ZANZİBAR: Hint Okyanusu’ndaki bir Ada ve ona dair her şey…


25 Ağu 2016
Paylaş

Zanzibar’da 1 Hafta Deniz Tatili (Ocak / 2015)

Zanzibar’ı duyunca…

Palmiyelerle kaplı,
Bembeyaz kumsalları sonsuzluk hissi veren,
Gel-git olayları ile deniz sularının bir çekilip bir yükseldiği ve bu doğa olayı ile denizin içinde yürümenin mümkün olduğu,
Arap & Hint etkisi altında kalmış kültürü,
Tarih kokan, labirent sokaklı ve güzel kapılı Stonetown’u ile
Hint Okyanusu içinde yeralan şirin ve güzel bir ada gelmeli aklınıza…

Ülkemizde kara kış yaşanırken biz 2015 yılının başında 1 hafta süreyle güneşin tadını çıkarttık bu güzel adada. Eğer siz de Zanzibar’ı bir sonraki tatiliniz için düşünüyorsanız o zaman yazıma muhakkak bir göz atın. Zanzibar tatilinizde size faydalı olacak bilgiler bu yazıda.

Zanzibar

Zanzibar – Breezes Otelin kumsalı

Kısaca Zanzibar…

Zanzibar, Tanzanya’nın doğu kıyısına 36km uzaklıkta olan adalar topluluğundan en ünlü, en tanınmış olanı. 85km uzunluğunda ve 30km genişliğindeki bu küçük adada Afrika’da değilsiniz aslında, bambaşka bir yerde, bambaşka bir kültürün içindesiniz. Arap kültüründen oldukça etkilenmiş olması, halkının %90’nının Müslüman oluşu adayı bağlı olduğu Tanzanya’dan adeta kültür olarak ayırmış… Bunda, Arap sultanlarının, prenseslerinin adada uzun yıllar yaşamasının da büyük etkisi var.

İsminin Arapça kökenli olduğunu ve Arapça “Zinj” ve “Barr” kelimelerinden oluştuğunu biliyor muydunuz? Zinj siyah, Barr ise ülke, toprak anlamında. Yani “Siyahların Adası” Zanzibar…

"Siyahların Adası" Zanzibar...

Zanzibar, 1964 yılından beri Tanzanya içerisinde yarı otonom bir bölge. Zanzibar’daki Stonetown (Taş Şehri) 2000 yılından itibaren Unesco Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde ve görülmeye değer bir yer. Zanzibar hakkında başka ilginç bir bilgi ise ünlü Queen grubunun solisti Freddy Mercury Zanzibar doğumlu.

Zanzibar’da nerede konaklayabilirsiniz?

Zanzibar’da yapılabilecek aktiviteleri göz önünde bulundurduğumda size iki farklı öneride bulunabilirim:

1- Stonetown içinde bir otelde konaklama

Eğer Zanzibar’a sadece deniz tatili amaçlı gelmediyseniz, adanın tarihini, yaşamını keşfetmek istiyorsanız kesinlikle Stonetown içinde bir otel seçmelisiniz. Booking.com adresinden çok rahatlıkla otellere ulaşabilirsiniz.

Stonetown gezimiz sırasında benim gözüme çarpan birkaç otel oldu. Oda fiyatları hakkında bilgim yok. Ancak rehberimiz de bu otellerin oldukça güzel olduğunu söyledi.

Maru Maru Otel: Stonetown içinde yeralan bu otelin çok güzel bir teras restoranı var. Akşam güneşin batışını seyretmek için oldukça güzel bir yer. Stonetown’da geçirdiğimiz günün akşamında biz de gün batımında buradaydık. Çok güzel bir şehir manzarasına içkinizi yudumlarken gün batımı eşliğinde seyre dalabilirsiniz. Zanzibar’da kaldığımız süre boyunca en makul fiyatlara burada denk geldik. Gün batımı sırasında tüm kokteyller Happy Hour (19:00’a kadar) nedeniyle yarı fiyattı (5.000 Şiling civarı). Oda fiyatlarının da makul olacağını düşünüyorum. Buraya kesin bir göz atın. İşte Maru Maru otelin terasından Stonetown manzarası…

Zanzibar Stonetown

Zanzibar Stonetown

Zanzibar Coffee House: Terasından görülen manzaranın ününü duyup gittiğimiz en azından o manzaraya karşı bir kahve içeriz dediğimiz bu otelin ne yazık ki içini ve terasını göremedik. Sadece otel müşterilerinin terasa çıkma izni varmış. Biz de giriş katındaki cafesinde bir kahve içmekle yetindik. Booking.com adresinde iyi bir puan aldığına göre iyi bir otel olduğunu düşünüyorum. Teras katında manzaraya karşı yapılan kahvaltı deneyimi bambaşka diye okudum. Buraya da bakabilirsiniz.

Emerson Spice ise rehberimizin çok iyi dediği oteldi. Bu oteli booking.com adresinde bulamadım. Ancak Trip Advisor’da 1 numara olduğunu söyleyebilirim. Göz atmanızda fayda var.

Zanzibar’da Stonetown’da:

Akşam meydanda kurulan pazarda yemek yemeden sakın gelmeyin…

Zanzibar

Zanzibar

Akşam gün batımında denize atlayan Zanzibar gençlerini kaçırmayın…

Zanzibar

Gün batımını muhakkak bir teras barda karşılayın…

ZanzibarSokaklarını arşınlarken sokaktaki değişik tatları tatmayı ihmal etmeyin…

Zanzibar

ZanzibarYerel bir rehberle gezin…

ben ve sveglia rehberimiz

ben ve sveglia rehberimiz

Muhakkak balık haline gidin ve orada açık artırmayla balık satışına tanıklık edin…

Balık halinde balık satışı

Balık halinde balık satışı

Zanzibar’ın muhteşem tarihi kapılarını fotoğraflamayı unutmayın…

Zanzibar

2- Deniz tatili için adanın doğu kıyında bir otelde konaklama

Eğer Zanzibar’da 5-6 gün deniz kıyısında otelinizde dinlenip, deniz-havuz keyfi yapmak ya da su sporlarıyla ilgilenmek istiyorsanız o zaman kesinlikle adanın doğu kıyısında yeralan otellerden birini seçmelisiniz. Birkaç öneri:

Bahari View Lodge www.bahari-view-lodge.com (Maliyet olarak orta karar $-$$)
Blue Oyster Hotel www.zanzibar.de (Maliyet olarak orta karar $-$$)
Karafuu Hotel www.karafuuhotel.com (Maliyet olarak üst sınıf $$-$$$)
Ocean Paradise www.oceanparadisezanzibar.com (Maliyet olarak üst sınıf $$-$$$)
Breezes Otel www.breezes-zanzibar.com (Maliyet olarak Lüks $$$)

Breezes Otel

Breezes Otelin denize açılan bahçesi

Bizim Münih’te tur paketini satın aldığımız şirket müşterileri için Bahari View Lodge’u seçiyordu ve bizim ilk planımız da Bahari View’de kalmaktı. Ancak biz Zanzibar’da kalacağımız günleri uzatmak istediğimizde burada yer olmadığı için tur şirketi bize Breezes Oteli önerdi. 8 gece kaldığımız Breezes Otel tek kelimeyle harikaydı. Neden?

Otel çalışanları çok profesyonel, güler yüzlü ve çok ilgiliydi. Oteldeki yemekler birinci sınıftı. Her akşam acaba bu akşam yemekte ne var diye heyecanla bekledik. Sanki bir şef restoranında yemek yer gibi hissettik. Kaldığımız süre boyunca çok lezzetli balıklar yedik. Her gün akşam yemeği için ayrı bir konsept hazırlıyorlardı ve bu konsepte uygun canlı müzik ya da dans gösterileri oluyordu. Çok güzel planlanmış, geniş, temiz bir oteldi. Sakindi. Yüksek seste müzik ya da rahatsız edici hiçbir ses yoktu. Genelde İngiliz, Amerikalı ya da Hollandalı çocuklu ailelerin tatil yeri olarak seçtiği bu oteli büyük bir gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Otelin Spa merkezinden yararlanmasak da gördüğüm kadarıyla Spa & Yoga için de çok iyi bir adres.

Otelde geçirdiğimiz günlerden birkaç kare:

Otelin kumsaldaki restoranı

Otelin kumsaldaki restoranı

Zanzibar

Zanzibar’da gün doğumu. Ben gün doğumlarını hiç kaçırmam :)

Zanzibar

Zanzibar- Breezes Otelin bahçesinde palmiyelerden hindistan cevizi toplayan görevliler

Zanzibar

Zanzibar

Zanzibar

Zanzibar

Zanzibar

Zanzibar

Zanzibar'da ilk defa dalış eğitimi aldık

Zanzibar’da ilk defa dalış eğitimi aldık

Zanzibar’da yaşadığımız en ilginç olay okyanus sularının gün içinde metrelerce çekiliyor olmasıydı. Otelde her gün saat kaçla kaç arasında suların çekileceği bildiriliyordu. O saatler arasında okyanus içinde yürümek mümkündü. Biz yarım saat okyanus içinde tek yöne doğru ilerledik ve Hint Okyanusu sınırına yürüyerek ulaştık. İnanılmaz bir şeydi.

Okyanus içinden kıyıya bir bakış

Okyanus içinden kıyıya bir bakış

Okyanus içinde yürüyüş

Okyanus içinde yürüyüş

Okyanus içinde yürüyüş

Okyanus içinde yürüyüş

ve Hint Okyanusu kıyısındayız

ve Hint Okyanusu kıyısındayız

Zanzibar’a nasıl ulaşabilirsiniz?

Türkiye’den direk Zanzibar’a uçuş var mı bu konuda bir deneyimimiz yok. Ancak eğer siz de bizim gibi Zanzibar öncesi Tanzanya’da Kilimanjaro ve/veya Safari deneyimi yaşamayı planlıyorsanız önce bu aktiviteleri yapıp ardından Zanzibar’a Tanzanya’nın Kilimanjaro, Dar es Salaam veya Arusha şehrinden ulaşabilirsiniz.

Kilimanjaro Havalimanı’ndan Zanzibar Havalimanı’na uçuş süresi yaklaşık 1 saat, Dar es Salaam’dan uçuş süresi ise yaklaşık 20 dakika. Biz Precision Havayolu şirketi ile Kilimanjaro’dan uçtuk ve tek yön kişi başı yaklaşık 100-150€ ödedik. Bilet fiyatları eğer Kilimanjaro’dan uçacaksanız genelde bu civarda. Precision Havayolu dışında Air Tanzania’dan da bilet bakabilirsiniz. Ya da Dar es Salaam’dan Zanzibar’a gemiyle ulaşabilirsiniz ki bunun da yaklaşık kişi başı fiyatı 30-40USD. Ancak gemiyle yolculuk uzun sürdüğü için (yaklaşık 3 saat) uçak en mantıklısı.

Zanzibar’dan ayrılırken havalimanı vergisi ödemeniz gerekiyor. Eğer iç hat uçuşu ise 5 USD, dış hat uçuşu ise 30 USD.

Zanzibar Havalimanı’ndan şehre ulaşım nasıl?

Zanzibar’da havalimanı adanın batı kıyısında. “Stonetown” yani eski şehir de adanın batı kıyısında ve havalimanına yaklaşık 15-20 dakika uzaklıkta. Havalimanından taksi ile Stonetown’a ulaşmak çok zor değil. Havalimanında taksiler var ve fiyatları sabit gibi. Ancak yine de pazarlık yapılabildiğini okuduk. Havalimanı-şehir merkezi arası yaklaşık 10.000 Şiling.

Ancak eğer Zanzibar’da deniz tatili planlayanlardansanız ve kumsalda bir otelde kalacaksanız yolunuz uzun. Çünkü bu tarz otellerin hemen hemen hepsi adanın doğu kıyısında ya da kuzeyde. Havalimanından otele ulaşmak en az 1 saatinizi alacaktır. Kalacağınız otelin havalimanı transferi olup olmadığını önceden kontrol etmenizde fayda var. Bizim havalimanı-otel arası transferimiz satın aldığımız tur paketinin içindeydi.

Zanzibar’da kaldığımız süre zarfında Stonetown’u gidip görmek istediğimizde acı gerçekle yüz yüze geldik. Otelin verdiği fiyat 100.000 TSH (Şiling) bu yaklaşık 50€ demek. Sadece tek yön için! Elimiz mahkum, giderken bu parayı ödedik. Dönüşte ise bir taksiciyle pazarlık yaptık ve Stonetown’dan otele ulaşım için 55.000 Şiling ödedik. Bu makul bir fiyat mı açıkcası çok emin olamıyor insan. Çünkü 1- Karşılaştırma yapabileceğimiz tek bilgi otelin verdiği fiyattı. 2-Burada herşey pazarlıkla yürüyor. İnsan hiçbir zaman aldığı hizmetin gerçek karşılığı ne bilemiyor.

Zanzibar’daki bir diğer ulaşım aracı ise Dala Dala. Otelde, şehre nasıl ulaşabiliriz diye kısa bir kamuoyu yoklaması yaparken dalgıç olarak çalışan genç bir kadın otelin önündeki caddeye çıkın ve bir Dala Dala’ya binin dedi. Şehre ulaşmanın en ucuz yolu buydu. Güvenli mi diye sorduğumuzda yani değil ama macera olur dedi. Okuduklarımdan ve şehirde gözlemlediğim kadarıyla çok güvenli bir taşıma şekli değil ama ucuz (Kişi başı 2.000 Şiling). Aklınızda bulunsun.

Off the Road on the Track 2014 yılının Aralık Ayı’nda Tanzanya’yı keşfe çıktı… Bizi takipte kalın…

Off the Road on the Track Zanzibar'daydı... Oak 2015

Off the Road on the Track Zanzibar’daydı… Oak 2015

 

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci