Avusturya’da günü birlik dağ çıkışı: Faulbaumgartenalm


25 Mar 2019
Paylaş

2019 yılının başındaki son karlı dağ yürüyüşümüzü geçtiğimiz cumartesi gerçekleştirdik ve Inneralpbach’tan Faulbaumgartenalm’a – deniz seviyesinden 1.490m yükseklikte – çıktık.

Burası coğrafi özellikleri sebebiyle vadi yeşil olsa bile, Alpbachtal’ın arka tarafında bir kış yürüyüşü için genellikle mükemmel kar koşulları olduğunu okumuştuk ve bunu da kendimiz bizzat deneyimledik. Tarihler 23 Mart’ı gösterdiği halde çok fazla kar vardı. Yol boyu kayak yapanlara denk geldik ara sıra da kızakla kayanlara.

Buraya nasıl ulaşabilirsiniz?
Başlangıç ​​noktasına ulaşmak için, bu sefer biraz daha uzun bir yolculuk yapmayı göze aldık. Innsbruck yönündeki Inntal otoyolunda Kufstein ve Wörgl’i geçtik. Kramsach çıkışında otoyoldan çıktık ve Alpbachtal’a doğru sola döndük. Brixlegg yönünden Alpbacher köy yolunu takip ederek Inneralpbach’a ulaştık. Sonra dar fakat iyi bir köy yolundan yukarı doğru ilerledik ve kısa bir süre sonra Luegergraben’deki ücretli park yeri olan “Hochberg” e ulaştık (günlük 2.50 Euro).
 
Nasıl bir yürüyüş sizi bekliyor?
Deniz seviyesinden yaklaşık 1.120 metre yüksekte başladık yürüyüşe. Hedef ise Faulbaumgartenalm -rakımı 1.490 metre. Otoparkta buraya ulaşmak için 1 saat süre öngörülse de iyi bir 1,5 saatlik yürüyüş olarak planlanmalı. Sportif bir yürüyüş de diyebiliriz. Çünkü 350 metre yükseklik çıkılacağını unutmamak gerek.

Yol boyu Alpbach çayının yürüyüşe eşlik etmesi beni çok mutlu etti. Çünkü gürül gürül akan çay sesi insanı ayrı bir rahatlatıyor.

Önce orman yolundan ilerleniyor sonra ise virajlı döne döne çıkılan bölüm başlıyor. Bu bölüm sonrası ise uzun bir çıkış var. Ancak bu çıkış sırasında sağ tarafta yol boyu devam eden yüksek dağ manzarası gözlere şenlik adeta.

Yol boyu kayakçıklar ve kızakla kayanlara denk gelmek adeta normalleşmeye başlıyor bir süre sonra. Burada yukarı çıkmak için teleferik yok. Kayak yapanlar önce ayaklarında kayaklar takılı bir şekilde yukarı dağın tepesine yürümek zorundalar ama iniş ise kayarak. Herkesin kesişim noktası ise mola verilen Faulbaumgartenalm dağ evi.

Kırmızı-kahverengiye kaçan yıpranmış ahşap kirişleriyle yaklaşık 300 yıllık bir dağ evi burası. Dış cephesinin görüntüsünün güzelliği beni benden aldı. Terası çok büyük değil. Hatta biz ilk gittiğimizde ayakta kaldık bir süre. Sonra birileri kalkıp gidince bir masaya sığındık adeta :)

Küçük bir aile yaşıyor burada. İçeride kocaman bir bakır kazan var. Daha önceleri peynir yapımında kullanılıyormuş. Duvarda asılı bakır tava tencereler ise ayrı güzel.

Faulbaumgartenalm’daki bu dağ evi, hava güzel olduğunda kışın her gün açık, sadece Pazartesi günleri kapalı. Aman dikkat yazın açık değil. Nisan sonu sezonu kapatıyor. Küçük, kısıtlı bir menüsü var. Ama bence hepsi lezzetli. Mesela biz Defne için bezelye çorbası sipariş ettik. Bir tane de peynir tabağı istedik. Her ikisi de çok lezzetliydi. Kahve pasta keyfini ise burada yapmak imkansız. Çünkü pastaları yok.

Fotoğraftaki bizi bulun :)

Uzun bir güneşlenmeden sonra geri dönüş yoluna başladık ve tam 1 saat sonra başlangıç noktasına geri dönmeyi başardık.

Yürümesi oldukça keyifli, sunduğu manzara ise oldukça güzeldi.

Yürüyüşün teknik detaylarını görmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz: https://www.komoot.de/tour/59484167?ref=wtd

Tek olumsuz yan buraya ulaşmak için ayırdığımız yol süresi. 1,5 saat gidiş – 1,5 saat dönüş ve Avusturya kısmındaki yolun 100km hız sınırı olması beni çok yordu. Çünkü bu sefer şoför koltuğunda ben vardım. Almanya sınırına ulaşmak için can attım diyebilirim. Hız sınırı olmayan Almanya otobanları benim favorim :)

Ama yine de harika bir yürüyüş her şeye değer.

Off the Road on the Track olarak karlı dar yürüyüşlerine şimdilik ara verip bir sonraki kar sezonuna kadar önce yeşil dağların ardından sonbahar renklerine bürünmüş doğanın tadını çıkartmak için çok heyecanlıyım.

Off the Road on the Track maceralarını takipte kalın derim…

23.03.2019 – Faulbaumgartenalm dağ yürüyüşü

Yeni maceralarda buluşmak üzere…

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci