AFRİKA’da SAFARİ MACERASI


30 Ağu 2015
Paylaş

Çılgın, yüksek, vahşi, yerli ve sıcak bir ‘Tanzanya Macerası’’ – (18.12.2014 – 10.01.2015)

Dünya’nın en vahşi topraklarından birinde Serengeti’de SAFARİ…

Afrika Kıtası, “Safari” yapmak; aslan, leopar, fil gibi hayvanları doğal yaşam alanlarında görmek isteyen herkesin bir gün yolunun düşeceği yer. Tanzanya ise doğal yaşam alanları ve hayvan çeşitliliği ile Afrika Kıtası’nda hakkıyla ün salmış bir ülke. Afrika’nın başka hiçbir ülkesi toplam yüzölçümünün 1/3’ünü koruma altına almamış. Tanzanya’da toplam 15 doğal park, bir doğal koruma alanı (Ngorongoro) ve çeşitli vahşi alanlar bulunmakta. Serengeti Doğal Parkı ise bu anlamda dünyadaki en önemli doğal parklardan bir tanesi. İşte bu nedenle Manyara Gölü, Serengeti ve Ngorongoro Krateri Tanzanya’da Safari yapmak isteyen bizlerin rotasına girdi bu sefer. 5 günlük Safari maceramızda neler yaptık, nelere dikkat etmek gerek öğrenmek istiyorsanız yazıma dikkatlice göz atmanızı tavsiye ederim.

Tanzanya'da Safari

Tanzanya’da Safari

Tanzanya’da Safari yapan turistlerin %90’ının Serengeti, Ngorongoro, Manyara Gölü, Tarangire ve Arusha’yı seçtiğini biliyor muydunuz?

Bu bölgede 1 hafta safari yapmak demek unutulmayacak bir doğa ve hayat deneyimi yaşamak demek, ki bunda Big-Five olarak adlandırılan Buffalo, Aslan, Fil, Leopar ve Gergedan’ı yakından görme heyecanının çok büyük etkisi var. Ayrıca bizim gibi yağmurlu bir güne denk gelebilir arazi araçınız çamura saplanabilir ve o çamurdan kurtulma anını ve sonrasını yaşayabilirsiniz, ki o anlar da unutulmayacaklarınız arasına girecektir emin olun.

Tanzanya'da SAFARİ

Tanzanya’da SAFARİ

SAFARİ yapmak istiyorsunuz ancak nasıl, ne şekilde plan yapmalısınız bunu bilmiyorsunuz…

Bulunduğunuz yerden ya da direk Tanzanya’da lokal turlar üzerinden farklı şekilde planlayabileceğiniz safari için benim tavsiyem kesinlikle Serengeti’ye odaklanmanız yönünde olacak.

Biz 5 günlük Safari maceramızı şu şekilde planladık:
1 gün Manyara Gölü
3 gün Serengeti (Gidiş – Dönüş Yol Dahil)
1 gün Ngorongoro Krateri

5 gün bir SAFARİ için oldukça ideal ve bunun 3 gününü SERENGETİ’ye ayırdığımız için de mutluyuz. Bu planı kesinlikle tavsiye ederim. Burada bir paragraf açıp NEDEN SERENGETİ? sorusuna cevap vermek istiyorum.

NEDEN SERENGETİ?

Tanzanya'da SAFARİ

Tanzanya’da SAFARİ

National Geographic’ nin Serengeti belgeselini seyreden var mı aranızda? Burası dünyanın en önemli ve doğal olarak en meşhur vahşi doğal yaşam alanı. 15.000 km2’ye kurulu alanda Big-Five’ı yakından görebilir ve birçok doğal olaya – çiftleşme, avlanma, hayvanlarına doğumuna – şahit olabilirsiniz.

Tanzanya'da SAFARİ

Tanzanya’da SAFARİ

Serengeti, Kenya’nın güneyini Tanzanya’nın kuzeyini içine alan kısım. Kenya tarafı Maasai Mara. Serengeti’de her yıl 2 defa çok büyük hayvan göçleri yaşanıyor. Yukarıda bahsettiğim belgeselde bu göçe dair çok çarpıcı görüntüler var. Gözleri iyi görmeyen Doğu Afrika Antilopları (Wildebeest) önlerindeki zebra sürülerinin kendilerine rehberlik yapması sayesinde her yıl Kasım Ayı itibariyle Kenya Maasai Mara’dan Tanzanya Serengetisine göç ediyor. Mayıs sonuna kadar da Tanzanya Serengeti toprakları içinde yaşıyor. Bu göçe denk gelmek sanırım inanılmaz birşey olur.

Tanzanya'da SAFARİ

Tanzanya’da SAFARİ – Doğu Afrika Antilopları

Bu nedenle, Tanzanya Serengeti topraklarında SAFARİ yapmak istiyorsanız doğru zaman Kasım’dan Mayıs’a kadar. Mayıs gibi tekrardan büyük bir göç yaşanıyor. Bu sefer hedef Maasai Mara. Mayıs sonrası Tanzanya Serengeti’de SAFARİ, hayvan azlığı nedeniyle pek önerilmiyor.

Tanzanya'da SAFARİ

Tanzanya’da SAFARİ – Tanzanya Serengeti’de SAFARİ için en doğru zaman

SAFARİ yapmak istiyorsunuz ancak nasıl, ne şekilde plan yapmalısınız bunu bilmiyorsunuz…

Biz, SERENGETİ’yi hedefe aldıktan sonra Safari turu için lokal tur şirketleriyle yazışmalara başladık. Çok çabuk cevap veriyorlar ve çok çeşitli tur programları sunuyorlar ve tabii ki fiyat yelpazesi oldukça farklı. Safari’da maliyeti en çok etkileyen kalem Safari’de nerede nasıl bir kamp alanında geceleneceği. Safari’nin yapıldığı doğal parklar farklı farklı olduğu gibi konaklama yerleri de çeşit çeşit. Geceliği 15 USD olan çok basit çadır kamplardan tutun da Lüx-Çadır Kamplara yada geceliği 500 USD’ın üstünde olan Lüx-Lodge’lara kadar herşeyi bulmak mümkün. Yani yelpaze oldukça geniş. Öncelikle siz nasıl bir yerde kalmak istiyorsunuz ya da kalabilirsiniz (çadır?) bunu belirlemelisiniz. 

Tanzanya'da SAFARİ

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti View Camp gecelediğimiz çadır ve sabah gün doğumu

Biz tüm yazışmalar sonrasında en sonunda Almanya’da bir tur şirketiyle anlaştık ve onlar bizim SAFARİ dahil tüm Tanzanya programımızı organize etti. Bunu seçmemizin en önemli sebebi Safari öncesi Kilimanjaro’ya tırmanacak oluşumuzdu. Eğer sadece SAFARİ yapacaksanız bence direk lokal tur şirketleriyle görüşün. Bizim lokal tur şirketimizin ismi ‚African Viewidi. Kilimanjaro öncesi konakladığımız Meru View Lodge ve Serengeti’de doğal yaşam alanı içinde konakladığımız Serengeti View Camp bu şirkete ait. Ayrıca Zanzibar’da deniz kıyısında bungalov tarzı otelleri var. Onun ismi Bahari View Lodge. Bu şirket Alman asıllı bir çiftin kurduğu oldukça profesyonel bir tur şirketi. Biz tüm seyahatimiz boyunca çok memnun kaldık.

www.tanzaniatouristboard.com ya da www.tanzaniaparks.com internet adresinden güncel konaklama bilgilerine, acentaların iletişim adreslerine ulaşabilirsiniz.

SAFARİ maceranızın iyi geçmesi için başka nelere dikkat etmelisiniz?

SAFARİ sırasındaki rehberimiz oldukça bilgiliydi, ki bence SAFARİ’de rehber çok önemli. Çünkü arabayla ilerlerken herşeyi bizim gibi cahil gözlerin görmesi neredeyse imkansız. Rehberimiz en uzak noktalarda çalılar içinde gezinen aslanın sırtını görüp arabayı son sürat oraya sürüyordu örneğin ya da arabayla giderken bir anda arabayı durdurup dalda bilmem ne kuşunu bize gösterebiliyordu. Ne kadar çok kuş çeşidi varmış bunu SAFARİ’de daha net anladım. İnsanın hepsini aklında tutması imkansız. Mesela benim için sadece ceylan vardı. Eğer boynuzu varsa geyikti. Onların 10’dan fazla türü olduğunu bilmiyordum. Ancak SAFARİ sırasında rehberimiz sayesinde hayvanlar alemini birazcık da olsa tanıma fırsatı yakaladım. Artık leoparla çitayı uzaktan da olsa ayırt edebilirim. Ya da bir bufalonun aslandan daha tehlikeli olduğunu biliyorum. Bir dişi aslanla bir erkek aslan uslu uslu yatarken biz artık ‚’tamam, gördük gidebiliriz‘’ derken rehberimiz bizi ‚’durun, olay daha yeni başlayacak‘’ diye uyarmasaydı Serengeti’de bir dişi aslanla bir erkek aslanın çiftleşmesine şahit olamayacaktık mesela.

Tanzanya'da SAFARİ

Tanzanya’da SAFARİ

Ekibin diğer üyelerinin heyecanını da burada yadsıyamam. Bir gergedanın sadece sırtını uzaktan gördüğümüz anlarda bile ellerinde dürbün daha fazla görebilme heyecanını taşıyorlardı içlerinde, ki bu heyecan SAFARİ’de en çok ihtiyacınız olacak şey. HEYECAN ve SABIR. Çünkü saatlerce gezebilir ve hiçbir şey görmeyebilirsiniz. Sıkılmadan, sabırsızlanmadan tüm dikkatinizi çevreye vererek sürekli dürbünle etrafı kolaçan ederek günü tamamlamanız gerekiyor, ki bu hiç kolay değil. SAFARİ’de KİLİMANJARO’dan daha fazla yorulduğumu söyleyebilirim.

Tanzanya'da SAFARİ

Tanzanya’da SAFARİ – Tüm ekip birarada

OFF THE ROAD ON THE TRACK SAFARİ MACERA HİKAYESi 

Bizim konakladığımız yerler nasıldı biz nasıl bir SAFARİ Macerası yaşadık diye sorarsanız, size fikir vermesi açısından aşağıda ayrıntıları paylaşıyorum:

26.12.2014 –  SAFARİ 1. Gün –  Manyara Gölü

Tanzanya'da SAFARİ

Tanzanya’da SAFARİ – Manyara Gölü

Kilimanjaro Dağ tırmanışı sonrası Arusha’daki Meru View Lodge’da 1 gece konakladık. Ertesi gün yani Safari’nin 1. Günü planımızda Manyara Gölü’nde Safari yapmak vardı. Heyacanla arabalara doluştuk ve Doğal Koruma Alanına doğru yola koyulduk. Çok şanslıydık. Daha ilk gün bir fil sürüsüne denk geldik. Bir sürü maymun, zebra, bufalo ve birçok çeşitli hayvan gördük. İşte SAFARİ’nin ilk gününden sizin için seçtiklerim:

Tanzanya'da SAFARİ - Manyara Gölü

Tanzanya’da SAFARİ – Manyara Gölü

Tanzanya'da SAFARİ - Manyara Gölü

Tanzanya’da SAFARİ – Manyara Gölü

Tanzanya'da SAFARİ - Manyara Gölü

Tanzanya’da SAFARİ – Manyara Gölü

Tanzanya'da SAFARİ - Manyara Gölü

Tanzanya’da SAFARİ – Manyara Gölü

Tanzanya'da SAFARİ - Manyara Gölü

Tanzanya’da SAFARİ – Manyara Gölü

Safari sonrası ise yine Arusha’da olan otelimize yerleştik. İsmi Kudu Lodge. Çok büyük bir alana kurulu olan bu Lodge adeta bir orman ve çiçek bahçesinin iç içe geçmesinden oluşmuş. Odalar ise ağaçlı-çiçekli alana serpiştirilmiş. Kaldığımız odalar 40-50 metrekare büyüklüğündeydi. Nerdeyse bizim Münih’teki evimiz kadar geniştiler :)) Temiz ve düzenli bir otel. İlk akşam yemeği açık büfeydi ve yemekler oldukça lezzetliydi. Sabah kahvaltısı ise ortalamanın üzerindeydi diyebilirim. Ancak var dedikleri internet hiçbir zaman çekmedi ve ilk gecenin sabahı sular akmayınca biraz perişanlık çekmedik değil. Onun dışında herşey yolundaydı.

Tanzanya'da SAFARİ

Tanzanya’da SAFARİ – Kudu Lodge

27.-28.12.2014 – SAFARİ’de 2./3. Gün – SERENGETİ

2. günümüzde ise Kudu Lodge’dan sabah erken saatte yola koyulduk. Planımızda Serengeti Doğal Parkı vardı. Arusha’dan Serengeti’ye Ngorongoro Krateri üzerinden öğlene doğru ulaştık. 2,5 gün Serengeti Doğal Parkı’ndaydık. Yani gündüz Safari yaptık, vahşi hayvan görebilmek için çırpındık durduk. Gece ise Serengeti Doğal Parkı içine kurulu çadırlarda uyuduk. Kaldığımız çadır kampın etrafında hiçbir koruyucu tel örgü-sınır yoktu. Akşam çakalların dibimizde olduğunu çok yakınımızdan gelen seslerinden anladık; sabahsa kahvaltı sırasında önümüzden geçen zebra ve doğu afrika antilop sürüsünü seyrettik. Oldukça heyecanlıydı diyebilirim. Ancak inanılmaz bir deneyimdi. Kaldığımız yerin ismi Serengeti View Camp. Çadırlar oldukça geniş, rahat ve temizdi. Banyo, tuvalet her çadırın arkasına özel kurulmuştu. Kurdukları sistem sayesinde sabahları sıcak suyla banyo yapmak mümkündü. Akşam yemekleri oldukça lezzetliydi. Çorba-ana yemek-tatlı servisi yaptılar, ki sunumu gören kendini şef restoranında sanabilir :)) Kamp alanında tabii ki dolaşmak yasaktı. Sadece çadırdan çıkıp yemek çadırına kadar yürümemize izin vardı. Nedenini tahmin ediyorsunuzdur :)) Böyle bir deneyimi muhakkak yaşayın derim. Serengeti View Çadır kampından birkaç fotoğraf:

Serengeti View Camp

Serengeti View Camp – Serengeti manzaralı banyomuz

Serengeti View Camp

Serengeti View Camp – Sabah kahvaltısı sırasında gördüğümüz doğu afrika antilop sürüsü

Serengeti View Camp

Serengeti View Camp – Kahvaltı Çadırımız

Serengeti View Camp

Serengeti View Camp – Kaldığımız çadırlar

SERENGETİ’de ise SAFARİ bir başka güzel ve özel. Bu kadar çok aslan, leopar, çita göreceğim aklımın ucundan geçmezdi. Artık zebralara zaten bakmaz olduk. Sokakta gördüğümüz kedi, köpek gibi birşeydi onlar bizim için. SERENGETİ SAFARİ’ye damgasını vurdu.

SERENGETİ günlerinden sizin için seçtiğim kareler:

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti – Doğu Afrika Antilopları

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti – Bebek Zürafa

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti – Tatlı Zebralar

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti – Bebek aslanlar

 

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti – Şişşt uyanmasın

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti – Karizmatik ÇİTA

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti- Ağacın tepesine dikkat

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti

Tanzanya'da SAFARİ - Serengeti

Tanzanya’da SAFARİ – Serengeti

29.12.2014 – SAFARİ’de 4. Gün – SERENGETİ ve Ngorongoro Doğal Koruma Alanı

Kuşbakışı Ngorongoro Krateri

Kuşbakışı Ngorongoro Krateri

4. Gün Sabah öğlene kadar Serengeti içindeydik. Öğleden sonra Arusha’ya doğru yola koyulduk. Bunun için Ngorongoro Doğal Koruma Alanı içinden geri döndük. Burası çok özel bir bölge. Bu bölgede yaşayan bir yerli Afrikalı kabilesi var. MAASAİ’ler. Köylerinde vahşi hayatın içinde yaşıyorlar. Hayvanlarını bu vahşi alan içinde otlatıyorlar. Kıyafetleri kırmızı ve mor ağırlıklı. Bunun sebebi hayvanların bu renklerden hoşlanmadığı yönünde. Bir şehir efsanesine göre de vücutlarına sürdükleri bir koku sayesinde hayvanları kendilerinden uzak tutuyorlarmış. Ancak bu bilgiyi ben doğrulatamadım. Bu bölgeden geçerken MAASAİ halkının yaşadığı köylere para ödeyerek ve izin alarak uğrayabilirsiniz, 5-10 dakika onların köylerinde zaman geçirebilirsiniz. Bunu önceden SAFARİ yapacağınız tur şirketiyle konuşmalısınız. Bizim, SAFARİ sonrası MAASAİ’lerle 24 saat geçirme planımız olduğu için bu köylerde mola verme gereksinimi duymadık.

Ngorongoro Doğal Koruma Alanı

Ngorongoro Doğal Koruma Alanı – Maasai Köyleri

Ngorongoro Doğal Koruma Alanı

Ngorongoro Doğal Koruma Alanı

Ngorongoro Doğal Koruma Alanı

Ngorongoro Doğal Koruma Alanı – Maasai Köyleri ve kırmızılar içindeki Maasai halkı

4. Günün akşamı ilk gece kaldığımız Kudu Lodge’da geceledik.

30.12.2014 – SAFARİ’de 5. Gün – Ngorongoro Krateri

Burası doğal bir krater ve kapalı bir alan. Devasa SERENGETİ ile karşılaştırıldığında küçücük bir alan. Ancak burayı özel kılan da bu. Bu kadar dar bir alanda bu kadar çok farklı vahşi hayvanın beraber yaşaması inanılmaz bir olay.

Ngorongoro Krateri

Ngorongoro Krateri

SERENGETİ’ye giderken ve dönüşte Ngorongoro Doğal Yaşam Alanı içinden geçmiş ve bu krateri tepeden görmüş, fotoğraflamıştık.

Son gün krater içine girdik ve burada avlanmaya hazırlanan bir aslan sürüsüne denk geldik. Onların avlanmaya hazırlanışı, avlarına yavaşça, gizlenerek yaklaşmaları ve bizim bunlara şahit oluşumuz 5. güne damgasını vurdu. Bizden bir gün önce orada SAFARİ yapan grup Ngorongoro Krateri’nde bir gün boyunca neredeyse hiç birşey görmemiş, aslana rastlamamıştı. Bizse, küçük yavrularıyla avlanmaya çıkmış yaklaşık 20 tane dişi aslana denk geldik. İşte bu da SAFARİ’nin cilvesi.

Tanzanya'da Safari - Ngorongoro Krateri

Tanzanya’da Safari – Ngorongoro Krateri

Tanzanya'da Safari - Ngorongoro Krateri

Tanzanya’da Safari – Ngorongoro Krateri

Tanzanya'da Safari - Ngorongoro Krateri

Tanzanya’da Safari – Ngorongoro Krateri

Tanzanya'da Safari - Ngorongoro Krateri

Tanzanya’da Safari – Ngorongoro Krateri

Tanzanya'da Safari - Ngorongoro Krateri

Tanzanya’da Safari – Ngorongoro Krateri – Avlanmaya Çıkmış Aslan Ailesi

Tanzanya'da Safari - Ngorongoro Krateri

Tanzanya’da Safari – Ngorongoro Krateri

5. günün sonunda 5 gün boyunca gördüklerimizin, yaşadıklarımızın mutluluğu heyecanıyla Meru Lodge’a doğru hareket ettik. 5 gün boyunca toz toprak içinde, sadece arabada oturarak, tüm dikkatimizle hayvan peşindeydik ve anladık ki 5 gün SAFARİ için tam kararıymış. Bir gün daha yapmak istemedik.

Tanzanya'da Safari

Tanzanya’da Safari – 5 gün içinde gezdiğimiz araç

5 Günlük SAFARİ Maliyetimiz

Kaldığımız Kudu Lodge’un ve Serengeti Çadır Kampı’nın fiyatları Safari turumuz içinde olduğundan fiyat bilgisini paylaşamıyorum. Toplam 5 günlük Safari için biz kişi başı yaklaşık 2.000 Euro para ödedik. Eğer direk lokal firmalarla anlaşırsanız daha uygun fiyata tur ayarlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Off the Road on the Track Afrika’nın vahşi topraklarında SAFARİ yaptı.
Aralık/2014

Off the Road on the Track Tanzanya topraklarında, SAFARİ'de - Aralık/2014

Off the Road on the Track Tanzanya topraklarında, SAFARİ’de – Aralık/2014

Yorumlar

yorum

Share

Gökçe Demirci