Biz FAS’ı çok sevdik. Peki NEDEN?


06 Nis 2016
Paylaş

Biz FAS’ı çok sevdik. Peki NEDEN?

1- ERG CHEBBI’de uçsuz bucaksız çölde geçirdiğimiz 36 saatte adeta bir başka gezegendeydik. Tüm dünyadan, her kötülükten uzak; sonsuzluğun sessizliğindeydik.

Başka gezegen Erg Chebbi'de gün batımı vakti

Başka gezegen Erg Chebbi’de gün batımı vakti

2- CHEFCHAUOEN’da masmavi sokaklarda kaybolmak bir sulu boya tablosunun içinde gezinmek gibiydi adeta.

Chefchaouen

Mavi Şehir Chefchaouen

3- Marrekeş’in o ünlü Fna Meydanı’nda kalabalığın içine karışmak adeta Binbir Gece Masalları’nı yaşamak gibiydi. Yemek satıcıları, yılan oynatıcıları, köçekler, hikaye anlatıcıları, dilenciler, şarkı söyleyenler, dans edenler… Marrekeş’in o kalabalığında başımızın döndüğünü hem de çok fena döndüğünü söylemem gerek. Böyle bir atmosferi başka hiçbir yerde yaşamadık, yaşayacağımızı da tahmin etmiyorum.

Marrekeş

Marrekeş

4- Marrakeş’in ve Fes’in dar sokaklarında dolaşırken dünya ticaretinin kalbinin FAS olduğunu düşünmemek elde değildi. O sokaklara girip kaybolmak, göze hoş gelen tezgahlarda durup pazarlık etmek, tatlı bir sohbete koyulmak inanılmazdı. İnsan kalabalığından yürünemeyecek durumdayken bir de o sokaklarda yük taşıyan eşeklere denk gelmekse FAS’a has olsa gerek.

Dünya Ticaret Merkezi FAS

Dünya Ticaret Merkezi FAS

5- FAS’ın yerlileri Berberilerle tanışmak, hatta çölde masmavi kıyafetleriyle Tuareg’lerin kültürünü tanımak çok özel, güzel bir deneyimdi.

Erg Chebbi

Erg Chebbi – Tuareg’lerin rengi maviler içinde ben

6- Başı karlı Atlas Dağları’nda geçirdiğimiz 24 saatte huzurdu bize eşlik eden duygu. Tabii ki doğa yürüyüşümüz sırasında bize eşlik eden sevimli keçileri ve eşekleri de unutmamak gerek.

İmlil Atlas Dağları

İmlil Atlas Dağları

7- 11 günde 10 şehir ve 2.000 km ile FAS’ın yollarını arşınladık. Dağlarından, çöllerine, Kasbah’lı yollarından kalabalık şehirlerine, güneyinden kuzeyine ve doğusundan Atlas Okyanusu’na kadar yol aldık ve yolların kendisi de en az varılan yer kadar güzeldi.

Dades Geçiti

Dades Geçiti

8- FAS’ın güveçte pişen sebzeli et yemeği Tajinesi ve ardından içilen Nane çayı ile mest olduk, mideler bayram etti.

Fas Viskisi Naneli Çay

Fas Viskisi Naneli Çay :)

9- Fas’ın el emeği göz nuru ile harikalar yaratan zanaatkarlarını küçücük dükkanlarından çalışırken izlemek ayrı bir zevkti. Her şeyin makineleştiği günümüzde FAS hala el emeği ile ayakta durmaya çalışırken bu göz nuru işçilikten etkilenmemek mümkün değildi.

FAS

FAS’ta her şey el emeği göz nuru…

10- O dapdaracık labirent sokaklı Medina’larda otelimizi/yolumuzu bulmak tam bir maceraydı bizim için. GPS’in çaresiz kaldığı An’larda biz de çok çaresizdik ancak bundan da keyif almadık değil hani. Sürekli kaybolduk, yolumuzu bulduk yine kaybolduk ve her seferinde yepyeni şeyler keşfettik.

Fas ve onun dapdaracık labirent gibi sokakları

Fas ve onun daracık labirent gibi sokakları

11 günlük FAS maceramız geride kalırken bize yine yeniden hatırlayacağımız, hatırlarken yüzümüzde güzel tebessümler yaratacak anılar kaldı. Bir de evimizin duvarlarını süsleyecek resimlerimiz…

Off the Road on the Track Fas'taydı

Off the Road on the Track Fas’taydı

Off the Road on Track FAS’ı keşfetti.
26.03-05.04.2016

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci