Ürdün’de 5. Durak: WADİ RUM’da Çöl Macerası


30 May 2015
Paylaş

Ürdün’ü tatil için seçenlerin gerçek bir çöl deneyimi yaşamadan gideceklerini düşünmüyorum. Bu deneyimin yaşanacağı yer ise Wadi Rum. Wadi Rum’da yaşacaklarınız, Ürdün maceranızı unutulmazlar arasına sokacak, bana güvenin.

Wadi Rum, Arabistanlı Lawrence’ın çölü olarak ün salmış. Lawrence, burada uzun yıllar yaşamış ve Osmanlı zamanında Arap isyanının çıkmasını desteklemiş bir İngiliz gizli ajanı. Bu isyan sırasında Lawrence’ın kullandığı karargah da Wadi Rum’da.

Sonsuzluk hissi veren Wadi Rum’da kayaların, dağların öbek öbek yer alması, bu kayaların rüzgarın ve sıcaklık değişimlerinin etkisiyle çok farklı şekillere bürünmüş olması ve sarıdan, kırmızıya çölün farklı renklerde oluşu ortaya tam bir görsel şölen çıkartıyor.

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün

WADİ RUM’da neleri kaçırmamalısınız? 

1- Bedevi Çadırında Gecelemek

Bence, Wadi Rum’u bu kadar özel kılan çölde gerçek bir Bedevi Kampı’nda kalmak, çöl hayatını bir günlüğüne de olsa yaşamak. Sizi Bedevi Kampı’nda neler bekliyor dersiniz?

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün – Kaldığımız Bedevi Çadırı

Gündüz, çöl sıcağından kaçıp, açık Bedevi çadırında serinlemek…

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün

Akşamsa çöl serinliğinde yakılan ateşle ısınmak…
Çöl sessizliğinin tadını çıkartmak…

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün

Her daim ikram edilen Bedevi çayı…
Gün batımını, gün doğumunu çölde yaşamak…
Kumda pişirilen lezzetli Bedevi yemekleri…

Size bizim bir gece misafir olduğumuz Obeid’s Bedevi Kampı’nı tavsiye ederim. Yukarıda saydığım deneyimlerin hepsini en iyi şekilde bu kampta yaşayabilirsiniz. Çalışanların hepsi güleryüzlü ve kamp ortak alanları ve odalar oldukça temiz.

Bedevi Çadırında Konaklama Maliyeti: Obeid’s Bedevi Kampı’nda bir gece konaklama için kahvaltı dahil kişi başı 25 Dinar ödedik. Bu kampı Petra’da kaldığımız Bedevi Kampı’nın tavsiyesi üzerine aynı günün sabahı ayarladık. Öncesinde yaptığımız araştırmalar sırasında bir gece Bedevi Kampı’nda konaklamanın az çok 25-30 Dinar olduğunu keşfetmiştik. Bu fiyatın daha üstünü bence ödemeyin. Seyahatinizin Wadi Rum kısmını ayarlamada ise acele etmenize gerek yok. Wadi Rum’un giriş kapısına ulaştığınızda tüm seçeneklere bakıp orada direk fiyat pazarlığı yapabilirsiniz. Anlaştığınız kamp çalışanı sizi Wadi Rum’un giriş kapısından alıp kamp yerine götürecektir.

Konaklama fiyatına kahvaltı ve akşam yemeği dahil. Öğle yemeği ise dahil değil. Biz, öğle yemeği için ek olarak kişi başı 7 Dinar ödedik.

Bence, kampın temizliğinin yanı sıra sabah kahvaltısının ve akşam yemeğinin gerçek Bedevi kültürünü yansıtması önemli. Sabah kahvaltısında humus, yoğurt, zahter olması ya da akşam yemeğinin kumda pişirilmesi gibi ayrıntıları fiyat pazarlığı sırasında sormalısınız.

Ayrıca, Wadi Rum’a girişte giriş ücreti olarak kişi başı 5 Dinar ödemeniz gerekiyor, bu da aklınızda bulunsun.

2- Jeep ile Çöl Safarisi 

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün – Çölde Jeep Safari

Wadi Rum’u keşfetmenin en güzel yolu Jeep’le çöl safarisi yapmak. Jeep turları 2 – 3 – ve 4 saat olmak üzere standartlaştırılmış.

2 saat Jeep turu 40 Dinar (Araç başı)
3 saat Jeep turu 60 Dinar (Araç başı)
4 saat Jeep turu 72 Dinar (Araç başı)

Burada turları belirleyen şey görülen yerler. Örneğin, 2 saatlik tur içinde Bilgeliğin 7 Kulesi’ni, geçmişi M.Ö yıllara dayanan yazıları, kaya üzerindeki işaretleri, Arabistanlı Lawrence’ın yüzü ve onun yaşadığı evi göreceksiniz.

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün – Bilgeliğin 7 Kulesi önünde bizim çılgın Bedevi rehber

Bence 2 saatlik turda tam olarak çölü keşfetmek mümkün değil. Doğanın oluşturduğu kayadan köprüler ya da vadiler 4 saatlik turun kapsamında ki benim favorim doğal köprü.

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün – Doğal Köprü üzerinde biz

Ancak jeep üzerinde çölde 4 saat yol almak da oldukça yorucu. Biz sıkı bir pazarlıkla 4 saatlik turu kapsayan hemen hemen herşeyi 2 saat 15 dakika içinde gezdik ve 3 saatlik tur parası ödedik. Benim tavsiyem, jeep turu sırasındaki görülecek yerleri önceden inceleyip görmek istediklerinizi bir şekilde kapsayacak bir tur pazarlığı yapın. Ürdün’de altın kural: Pazarlık edin ve her zaman birkaç yerden fiyat alarak fiyat karşılaştırması yapın.

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün

Jeep turunu organize ettikten sonra geriye çölün keyfini çıkartmak kalıyor.

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün – Çölde Jeep Safari

3- Gün Batımında Develerle Çölde Gezinmek

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün

Çölde develerle gezinmek apayrı bir deneyim. Bunun için de farklı alternatifler mümkün. Örneğin 3 gün boyunca deve üzerinde yol alabileceğiniz gibi 2 saatlik bir tura da katılabilirsiniz.

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün – Çölde deve ile gezinti

Biz yine biraz araştırma sonrası akşam güneş batarken deve ile yapılacak bir gezintinin keyifli olacağına karar verdik. Bu tur, bizim kamptan güneşin batışını seyredeceğimiz tepeye gidiş ve oradan dönüş olmak üzere toplam 1 saat sürüyor. 1 saatin tamanında deve üzerinde değilsiniz ki bence bacak kasları için iyi bir durum bu. Gün batımını seyredeceğiniz bir tepeye deve üzerinde gidip, gün batımını tepeden seyredip yine deve üzerinde kampa geri dönüyorsunuz. Gün batımında 1 saat deve ile gezmek için biz kişi başı 15 Dinar ödedik.

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün – Çölde Gün Batımı

Wadi Rum

Wadi Rum – Çölde gün batımı

Wadi Rum’a Ulaşım

Eğer Wadi Rum’a Petra’dan gelecekseniz: 

Petra’dan Wadi Rum’a giden tek bir otobüs var o da sabah 6:30’da. Wadi Rum’a ulaşmanın en az maliyetli yolu bu olmakla beraber sabahın çok erken saatinde bu otobüsü yakalamak bizim için mümkün olmadığından biz ikinci seçenek olan takside karar kıldık.

Petra – Wadi Rum arası taksiyle yaklaşık 60km ve aşağı yukarı 35 Dinar tutuyor.

Eğer bizim gibi Little Petra’da gecelemeyi tercih ederseniz Little Petra – Wadi Rum arası yaklaşık 40 Dinar. (Birkaç yerden aldığımız fiyatlar hep bu seviyedeydi)

Eğer Wadi Rum’a Akabe’den gelecekseniz:

Akabe’den Wadi Rum’a giden otobüsler var. Eğer taksi ile gidecekseniz aşağı yukarı 30 Dinar tutacağını düşünüyorum.

Wadi Rum’da Kıyafet Seçimi

Wadi Rum’un gerçek bir çöl olduğunu unutmamak gerek. Gündüzleri oldukça sıcak geceleri ve sabah erken saatte ise oldukça serin. Mart – Nisan – Mayıs zamanı Wadi Rum için oldukça ideal. Akşamları soğuk olmakla beraber gündüzleri katlanılabilir bir sıcaklık var. Gündüz sizi güneşten koruyacak ince kıyafetlere, şapkaya, güneş kremine ihtiyaç duyacaksınız. Bunun yanı sıra yanınıza sizi sıcak tutacak polar, pantolan almayı da ihmal etmeyin derim.

Son Söz…

En başta dediğim gibi, Wadi Rum’da yaşacaklarınız, Ürdün maceranızı unutulmazlar arasına sokacak, bana güvenin.

Off the Road on the Track Wadi Rum’daydı…

Wadi Rum / Ürdün

Wadi Rum / Ürdün

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci