Ürdün’de 4. Durak: PETRA


30 May 2015
Paylaş

Bir arkadaş sohbetiyle başladı herşey. İlk defa o zaman duydum Petra’yı. Eve gelir gelmez fotoğraflarına baktım internetten. Çarpıldım dersem abartmış olmam. O günden sonra Petra ve dolayısıyla Ürdün gezilecekler listesinin bir numarasına oturdu. Ürdün’ün güzellikleri Petra ile sınırlı değil. Ancak Petra’nın güzelliği insanı bir ülkeye çekecek boyutta. 

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün – Hazine

Petra’yı özel kılan nedir diye sorarsanız?

Uzun, dar bir geçitten ilerlerken karşınıza çıkan gizli bir şehir Petra. Nebatilere (M.Ö 400 ile MS 106) başkentlik etmiş bu şehir insan eliyle kayaların (kireç taşları) oyulmasıyla inşa edilmiş. Ardından Romalılar tarafından feth edilmiş.

Kaya mezarları, Hazine, rölyefler, Roma döneminden kalan amfi tiyatro, sütunlu yol… Hepsi muhteşem. Ama en etkileyici olanı Petra denilince akla ilk gelen Hazine’nin yaklaşık 1 km’lik dar geçitten sonra aniden insanın karşısında belirmesi. Bu görüntü insanı adeta büyülüyor.

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün – Hazine

Aslında, Hazine kadar, Hazine’ye götüren geçit de başlı başına etkileyici.
Kayaların güneşin etkisiyle aldığı renkler, zaman zaman çok daralması, zaman zaman genişlemesi.
O dar geçitte yürümek çok güzel bir deneyim…

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün – Dar Geçit

PETRA gezinizde dikkat etmeniz gerekenler

Petra’nın güzelliği artık dillere destan olmuş durumda. Yani Petra’yı görmek için Dünya’nın bir ucundan kalkmış gelmiş turist sayısı oldukça fazla. Petra’nın çok büyük bir şehir olduğunu da düşünürsek, bir de Ürdün’ün sıcaklarını hatırlatmam gerekirse ortaya bir bermuda şeytan üçgeni çıkıyor diyebilirim.
Gelin ben size 2 gece – 1 gün geçirdiğimiz Petra için ”Altın Kuralları” sıralayayım:

1. Altın Kural: Petra’da güne çok erken başlamalısınız ki kafile halinde gelen turist ekiplerine yakalanmayın.

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün

2. Altın Kural: Petra için 2 tam gün ayırmanızda fayda olabilir. Çünkü burası oldukça büyük bir tarihi şehir. Biz şehrin büyük bir kısmını bir tam günde gezdik. Ancak günün sonunda artık bitmiş durumdaydık.

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün – Petra şehrine tepeden bir bakış

3. Altın Kural: Giriş kapısında biletinizi aldıktan sonra isterseniz atlara ya da atların çektiği faytonlara binebilirsiniz. Giriş biletinin içinde at binme ücreti yer alıyor. Ancak tabii ki ata bindiğinizde onun sahibine bir miktar bahşiş vermeniz gerekecek.

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün – Dar geçitte turist taşıyan bir fayton

4. Altın Kural: Uzun bir dar geçit yürüyüşü sonrası Hazine’ye yani Petra şehrine ulaşmış olacaksınız. Bu geçitte yürürken oranın tadını çıkarın; kayalar üzerine oyulu deve resimlerini keşfedin; güneş ışığının adeta oyun oynar gibi kayaları renkten renge sokuşuna şahit olun…

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün – Resmin sağ tarafında kayaya oyulmuş insan ve deve figürüne dikkat…

5. Altın Kural: Hazine’den sonra şehri gezmek için farklı yollar mevcut. Giriş kapısında alacağınız haritada bu yürüyüş yolları çok güzel işaretlenmiş. Bu yolları deve üzerinde ya da eşek üzerinde almak da mümkün. Tercih meselesi, biz ayaklara kuvvet dedik ve tüm gün yürüdük.

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün – Roma döneminden kalma sütunlu yol

6. Altın Kural: Kaya mezarlarını görmeden geçmeyin derim.

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün

7. Altın Kural: Hazine kadar etkileyici başka bir yapı da şehrin diğer ucuna, tepeye kurulu Manastır. Bence Manastır muhakkak görülmeli. Buraya çıkış oldukça zahmetli ve yorucu. Ancak inanın oraya giderken size eşlik edecek manzara ve oraya çıktığınızda bulacağınız yapı tek kelimeyle muhteşem. Yani değer.

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün – Tepeye kurulu Manastır

8. Altın Kural: Petra içinde yeme-içme yerleri mevcut. Ancak tabii ki fiyatlar oldukça yüksek. Yanınızda birşeyler getirmenizi tavsiye ederim.

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün

9. Altın Kural: Sabah eğer turist kalabalığından kurtulamadıysanız akşam 6-7 gibi Hazine’ye tekrar gidin. Yaşlı turist kafileleri artık Petra’yı terk etmiş oluyor. Hazine’nin karşısına oturun ve onu seyre dalın. Bense oradaki birkaç turistten biri olmanın keyfini sürdüm ve bol bol insansız Petra fotoğrafı çektim.

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün

10. Altın Kural: Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe akşamları Petra by Night düzenleniyor. Bu etkinlik için Hazine’ye kadar olan tüm geçit ve Hazine’nin önü mumlarla süsleniyor. Petra by Night’ta mum ışığında yürüyerek Hazine’ye ulaşıyorsunuz. Ardından Hazine’nin önünde yere serilmiş kilimlere oturuyorsunuz ve ikram edilen şekerli çayı içiyorsunuz. Etkinliğin başlaması için tüm turist kalabalığının yerini alması gerekiyor. Etkinlik kısa bir konuşma ve bir müzik dinletisinden oluşuyor. Beklentiniz büyük olmasın. Bence mum ışığında yürümek ve mum ışığında Hazine’yi seyretmek burada önemli ve değerli olan.

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün – Petra by Night

Petra’ya Giriş ve Petra by Night Maliyeti

Petra’nın oldukça pahalı bir turist aktivitesi olduğunu belirtmem gerekiyor.
Petra’ya giriş ücreti tek kişi için 50 Dinar.
Petra by Night ise kişi başı 17 Dinar.

Petra’da Yeme-İçme

Petra’da yeme içme olanakları olduğunu yukarıda belirtmiştim. Ancak fiyatları çok da uygun sayılmaz. Petra, zaten oldukça turistik bir yer. Ancak insanın öğle yemeği yemeden geziye devam etmesi de oldukça zor. Petra’nın içinde, tarihi yapıların arasında Mövenpick otele ait bir restoran var ve açık büfe öğle yemeği sunuyor. İki kişi toplam 42 Dinar ödeyerek muhteşem bir öğle yemeği ziyafeti çektiğimizi söylemeliyim. Manastır çıkışı öncesi enerji depolamak kesinlikle gerekli.

Petra’da Konaklama

Petra tarihi şehrin hemen yakınında birçok konaklama imkanı mümkün. Ancak biz konaklama için Little Petra’yı seçtik. (Little Petra – Petra arası arabayla 15 dakika civarı). Bunun en önemli sebebi kaldığımız Bedevi Kampı’nın oldukça iyi yorumlar almasıydı. İsmi Seven Wonders Bedevi Kampı. (Gecelik 40 Dinar kahvaltı dahil, akşam yemeği ekstra 10 Dinar karşılığında).

Little Petra / Ürdün

Little Petra / Ürdün – Seven Wonders Bedevi Kampı

Dana’da kaldığımız Bedevi Kampı’ndan komfor açısından oldukça farklı olan bu Bedevi Kampı’nda elektrik ve sıcak su mevcut. Banyolar ortak ama oldukça temizdi. Akşam yemeği oldukça lezzetliydi. Bu Bedevi Kampı’nda yaptığımız kahvaltı 10 gün boyunca Ürdün’de yaptığımız kahvaltılar içinde en iyisiydi. Humus, Lübnan yoğurdu, Zahter, zeytinyağ, taze domates-salatalık hala tadı damağımda. Artık sabah kahvaltısında zahter yeme alışkanlığımız var ise bunun sebebi Seven Wonders Bedevi Kampı’dır.

Little Petra / Ürdün

Little Petra / Ürdün – Seven Wonders Bedevi Kampı’ndaki kahvaltımız

Akşam odun ateşinin etrafında toplanıp çay içip sohbet etmek de çok keyifliydi. Bir de bu kampı o kadar güzel ışıklandırmışlar ki. Kısacası şiddetle tavsiye ederim.

Little Petra / Ürdün

Little Petra / Ürdün – Seven Wonders Bedevi Kampı gece ışıklandırmasıyla

Bu kampın tek dezavantajı Petra’yı gezdikten sonra Petra by Night için bekleme süresini cafe-restoran tarzı yerlerde geçirmiş olmamız. Otelimiz Petra’ya yakın olmuş olsaydı akşam otelimize gidip dinlenebilir, Petra by Night öncesi enerji toplamış olurduk.(Little Petra – Petra arası ulaşımımızı kamp sağladı. Bunun için de tek yöne 5 Dinar ödedik).

Petra’ya ulaşım:

Biz Petra’ya Dana’dan geldik ve bunun için yaklaşık 25 Dinar ödedik. Petra sonrası Wadi Rum’a geçtik. Petra – Wadi Rum arası taksi içinse 40 Dinar ödedik.

Son Söz… 

Petra’ydı bizi Münih’ten Ürdün’e sürükleyen ve herşeye değdi…

Off the Road on the Track Antik Kent Petra’daydı…

01.-02.04.2015

Petra / Ürdün

Petra / Ürdün

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci