Oktoberfest’te Geri Sayım Başladı / O’zapft is !


21 Eyl 2018
Paylaş

Yarın Münih için büyük gün. 22 Eylül 2018 Cumartesi günü Dünya’nın en büyük halk festivali olan ve geçmişi 200 yıla dayanan Oktoberfest Başlıyor. Duyduk Duymadık Demeyin…

Her yıl Münih’te düzenlenen, dünyanın her yerinden yaklaşık 6 milyon turisti 16 gün boyunca ağırlayan ve yaklaşık 7 milyon litre bira tüketilen bu çok özel festival – Bavyera dilinde ”WIESN”- bu sene 22 Eylül’de başlıyor ve 7 Ekim’e kadar sürücek. Peki bu festival hakkında siz neler biliyorsunuz?

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Festivalin ismi Türkçe Ekim Festivali demek. Bavyeralılar WIESN diyor. Turistler arasında ise OKTOBERFEST olarak biliniyor. Her yıl Eylül ayının ortalarında başlıyor ve Ekim başına kadar devam ediyor. Festival ilk gününde halkın hepberaber festivalin yapılacağı alana -Theresienwiese’ye- yürüyüşüyle başlıyor. Ben kendi adıma bu yürüyüşü oldukça keyifli buluyorum. Eğer olurda Oktoberfest’in başında Münih’e gelirseniz bu yürüyüşü kaçırmayın. Bu yürüyüşü seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biri Odeonsplatz. Aklınızda bulunsun. Sabah en geç 10:0 – 11:00 gibi oraya gidin ve önlerden yer kapın derim. 

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Çünkü geleneksel kıyafetleriyle festivale katılan halkı seyretmek ve hepberaber yürümek oldukça keyifli.

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Bu yürüyüş Oktoberfest’in yapıldığı alana ulaşıldığında bitiyor ve Münih Belediye Başkanı’nın dev bir bira fıçısının musluğunu ‘O’zapfa is!’ diyerek açmasıyla festival başlıyor.

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih

Oktoberfest Münih Belediye Başkanı bira fıçısının musluğunu açarken

Oktoberfest Münih Belediye Başkanı bira fıçısının musluğunu açarken

Peki Oktoberfest’i bu kadar özel kılan nedir? Önce Oktoberfest’in tarihine dair birkaç kısa bilgi vermek istiyorum.  Oktoberfest ilk olarak 17. Ekim 1810 tarihinde zamanın Bavyera Kralı Ludwig ile Sachsen-Hilgburghausen Prensesi Therese’nin düğün kutlaması olarak düzenlenmiş. Oktoberfest’in yapıldığı alanın ismi Theresienwiese ve bu isim Prenses Therese’den geliyor. Sonraki yıl bu festivalin her yıl kutlanılmasına karar verilmiş. Savaş yılları dışında istinasız her yıl kutlanan bu festivalin bu yıl 185. yılı kutlanıyor.

Bu festivale geleneksel kıyafetleriyle katılan halkın yanısıra dünyanın heryerinden yaklaşık 6 milyon turist her sene bu festivali ziyaret ediyor. Söylememde yarar var, festivalin 2.haftasonu İtalyan Haftasonu olarak geçiyor ve İtalyan turistler akın ediyor. Genelde şöyle bir espri yapılır Oktoberfest zamanı: Eğer çocuğunuz İtalyan kökenli olsun istiyorsanız 2. Hafta Sonu gitmelisiniz festivale :)

Peki geleneksel kıyafetler neler? Festivalin havasını daha iyi anlamak isterseniz oraya geleneksel kıyafetlerle katılmalısınız. Yani kadınlar ‘Drindl’ erkekler ‘Lederhose’ giymeli.

Oktoberfest Drindl

Oktoberfest Drindl

Farklı renk ve boyda olan Drindl’in geleneksel olanı kırmızı, mavi renklerinde ve dizin altında biten boyda. Ancak günümüz modasına uygun her renk Drindl bulmak mümkün. Genç kızlar daha kısa Drindl giyselerde diz altı boyu geleneksel olanı. Güzel bir Drindl sahibi olmak istiyorsanız en az 200€’yu gözden çıkarmalısınız. Ancak 50-60€’ya da bulmak mümkün. Ancak o zaman çok fazla kalite beklemeyin. Bu arada bir ipucu, kadınların kuşaklarını bağladıkları yön onların bekar olup olmadığına işaret. Bu yüzden kim kuşağını sağa kim sola bağlamış bakmakta yarar var. Hangi tarafın bekarları gösterdiğini de siz araştırın bulun. Ben burdan söylemiyorum :)

Leder Hose, yani deriden yapılmış erkek kostümü ise en az 300-350 Euro’dan başlıyor.

Yani şimdi buraya kadar gelmişiz kıyafetsiz olmaz ama nereden alabiliriz diye sorabilirsiniz. Hiç panik yok. Oktoberfest zamanı Marienplatz, Karlsplatz arasındaki alış-veriş caddeleri Drindl ve Lederhose satan dükkanlarla dolu. Her bütçeye uygun kıyafet bulmak kolay. Ha bir de aklınızda olsun. Bu kıyafetlerin ortak adı TRACHTEN. Trachten satan bir dükkana girin ve bir tane satın alın. Eğer biraz eli yüzü düzgün bir TRACHTEN’ım olsun diyorsanız o zaman Marienplatz’ta yer alan LUDWIG BECK’e gitmelisiniz. Ancak orada en az 200 Euro’yu gözden çıkarmalısınız kadınlar size söylüyorum. Erkeklerin işi biraz daha zor eğer eli yüzü düzgün bir kıyafet istiyorsanız. Leder Hose dedikleri pantolon gerçek deri ve o yüzden ucuz bir şey bulmak pek kolay değil. Mesela geyik derisi olanlar 700-800 Euro’dan başlıyor. Erkekler şöyle yapabilir. Bu anlatacağım turist versiyonu: Yanınızda muhakkak kareli bir gömlek getirin. Çünkü erkekler kareli gömlek giyiyor Leder Hose ile birlikte. Kırmızı, yeşil ya da mavi kareli olsun. Onu giyip üzerine belki bir yelek giyebilirsiniz. Leder Hose almadan da böylece biraz da olsa festivalin ruhunu taşımış olursunuz.

Aslında Bavyeralılar düğünlerinde veya özel kutlamalarında Drindl ve Lederhose giyiyorlar. Bu nedenle de hemen hemen her Bavyeralının dolabında kaliteli bir Drindl/Leder Hose bulunuyor. Dün ofiste konuştuk. Ofis arkadaşımın tam tamına 12 Drindl’ı varmış gardrobunda. Yok artık dedim :)

Peki Oktoberfest’te ne yapılıyor? Devasa bir alana kurulmuş devasa çadırlar düşünün. Bu çadırların içinde veya çadırların dışında insanlar bira içip eğleniyorlar. Çadır derken aklınıza öyle küçük çadırlar gelmesin. Bu çadırların kapasitesi 7.000 kişi!!! Yanlış okumadınız evet tam tamına 7.000 kişi!

Paulaner Çadırı

Paulaner Çadırı

Sabah saat 8 sularında başlayıp gece saat 10:00’a kadar süren Oktoberfest’te çadıra girmek o kadar kolay değil!

Çadırın içi

Çadırın içi

Çadırın içi

Çadırın içi

Ya çok önceden çadırların içindeki masalar için rezervasyon yaptırmalısınız ya da sabahın erken saatinde çadırların önünde oluşan kuyrukta sabırla beklemelisiniz. Ya da gece geç saatlere doğru boş masa bulma imkanı olabilir. Ama en iyisi haftaiçi gitmek. Çünkü haftasonları iğne atılsa yere düşmez derler ya işte o kadar kalabalık. Çadıra girmeyi bırakın çadırların bahçesinde bile yer bulmak mümkün değil.

Ancak çadırların içinde Oktoberfest’i yaşamak muhteşem. Canlı Bavyera müzikleri eşliğinde dans eden insanları hayal edin. Atmosfer muhteşem!

Peki bira içmek dışında başka ne yapabilirsiniz?

Oktoberfest alanıda muhteş bir eğlence sizi bekliyor. Nasıl mı? İşte fotoğraflar:

Olympialooping03

Olympialooping02

z2

Breakdancer04

Alpinabahn02

Frisbee04

MuenchnerRutsch01

Olympialooping04

Playball01

SkaterUSA03

Starflyer02

z4

z6

Oktoberfest’in bir bakıma bir bira festivali olduğunu söylemiştim. Bu festival için üretilen biralar özel. Alkol oranı daha yüksek. 16 gün boyunca yaklaşık 7 milyon litre bira tüketiliyor. Biralar 1 litrelik bardaklarda servis ediliyor ve buna “Maß” deniliyor. Çok bira tutkunu değilseniz hafifletilmiş bira olan Radler içebilirsiniz. Radler, bira ile maden suyunun karışımından oluşuyor. Çadır içinde sadece bira ve radler servisi yapılmasına karşı çadırların dışında alkolsüz olarak almanların yerel içeceği olan elmalı şorle (apfelschorle) bulunabilir. Şimdi birayı içtiniz ve sonra gittiniz lunapark alanında eğlendiniz. Bu eğlence sonrasında sarhoşluk derecenizde bir artış olacak buna hazırlıklı olun. Ayık kafa binip per perişan inen insanlar gördüm. Bol bol su tüketin ki ayakta kalma direnciniz artsın!!!

Peki ne yenir?

Hendl!!! Yani kızarmış tavuk. Çok ama çok lezzetli. Yanında almanların tuzlu simidi olan Brezn yiyebilirsiniz.

Hendl

Hendl

Brezn

Brezn

Yukarıdaki resim ise Oktoberfest’te satılan kurabiyelerden. Üzerinde bavyera dilinde ‘I mog di’ yazıyor. Yani seni seviyorum. Bunun almancası ise ‘Ich liebe dich’. Şunu unutmayın ki Almanca ve Bavyera dili birbirinden tamamen farklı. Kuzeyde yaşayan Almanlar bile Bavyera dilini anlamakta zorlanıyorlar.

Peki parti bununla mı sınırlı? Tabii ki hayır. Gece saat 10:00’da biten Oktoberfest sonrası şehrin birçok yerinde yapılan partilere katılabilir eğlenmeye devam edebilirsiniz.

oktoberfest---nanu-253

Eğer hala Oktoberfest’te gelmediyseniz elinizi çabuk tutun derim. Bu sene için otel ve uçak bulmakta zorlanabilirsiniz ancak önümüzdeki seneye şimdiden hazırlanmakta fayda var. Benden söylemesi.

Şimdi gelelim hayati ve maliyetle alakalı bilgiye, yani KONAKLAMA konusunu maliyeti düşük tutarak nasıl çözebileceğinize!

Oktoberfest sırasında Münih şehrinde nerede konaklayabilirsiniz? 

En maliyetsiz çözüm tabii ki arkadaş evinde konaklamak. Çok samimi değilseniz bile bence seyahat öncesi arayıp hal hatır sormakta fayda var :)

Oktoberfest sırasında eğer çok önceden (3-4 ay önce gibi) Booking.com gibi internet siteleri üzerinden rezervasyon yaptırmadıysanız boş oda bulmanız hemen hemen imkansız. Bulursanız da 1.000 Euro gecelik fiyat çekebilirler.

Ben biraz araştırdım, çevremdeki genç-öğrenci arkadaşlara sordum ve bu konuda işinizi görecek size yardım edecek bir iki tüyo öğrendim. Hazır mıyız?

Munich International Friends adında bir site var. Ona üye olup oradan odasını kiralamak isteyen öğrencilere ulaşabilirsiniz. Çünkü para kazanmak isteyen insanlar Oktoberfest zamanı odasını, evini boşaltıp ailesinin yanına gidiyor ya da tatile çıkıyor bu dönemde. Odasını, evini 3 hafta boyunca da gelen turistlere kiralayıp köşeyi dönüyorlar. Biz mi? Hayır biz böyle bir şey yapmıyoruz. Neden mi? Çünkü sonrasında evi temizlemek (içilen bira hiç midede kalmıyor çünkü) bence berbat bir şey. Yapan arkadaşlarım var. Evlerini eski haline getirmek için epey emek harcadılar.

Ya da Münih’e gelip de öğrenci olarak yaşayacak arkadaşların da başvurduğu bir site var. Yakın arkadaşımdan biliyorum. O da bu site üzerinden yaşamak için bir oda bulmuştu. WG-Gesucht adlı site sizin imdadınıza yetişebilir. Göz atmanızda fayda var.

Ya ada bizim başka şehirlerde uyguladığımız çözümü size tavsiye edebilirim: Münih merkezden uzaklaşıp Münih’e trenle ulaşabileceğiniz yerleşim alanlarından yer bulun. Booking.com’da harita kısmını açınca otel veya evlerin merkezden ne kadar uzaklıkta olduğunu kolayca görebilirsiniz. Mesela Ausburg. Münih’e tren bağlantısı var. Benim birçok iş arkadaşım orada yaşıyor ve oradan işe geliyor Münih’e. Ya da Ingolstadt. Eğer biraz doğa içinde konaklamak isterseniz Badtölz. dağların dibi ve Münih’e tren bağlantısı var. Baktınız hiç yer yok. Biz Aying’de oturuyoruz. Çatı katımız boş, misafirlerimiz için ayırdığımız bir odamız var orada. Atlayın bize gelin. Bizde kalabilirsiniz :)

Oktoberfest’e kadar geldik bir de bir-iki gün şehri gezelim istiyoruz diyorsanız size hap gibi bir rota vermemi ister misiniz?

İlk olarak Deutsches Museum’u kesinlikle öneririm. Dünya’nın en iyi bilim müzesi buraya kadar gelinmişken geçilmezse bence olmaz. Özellikle maden bölümünü. Bir de Fizik Bölümü’ndeki deneye girmenizi tavsiye ederim. Her gün saat 11:00 ile 14:00 seansları var. Başka bölümlerin de deneyleri oluyor. Girip seyredebilirsiniz. Müzeye girdiğinizde bu bilgiyi oradaki görevlilerden edinebilir ona göre programınızı çıkarabilirsiniz (Deutsches Museum’a S-Bahn ile ulaşılıyor. Isartor durağı Deutsches Museum çıkışı) Müze Isar Nehri üzerinde yer alıyor. Isar nehrinin kıyısında da hava güzelse yürüyebilirsiniz. Buradan çıktıktan sonra şehrin tam merkezi Marienplatz’a yürüyebilirsiniz. Deutsches Museum – Marienplatz yürüyerek yaklaşık 10 dakika. Hemen göbekte Rathaus var. Rathaus’un tepesindeki mekanik şövalyelerin hareketlenmesi (Glockenspiel) öğlen 12:00 ve akşam 17:00’de. Rathaus’un hemen karşısındaki Alter Peter’in kulesine çıkarsanız ki merdivenleri dar ve biraz fazla! çok güzel bir Münih manzarası bulacaksınız. Alter Peter’in hemen alt sokağı Viktualien Markt. Hoş güzel bir açık hava Pazarı. Rathaus’a doğru döndüğünüzde Viktualien Markt sağda kalırken solunuzda Münih’in simgesi Frauen Kirche olacak. Dünyanın ünlü gotik kiliselerinden biridir. Devamı Karlsplatz. Rathaus’a yüzünüzü döndüğünüzde arkanızda kalan caddeye girdiğinizde orada da Assam Kilisesi var. O da ilginç bir Barok kilise. Rathaus’un arka sokaklarına  ilerlerseniz de Odeonsplatz’a çıkacaksınız. Aslanlı meydan. Hitlerin zamanında halka seslendiği meydan. O meydana arkanızı döndüğünüzde sağınızda Kışlık Saray (Rezidenz) ve onun bahçesi Hofgarten kalacak. Bahçeye girip bakmanızı tavsiye ederim.

Bu saydığım her yeri yürüyerek gezmeniz mümkün.

Aslanlı meydanı arkanıza alıp ana cadde üzerinde yürürseniz (Luitpold caddesi) ilerde Ludwig Maximillian üniversitesine geleceksiniz. (Ya da Odeonsplatz’dan u-bahn’a binerseniz U3 Olympia yönü /U6 Garmisch yönü bir durak sonra Üniversite durağında da inebilirsiniz). Ludwig Maximillian üniversitesinin ana cadde üzerinde her iki tarafta büyük su fıskiyesi var. Sağ tarafa yönelirseniz ordan dünyanın en büyük şehir parkı Englischer Garten’a geleceksiniz. Hava güzelse burada epey zaman geçirebilirsiniz. Park epey büyük. Sol tarafa doğru Çin Kulesi (Chinesischer Turm) var. Burası çok güzel bir biergarten. Mass, Brezel ve Obatzda molası. Harika olur bence! Devam ederseniz büyük bir göle çıkacaksınız. Gölün kenarında da biergarten var.

BMW müzesine gitmek isterseniz yine U3 hattına (Olympia yönüne) binip Olympia Park istasyonunda inmelisiniz.

Herkes genelde BMW’nin yeni arabalarının sergilendiği yeri biliyor. Ama bir de çok eski antika arabaların sergilendiği müzesi var. Aynı yerde sadece giriş paralı. Buraya geldiğinizde vaktiniz olursa Olympia parkı da gezebilirsiniz. 1974 Olimpiyatlarının yapıldığı stadyum burada. Bir de içinde göl olan bir park. Bence normal bir park. Englischer Garten sonrası burası basit kakacaktır. Ama burada Sea Life adında bir akvaryum var. Gitmedim, iyi bir akvaryum mu bilmiyorum belki ilginizi çeker bakarsınız.

Bu saydıklarım Münih şehrine gelen her turistin yapması gereken aktiviteler… Tek BMW müzesi biraz uzak metroyla ulaşım şart. Diğer yerlerin hepsi birbirine yakın.

Son olarak çok küçük bir ekleme: Eğer metroyla gezerseniz group day ticket alabilirsiniz. (Inner District – Innenraum) 6-14 yaş arası 1/2 sayılıyor. Toplam 5 kişi bu biletle gezebiliyor. Münih şehir içinde metro kullanacaksanız biletlere linki verdiğim siteden bakın derim: https://www.mvv-muenchen.de/en/tickets-and-fares/tickets-daytickets/group-day-ticket/index.html

Bir de sık sık aldığım soruya da burada değineyim. Hazır Münih’e gelmişken Outlet gezmek isteyenler oluyor. Şehrin içinde outlet yeri yok. Outlet için Ingolstadt Village’i öneririm. Şehrin dışında. Buraya otobüsle gidilebiliyor ama. Yani illa ki araba şart değil. Link: https://www.ingolstadtvillage.com/en/home/

Ya da Stuttgart’a yakın olan diğer Outlet yerini önerebilirim. https://www.outletcity.com/en/metzingen/

Eğer Münih içinde de alış veriş yapmak isterseniz doğru adres Marienplatz’taki Kaufinger Str. ya da BMW müzesine yakın Olympia Einkaufzentrum’u önerebilirim.

Münih yeme-içme rehberim ise Oktoberfest sırasında size çok yardımcı olacak. Göz atın muhakkak ==> Münih Yeme İçme Rehberi 

Bir de sizin için çok pratik bir harita hazırladım. Ona da bakın derim ==> En pratik Münih haritası

Dünya’nın en iyi halk festivali olan Oktoberfest bence kaçmaz…

Not: Oktoberfest fotoğrafları Münih’in internet sitesinden alınmıştır.

Off the Road On the Track olara bizlerin de bu sene 11. Oktoberfest’i. Biz bu sefer maailece Trachten’larımızı giyip öyle katılacağız festivale. 20 aylık Defne’yi Drindl içinde görmek için sabırsızlanıyorum :)

Off the Road on the Track
Eylül / 2018

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci

Yorumlar

  1. Harika fotoğraflar.Almanlar coşuyor,desenize:))

  2. Aynen, biz de sabırsızlıkla bekliyoruz :))

  3. […] Oktoberfest’te Geri Sayım Başladı / O’zapft is ! […]