Küba 2. & 3. Durak: Trinidad & Camagüey


14 Şub 2016
Paylaş

Küba’da başkent Havana sonrası 2. durağımız Trinidad’dı.

Küba rotamız için tıklayın: 

Trinidad, kalabalık ve hareketli başkent Havana sonrası bize bambaşka bir huzur getirdi diyebilirim. Burası küçük bir sahil kasabası gibi. Eski Şehir bölgesi oldukça küçük ama oldukça şirin. Trinidad’da ilk gözümüze çarpan şehirdeki turistlerin çokluğu oldu. Hemen hemen her turistin geldiği hatta 4-5 gün kaldığı ve burada deniz tatili yaptığı bir yer Trinidad. Her ne kadar ilk anda turist kalabalığı hoşumuza gitmemiş olsa da Trinidad’da yeme – içme konusunda hiç sıkıntı yaşamadığımızdan, tam tersine çok hoş lezzetler tattığımız, çok güzel anlar yaşadığımızdan bizim için şimdi yeri apayrı.

Trinidad

Trinidad

Tek katlı kolonyal evler, evlerin teraslarında yaptığımız kahvaltı – akşam yemeği keyfi ya da teras barlarda gün batımında içtiğimiz kokteyller bir de güzel plaj Playa Ancon’da tattığımız yarım günlük Karayip kumsalları keyfi gezimizin Trinidad kısmına damgasını vurdu.

Trinidad'da gün batımı keyfi

Trinidad’da gün batımı keyfi

Trinidad’a Ulaşım:

Trinidad’a Havana üzerinden 4 saatlik bir araba yolculuğu sonrası ulaştık. Viazul otobüs şirketinden bilet bulmaya çalışırken Taksi Kollektivo ayarladık. 4 kişi bir arabaya doluştuk. Kişi başı 35 CUC ödedik. Bence hakkı 30 CUC’tu. Ama yapacak bir şey yok. Havana’daki Viazul otobüs şirketi şehrin epey dışında. Oraya gitmeyi gözümüz almadığı için şehir içinden bir taksi kollektivo ayarladık.

Trinidad’da kaç gün kalmalısınız?

Trinidad için biz tam 2 gün ayırdık. Şehre ilk akşam 6:30 sularında varmıştık. O yüzden 3 gece geçirme fırsatımız oldu. Şehrin kendisi için bu süre yeterli. Ancak Trinidad şehrinden günü birlik şeker tarlalarına (Valle de los Ingenios) gezi yapmak isterseniz ya da şehre yakın El Salton de Caburni Şelalesi’ni görmek isterseniz birkaç gün daha ayırmanız gerekli. Ya da atlar üzerinde Parque el Cubano ve Javira Şelalesi’ni gezebilirsiniz. Bunların hepsi hemen hemen tam günlük turlar ve Trinidad şehir merkezinden ayarlayabilirsiniz. El Salton de Caburni Şelalesine ulaşmak için doğa içinde tepeye doğru sıkı bir yürüyüş yapmak gerekiyor. Yanınızda yürüyüş ayakkabısı olmasını tavsiye ederim. Şelalelerde yüzme imkanı da varmış. Biz epey araştırdık. Ancak, bizim Küba tatilimizin hedefi daha çok şehir ve kültür olduğu için bu turları yapmadık. Size kalmış.

Bir de Trinidad şehri Küba’da denizin tadını çıkartmak isteyenlere güzel imkanlar sunuyor. Şehirden arabayla 10 dakika uzaklıktaki Playa Ancon (Ancon Plajı) gerçekten çok güzel. Yarım gün geçirdiğimiz Playa Ancon’dan çok keyif aldık. Sahilde içtiğimiz Pino Colada içtiğimiz en iyi kokteyl olmasa da deniz, kum, güneş, rum… Daha ne olsun… (Playa Ancon’a giden taksilerle pazarlık yapmayın unutmayın. 8 CUC istiyorlar. Biz 5 CUC verdik. Dönüşte de 2 turist daha bulduk. Taksiyi paylaştık. Kişi başı 2 CUC ödedik).

Playa Ancon

Playa Ancon

Size ayrıca Playa La Boca‘yı önerebilirim. Trinidad şehir merkezinden çok uzak olmayan bu koyun oldukça sessiz ve güzel olduğunu duydum. Övenler çoktu. Birkaç gün deniz tatili için güzel olabilir.

Trinidad şehir merkezinde neler yapabilirsiniz?

Trinidad’ın eski şehir bölgesi başta da bahsettiğim gibi oldukça küçük. Yani şehri yarım günde keşfetmeniz mümkün. Şehrin kalbi Plaza Mayor.

Merdivenlere oturup orada müziğin keyfini çıkartmazsanız olmaz. Merdivenlerin hemen yukarısında Casa de la Musica var. Kendinize güveniyorsanız akşam oraya gidip Salsa marifetlerinizi gösterebilirsiniz. (Bizim gittiğimiz akşam giriş ücretsizdi. Bazı akşamlar girişte giriş ücreti sorabiliyorlar. Ama ücreti çok değil. 2 CUC kadar)

Plaza Mayor Trinidad

Plaza Mayor Trinidad

Trinidad tarihte önemli bir yer tutuyor. Avrupalılar, gemiler dolusu köleleri Afrika’dan getirtip buradaki şeker tarlalarında çalıştırmış. Bu nedenle şehirde şu anda müze olmuş zamanın zenginlerinin evlerini gezmek mümkün. Kolonyal dönemden kalan zenginliği görmek adına bence bir tanesini muhakkak gezin derim. Bizim seçtiğimiz yer dönemin şeker zengini Baron Vantero’ya ait evdi (Museo Historico Municipal). Bu evin çatısından Trinidad şehir ve dağ manzarası görmeye değer. (Giriş kişi başı 2 CUC). İşte o çatıdan çekilmiş 2 fotoğraf…

Trinidad

Trinidad

Trinidad’da yapacağınız en güzel aktivite sokaklarda kaybolmak ve bol bol fotoğraf çekmek. İşte benim kameramdan güzel Trinidad:

 

Trinidad’da Yeme-İçme:

Trinidad’ın bizim için bu kadar güzel bir şehir olmasının nedeni güzel yemeklere, güzel kokteyllere çok zor olmadan ulaşabilmemizdi. Havana’da yeme içme çok kolay değil. Ama Trinidad’da çok şanslıydık. Bizim seçtiklerimiz size ilham olabilir:

El Criollo Restoran: Plaza Mayor’un hemen arka tarafında bu güzel restoranın terası çok hoş. İlk akşam yemeğimizi burada yedik ve yediğimiz en iyi balık, karidesdi. (Balık ve karides menüsü ve içecek için toplam 23 CUC ödedik). Canlı müzik eşliğinde terasta, açık havada yemek yemek Trinidad’a has bir şey.

Bu restoranın terasından gün batımını seyretmek ise ayrı bir güzel. Güneş 6’da batmış oluyor. Saat 5’ten önce gidip güzel bir yer kapmanızı tavsiye ederim. Burada Rum, limon ve baldan yapılan  CANCHANCHARA‘yı deneyin derim. Buraya özel bir kokteyl. Sanırım El Criolla’nun terasında canlı müzik eşliğinde kokteyl içerek güneşi batırmamız Küba gezimizin en keyifli anlarından biriydi. Belki de en keyiflisi…

El Criollo Restoran

El Criollo Restoran

El Criollo Restoran

El Criollo Restoran –  CANCHANCHARA, Fatih ve Küba purosu

Trinidad’da çok hoş restoranlar olduğunu belirtmem gerek. Antika eşyalar arasında, kolonyal evlerde muhteşem akşam yemeği ambiyansı yaşamak mümkün. Bazı restoranların önünde kuyruklar vardı. Burada fiyatlar tabii ki yüksek. Yemek kalitesini denemediğimiz için değerlendiremeyeceğim. Biz biraz daha ekonomik geziyoruz da :)

Plaza Mayor’a çıkan sokağın hemen başındaki Rincon de la Salsa barında içtiğim Pino Colada Küba’da içtiğimin en iyisiydi. (Pino Colada ve bir bira 5 CUC). Burada saat 10:00’dan sonra canlı müzik var. Grup gayet iyiydi. Burayı da kesinlikle tavsiye ederim.

Gün içinde karın doyurmak içinse benim tavsiyem 1 CUC’luk pizzalar. Trinidad’da arka sokaklarda yediğimiz pizza Küba şartlarındaki en iyisiydi.

Ben ve Küba Pizzası

Ben ve Küba Pizzası :)

Biz iki akşam kaldığımız CASA’larda yedik. Kesinlikle akşam yemeklerinizi CASA’larda yemenizi tavsiye ederim. Hem daha hesaplı hem de oldukça lezzetli. Trinidad’daki CASA’lar önden çorba da verdi. Ana yemeği, pilavı, meyvesi, tatlısı, kahvesiyle tam bir ziyafetti.  CASA Roger y oda’da yediğimiz balık menüsü için 8 CUC ödedik. CASA Brasil’de de akşam yemeğinde karides tercih ettik. Kişi başı 8 CUC’tu. Teras keyfi de içinde :)

Trinidad Küba’da dondurmaya kavuştuğumuz yerdi. Havana’da dondurma diye 3 gün sayıkladık ama sokakta satılanları yemeğe cesaret edemedik. Dondurma tehlikeli, günler kısıtlı. Eğer mideyi bozarsak tüm program aksayacak diye korkumuzdan Havana’da dondurma yiyememiştik. Ama Trinidad’da pastane tarzı yerlerde yediğimiz dondurma sağlık açısından bir problem yaşatmadı. Deneyebilirsiniz.

Trinidad’da Konaklama:

Trinidad’a CASA ayarlamadan gittik. Bizim gittiğimiz sezon çok kalabalık olduğu için Trinidad’da oda bulmak biraz zor oldu. 3 gece için 3 ayrı CASA’da kaldık. Fena da olmadı böylece size 3 ayrı tavsiyede bulunabilirim:

1- CASA BRASIL (Sr. Luis E. Izquierdo Leon)

Adres: Calle Piro Guinart (Boca) No 106 (Frank Pais (Carmen) ile Clemente Pereira caddelerinin kesişimi).
Tel: 041 993430
e-mail: luis.izquierdo@nauta.cu (Maillerini düzenli okuyabiliyor mu fikrim yok. Çünkü Küba’da internete ulaşım zor.)

Trinidad şehir merkezine yakın, Viazul otobüs garına sadece 5 dakika yürüme mesafesinde çok hoş bir CASA. Terası harikaydı, sahibi Luis çok kibardı. Ancak kendisi İngilizce çok konuşamıyor. Ama anlaşmak bir şekilde mümkün, dil çok sorun olmadı. Burası bizim favori yerimizdi.

Oda için gecelik 25 CUC ödedik. Kahvaltı içinse kişi başı 4 CUC ödedik)

Casa Brasil - Odamız

Casa Brasil – Odamız

Casa Brasil - Terası

Casa Brasil – Terası

2- CASA Roger y Oda: 

Adres: Calle Manuel Puerto No 16-A (Altos) (e/Anastacio Cardenas y Pedro Zerquera).
Tel: 0053 41 996662
e-mail: bravo.roger@nauta.cu

Bu CASA şehir merkezinden biraz uzak. Ama burada yaptığımız teras keyfi çok güzeldi. Bir de akşam yemeği çok iyiydi.

Oda için gecelik 30 CUC ödedik. Kahvaltı içinse kişi başı 5 CUC ödedik.

CASA Roger y Oda - Terasta Kahvaltı Keyfi

CASA Roger y Oda – Terasta Kahvaltı Keyfi

3- CASA DULCE

Adres: Calle Colon No 123 (e/Frank Pais (carmen) y Pedro Zerquera).
Tel: 0053 41 992417
e-mail: dulce2014@nauta.cu

Bu CASA Trinidad’ın şehir merkezine 8-10 dakika yürüme mesafesinde. İlk gece CASA bulmamız için bize çok yardımcı oldular. CASA Roger y Oda’yı bu CASA buldu bizim için.

Oda için gecelik 30 CUC ödedik. Kahvaltı içinse kişi başı 5 CUC ödedik. Kahvaltısı çok iyi değildi. İçerik açısından zayıftı.

CASA DULCE - Kahvaltı

CASA DULCE – Kahvaltı

CAMAGÜEY:

Trinidad’dan sabah 8:00 otobüsüyle Camagüey’e doğru yola koyulduk ve öğle saatlerinde oraya ulaştık (Viazul otobüs bileti kişi başı 15 CUC. Trinidad’daki otobüs garından bileti almak mümkün.). Hedefimiz adanın doğusundaki Küba devrimi için önemli bir yer tutan Santiago de Cuba’ydı. Trinidad’dan Santiago de Cuba’ya direk geçmek istemedik. Çünkü mesafe oldukça uzun. Yolun ortasındaki Camagüey’i dinlenme yeri olarak seçtik ve bu güzel, şirin şehirde bir gece kaldık.

Trinidad - Camagüey otobüs yolculuğu

Trinidad – Camagüey otobüs yolculuğu – 2. Kaptanın hali

Camagüey, küçük şirin bir Küba şehri. Burası kölelik döneminde Afrika’dan getirtilmiş insanların yaşadığı yer. Onlar burada gerçek Kübalılara göre sayıca daha baskın sanki. Yani Havana ve Trinidad sonrası bizim algımız o yönde. Zaten Küba’nın batısıyla doğusu arasındaki en büyük fark bu. Doğu tarafı daha çok kölelik döneminde Küba’ya gelmiş Afrikalıların yaşadığı bölge. Bunu da Camagüey’de hissedebilirsiniz.

Camagüey şehir sokaklarını keşfetmek için 2-3 saat yeterli.

Akşam Parque Agramonte’ye kesinlikle gitmelisiniz. Sanki bütün şehir orada toplanmak için sözleşmiş gibiydi. Renkli, cıvıl cıvıl, hareketli.

Camagüey - Meydan

Camagüey – Meydan

Şehrin en iyi mojitosunu içmek için Bar El Cambio’yu öneririm. Direk o hareketli meydanda. İçkinizi alıp dışarıda meydandaki kalabalığa karşı keyif yapabilirsiniz. Biz meydanda patlamış mısır eşliğinde bira keyfi yaparak güneşi batırdık. Sonra da El Cambio’nun Mojitosunu denedik.

Camagüey için biz sadece o günümüzü ayırdık. Ertesi sabah saat 6:25 otobüsüyle şehirden ayrıldık ve Santiago de Cuba için yola düştük.

Camagüey’de kaldığımız CASA çok merkeziydi. Parque Agrammonte’nin hemen arkasında:

CASA Leidys Villafana Solano
Adres: Calle Hnos.Aguero No 6 (e/Independencia y Cisneros).
Tel: 0132 299115

Gecelik 25 CUC ödedik. Akşam yemeğini CASA’da yedik. Tavuk menüsü fena değildi. Ama daha iyi yemekler yemiştik. Yemek için kişi başı 8 CUC ödedik.

Camagüey sokaklarından birkaç güzel kare:

 

Bir sonraki yazım Küba’daki 4. Durağımız olan Santiago de Cuba hakkında olacak.

Off the Road on the Track Küba’yı keşfetmek için yollardaydı
23.12.2015 – 06.01.2106

Trinidad - Camagüey otobüs yolculuğu

Trinidad – Camagüey otobüs yolculuğu

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci