Bavyera: Günü birlik karlı doğa yürüyüşü – Hochries & Doaglalm


19 Mar 2019
Paylaş

Yaptığımız karlı dağ yürüyüşlerini şöyle bir değerlendirdiğimde bu yazımda paylaşacağım Hochries Yürüyüşü listenin başlarında yer alır kesinlikle. O zaman gelin size Bavyera dağlarında yeni bir bölge tanıtmama izin verin. Bakarsınız Münih seyahatinizde kısa/günü birlik bir dağ kaçamağı yapmak istersiniz.

1.569 metre yüksekliğinde bu bölge muhteşem zirve panoramasıyla oraya çıkılan zahmete değiyor. Hochries Bölgesi bahar/yaz aylarında trekking, dağ bisikleti ile bisiklet maceraları;kışın ise kar yürüyüşü için ideal. Burayı güzelleştiren başka bir neden de zirveden yamaç paraşütü ile atlayanlar. Onların hazırlığını ve atlayışını seyretmek ayrı bir keyif. Zirveye kadar yürüyüp dönüş yolunu ise paraşütleriyle almayı tercih edenlerin sayısı az değil bu bölgede. Çünkü yukarısı yamaç paraşütü ile atlamaya çok elverişli. 

Doğadan hoşlanan ancak yürümek yerine yukarıya konforlu bir teleferik çıkışını tercih edenlerdenseniz o zaman Grainbach’tan kalkan teleferiğe binip hemen Hochries Dağ Evi’nin yakınına ulaşabilirsiniz. Ardından dağ evinde manazaraya karşı çayınızı/kahvenizi/biranızı yudumlarsınız. Eğer hava güneşliyse dağ evinin terası gerçekten çok keyifli.

Bizim bu bölgeyle tanışmamız yıllar öncesine dayanıyor. İyi bir kondisyon gerektiren uzun çıkışı, hala karlarla kaplı Mart ayında yaptığımız için bizi ayrı bir zorlamıştı. Ancak çok keyif almıştık. Hochries Dağ Evi kışın bir süreliğine kapansa da Mart başı itibariyle açılıyor. İstenirse karlar kalkmadan istenirse bahar/yaz aylarında buraya çıkış her şekilde çok güzel. Sadece kış aylarında teleferiğin kapalı olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.

Hochries Çıkışı:

Hedef Hochries Dağ Evi (Rakım: 1.569 metre) (Mart başı sezonu açıyor. Pazartesi günleri dağ evi kapalı. Konaklama mümkün)

Yürüyüş için başlangıç noktası: Eğer teleferikle yukarı çıkılacaksa Grainbach’tan başlanılması gerekiyor.

Eğer yürüyerek çıkacaksanız farkli alternatifler var. Ben bizim seçtiğimiz rotayı tavsiye ederim.

Başlangıç noktası navigasyon için adres: Ne yazık ki tam adres veremiyorum burada. „Schöffau 3 83122 Samerberg“ olarak adresi girdik biz navigasyona sonrasında yaklaşık 300m daha ilerledik. Spatenau‘da büyük park yerine arabamızı park ettik.  

Rota ise: Spatenau araba park yeri (rakım 800m) – Seitenalm (1333m) – Hochries (1569m) – Karkopf (1469m) – Doaglalm (1000m) – Spatenau Park yeri.

Çıkışımıza ait birkaç fotoğraf paylaşmak istiyorum şimdi sizlerle:

Bu bölgeye ikinci kez gelişimiz ise 2019 yılının Mart ortası oldu. Bu sefer iki kişi değildik, Defne de bizimleydi :) İlk acaba Hochries Dağ Evi’ne mi diye epey bir düşündüm taşındım ama artık epey ağırlaşmış olan Defne’yi sırtımıza takıp hem de daha kar kalmamışken 4 saat tepeye tırmanmak istemedik. O zaman dedik ki amaç keyif almak, oksijen depolamaksa daha rahat bir yürüyüş seçelim kendimize. Hal böyle olunca Hochries’e tırmanışımız sırasında kafamıza not ettiğimiz Doaglalm geldi aklıma hemen. Burası için aynı Hochries çıkışının başlangıcından başlamak gerekiyor. Ama çıkış maksimum 1 saat sürüyor. Hatta buraya illa ki orman yolundan gitmek gerekmiyor. Başka bir yol daha var ve bu yol bebek arabası ile çıkış için müsait. Biz yine de daha sportif bir yürüyüş planladığımız için Defne’yi taktık sırtımıza ve 1 saatlik keyifli bir çıkışla Doaglalm’a ulaştık. Çıkışımızı gösteren fotoğraflardan birkaçını burada paylaşıyorum sizlerle:

İnanılmaz keyifli küçük şirin bir dağ evi burası. Tüm yıl boyu açık. Hatta Mayıs-Ağustos aylarında güzel havada terasında kahvaltı sunuyor. Yani bu demektir ki bir sonraki sefere kahvaltı yapmaya oraya çıkılacak. Hedef konuldu bile :)

Güneşli bir havada ulaştığımız bu dağ evinde uzun süre güneşin altında oturduk. Önümüzde karların üstünde oynayan iki köpek vardı. Onları seyrettik. Defne çorba içti. Fatih alkolsüz bir bira tercih etti (kendisi bu aralar rejimde de :)) Ben de her şeyin orada çalışanların elinden çıktığını bildiğim için ev yapımı elmalı turta tercih ettim, yani apfelstrudel :)

Güneş bulutların arkasına gizlenince hava biraz soğudu biz de içeri geçtik. İçerisi ayrı bir güzeldi. Soba yanıyordu. Üzerinde bir çaydanlık. Sanırım bu görüntü herkesin içini ısıtmaya yeter de artar bile.

Defne yemeğini yedi, aldı eline bir bez etrafı sildi süpürdü :) sonra biraz boyama yaptı. Anı defterimize o dağ evinin mühürünü basıp notları kaleme aldıktan sonra vurduk kendimizi gerisin geri dönüş yoluna.

Dönüş yolunda Defne epey bir zaman bizimle yürüdü. Tabii ki bu bizi yavaşlattı ama bu da buna dair değil mi? Yavaş yavaş yürüsek de her seferinde Defne’nin yürüdüğü mesafe artıyor. Bu da bizi çok mutu ediyor.

Bir de bol oksijen. Defne dönüş yolunda kendini uykuya öyle bir teslim etti ki eve döndüğümüzde biz henüz batmamış güneşin tadını çıkartıp akşam yemeğimizi yedikten sonra çay keyfi bile yapabildik desem :) Tam 4 saatin üzerine uyandı. Akşam yemeği yedikten sonra tekrar vurdu kafayı yattı. Çocuğum uyumuyor diyenler burada mı? O zaman size reçeteyi yazıyorum: Bol oksijenli doğa yürüyüşü. Dağ olması şart değil şehrin gürültüsünden çıkıp kendinizi biraz yeşilliğe bırakmanız yeterli bence.

Doaglalm’in internet sitesini burada paylaşıyorum: http://doagl-alm.de

Bu sefer Münih şehir merkezinden hiç uzak olmayan ama doğasıyla sizi mest edecek bir tavsiye paylaştım. Umarım gelip buraları görme şansınız olur. Eğer Münih’te oturuyorsanız hiç beklemeyin atlayın gelin buraya.

Off the Road on the Track Karlı Dağ Yürüyüşleri’ne devam ediyor…

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci