Bekle bizi ÜRDÜN, biz geliyoruz… ÜRDÜN ROTA!


28 Mar 2015
Paylaş

Ürdün’ü bizimle keşfetmeye hazır mısınız?

Neden Ürdün diye sorarsanız, size uzun uzun anlatmak yerine aşağıdaki fotoğrafı göstermek isterim. İşte ‚Neden Ürdün?‘ sorusunun cevabı: (Fotoğraf National Geographic’ten alıntıdır)

Bizi Ürdün'e çeken şehir... PETRA...

Bizi Ürdün’e çeken şehir… PETRA…

Petra’nın fotoğraflarını görür görmez vuruldum desem doğrudur. Biraz araştırma yapınca Ürdün’ün daha pek çok güzelliklere ev sahipliği yaptığını keşfettim. Mesela Wadi Rum… Burası Arabistanlı Lawrence’ın çölü. Uçsuz bucaksız bir çölde develerle gezmek, Bedevi Çadırlarında uyumak fikri beni cezbetti adeta. Sonra Kızıldeniz Kıyısı’ndaki Akabe şehri var. Zengin denizaltı dünyasıyla denizi, dalmayı sevenler için ideal… Dünya’nın en derin noktası Lut Gölü var sonra… Denizin içinde kitap okuyarak fotoğraf çektirenlerle tanıdığımız Lut Gölü bundan daha fazlası aslında… Roma zamanından kalma tarihi şehirler, mozaik zenginlikler, Nebo Dağı ve doğa severler için muhteşem bir doğa…

Arap Kültürü’yle ilk gerçek temasımız olması nedeniyle de Ürdün bizim için çok özel bir gezi olacak. Arap kültürü, insanları, Bedevi Kampları, yemekler… Hepsi bizi heyecanlandırıyor.

Bu güzellikleri keşfetmeye sadece 1 gün kaldı. Bugün (28 Mart 2015) Amman’a doğru yola çıkıyoruz. Gelin adım adım Ürdün’ü beraber keşfedelim.

10 günlük Ürdün gezi planımız şu şekilde:

28 Mart 2015: Amman’a varış. (Haritada A Noktası)

29 Mart 2015: Amman Şehir Turu ve Jerash tarihi şehir turu (Bu turu kendimiz yapmayı planlıyoruz. Özel bir tur satın almaya gerek yok.)

30 Mart 2015: Madaba, Lut Gölü ve Musa Dağı turu. (Bu tam günü kapsayan bir tur. Bu turu düzenleyen birçok lokal seyahat acentası var. Oraya vardığımızda birini seçeceğiz artık. Geceleme Madaba’da olacak) (Haritada B – C -D Noktaları)

31 Mart 2015: DANA… Burası doğaya iyice karışacağımız, Ürdün’ün muhteşem doğasını keşfedeceğimiz özel bir yer. Burada yaklaşık 16 km’lik bir yürüyüş yolu var. Bu yolu yürümek istiyoruz. Ancak buraya nasıl ulaşabiliriz, sonrasında otele nasıl döneceğiz hala muamma. Bakalım bir yolunu bulacağız. Kurda kuşa yem olmadan bizim Bedevi Kampı’na ulaşalım da akşam :) (Harita üzerinde gösteremiyorum. Çünkü google map bile bulamıyor nerede olacağımızı :))

1-3 Nisan 2015: PETRA… Bu güzel, büyülü şehre en az 1,5 gün ayırmak gerekiyor. Gecesini ise kaçırmamak gerek. 1 Nisan günü Dana’dan Petra’ya geçeceğiz ve 2 gece kalacağız Petra’da. Gezinin en önemli highlight’larından biri Petra. (Haritada E Noktası)

3-4 Nisan 2015: Wadi Rum… 3 Nisan günü Petra’dan Wadi Rum’a geçiyoruz. Nasıl geçeceğiz, nasıl bir yerde konaklayacağız hala açık. Tek bildiğim develerle çölde gezmek, çöl safarisi yapmak olursa bir de balonla çölü tepeden görmek istediğim. Burası beni çok heyecanlandırıyor. Zaten hedef olarak Ürdün’ü seçmemizin iki ana sebebi var: PETRA ve ÇÖL… (Haritada F Noktası)

4-6 Nisan: Akabe… Burada artık kendimizi kızıl denizin sularına bırakıyoruz. Altı cam olan gemilerde deniz turu yapıldığını okumuştum. Sanırım öyle bir tura katılırız. Şnorkelle dalmadan olmaz. Eeee biraz deniz, kum keyfi de yaparsak Münih öncesi güzel bir keyif olacak. (Haritada G Noktası)

Ürdün’de Konaklama:

Ürdün gezi planını yaptıktan ve gideceğimiz yerleri belirledikten sonra ince eleyip sık dokuyarak, sıkı bir araştırmayla aşağıdaki otellere (!) rezervasyon yaptırdık. Otel dediğime bakmayın genel olarak en basit konaklama seçeneklerinden yana kullandık tercihimizi. Dana’da trekking yaptıktan sonra bir Bedevi Kampı’nda kalacağız. Petra’da ise bulduğumuz Bedevi Kampı bizi çok heyecanlandırıyor. Oldukça iyi yorumlar okuduk hakkında. Petra’nın şehir merkezinde de kalınabilir. Ancak olmuşken tam macera olsun dedik ve tercihimizi Seven Wonders Bedevi Kampı’ndan yana kullandık. Wadi Rum kısmı hala açık. Wadi Rum’a geçmeden karar vereceğiz. Çölde konaklayacağız o gece. Çöl turları içinde konaklama da dahil. Akabe kısmı turun yaymaca kısmı biraz. Deniz, kum, güneş… Yine temiz ve basit bir otel seçtik. Okuduklarımızdan anladığımız kadarıyla Akabe kumsalı herkese açık. Yani denizin dibindeki otellerde konaklamaya gerek yok.

Amman Konaklama (28-29 Mart 2015): Art Hotel Downtown
2 gece konaklama kahvaltı ve şehir vergisi (%16) dahil 94 JOD.
Adres: 30 King Faisal Street – Downtown ( City Center) Amman, 11118, Ürdün

Madaba Konaklama (30 Mart 2015): Mosaic City Hotel
1 gece konaklama kahvaltı ve diğer vergiler dahil 51,5 JOD
Adres: Yarmouk St. Madaba, 77110, Jordanien

Dana Konaklama (31 Mart 2015): Al Nawatef Camp
1 gece konaklama kahvaltı ve diğer vergiler dahil 15 JOD
Adres: Next To Dana village Dana, 71882, Ürdün

Petra Konaklama (1 Nisan Giriş – 3 Nisan çıkış): Seven Wonders Bedouin Camp
2 gece konaklama kahvaltı dahil 80 JOD.
Adres: Little Petra Wadi Musa, 71810, Ürdün

Wadi Rum Konaklama (3 Nisan 2015): Çölde Bedevi Kampı
Henüz rezervasyon yapılmadı.

Akabe Konaklama (4 Nisan giriş – 6 Nisan çıkış): Al Reem Street
İki gece konaklama kahvaltı ve şehir vergisi dahil 83 JOD.
Adres: Al Reem Street Aqaba, 77110, Ürdün

Ürdün’e ne zaman gidilmeli?

Genel olarak Ürdün’e gitmek için en uygun zaman Mart-Nisan-Mayıs ayları. Çok sıcak olmayan gündüzler ve serin geceler için bu aylar Ürdün’ü gezmek için ideal. Kuzey Ürdün’de Nisan Ayı’nda açan çiçekler bölgeyi daha bir güzelleştiriyor. Ancak bu ayların aynı zamanda yüksek sezon olduğunu da unutmamak gerek. Rezervasyonları önceden yapmakta fayda var.

Ara sezon ise Eylül-Şubat arası. Bu zaman dilimi Kızıldeniz ve Akabe turu için ideal. Ancak çöl için uygun olduğu söylenemez. Çünkü bu zaman diliminde soğuk çöl gecelerinin yanı sıra, yağmur ve hatta kar yapılacak turları sınırlandıracaktır.

Haziran-Ağustos arası ise çölün en sıcak olduğu zaman. Ürdün’de tatil yapmak için oldukça iddial bir dönem. Sıcaklar bayıltıcı olabilir. Ama maliyet açısından da en uygun dönem. Konaklama-turistik aktivite fiyatları oldukça düşük seviyede. Tabii ki tüm turistik aktiviteler yapılmıyor.

Ürdün’e vize gerekli mi?

Ürdün Türk vatandaşlarından vize talep etmiyor.

Ürdün para birimi

Ürdün Dinarı Ürdün’ün para birimi.

1 JOD (Ürdün Dinarı) = 3,68 Türk Lirası
1 JOD (Ürdün Dinarı) = 1,29 Euro
1 JOD (Ürdün Dinarı) = 1,41 USD

Ürdün Valiz Hazırlık 

10 gün boyunca şehir şehir Ürdün’ü gezeceğiz. Kimi zaman çölde konaklayacağız. Çölün gündüz sıcağını ve gece serinliğini/soğuğunu yaşayacağız. Kimi zaman doğa yürüyüşü yapacağız. Şehir turları var bir de. Sonunda ise kendimizi Kızıldeniz sularına atacağız. Hal böyle olunca valiz konusu oldukça önem kazanıyor. İyi hazırlanmak gerek. Hafife almamakta fayda var. Evet gelelim biz yanımıza ne alacağız sorusunun cevabına:

Trekking pantolonu & şortu
Yünden fonksiyonel t-shirtler (2-3 adet)
Trekking ayakkabısı
Trekking sandalı
Trekking için çorap
Açık renk fonksiyonel gömlek (Çöl için)
Sıcak tutacak polar (Bedevi kamplarındaki gece serinliğine karşı)
Şehir gezisi için birkaç t-shirt
Spor ayakkabısı
Flip Flop terlik
Deniz kıyafetleri
İnce havlu (Bedevi kampları ve trekking için)
Uyku tulumu ve içine ince iç çarşaf (inlet)
Kafa Lambası (Bedevi kampında elektrik olmadığı için)
Güneş kremi
Güneş gözlüğü
Kişisel bakım malzemeleri
Sinek savar sprey (Nobite)
Micropur (İçme suyunu temizlemek için ilaç)
Hijyen sprey (su olmayan yerlerde temizliği sağlamak için)
Seyahat ilaç çantası (Mide ilacı, ishala karşı ilaç, ağrı kesici, yara merhemi)
Fotoğraf makinesi
Şarj aletleri
Pasaport – kredi kartı – sağlık sigorta kartı – ehliyet
Lonely Planet Ürdün Kitabı – Okumak için roman

Biz bugün bu büyülü ülkeyi keşfe çıkıyoruz. Adım adım bizimle bu keşfe ortak olmak isterseniz bizi Facebook ve Instagram sayfamızdan takip edin.

Off the Road on the Track Ürdün’ü keşfe çıkıyor…
28 Mart 2015

Büyülü Ülke Ürdün

Büyülü Ülke Ürdün

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci