Transilvanya Bütçe


10 Eki 2017
Paylaş

Romanya’nın Transilvanya Bölgesi’nde fiyatlar nasıl, para konusunu nasıl halletmeli:

Romanya’da para birimi RON kısaltması ile yazılan Ley’dir. 1€ yaklaşık 4,5 Ley’e (2017 Ağustos) karşılık geliyor, TL’ye çok yakın. Bu sayede fiyatları Türkiye ile karşılaştırmak çok kolay.

Para bozdurmak oldukça rahat, birçok yerde döviz büroları mevcut ve komisyon yok, Türkiye’dekine benziyor. Ancak Türk Lirası çeviren görmedim, o yüzden € ile gelmenizi tavsiye ederiz.

Bunun dışında elbette ATM’lerden de kredi kartı ile para çekmek mümkün. Restaurant, otel ve süpermarketlerde kredi kartı geçiyor ama tabii ki nakit ihtiyacı her şekilde oluyor.

Fiyatlara gelince, bence oldukça makul. Anadolu şehri kıvamında diyebilirim (özellikle yemekler).

Şöyle ki; yemek porsiyonları 15-25 Ley arasında değişiyor. Alkol tabii ki TR’ye göre çok ucuz, bira 5-6 Ley, şarap fiyatları da makul.

Oteller (daha doğrusu pansiyonlar, çünkü normal oteller çok daha pahalı) konusunda biz yüksek sezonda geldiğimiz için biraz fazla vermiş olabiliriz, gecelik kahvaltı hariç 30-35€ civarı ödedik (casa denilen küçük ev tipi pansiyonlara 20€ civarı ödedik), kahvaltılar ne yazık ki Türkiye’deki çeşitlilikten çok uzak, standart kahvaltıda domates, biber, beyaz peynir, omlet ve reçel oluyor. Pansiyonlarda kahvaltı kahve dahil 5€ civarı, kafede yaparsanız kahve hariç bu fiyatlar.
Okuduğumuz başka bloglarda konaklama için 10-12€’lar gördük, ya sezondan dolayı ya da fiyatlar artmış bilemiyorum ama biz bunun altında düzgün temiz otel (pansiyon) bulamadık.

Bunun dışında benzin fiyatları TR’den düşük, 95 oktan benzin yaklaşık 4,60-4,70 Ley.

Otobanlar ücretsiz (çok az otoban var), herhangi bir yol köprü parası ödemedik.

Kiralık aracı bir Alman Web sayfası üzerinden Klass Wagen isminde bir firmadan ayarladık, 9 gün için 205€’ödedik (kasko dahil).

Özetleyecek olursak, para konusu oldukça kolay ve TL’ye çok yakın olduğu için kafa karışıklığı olmuyor. Maliyetler de makul. Romanya’da uygun fiyata gezmek mümkün…

10 gün kaldığımız Transilvanya’da bizim maliyet kalemlerimiz şöyle:

Araç full kasko dahil: 205 Euro
Benzin: 400 Ley
Otopark: 60 Ley
Konaklama:1400 Ley
Yeme – İçme: 1000 Ley

Euro olarak düşünürsek, Araç dahil 835 Euro harcamışız. Uçağa ise Münih-Cluj gidiş-dönüş 2 kişi ve bebek toplam 596 Euro ödedik.

Off the Road on the Track Romanya-Transilvanya’yı keşfetti
11.08.2017-20.08.2017

Transilvanya

Konuyla İlgili Yazılar

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci