmeniz mümkün. Ama eğer konaklamak isterseniz önceden bu konuya zaman ayırın derim. Köy küçük olduğu için göl yakınındaki otel sayısı da az. Eğer araba ile yolculuk ediyorsanız o zaman köye ulaşımı yakın otelleri de tercih edebilirsiniz. Biz konaklamayı dağlarda yapmayı tercih ettiğimiz için akşam sularında köyden ayrıldık.

Konaklama için booking.com adresinden yararlanabilirsiniz.

Hallstatt

Hallstatt Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hallstatt, Avusturya’nın Salzkammergut’a bağlı bir köy.

Hallstatt Salzburg arası 72 kilometre 1 saat 15 dakika,

Hallstatt Viyana arası 289 kilometre 3 saat 20 dakika

Viyana, Salzburg veya Münih seyahatinizi Hallstatt ile birleştirirseniz hem şehir hem doğa tatili yapmış olursunuz. Ayrıca bu şehirlerden trenle Hallstatt’a ulaşmak oldukça pratik. Bazen aktarma yapmanız gerekse de zorlanmadan trenle Hallstatt’a ulaşabilirsiniz. Tren yolculuğunuz sırasında muhteşem bir doğa içinde ilerleyeceksiniz. Hallstatt tren istasyonuna ulaştığınızda gölün karşı kıyısına geçmeniz gerekecek. Bunun için tek bir seçeneğiniz var. O da tren saatlerine göre ayarlanmış minik tekneler (Tek yön 2,5 € ve yaklaşık 5 dakikalık bir yolculuk.)

Eğer konaklamayacaksanız akşam dönüş saatinize dikkat edin. Viyana ve Salzburg yönüne giden son tren 18:54’te.

(Tren saatlerini öğrenmek ve biletler için www.oebb.at/de sitesini ziyaret edebilirsiniz.)

Araba ile yolculuk edecekler için önemli bir hatırlatma: Avusturya’da otobanlar ne yazık ki Almanya’daki gibi bedava değil. Vinyette denilen otoban kartlarından almanız gerekiyor. Kameralar aracılığıyla çok ciddi bir kontrol var. Eğer Vinyette almayı unutursanız onlar size cezayı göndererek hatırlatacaklardır zaten.

Hallstatt’ta Yeme İçme

Çoğu Alman ve Avusturya Köyü’nde olduğu gibi restoranlar çok geö saate kadar açık değil ne yazık ki. Gölün kıyısındaki restoranda/Biergarten göl manzarası eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz. Aç değilseniz bile göl manzarasına doğru kahve/bira molası vermenizi tavsiye ederim.

Hallstatt’a Ne Zaman Gitmeli?

Biz Hallstatt’ı keşfetmek için Ağustos ayını tercih ettik. Hava çok güzeldi ve sıcaktı. Çiçeklerle bezenmiş köy evleri de ayrı bir güzeldi.

Gölün kışın çekilmiş fotoğraflarını da gördüm. Sis altında etraf karlarla kaplı iken gölün görüntüsü ayrı bir güzeldi. Bu manzarayı görmek isteyenler Salzburg taraflarında yapacakları kayak tatiliyle Hallstatt kaçamaklarını birleştirebilirler. Güzel bir kayak tatili önerisi için lütfen tıklayın.

Sonbahar aylarında ise gölün etrafını saran ağaçların kırmızı, sarı renkleri de göle ayrı bir hava katıyor. İlkbaharı ise eminim ayrı güzeldir.

Uzun lafın kısası Hallstatt tüm yıl boyunca gidilip görülebilir ancak eğer tuz madenlerini de görmek istiyorsanız Nisan-Aralık arasını tercih etmelisiniz.

Hallstatt

Hallstatt’a Kaç Gün Ayırmalısınız?

Yukarıda saydığım 5 aktiviteyi bir günde yapmanız mümkün. Eğer tüm turist grupları dağılsın ben gölü seyre dalayım derseniz konaklamanızı tavsiye ederim. Böylece 2 günlük (1 gece konaklamalı) bir kaçamakla gölün sabah ve akşam sessizliğini yaşamanız mümkün.

Bizim gibi dağ yürüyüşü merakınız varsa Hallstatt’ı Alpler’de yürüyüşle birleştirmelisiniz. Bunun için diğer yazıma muhakkak göz atın. Yazı için lütfen tıklayın.

Tüm gerekli bilgileri aldıysanız o zaman Hallstatt seyahatinizi planlayabilirsiniz artık.

Off the Road on the Track Avusturya’nın yeni gözdesi Hallstatt’ı keşfetti.

27.07.2016

Hallstatt Hatırası - Off the Road on the Track

Hallstatt Hatırası – Off the Road on the Track

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci