İstanbul’da çocukla güzel bir kaçamak: Kuzguncuk


15 May 2018
Paylaş

Sevgili arkadaşım ”Mehrin, nam-ı diğer Gez Tat Anlat” 6 yaşındaki oğlu Eren’le sizin için İstanbul’un güzel semtlerinden Kuzguncuk turu yaptı ve bu deneyimini kaleme aldı. Onunla güzel bir ortaklık içindeyiz artık: Çocukla Seyahat konusunda deneyimlerimizi daha çok kişiye ulaştırmak istiyoruz. Dedik ki uzakları anlatmaya başlamadan önce en yakınımızdan güzel İstanbul’umuzdan başlayalım ve size hafta sonu çocuğunuzla yapabileceğiniz güzel öneriler sunalım.

İlk önerimiz: Kuzguncuk. Şimdi söz Mehrin’de:

Kuzguncuk, Üsküdar’ın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Öyle ki sokaklarının yapısı, ahşap evlerinin inci gibi dizilişi Osmanlı zamanına dayanmaktadır. Üç dinin dini yapılarının bir arada yaşadığı güzel semtlerden biridir. Kuzguncuk, ana caddesi İcadiye Caddesi olan ve etrafına ağaç dalları gibi dağılmış olan sokakları ile şimdilerde özellikle çocuklu ailelerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yerdir. 

Kuzguncuk

Kuzguncuk’un adı; Rum kökenli bir isim olan Kosinitza’dan gelmektedir. Burası mahalle kültürünün yaşandığı, herkesin birbirini tanıdığı, bakkalın, manavın, kasabın, pastanenin, eczanenin, tuhafiyenin bulunduğu ve sokak hayvanlarının rahatlıkla etrafta dolaşabildiği bir yerdir.

Kuzguncuk

Burası Ekmek Teknesi ve Perihan Abla gibi bir çok diziye de ev sahipliği yapmıştır. Cumbalı renkli evleri, Nazım Hikmet’in şiirlerine konu olması ve Can Yücel’e de ev sahipliği yapması ile gönüllere taht kurmuş bir yerdir. Halen daha bir çok sanatçıyı misafir eder ve bir çok sanat galerisine de ev sahipliği yapmaktadır.   

Kuzguncuk

Burayı gezmeye bu caddenin başına gelerek ve sırtınızı boğaza vererek başlayabilirsiniz. Caddeye ilk girdiğinizde solunuzda Beth Yaakov Sinagogu’nu göreceksiniz. Sinagog’dan sonra 2-3 metre ilerlediğinizde de Ayios Yeorgios Rum Ortodoks Kilisesi’ne geleceksiniz. Buradan sonra da Ermeni Kilisesi ve Kuzguncuk Cami’ni görebilirsiniz. Geçmişi uzun yıllara dayanan bu semtte bu yapılar onlarca yıldır bir arada yaşamaktadır.

 

Cadde üzerinde biraz daha ilerlediğimizde karşımıza Nail Kitap Evi çıkmaktadır. Eski bir berber dükkanı olan kitapçı, Kuzguncuk ziyaretçilerinin en önemli uğrak noktalarından biridir. Özellikle üst katına çıktığınızda her yerin kitaplarla dolu olması ile kendinizi bir huzur denizinde bulabilirsiniz. Raflarında bir çok klasik edebiyat kitapları bulunmasının yanı sıra bir çok çocuk kitabı da bulunmaktadır. Bu kitapları alıp, orada okuyabileceğiniz gibi satın da alabilirsiniz. Burada özellikle 23 Nisan gibi özel günlerde çocuklar ile ilgili de etkinlikler yapılmaktadır.

Kuzguncuk

Kuzguncuk

Kuzguncuk

Kuzguncuk

Kitapçıdan sonra cadde üzerinde biraz daha ilerlediğinizde tazecik ürünler satan bir manav göreceksiniz. Özellikle yaz mevsiminin başını yaşadığımız şu günlerde can eriğin ve çileklerin tadı inanılmaz. Tabi çocukları da buradan ayırmak zor oluyor☺ Manavın hemen karşısında ise bizim en favori döner mekanlarımızdan biri olan Metet Döner yer almaktadır.

Kuzguncuk

Cadde üzerinde biraz daha ilerlediğinizde sağda Aya Panteleymon Ortodoks Kilisesi’ni ve solda da meşhur Kuzguncuk Bostanı’nı göreceksiniz.

Kuzguncuk

Kuzguncuk

Kuzguncuk Bostanı nam-ı diğer İlia’nın Bostanı; içerisinde çeşitli bitkilerin yetiştirildiği, çocukların oyun oynayabildiği ve şehrin ortasında doğa ile iç içe olunabilen nadir yerlerden biridir. Burada bazı yaz gecelerinde yazlık sinemalar kurulurken, bazı zamanlarda da çocuklar için özel etkinlikler ve kermesler düzenlenmektedir. Bostana geldiğinizde yeşil rengin yanı sıra etrafında bulunan rengarenk cumbalı evlere bakmaktan da kendiniz alıkoyamayacaksınız.     

Kuzguncuk

Simitçi Tahir Sokak, özellikle sokak başında bulunan rengarenk cumbalı evleri ile fotoğraf severlerin en uğrak sokağıdır. Bu sokak Bostan’a doğru bakmaktadır. Evlerin bitişik yapılmasının sebebinin rutubete karşı önlem olması ve depremden korunmak için olduğu söylenmektedir.

Kuzguncuk

Kuzguncuk

Kuzguncuk

Kuzguncuk’a gelmek için Üsküdar’a gelmeniz gerekmektedir. Burası Üsküdar ve 1. Köprü’nün arasında yer almaktadır. Cadde üzerinde ve ara sokaklarda bulunan her yemek yeri her kafe birbirinden lezzetli ve kalitelidir.

Özellikle çocuklu ailelere tavsiyem Kuzguncuk’a geldiklerinde Bostan’a ve Nail Kitap Evi’ne muhakkak uğramaları ve sokakların arasında korkusuzca kaybolmalarıdır. 

Kuzguncuk’dan sevgilerle…

Mehrin – Gez Tat Anlat

Yorumlar

yorum

Share

Mehrin Dalan Bildir