FAS’ta 4. Durak: Erg Chebbi’de 36 saat Çöl deneyimi


24 Nis 2016
Paylaş

Evet itiraf ediyorum: FAS tatilimizin en güzel, en özel anları Erg Chebbi’de çölde geçirdiğimiz anlar oldu. Erg Chebbi’yi tanımlamakta oldukça zorlanıyorum. Adeta bambaşka bir gezegendi orası. Sessiz, ıssız, sanki terk edilmiş ama bir o kadar gizemli, özel ve güzel.

Bir önceki sene Ürdün’de Wadi Rum’da 24 saatlik bir çöl deneyimimiz olmuştu. Bu nedenle Fas gezisi öncesi acaba çöl kısmını programın içine katmasak mı diye epey kafa yorduk. Ancak eğer Erg Chebbi’ye gitmemiş olsaydık bu tarihi bir hata olacakmış bizim için direkten döndük :)

Erg Chebbi

Erg Chebbi

Erg Chebbi, Wadi Rum’dan tamamen farklı. Göz alabildiğine kum. Başka hiçbir şey yok. Bir de develer :) İrili, ufaklı kum tepeleri güneşle beraber sürekli renk değiştirirken ortaya inanılmaz bir manzara çıkıyor.

Erg Chebbi

Erg Chebbi

Eğer Fas’a kadar gelmişken Erg Chebbi’yi yaşamak istiyorsanız bizim izlediğimiz yolu gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Erg Chebbi’de 2 gece çölün ortasında bir çadır kampında kaldık. İsmi Marhaba Camp. booking.com üzerinden bulduğumuz bu çadır kampa 10 üzerinden 10 verdik. Zaten booking.com sitesinde de notları 9,6 civarında.

Erg Chebbi'de kaldığımız kamp

Erg Chebbi’de kaldığımız kamp

30 Mart günü öğleden sonra çöl turuna başlayacağımız köye ulaştık. Yaklaşık 1 saatlik deve üzerinde geçen yolculuk sonrası kampa ulaştık. Gün batımı, çay keyfi, ardından Tajineli akşam ziyafeti derken canlı Berberi müzikleri eşliğinde şarkı söyleye söyleye geceyi tamamladık. Ertesi gün ise sabah çok erken saatlerde güneşin doğuşu ile başladı. Sonra tüm gün çöldeydik. Bizi deve ile gezdirdiler. Bir başka kampa gittik. Orada öğle yemeği yedikten ve çay keyfi yaptıktan sonra muhteşem bir gün batımı için başladık kum tepelerini tırmanmaya. Hayatımızda ilk defa kum yürüyüşü yaptık. Hiç de kolay değilmiş. Varılmaz denilen o tepelere vardığımızda bizi şoke eden o muhteşem manzara ile karşılaştık. Ayaklarımızın altında uzanan uçsuz bucaksız bir kum denizi. Orada saatlerce hiç konuşmadan öylece oturduk, sessizliğin, sonsuzluğun tadını çıkarttık.

Erg Chebbi'de gün batımı

Erg Chebbi’de gün batımı

Ertesi sabah ise erkenden gün doğumu sonrası biz yine atladık develerin üstüne başladık yol almaya. Bizi aldıkları köye geri döndük. Oradaki misafir evinde sıcacık bir banyo sonrası üstümüzü başımızı değiştirip güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra düştük yine yollara. Sıra da FES vardı. Aşağıda sizin için hazırkadığım Erg Chebbi fotoğraf galerisi var. (Fotoğrafın üzerindeki oklarla fotoğrafları ileri geri ilerletmeniz de mümkün) :

 

Marhaba Camp herşeyi bizim için çok güzel planlamış, organize etmişti. Yemekler FAS seyahatimizde yediğimiz en iyi Tajine ödülünü aldı diyebilirim. Bu 36 saat için ödediğimiz ücret ise 2 kişi için toplam 104 Euro.

Off the Road on the Track çöldeydi

Off the Road on the Track çöldeydi

Off the Road on the Track Erg Chebbi’de Çöldeydi
26.03 – 05.04.2016 FAS Gezi Notları

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci