SİDE: Antalya’da güneşin tarih üzerinde battığı yer


29 Kas 2017
Paylaş

SİDE: Antalya’da güneşin tarih üzerinde battığı yer:

Burası tarihi M.Ö 7.yüzyıla dayanan SİDE Antik kenti. Denizin dibindeki tarihi eserleri gezerken güneşin deniz üzerinde oluşturduğu renkleri izlemek ise ayrı bir keyif. Deniz kıyısındaki Apollon Tapınağı (M.S 150)’nı bir de gün batarken görmek gerek dediler. Deniz zamanı buraya gelirseniz tarihi eserlerin hemen yanı başındaki Side plajında deniz keyfi sürmek de mümkün. Side, gezerken keyif aldığım en güzel antik kentlerden biri oldu.

Side Antik Kenti

Apollon Tapınağı (M.S 150)

Side Antik Kenti’nin tarihi M.Ö 7. yüzyıla dayanıyor. Pamfilya Bölgesi’nin en önemli liman kentlerinden biriymiş. M.Ö 6. yüzyılda Lidya Krallığı’nın egemenliği altında yaşamaya başlamış. Sonrasında ise bir süre Pers egemenliği altında hayatlarına devam etmişler. Makedonya Kralı Büyük İskender Anadolu’ya geldiğinde ise Side halkı hiç itiraz etmeden Büyük İskender’e şehrin anahtarını teslim etmiş. Bu da M.Ö 334 yılına tekabül ediyor. İskender’in ölümünden sonra ise Helenistik Dönem krallıkları arasında sürekli el değiştirmiş Side. Eğer Side Antik Kenti hakkında daha fazla tarihi bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız kültürportalı.gov.tr adresinden doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. (adres içinde link gizli, tıklamanız yeterli)

Burda en dikkat çekici yapı sanırım sahildeki Apollon Tapınağı (M.S 150). Burayı ilk kez 2007 yılında yani bundan tam 10 yıl önce gezmiştim. O zamandan aklımda kalan tek yapı Apollon Tapınağı olmuş. Gözlerimi kapattığımda gözümün önüne hep Apollon Tapınağı önünde fotoğraf çekilişim geliyor. O fotoğrafın üzerinden 10 yıl geçti ve fotoğraftaki kızın yerini kendi kızım aldı :).  ”Apollon Tapınağı adını ışık, güzellik ve sanat tanrısı olarak bilinen Side kentinin baş tanrılarından olan Apollon’dan almıştır. Bizans bazilikasının tam ortasında kalan Apollon Tapınağı’nın bir kısmı bazilika yapımında kullanılmak için sökülmüştür. Yapımı M.S 150 yıllarına dayanan Apollon Tapınağı’nın günümüzde büyük sütunlarından bazıları restore edilip yerlerine konmuştur. Side’de deniz kenarında yer alan Apollon Tapınağı, tarihi kalıntılarıyla gerçekten görülmeye değer bir mirastır. Tapınağın taşlarına oturup buradan güneşin batışını seyretmeye ziyaretçiler yoğun ilgi göstermektedir. (Kaynak: Antalya Gezi Rehberi)”

Side Antik Kenti

Apollon Tapınağı

Side Antik Kenti büyük bir Yarımada’ya kurulu. Antik tiyatro, sütunlu yol, ve çeşmeler görülmeye değer. Halen kazı çalışmaları devam ediyor ve gün yüzüne yeni yapılar çıkartılıyor.

Side Antik Kenti Çeşme

Yukardaki fotoğrafta şehir çeşmesinin bugünkü halini görebilirsiniz. ”Side Antik Kenti iki kuleli ana giriş kapısının karşısında yer alan ve M.S. 2. yüzyıla tarihlenen Roma eseri Anıtsal Çeşme’de (Nymphaeum) “Tarih Gün Işığına Çıkıyor Projesi” kapsamında restorasyon ve onarım çalışması yapılmaktadır. Nymphaeum Çeşmesi’nin Anadolu topraklarındaki ve Pamfilya bölgesinde bulunan en büyük antik çeşmedir. (Kaynak: Antalya Gezi Rehberi)”.

Antik Tiyatro

Antik Tiyatro

Antik Tiyatro

Antik Tiyatro

Yukarıdaki iki fotoğrafta ise Antik Tiyatro’yu görebilirsiniz. ”Side Antik Kenti’nin merkezinde Roma mimarisi geleneğinde inşaa edilmiştir. Tiyatronun oturma sıralarının basamakların ortasındaki yola kadar olan kısmı bir yamaca yaslanmışdır. Oturma sıralarının üst kısımı ise tonozlar üzerinde eğimli olarak şekillendirilmiş düzleme oturtulmuştur. Side Antik Tiyatro’su bu özelliği ile Anadolu’nun tek yapı örneğidir. Tiyatronun sahne binası üç katlıdır. Süslemelerinde Antoninler Dönemi barok özelliği görülmektedir. Side Antik Tiyatrosu Kolezyum’la mimari açıdan benzerlik taşımaktadır. 17 Bin kişilik tiyatronun Geç Roma Dönemin’de gladyatör ve hayvan dövüşleri içinde kullanıldığı bilinmektedir. (Kaynak: Antalya Gezi Rehberi)”

Zamanınız olursa Side Antik Kent Müzesi’ni gezmenizi de tavsiye ederim. Bu müze, Side Antik Kentin içindeki M.S. 2.yüzyılda yapılmış ve M.S. 5-6. yüzyıllarda ilave binalar ve değişikliklerle günümüze ulaşmış Antik bir hamam binası (Agora Hamamı) içinde kurulmuş.

Side’deki Antik Kent kadar Side’nin kendisi de görülmeye değer. Denizin rengi ayrı bir güzel, Side’de gün batımı bir başka olurmuş. Biz gün batımı öncesi ayrıldık ancak sonradan internetten fotoğraflarını gördüm; tek kelime ile harikaydı.

Side

Side

Side’ye yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

Side

Side

 

Side, Antalya merkezden yaklaşık 80km uzaklıkta. Antalya’nın Manavgat ilçesinden ise sadece 7km mesafede. Side gezinizi Manavgat Şelalesi ile birleştirebilirsiniz.

Side’ye geldiğinizde sahildeki Apollon Tapınağı’na varmadan hemen önce yolun sonundaki Apollonik Cafe’de soluklanıp bir kahve içmeyi ihmal etmeyin derim.

Off the Road on the Track Side Antik Kenti’ndeydi
25.11.2017

Side Antik Kenti

 

 

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci