10 günlük Portekiz seyahati ne kadar tutar?


07 May 2018
Paylaş

10 gün boyunca Portekiz’de arabayla şöyle güzelce gezsek bu gezinin maliyeti acaba ne kadar tutar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

10 gün boyunca güneyinden kuzeyine arabayla yollarını arşınladığımız, güneyinde deniz tatili yapıp kuzeyde Douro Vadisi’nde şarap bağlarında kaldığımız, Lizbon ve Porto gibi önemli büyük şehirlerinin altını üstüne getirdiğimiz Portekiz’de  harcadıklarımıza dayanarak şunu söyleyebilirim ki:

Uluslararası uçuş hariç 2 (hatta 3 kişilik) bir aile için yaklaşık 1500 – 1600 Euro civarında bir bütçe ayırmanız yeterli. 

10 günlük Portekiz seyahatimizde rotamız nasıl, nereleri tavsiye ederiz öğrenmek isterseniz lütfen tıklayın. 

Lizbon gezi rehberi için lütfen tıklayın. 

Portekiz

Biz konaklama için yaklaşık 700 Euro ödemişiz ki Douro Vadisi’nde inanılmaz güzel bağ evlerinde kaldık. Hatta kaldığımız bir tarihi bir evdi ve inanılmaz güzeldi. Sonradan orada bir-iki gece daha kalmak istedik ama ne yazık ki dolu olduğu için başka bir yere geçmek zorunda kaldık. Aşağıdaki 2 fotoğraf kaldığımız taş eve ait.

Portekiz

Portekiz

10 günlük araç kiralamanın maliyeti (havalimanından alış yine havalimanına teslim) aracın kaza sigortası dahil 240 Euro.

Benzin ve otopark için 10 günde toplam 180 Euro ödedik.

Lizbon’da ve Douro Vadisi’nde evde kalmayı tercih ettik. Onun dışında her yerde otel tarzı yerleri tercih ettik. Otelde kaldığımız zaman restoranlarda yemek yedik ki hep taze balık yemeyi tercih ettik. Evde kaldığımız zaman marketten alış-veriş yapıp kendimiz hazırladık kahvaltımızı ve akşam yemeklerimizi. Toplamda 500 Euro harcamışız yeme-içme için. 

IMG_7493-imp

Portekiz

Portekiz’de tatilimizde doğaya odaklandık daha çok. Mesela güneyinde sahillerini kuzeyinde üzüm bağlarını gezdik. Şehir gezerken de çok fazla müze gezmedik. Yalnız yaptığımız şarap denemeleri için para ödedik. Douro Vadisi’nde 3 defa şarap denemesi yaptık ve toplamda 50 Euro ödedik. Fransa şarap yolunda ya da İtalya’da yaptığımız şarap denemelerinde para ödememiştik. Zaten şarabı beğendiysek almıştık. Ancak Portekiz’de şarap denemeleri için belli bir ücret ödemek şart. Tabii ki bunun karşılığında 3-4 kadeh şarap denemesi yapılıyor. Hatta profesyonel guide eşliğinde yaptık bir seferinde. Yani aldıkları paranın hakkını veriyorlar.

Doura Vadisi

Güzeller güzeli Douro Vadisi

Doura Vadisi

Şarap denemesi yaptığımı şarap mahzeni

 

Portekiz maliyetleri bu şekilde. Genel olarak şunu söyleyebilirim ki eğer uygun bir uçuş denk getirebilirseniz Portekiz’e korkmadan gidebilirsiniz. Portekiz seyahatinde en önemli maliyet kalemi uluslararası uçuş çünkü. Ek olarak Portekiz’de harcayacağınız para diğer batı Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük. Siz siz olun düşük maliyetli uçak denk getirmeye bakın.

Off the Road on the Track 1o günde Portekiz’i keşfetti…

10 günlük Portekiz seyahatimizde rotamız nasıl, nereleri tavsiye ederiz öğrenmek isterseniz lütfen tıklayın. 

Lizbon gezi rehberi için lütfen tıklayın. 

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci