Avusturya’da Çocuk Dostu Doğa Yürüyüşü Rotası


22 May 2019
Paylaş

Küçük, büyük fark etmez çocuklu aileler için harika bir rota önerim var bu sefer. Çocuk dostu dağ evinde konaklamalı, minikleri yormayacak tam tersine onların büyük keyif alarak doğada zaman geçirmesine imkan kılacak bir rota bu.

Bu sefer trekking hafta sonumuzda bize eşlik eden bir aile daha vardı ve onların da 2 tane kızları (4 ve 2,5 yaşında) olunca rota ve konaklanacak dağ evi konusunda epey kafa yorduk.

Ekip birarada – fotoğrafı da Fatih çekti :)

Amaç onların yorulmasına, sıkılmasına neden olmayacak tam tersine onların da zevkle yürüyebileceği, hedefe ulaşıldığında ödül olarak kaydıraktan kayıp, salıncakla sallanabilecekleri bir hafta sonu yaşamaktı ki öyle de oldu.

Bunun için öncelikle ”Çocuk Dostu Dağ Evi” araştırmasıyla başladık işe. Veeee Bingo! Avusturya’nın Almanya sınırına çok yakın olan Tirol Bölgesi’nde aranan dağ evi bulundu: Vilser Alm. İnternet sitesinin linkini aşağıda paylaşıyorum.

http://www.vilseralm.at

Vilseralm

?? Türkiye’den gelecekler içinse ayrı bir paragraf açmak istiyorum: Bu bölge Avusturya’da ama Almanya sınırına çok yakın hatta Türkler arasında da çok bilinen Almanya Romantik Yolu’nun bitimindeki Füssen köyüne çok yakın. neuswansteincastle dersem sanırım bir çoğunuz “ben o şatoyu biliyorum” diyecektir ? İşte o bölgeye çok yakın bir rota burası. Hatta dağ inişi sonrası Füssen’daki çok güzel bir gölü de gezdik. İnstagram hesabımda hikayelerde bu iki günü paylaştım ve profil duvarıma ekledim. Muhakkak bakın videolara. Romantik Yol için yolunu bu taraflara düşürenler bu bölgeyi kaçırmayın derim??

Bir dağ evi nasıl oluyor da çocuk dostu olabiliyor. İlk önce gelin ben size bunu kısaca anlatayım:

Öncelikle alınacak mesafe çok önemli. Buraya arabayı park ettikten sonra çocuklu tempoda 2 saatte vardık. Yürüdüğümüz yol her ne kadar dağ içinde orman yolu olsa da tekerlekleri iri bir bebek arabasıyla da gidilebilir. Bu açıdan dağ evine ulaşmak çok pratik. Çocuğunuz isterse yürüyebilir, isterse ya da yorulduğunda ara ara çocuk arabasına binebilir. Biz yanımıza Defne’yi taşıdığımız sırt çantamızı da aldık. Defne kimi zaman sırtımızda aldı yolu, kimi zaman yürüdü, kimi zamna da arabasında uyudu. Eğer kondisyonunuza güvenmiyorsanız ama Avusturya’da trekking yapmaya ilgini varsa bu yol aslında tam da sizin için uygun. Yani çocuk olması şart değil.

İkinci ve en önemli konu ise çocukların enerjilerini atabileceği, dağların arasında bir oyun parkı tam da çocuklu ailelerin aradığı bir şey. Bu dağ evinde dağ manzaralı çok güzel bir oyun parkı vardı. Defne öğleden sonra kaydı, sallandı, zıpladı, tüm enerjiyi bitirene kadar oradan oraya koşturdu durdu.


Bizi şaşırtan bir nokta ise sevimli köpek dostlarımızın çokluğuydu. Köpekleriyle beraber oraya çıkanlar da az değildi. 2 gündü her cinsten çocuk dostu köpeklerle bol bol zaman geçirdik. Defne tabii ki delirdi hepsi için.

Dağ evinde hem yetişkinler hem de çocuklar için çeşit çeşit oyun vardı. Akşam karanlığı basıp dağ manzarası artık karanlıkta kalınca sobalı dağ evinin içinde sıcak sıcak oturup bol bol oyun oynadık tüm gece.

Trekking yapmaktan zevk alan bir kişiyseniz de bu dağ evinde yemek molası verip yukarılara doğru yürüyüşe devam edebilirsiniz. Çok güzel yürüyüş rotları var. İsterseniz 1 saat daha ya da 3 saat daha yürüyebilirsiniz, size kalmış. Biz yemek sonrası çocuklar parkta iyice oynadıktan sonra bir yarım saat daha yürüdük. Mayıs ortasına rağmen hala kar vardı ve kardan adam bile yaptık desem :)

Kaldığımız dağ evinin mutfağından, yemeklerinden ise uzun uzun bahsetsem yine de hakkını veremem bence. Hepsi doğal, hepsi köy ürünü. Yediklerimize ayrıca değineceğim. Ama şunu söylemem gerekir ki, yaptığımız kahvaltı bir dağ evi için oldukça yüksek standarttaydı.

Çocuklarla dengeli bir gün geçirmek için çok ideal bir yer burası. Hem doğa içindesiniz, hem oyun alanından uzak değilsiniz.

Peki ikna olduk, geliyoruz diyorsanız işte turu yapmanız için gerekli ayrıntılar:

Bu bölgeye araba ile gelmenizi tavsiye ederim. Yukarıda bahsettiğim gibi burası Almanya Romantik Yolu’nun en güneyinde yer alan Füssen şehrine ve neuswansteincastle çok yakın.

Arabanızı park edeceğiniz adres ise: Fallweg 75 Vils Avusturya

Arabayı part ettikten sonra yukarı doğru Vilseralm tabelasını takip edip orman yolunda yürümeye başlayacaksınız. İyi bir tempoyla 1 saat 1,5 saatte varabilirsiniz dağ evine. Ya da bizim gibi karıncalara bakmak, ceplere taş doldurmak, su birinkitileri üzerinde zıplayarak ilerleyecekseniz o zaman 2 saat sürer yürüyüş.

Vilser Alm dağ evine vardıktan sonra burada kalıp muhteşem dağ manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Yemek yiyip, kahve-bira keyfi yapabilirsiniz. Çocuklar bu sırada parkta oynayabilirler. Ya da kısa bir mola sonrası geri dönebilirsiniz. Ya da kısa bir mola sonrası yürüyüşe yukarı doğru devam edebilirsiniz.

DAĞ EVİNDE KONAKLAMA

Dağ evinde konaklamak da mümkün. 2 kişilik yataklı odaları çok fazla değil. Eğer isterseniz tabii ki hostes tipi odalarında yani başka kişilerle paylaşılan odalarında kalabilirsiniz. Özellikle çift kişilik odaları için önceden rezervasyon yaptırmak şart. Linkini verdiğim internet sayfasından dağ eviyle iletişime geçip rezervasyon yaptırabilirsiniz. Fiyatlar genel olarak şöyle:

2 kişilik oda kahvaltı dahil 33 Euro kişi başı, 5 yaşına kadar olan çocuklar için de gecelik 8 Euro.

http://www.vilseralm.at/uebernachtung.html

DAĞ EVİNDE YEME-İÇME

Kaldığımız dağ evinin mutfağından, yemeklerinden ise uzun uzun bahsetsem yine de hakkını veremem demiştim. Hepsi doğal, hepsi köy ürünü. Domuz ürünü tercih etmeyenler için biraz kısıtlı bir menüsü olsa da bize o menü bile yetti de arttı. Vejetarjan ürünlerinden ıspanaklı knödel (spinatknödel) harikaydı. Ayrıca Bavyera mutfağında önemli bir yere sahip olan Kaesespaetzle gerçekten çok lezzetliydi. Ertesi gün bu yemeğin yapılışını seyrettik. Her dağ evinde bu yemeği böyle doğal haliyle ev yapımı bulamazsınız. Çoğu yerde dondurulmuş olan gıda suda haşlanarak hazırlanıyor. Vilseralm’i ise özel kılan mutfağındaki her ürünün doğal, köy ürünü olması. Kahvaltısı ise oldukça zengindi, biz gayet memnun kaldık.

Hopfen am See

Ertesi gün kahvaltı sonrası geldiğimiz yoldan aşağı indik ve bu bölgeye çok yakın olan Hopfen Gölü’nü gezdik. Vilser Alm için arabayı park ettiğimiz yerden göle ulaşmamız 20 dakika kadar sürdü. Aşağıda arabayla izlenmesi gereken rotayı verdim.

Hopfen Gölü’nün önemli bir özelliği de gölün hemen kıyısında karavan kamp yerinin olması. Çocukla seyahat etmenin bir başka yolu da karavanla gezmek. Alınabilen yol her ne kadar sınırlı olsa da Avrupa’da karavan sahibi insanların sayısı azımsanamayacak seviyede. Çünkü böylece bir çok masraf kaleminde – otel/uçak/yeme-içme- tasarruf yapmak çok kolay. Hem de çocuklar çok özgür. 

Eğer zamanınız varsa Almanya Romantik Yolu’nu gezerken bu gölü de rotaya alabilirsiniz.

Yol üzerinde keşfettiğimiz diğer bir göl ise Forggensee. Instagramda paylaştığım videoyu aşağıda seyredebilirsiniz.

Vilseralm’de geçirdiğimiz hafta sonuna dair videoları instagram profilimde hikayelerde paylaşmıştım. Muhakkak göz atın derim.

https://www.instagram.com/stories/highlights/18073639468022229/

Avrupa’da doğa seyahati yapıp güzel göller keşfedip yeşile, maviye doymak isterseniz bloğumda Ülkeler ==> Alpler başlığı altından diğer önerilere ulaşabilirsiniz.

Off the Road on the Track keşfetmeye devam ediyor…
18-19.05.2019

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci