Atina Yeme İçme Rehberi


19 Nis 2015
Paylaş

Atina, gezmesi oldukça keyifli bir şehir. Yemeklerde Türk damak zevkini bulmak da insana ayrı bir keyif veriyor bence. Atina’da ”Yeme-İçme” konusunda hiç zorlanmayacağınızı, güzel tatlar keşfedeceğinizi söyleyebilirim. Hava güzelse cafe-restoranlar cıvıl cıvıl, herkes dışarıda keyifle oturuyor. Gözünüze güzel gelen mekanlara eminim denk geleceksiniz. Ancak birkaç tavsiyede bulunmamızı istersiniz diyerek biz orada neler yedik içtik, hangi mekanı seçtik bilgilerini içeren kısa ama öz bir Yeme-İçme Rehberi hazırladım sizin için. Şimdiden afiyet olsun :)

Atina şehrini gezmeye biz Lykavittos Tepesi’nden başlamıştık. Bu tepeye çıkması birazcık zahmetli olsa da tepede sizi bekleyen çok güzel bir Atina manzarası var. Ayrıca uzaktan da olsa Akropolis görülebiliyor. Yukarıda, restoran ve cafelerin olduğunu görünce biz güzel havanın ve Atina’nın manzarasının keyfini çıkartalım dedi ve oradaki cafede Türk kahvesi içtik (İki kahve 6 Euro). Eğer bu tepeye zaman ayırırsanız orada kısa bir mola vermenizi öneririm. Burada içtiğiniz kahvenin lezzetinden çok baktığınız manzara size keyif verecek.

Lykavittos Tepesi'nde Türk kahvesi keyfi

Lykavittos Tepesi’nde Türk kahvesi keyfi

Şehrin Kolonaki tarafının Atina’nın Nişantası’na benzetildiğini okumuştum bir blogda. Müzelerin, cafe ve restoranların olduğu bu bölge, şehrin daha turistik olan Monastiraki tarafıyla karşılaştırıldığında, daha çok lokal insanların gelip zaman geçirdiği izlenimini yarattı bende. Kolonaki tarafı için biz özel olarak zaman ayırmasak da Lykavittos Tepesi’nden aşağıya doğru yürüyerek indiğimizde burayı keşfetme fırsatı yakaladık. Özellikle Tsakalof Caddesi çok hareketli. Sağlı sollu cafe ve restoranların olduğu bu cadde benim çok hoşuma gitti. Bu caddenin hemen girişinde Da Capo Cafe var. Burasının Atina’nın hit mekanlarından olduğunu okumuştum. Zamanınız olursa bu caddeye uğramanızı ve bir kahve molası vermenizi tavsiye ederim. Kolonaki tarafındaki Voukourestiou ve Panepistimou Caddeleri butik ve tasarımcıların yer aldığı iki cadde. Atina’da birkaç mağaza gezmek hiç de fena olmaz diyenlerdenseniz bu bölgeye uğramadan Atina’da ayrılmayın o zaman.

Benim Atina’da en çok sevdiğim bölge ise Plaka oldu. Dar sokaklara atılmış sandalye ve masalara doluşmuş genç insan kalabalığının oluşturduğu atmosfer beni çok etkiledi, aldığım keyif bir başkaydı. Özellikle Plaka’da, Akropolis’in hemen aşağısında yer alan Anafiotika Bölgesi’ndeki Mnissikleous Sokağı çok keyifli. Akropolis geziniz sonrası buradaki merdiven kenarlarında yeralan cafelerden birinde yorgunluk atabilir, güzel bir Atina akşamına burada başlangıç yapabilirsiniz. Biz burada gözümüze güzel gelen bir cafede mola verdik. İsmi Prefisso Cafe (4 kişi için içeceklere 17 Euro ödedik). Aşağıdaki resimde Prefisso Cafe‘yi görebilirsiniz.

Plaka, Mnissikleous Sokağı

Plaka, Mnissikleous Sokağı

Plaka’dan sonra ise en çok hoşuma giden yer Adrianou Caddesi oldu. Bu cadde oldukça uzun bir cadde. Monastiraki Meydanı’nın hemen ilerisinde Hadrian Antik Kalıntıları’nın karşı caddesinin gözünüzden kaçacağını düşünmüyorum. Bu caddeye girdiğinizde yol boyunca dizili cafe-restoranları göreceksiniz. Arka sokaklarına dalın ve keyifle kaybolun diyorum. Biz bu cadde üzerinde kısa bir mola verip insan kalabalığını seyre daldık. Kocaman bir ağacın gölgesine atılmış tahta sandalyelere oturabilir bir kahve keyfi yapabilirsiniz.

Adrianou Caddesi'nde verdiğimiz moladan bir kare

Adrianou Caddesi’nde verdiğimiz moladan bir kare

Cafelerden başladık, cafelerden devam edelim. Antik Yunan zamanından kalma kalıntıların peşinde iz sürerken kendimizi çok güzel bir meydanda bulduk. Burası Lisikratous/Selley tarafı. Hadrian Arkı’nın tam karşısındaki caddeye girdiğinizde ilerlemeye devam edin. Karşınıza cafelerin olduğu bir bölge çıkacak. Hadrian Arkı ve Zeus Tapınağı gezi programınızda var ise bu bölgeye zaten uğrayacaksınız demektir. Burada kısa bir mola vermek keyifli olacaktır.

Bir başka keyifli bölge ise Psiri. Kaldığımız otel City Circus Atina Psiri Bölgesi’nde olunca biz bu bölgeden hergün 4-5 defa geçtik ve keşfetme fırsatı bulduk. Gecesi ayrı, gündüzü ayrı keyifli, capcanlı, hareketli bir bölge. Aklınızda bulunsun.

Muhteşem bir Akropolis manzarasının keyfini çıkaracağınız A for Athens otelinin teras cafesini ise sona sakladım. Bu cafeden beklentiniz yeme-içme ve servis açısından yüksek olmamalı. Burayı özel kılan 180 derecelik Akropolis ve Monatiraki Meydan manzarası. Buraya çıkıp kısa bir mola vermeyi bence ihmal etmeyin derim. Bulacağınız manzara aynen aşağıdaki gibi olacak… Benden söylemesi…

A for Athens otelinin terasından Akropolis manzarası

A for Athens otelinin terasından Akropolis manzarası

Bu kadar cafe önerisi yeter diye tahmin ediyorum. Gelelim ana yemeğe…

Benim favorim restoranımla başlamak istiyorum. İsmi MPAKALIARAKIA Damigos (Adres: 41 Kidathineon St., Plaka 10558) 1865 yılından beri hizmet veren kendi üzüm bağlarından ürettikleri şaraplarını sunan bu küçük, lokal Yunan Restoranı tüm Atina seyahatimiz boyunca gördüğümüz mekanlar arasında en çok hoşumuza giden yer oldu. Yemekler harikaydı. Biz balık ürünleri, salata ve mezelerden denedik. Hepsini çok beğendik. Masalarında beyaz kağıtların serili olduğu, küçük, lokal bir yer burası. Sahibi ve çalışanları ise bizimle çok yakından ilgilendiler. Şerbetini dökmeyi unuttukları için baklavasını tadamadık. O yüzden bir sonraki Atina gezimizde yine sizdeyiz dedik :)

MPAKALIARAKIA Damigos

MPAKALIARAKIA Damigos

Ahtapot mutlaka denenmeli

Ahtapot mutlaka denenmeli

Atina’da ilk gecemizde Yunan müzikleri eşliğinde güzel bir Taverna deneyimi yaşayalım dedik ve Psiri Bölgesi’nde gözümüze güzel gelen bir mekan seçtik. İsmi Voliotiko Tsipouradiko (Adres: Lepeniotou 1 Athens). Aşağıdaki fotoğrafta mekanın içini görebilirsiniz. Güzel Yunan ezgileri eşliğinde hoş, keyifli bir vakit geçirdik. Bu arada bu mekanın ismiyle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. Tsipouradiko Yunanistan’da bir içki geleneği. Küçük şişelerdeki çeşit çeşit uzolara Tsipouradiko deniyor. Geleneksel olan şu şekilde: Bir Tsipouradiko sipariş ediliyormuş yanında onunla beraber meze geliyormuş. O bitince yeni bir Tsipouradiko… Ama bu mekan biraz turistik olunca bu geleneği bulmak mümkün değil. Yani Tsipouradiko yanında yemek ısmarlamayı unutmayın, yoksa aç kalırsınız :)

Yunan ezgileri eşliğinde Atina yemekleri

Yunan ezgileri eşliğinde Atina yemekleri

Tatlı olarak yenen ballı yoğurtu deneyin muhakkak. Benim görüşüm, Yunan yoğurdunun Türk yoğurdundan daha lezzetli olduğu yönünde. Hatta Ürdün seyahatimiz sırasında yediğimiz Lübnan yoğurdu şu ana kadar yediğim en iyi yoğurt…

Ballı Yoğurt

Ballı Yoğurt

Peki kebab yok mu derseniz? O zaman Monastiraki Meydanı’nda sol tarafta yeralan Mitropoleos Caddesi’ne yönlendireceğim sizi. Burada Thanasis Şiş Kebap’da Thanasis Kebabı mutlaka deneyin derim.

Thanasis Şiş Kebab

Thanasis Şiş Kebab

Bu mekanda ben kendimi İzmir’de tarihi Kızlar Hanı çevresinde kebab yiyormuşum gibi hissettim. Kemeraltının kalabalığı, insan seslerinin çatal-bıçak seslerine karışması… Bir İzmirli olarak bana Nostalji oldu diyebilirim (4 kişi Thanasis Kebab 42 Euro). Kebabının oldukça lezzetli olduğunu ayrıca belirtirim.

Bu caddenin hemen girişindeki Bairaktaris Restoranı‘nı da denemeden edemedik. Burada yenilen döner lezzet açısından bizden ortalama seviyede puan aldı. Ancak mekan o kadar hareketli ki insan burada mola vermeden edemiyor. İsterseniz ekmek arası dönerini de deneyebilirsiniz. Zaten Atina’nın her yerinde fast food tarzı döner satan mekanlara rastlamanız mümkün.

Bairaktaris'de yenen döner

Bairaktaris’de yenen döner

Gece akşam yemeği sonrası hala enerjiniz varsa ve bu Atina gençliği nerede eğleniyor diye sorarsanız cevabım Gazi olacak. Monastiraki’den bir taksiye atlayıp gidip keşfettiğimiz Gazi diskoların, gece kulüplerinin olduğu bir bölge. Müziğin son ses olduğu bu mekanlar açıkcası beni çok cezbetmedi. Buraya kadar gelmişken bir yerde oturalım dedik ve gözümüze Cartone adlı mekanı kestirdik. Cartone şık bir cafe restoran. Burada güzel kokteyller içebilirsiniz. Açıkcası kokteyl fiyatları biraz yüksek ancak fiyat-kalite dengesi iyi. Mekanın içi çok hoş dekore edilmişti. (2 şarap 2 kahve 19 Euro).

Atina sokakları o kadar hareketli ve cıvıl cıvıl ki. Bırakın kendinizi bu hareketliliğe ve sadece keyfini çıkarın. Atina ancak bu şekilde keşfedilebilir, benden söylemesi…

Keyifli Atina sokakları

Keyifli Atina sokakları

Bol keyifli bir Atina seyahati dilerim sizlere…

Off the Road on the Track Modern ve Antik Yunan’ı keşfetti…

Mart 2015

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci